Binnenland. Gemengd. zestien jaar, Albert Polack, een vervolging ingesteld tegen zijn onderwijzer, Weingart, wien hij schadevergoeding vraagt voor het slechte onderwijs, dat hij ontvangen mocht. De oom van den jongen man vertrouw de hem aan Weingart toe, om hem een goede opvoeding te geven. De onderwij zer keek echter niet om naar zijn pupil, zoodat deze zeer verwaarloosde. De rechter veroordeelde den onderwijzer tot een geldstraf. H. M. de Koningin kreeg voor haar ver jaardag van Hare Moeder een kostbaar buffet en van den Prins eenige schilderijen, waaronder een portret van den Prins zelf als ruiter. Een interview, den Haagschen cor respondent van de Parijsche .Figaro" toe gestaan door Dr. Kuyper en in het jong ste nummer meegedeeld, bevestigt ten vol le, dat er van al de in de buitenlandsche pers uitgestrooide praatjes over onderhan delingen in verband met het Drievoudig Verbond hoegenaamd niets waar is. Ziehier hoe de Minister-President zijne reis beschrijft: «Uit Den Haag ben ik rechtstreeksch naar Weenen gegaan. Na 25 uren onaf gebroken gereisd te hebben, ben ik Vrij dag 24 Juli, 's avonds om vijf uur, te Weenen aangekomen, en den Maandag daarop vertrokken. Te Weenen heb ik de twee technische scholen (Staatsgewerbe- schulen) bezichtigd. Van daar ben ik naar Salzburg gegaan, waar ik evenzoo de vak scholen heb bezochtvervolgens naar Inns bruck, met hetzelfde doel waarna ik een week doorbracht te Toblach, een badplaats in Tyrol, en toen een week te Schluder- bach. Daarna ben ik vertrokken naar Cortina d'Empezzo, waar ik de tentoonstelling van kunstnijverheid bezocht heb, vervolgens begaf ik mjj naar Turijn, over Milaan, waar ik mij twee dagen heb opgehouden. Te Turijn ben ik een dag gebleven, op de tentoonstelling, waar ik met groote vol doening gezien heb, dat mijn land er een uitstekend figuur maaktde Nederlansche Sectie is inderdaad een van de beste. Te Turijn heb ik, zooals ik zeide, voor het eerst hooren spreken van de politieke waar de zuchten van vertwijfeling of de onmachtige uitdrukkingen van toorn zijner gemalin weerklonken, daar was het gedaan met zijne bedaardheid. Zoolang hij niet geloofd had aan de mogelijkheid, dat graat Wolf nog zou kunnen huwen, had hij in de scherts wel eens van de werkelijkheid ervan gesprokennu het geschied was, toonde de opperjachtmeester, dat in wer kelijkheid zoo iets geheel buiten zijne re kening lag. Maar deed hij ook zijn best, naar buiten iedere gissing omtrent zijne ware gemoedsstemming te misleiden, zoo bespiedde hjj toch heimelijk ieder woord en ieder gebaar van anderen, dat hierop betrekking had. Het kwam hem voor, als werd hij door zjjnen gelijken minder ge acht, door zjjne minderen minder geëerd, als hadden zjjne sehuldeischers hem bjj zijne korte aanwezigheid in de stad nalati- ger gegroet. Zjjne sehuldeischers 1 Dit verschrikke lijk woord weerklonk in zijne drooinen en zat met hem aan tafel. (Wordt vervolgd.) beweegredenen, aan mijn reis toegeschre ven. Ik ben naar Zwitserland vertrokken, waar mijn eerste bezoek het graf van mjj- ne vrouw gold. die te Meiringen gestorven is, tengevolge van een ongeluk, een val in Engadin. Yan Meiringen ben ik naar Bern ge gaan, waar ik een onderhoud gehad heb met den directeur van het bondsdeparte- ment voor vakonderwijsook heb ik ge sproken met Or. Styger, den kantonnalen directeur van het vakonderwjjs. «Gij ziet", zeide de heer Kuyper glim lachend, dat dilt alles niet zeer misdadig is. Van Bern ging ik naar Bienne, waar ik het nieuwe Technikum en de horlogema- kelaarsschool bezocht. Uit Bienne eindelijk ben ik over Basel en Brussel naar Der. Haag vertrokken, waar ik Vrijdagnacht aangekomen ben. Van het oogenblik af, waarop ik Den Haag verliet heb ik met geen politiek per soon ook maar een enkel woord, een syl labe, gesproken over een toenadering van mijn land met Duitschland, of het Drie voudig Verbond, of wat ook van dien aard. Ik heb gebruik gemaakt van die vjjf weken vacantie om beter op de hoogte te bomen van het vakonderwijs in het bui tenland. Anders niet. Sedert ik aan het bewind ben, maakt de afdeeling Arbeid deel uit van mjjn departement, d. w. z. van Bin- nenlandsche zaken, waartoe ook Onderwijs behoort. 't Doet mjj dus veel genoegen dat ik, in die vijf weken, mij geheel heb kunnen onttrekken aan alle staatkundige gedach- tenwisselingeu of debatten". De Minister van Koloniën, de heer Van Asch van Wijck, die Dinsdag nog tot 4 uur op zijn Departement was, heeft we derom een aanval gehad van zjjne kwaal, tengevolge waarvan hij weer verhinderd zal zijn vooreerst zijne ambtsbezigheden, althans aan zjjn Departement, te verrich ten. De Minister moet weer geopereerd wor den, zoodat weldra in het beheer van zijn Departement weer zal worden voorzien. H. M. de Koningin is voornemens de zitting der Staten-Generaal in persoon te openen. IIRKSKEI'S 5 September I!I02. G roede. Maandag jl. had alhier het jaarlijksch feest van de afdeeling Groede van Volksweerbaarheid plaats. Het begon des middags om 2 uur met een huishou- deljjken schietwedstrijd. Hiervoor waren een 22tal prijzen beschikbaar, waaronder zeer fraaie, allen geschenken van belang stellenden in en leden van de Vereeniging. Des avonds te ongeveer 8 uur opende de voorzitter, de heer Mellema, de eigen- ljjke feestelijke bjjeenkomst en reikte aan de onderscheidene winners de behaalde prijzen uit, met somwjjlen geestige en steeds toepasseljjke aanspraken. In zijn wel komstrede tot de vergaderden wees de voorzitter op het vaderlandslievende doel van Volksweerbaarheid en op het nut der schietoefeningen, die oog en hand oefenen en zelfbeheersching kweeken. Vervolgens werden door dames- en hee- ren-leden van Volksweerbaarheid 8 tooneel- stukjes voor het voetlicht gebracht, (in den figuurljjken zin van het woord, want ons tooneel is niet zóó weidsch ingericht, dat er een voetlicht is), die over het geheel genomen goed werden afgespeeld, en zeer in den smaak vielen. Bovendien werden Nog werden een paar voordrachten ten beste gegeven en hebben wij onder meer kunnen genieten van een zeer zuiver gebla zen solo op fluit gespeeld door iemand, wien het aan adem ontbrak en dus niet blazen kou. Zeer merkwaardig! Tot slot een zeer opgewekt bal. Het was een zoer gezellig en echt volksfeest, waarbjj de beste harmonie heerselite: er was dan Ook maar één roep onder de deelnemers, n.l. dat het zoo «leutig" was. Toch is er een wanklank vernomen, doch deze kwam van buiten. Kennelijk met het doel om te hinderen, werden, zoo dra het tooneelspel was begonnen, vlak voor het gebouw waar de bjjeenkomst ge houden werd eenige voetzoekers e. d. afge stoken. Daar wegens de warmte alle ramen moesten open staan was dit geklap en ge- pof, hetwelk een geruimen tijd aanhield, zeer hinderlijk, zoowel voor de speelsters en spelers als voor het aandachtig publiek. Groede In de Dinsdag jl. alhier gehou den Gemeenteraads-vergadering werd de heer J. A Risseeuw herbenoemd als wet houder dezer gemeente. Tot predikant bjj de Ger. Kerk 11. te Oostburg is beroepen de heer Iv. Veen, cand. te Zaandam. Maandag is te Vlissingen een drie jarig meisje verbrand, doordat hare kleer tjes vlam vatten, terwijl het kind met lu cifers speelde. Nabjj de Zeehaven te Heijst, is eene Nederlandsche mosselschuit door de poli tie van Hejjst aangehouden en naar Blun- kenberghe opgebracht, wijl de bemanning bezig was van een der hoofden mosselzaad te trekken. Tegen de schipperlieden is proces ver baal opgemaakt, de schuit is aan de ket ting gelegd, in afwachting of de mannen de liooge boete zullen betalen. Uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is reeds meermalen melding gemaakt van adressen aan den Minister van Justitie, waarin verzocht wordt de Rijkspolitie al daar aanmerkelijk uit te breiden, teneinde de toenemende diefsiallen en nachtelijke strooptochten te beteugelen. Tot heden echter sehjjnt van uitbreiding nog geen sprake te zijn en gaan de dieven onge stoord en steeds brutaler met bun werk voort. Zelfs werd dezer dagen eene koe uit een stal gehaald Geen wonder, dat menig veehouder met angst den winter ziet naderen. Do enkele brigades marechaussees zjjn onvoldoende om zulk een uitgestrekt gebied te bewa ken, vooral tegen naburen, die zoo goed met de plaatselijke gesteldheid op de hoog te bljjken te zijn. Een Duitscher, die reeds eenige da gen in het hotel van den heer Joh. Swarts te Katwijk logeerde, had door zjjn vreem de wjjze van doen, alsook door zijn goed- geefschheid, veler aandacht getrokken. Bjj het openen van zjjn koffer voud men daarin o. a. theelepeltjes, een tafelschel, een bekertje, alles van zilver en verder ook eenige inbrekerswerktuigen. En bjj zjjne aanhouding, na zjjne terug komst, vond men bij hem nog een taschje zwaar als lood, volgepakt met tafelzilver en eenige gouden voorwerpen, het een én ander ter waarde van misschien een paar duizend guldon, In het eerst was uit den aangehoudene geen woord te krijgen, doch later bekende hij volmondig, dat alles van diefstal af komstig was en ook zijn diefstal te Noord- wijk. Op grappigen toon sprak hij van zjjn winstgevend bedrijf en dgarbjj drukte hij ook zijn verwondering uit, dat hij op een plaatsje als Katwijk in de val moest loo- pen. In zjjn zakken vond men o. a. stukjes l kaars, de helft van een retourbiljet Haar- lem-Zaudvoort, een biljet van de Harwich- boot. brieven, enz. Naar zjjne uitlatingen te oordeelen, meent men, dat de gearresteerde tot eene talrijke dievenbende behoort. Zaterdagmiddag Imet de tram van 1.85 uur werd de elegant gekleede Duitsche inbreker of heler naar Den Haag ge bracht, tegelijk met en vastgekoppeld aan een vrij haveloos uitziend Noordwijker, J. V., die op heeterdaad betrapt was bij het stelen van bloembollen en die met grond verdacht wordt van meer ontvreemdingen van dien aard. Het maakte op het vrjj talrijk toege snelde publiek een treffenden indruk, den keurig gekleeden vreemdeling vastgebon den te zien aan dien slordigen, verwaar loosden arbeider. Maar de burgemeester is en terecht bljjkbaar van oordeel, dat een elegant gekleede dief' geen betere behandeling ver dient dan ecu dief in havelooze plunje. Door de Belgische regeering werd verleden jaar eene commissie benoemd om middelen te beramen, teneinde te komen tot een degeljjk politiekorpc op het plat teland, dat in staat zou zjjn een einde te maken aan de veelvuldige diefstallen, wel ke vooral op de grensplaatsen vaak straf feloos geschieden. Deze commissie is mot hare 'werkzaam heden bijna gereed en men verwacht bin nenkort haar verslag. Naar men verneemt, wil do commissie voornamelijk eene betere samenwerking tusschen de Rjjks- en Geineente-politie kweeken, [waarvan zij veel goeds ver wacht. Bovendien zou zij wenschen, dat de gemeentc-vcl Iwaeliters beter bezoldigd werden en kans hadden den rang van-bri gadier te behalen, zooals thans de Rijks veldwachters. Dat zou dan den ijver dezer mannen niet weinig aanwakkeren. Verder zou het korps der gendarmen voornameljjk langs de grenzen versterkt moeten worden, terwijl de woningen van marechausse'es en gemeente-veldwashters telephouiscli verhouden moeten worden. Te Vriescheloo is het tweejarig doch tertje van den tolpachter Leeuwering te water geraakt, en helaas verdronken. Te Heerenveen is Maandag eenige opschudding ontstaan door een paar pol der-jongens uit de gemeente Smallinger- i w land, die in dé herberg «De Koornbeurs" vertering gemaakt hadden, doch weigerden hun gelag te betalen. Zij bedreigden en mishandelden den kastelein, diens vrouw en een buurman, waarop zij de vlucht namen. De politie, maréchaussee en veldwacht, achterhaalden hen in de richting van Ou- deschoot én waren door den tegenstand der

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2