Binnenland. Gemengd. Wen en weezen van burgers of voor bur gers die invalide geworden zijn. Verder werden gelijke rechten verlangd voor de Engelsche en Hollandsche taal op de scholen en voor de rechtbanken, en ge lijke rechten met de Britten voor de bur gers, die zich naar de voorwaarden van onderwerping geschikt hebben, beuevens onmiddellijke terugkeer der burgers naar het vaderland en vrijstelling der gevange nen. Ook werd verlangd weder-aanstelling van of schadevergoeding aan de ambtena ren dei gewezen Republieken en vergoe ding voor alle verliezen gedurende den oorlog. Verder teruggave aan de eigenaars der verbeurdverklaarde boeven en nakoming van de wettige geldelijke verplichtingen der Republieken, die tijdens den oorlog er onder begrepen. Nog werd verlangd te-niet-doening der voorgenomen aanhechting van Transvaalsch gebied bij Natal, en uitbreiding van den termjjn, aan de burgers vergund om hun ne schulden te betalen, tot de Regeerin gen der Republieken, hun het genot ver zekerend van art. 10 der voorwaarden van overgave. Bij tusschentjjdsche verkiezing is als lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage II gekozen de heer Dolk (lib.) met 1916 st. Op den heer jhr. mr. W. Th. Gevers Deij- noot (a.-r.) waren 1883 stemmen uitge bracht. In het district Amsterdam IX moet eeue herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) met 2050 en H. Bijleveld (a.-r.) met 1643 st. De heer C. V. Gerritsen (vrijz.dem.) had 1016 en mr. N. G. Pierson (lib 803 steramen. Aan den minister van oorlog J. W. Bergansius is het tijdelijk beheer van het departement van Koloniën opgedragen. KKÜSKE\S. I-i September 1902. Gisteren nacht is aan een inwoner on zer gemeente een eigenaardig avontuur Er valt geen plan te maken, eer eene ont moeting heeft plaats gehad en als uwe verwachtingen door de eene of andere om standigheid niet verwezenlijkt worden, dan moet gij u geruststellen met de gedachte, dat Theresa niet het eenige meisje is, dat mij kan redden. U, ja n, riep de opperjachtmeester ver stoord uit, het ligt in uwen aard, alleen aan uzelven te denken Het spreekt van zelve, dat eene verbintenis in de familie ook mjj de soliditeit zal wedergeven, wel ke ik grootendeels om u verloren heb. De jonge graaf stond op. Laten wij el kander niets verwijten, vader, laten wij el kander niet zeggen, waarin wij faalden. Laat ons dien sluier niet oplichten, want in ieder geval zou ik voor hebben boven u. Ik heb nog een zeer lange reeks van jaren voor mij, eer ik zal zijn, waar gij nu zijt en ik zoude u kunnen toevoegen, dat ik ze anders zou besteden. Gij klaagt dat gjj rajj uwe hulp onttrekken moet ik heb die niet meer noodig; wenscht gij, wenscht gij echter mijnen bijstand voor u, dan is het iets anders en dan komt het vóór alles daar op aan, dat wij bedaard met elkander spreken. (Wordt vervolgd.) overkomen. Per laatste tram arriveerde hier te elf uur een gezelschap van 5 Oostenrijkers, waaronder een vrouw, (onwillekeurig denkt men tegenwoordig aan Zigeuners) en stap ten aan het postkantoor, waar de tram op houdt om de brievenmalen over te geven, uit. In het naast dat kantoor gelegen .ho tel de Commerce" trachtte het vijltal een onderkomen te zoeken. Nu schenen het geene toeristen te zijn, die over een ruim gevulde beurs konden beschikken, want de bedongen matige prijs voor het nachtverblijf en het ontbijt, kwam hen te hoog voor, zoodat zij elders be proefden klaar te komen. In het .Stoombootveerhuis" moeten de onderhandelingen om vrijwel dezellde re denen zijn afgesprongen. Maar als het omstreeks 12 uur is, dan is dat voor het platteland reeds nacht en treft men slechts bij uitzondering nog ie mand op. Ons vijftal belandde daarna bij het ho tel .Canon d' Or" aan, doch met het re sultaat, als we zeiden het was gesloten en alles in diepe rust. Na de bewoners uit hun slaap gewekt te hebben, schenen deze minder op hun bezoek gesteld. En toch wilde het gezelschap gaarne onder dak komen omdat, zooals te begrij pen is, een nachtverblijf onder den bloo- ten hemel nu juist niet aanbevelenswaar dig is, immers noch weersgesteldheid, noch temperatuur leenen zich daartoe. Goede raad was duur. Wat te doen. De daarnaast wonende schilder Carels werd opgeklopt, nadat de aangewende po gingen om bij den goudsmid Leenhouts binnen te komen, waren mislukt. Deze spoedig ziende welke luidjes hij als lege zou kunnen krijgen, was daarop gansch niet gesteld, te minder nu ze zich, na de eerste kennismaking, niet van de alleraangenaamste zijde deden kennen. Langs een omweg wist C. hen te ver schalken en de marechaussee-kazerne te bereiken, waar hij den brigade-comman dant met zijne ontmoeting in keunis stel de. Deze begaf zich terstond naar het ter rein van het voorloopig kampement de woningstoep en nam de vreemde gas ten, die deze verschijning minder gewenscht vonden, mee naar het bureau, alwaar ze een eenvoudig (nacht)maal gebruikten en ver bleven tot den volgenden morgen, toen ze per eerste bootgelegenheid hunne reis ver volgden. Toen ze bemerkten dat de bedoeling van Carels om de politie in dit zaakje te mengen, deze goede zijde had, dat het was om hen een nachtverblijf te verschaffen, toonden zij zich werkelijk zeer dankbaar. Gisteren middag is de bliksem ge slagen in de woning van den werkman C Maas aan de Nieuwesluis. De vrouw werd even aan de wang ge troffen, terwijl eenig huisraad werd bescha digd en een paar vaasjes van den schoor steenmantel op den vloer werden gewor pen. Brand werd niet veroorzaakt. Het jongedaraes-coinité te dezer plaat se, dat zijn belangstelling in de Boeren- zaak heeft betoond door de plaatsing van loten van de Haagsche Pro -Boer- Veree- niging, heeft alle eer van zijn werk. Er zijn 87 loten geplaatst en bovendien is nog voor een gezamelijk bedrag van 18.ingeteekend ten bate der Boeren. De commissie, thans nog de vrije be schikking hebbende over 18 loten, heeft besloten, bijaldien een of meer prijzen niochteu vallen in de serie dezer achttien nummers, dezelve ten voordeele der Boe ren door bovengenoemde vereeniging te doen verkoopen. OostlMirg. Tot bestuurslid en commis saris van de schietvereeniging .President Steijn" werd gekozen de heer J. de Vos en tot bestuursleden de heeren P. du Burck en J. Bosschaart. Het is gebleken, dat het zwervende volkje, dat de grensbewoners van Zeeuwsch Vlaanderen al zooveel overlast heeft ver oorzaakt, geenszins .Zigeuners" zijn, doch Noren, die reeds sinds vele jaren in Frank rijk en België hebben rondgezworven. Van daar ook, dat zij zich vrij goed in het Vlaamsch kunnen uitdrukken. Nog steeds houden zij zich in de ge meente Watervliet op, zorgvuldig bewaakt door de Belgische politie, terwijl mare- chaussee's en rijksveldwachters dag en nacht de grens bewaken, om te verhinde ren, dat zij ons gebied betreden. Vanwege de Belgische Regeering wordt hun leeftocht verschaft. Voor spek danken zij echterhet moet rundvleesch, konijnen of kippen zijn. Op tabak en jenever zijn mannen en vrouwen verzot. Met de zindelijkheid ne men zij het niet bijzonder nauw, zij gooien zich 's morgens een weinig water om het hoofd, en .klaar is Kees" van afdrogen is geen sprake. Er worden onderhandelingen gevoerd tusschen ons land en België om deze lie den naar Noorwegen terug te voeren. .Hoe eer hoe liever, zeggen de grens bewoners De telkens herhaalde adressen aan den Minister van Justitie, om aan de Rijks politie in Oostelijk-Zeeuwsch-Vlaanderen eene belangrijke uitbreiding te geven, zul len eindelijk toch eenig gevolg hebben. Op de aanstaande Begrooting zullen gel den worden uitgetrokken voor de vestiging vau eenige nieuwe brigades marechaussee. De lijst van diefstallen, in de laatste jaren gepleegd, is zoo groot, dat meer toe zicht hier een gebiedende noodzakelijkheid is. Men acht het daarom wenschelijk, dat reeds dezen winter die uitbreiding tot stand komt. Er zijn landbouwers, wier hokken den vorigen winter tot driemaal toe gele digd werden voor eene herhaling daarvan in den komenden winter, zou men zich gaarne beveiligd zien. Iemand met een programma van verleden jaar, dat geheel verouderd bleek te zijn, verlaat het panopticum te Ams terdam. Een van de voor den ingang geposteer de personen, die toegangskaarten en cata logi verkoopen, vliegt op hem at, een dub beltje in de hand: .Meneer, meneer, een dubbeltje voor uw catalogus. Beste vriend, zegt de bezoeker, ik wil je er niet laten inloopen, maar deze cata logus is er een van het vorige jaar. .Dat is niets" antwoordt daarop de kaartenverkooper, geeft U hem mij dan maar cadeau, dan verkoop ik hem wel aan een boer. Op de bel-étalage van perceel 142 in de le Jan vau der Heg denstraat te Amsterdam woont mevrouw de wed. L. Haar dienstbode is voor een paar dagen vertrokken, en de nieuwe nog niet in dienst getreden, zoodat zij thans geheel alleen op dat gedeelte van het perceel woont. T wee personen schelden gisternacht tien minuten over half een herhaaldelijk aan, tot eindelijk de bejaarde weduwe kwam vragen wat men wilde. Ze hadden een brief te overhandigen. De bevreesde vrouw verzocht dien over de deur te schuiven, doch dat wilde men niet. .Alleen persoonlijk in handen stel len", dat was hun opdracht. De deur werd echter niet geopend. De vreemde bezoekers gingen aanvankelijk heen, doch stelden zich op in de benedenportiek van van den aannemer Lotgering. Kort daarna werd bij mevrouw L. aan de deur geklopt en met een hard voorwerp gewerkt. Eindelijk werd een dik matglas op de hoogte van het nachtslot ingedrukt. De weduwe was met een tafelschel op de veranda gegaan en had de overburen aan de Ceintuurbaan gealarmeerd. Intus- schen was de bovenbewoner opgestaan en half gekleed, gewapend met een stok naar beneden gegaan. Door het kraken van de trappen gewaarschuwd, zijn de nachtelijke inbrekers op de vlucht gegaan. Toen de politie verscheen, waren de vluchtelingen natuurlijk niet meer te ach terhalen. Te Gieten (Dr.) zaten vier kinderen op een wagen te speleu, toen deze opeens werd aangereden door een anderen wagen. De planken wipten op en het 9jarig zoontje van den landbouwer G. Westerhuis viel, met het treurig gevolg, dat het voor dood werd opgenomen. Te Euschedee is Dinsdagavond de politieagent de Ruyter door zekeren A. D. levensgevaarlijk verwond. Hij werd in het Ziekenhuis opgenomenzijn toestand is zorgwekkend. Te Rotterdam hadden Woensdag nacht in een der aan de Zandstraat gren zende straten, nl. de Halvemaanstraat, twee met hunne gezinnen in pand 16 wonende orgeldraaiers ruzie gekregen, waarbij v. d. B. den anderen orgeldraaier en diens vrouw ernstige verwondingen toebracht. Hij zelf kreeg daarna onverwachts een stoot met een mes in de buik, zonder dat gezien werd wie dit gedaan had. De twee mannen moesten naar het Zie- ken-huis vervoerd worden. De vrouw werd door de politie verbonden. Te Ter-Apel (Gr.) is het zevenjarig zoontje van W. van Weerden onder een zwaar geladen wagen geraakt. Het hoofd je werd geheel verpletterd, en het kind is na eenige oogenblikken bezweken. Een Haagsche automobilist maakte Maandagmiddag met zijn auto een rijtoer langs het Scheveningsche strand. Het was sende water noodzaakte hem, steeds hooger op te rijden, zoodat de machine al meer en meer in het mulle zand kwam, tot zij daar eindelijk vastgeraakte. Met de groot ste moeite kwam hij op eenige honderden meters afstand voor het z.g. slag. Met veel inspanning slaagde het perso neel der baden van het zeebad er in, door aanwending van drie paarden, in de diep in het zand gewoelde machine beweging te brengen en haar eindelijk voor het steeds nader komende water te bevrjjden. Het geval veroorzaakte een grooten toevloed

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2