Ruin- en Neuiz-Smeekolen „I 1st M-Voor tot Volk" HANDHOEKEN, CONCERT Gemengd. Ad vtTteiitiën. MOOIE STERKE 't ware van den romp gescheiden werd, en de dood onmiddellijk volgde. Onnoodig te zeggen, dat de ouders naar gesteld waren over dit ongeval, dat voor zeker de wond wel zal hebben opengere ten veroorzaakt door het vóór zeven jaren om het leven komen van een meisje, door verstikking in een zinkput. Sluis. Bij het hevig onweder van Vrij dagavond is een rund van den heer Sau- ders-Meijer in de weide door den bliksem getroffen eu gedood. Een paard van den landbouwer Dae- ninck werd half lam geslagen. tilrdenburg, 30 Aug. In de heden na middag gehouden zitting van den Gemeen te-raad is de gemeente-rekening over 1901 voorloopig vastgesteld en die van het Bur ger-Weeshuis en het Burger-Gasthuis goed gekeurd. Ingekomen was een adres van den ker kerend der Doopsgezinde gemeente, hou dende verzoek haar het recht te verleenen zich door een lid te doen vertegenwoordigen in het college van regenten van het Bur ger-Weeshuis, zulks ter bevordering van eene evenredige toekenning van een be drag uit de fondsen ten behoeve harer kerkelijke armen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten niet op het verzoek in te gaan, omdat bij de inwerkingtreding der armenwet, de Doopsgezinde gemeente op een desbetref fend verzoek tot de hooge regeering om zitting te erlangen in het beheer van het Burger-Weeshuis, als beschikking de ken nisgeving ontving dat die gemeente rech tens niet kon vorderen eenig deel aan dat bestuur te hebben. De heeren Haan, Dieho, Beun en De Bruijne werden aangewezen als onderwij zers belast met het geven van herhalings- onderwijs. Bij de periodieke aftreding als zetters bij 's rijks dir. bel. werdeu de navolgende voordrachten opgemaaktvac. J. J. de Mujjlik, de heeren 1'. Onion en M. Beun, vac; P. B. Calon de heeren P. B. Galon en C. J. Dinnewet. Sclinoiidijke, 2 Sept. In de heden ge houden raadszitting werd als wethouder herkozen de heer Anth. Luteijn. Z. li. H. Prins Hendrik is heden van het Loo naar Aken vertrokken om een kuur te ondergaan. Hij werd door H. M. uitgeleide gedaan. Op 't Rokin te Amsterdam is Vrij dagavond een droevig ongeluk gebeurd. Eenige kinderen waren op 't Beursplein- tje aan het spelen. Ze klauterden op 't hek aan den waterkant en probeerden op een in 't water liggenden balk te komen. Een van de deugnieten geraakte daarbij te water en verdween al heel spoedig door het spuien was er een zeer sterke strooiuiug onder de oude gewelven van de vroegere Beurs. Dadelijk werden door de politie pogin gen in het werk gesteld om den knaap nog met dreggen en haken te pakken te krijgen, wat echter niet gelukte. Twee heeren, die toevallig voorbij kwa men en Viiri 't ongeval hoorden, bedachten zich geen oogenblik. Ze begaven zich gekleed te water en doken eenige keeren onder de gewelven. Hunne pogingen om het knaapje te redden bleven helaas vruch teloos. De daad is echter zeer te prijzen. Hoe gevaarlijk immers is 't, in het stik donker, gekleed, onder dat gewelf te zwem men. Eene groote menigte menschen verdrong zich gedurende den geheelen avond op en in de nabijheid van het Beurspleintje. Zaterdag werd er natuurlijk weder naar het lijkje gedregd. Tegen halfeen werd liet door twee stadswerklieden opgehaald, uit een diepen kuil, welke daar in 't wa ter is. Men vermoedde, dat het zoo jammerlijk om het leven gekomen knaapje thuisbe- lioorde in de Kleersloot 1, eene dwars straat van de Keizerstraat. Bij de familie Martens aldaar werd een zoontje vermist. Zaterdagmiddag tegen I uur herkenden dan ook de ouders op 't politiebureau St.- Pietershal hun zesjarig zoontje Men kan zich hun smart voorstellen. Het lijkje werd naar de woning, Kleer- straat 1, overgebracht. TJmuiden kreeg verleden week zeer ongewenscht bezoek van groote zwermen gevleugelde mieren. Hier en daar krioelde het op de straten. Gelukkig duurde het bezoek kort, zoodat de wandelaars niet lang last hadden van de insecten, die 't bij voorkeur op gezicht en bals gemunt hadden. Te Haarlem heeft iemand in de maag van een geslachte kip niet minder dan 24 koperen spijkertjes, een dubbeltje en twee paarlemoenen knoopjes gevonden. Te Eexta (gemeente Scheemda Gr.) is de landbouwer J. Oterdoom op noodlot tige wijze om het leven gekomen. Hij was bezig met een voer koren van den wagen af te steken. Onder het werk brak de vork de man viel door den schok van den wagen en achterover op den harden dorschrloer. Zijn hoofd was verpletterd, zoodat hij spoedig overleed. Te Roosteren (L.) is de voerman J. G., uit Susteren, doordien hij bet even wicht verloor bij het verplaatsen van eene kist, welke hij op zijn kar had, achterover op deii grond gevallen en op de plaats dood gebleven. De ongelukkige was gehuwd en vader van een talrijk gezin. Dezer dagen stond op de Molenaars- brug te Oudshoorn een zonderling uitge dost fietsrijder. Geheel zonder boven-klee deren was hij in linnen gekleed, bloots hoofds en barrevoets aan zijn fiets hing een mandje, waarin voor eonsumptie twee kroppen sla, twee gele komkommers, acht paddestoelen in de Haarlemmermeer ge plukt, enkele onrijpe peren en twee uien. Deze artikelen voor de .consumptie gereed makende, bood hij den aanwezigen nieuws gierigen aan niet hem het maal te gebrui ken, ouidat, zoo beweerde hjj, men een flinke gezondheid daardoor geniet, een ïuenseh een planteneter maar geen roof dier is en alle levenskracht door vuur wordt gedood. Gekookt eten heeft hij in geen twee jaar gebruikt, evenmin beeft hij in de laatste jaren een droppel gedronken in den winter, zegt bij, moet een mensch niet meer gebruiken dan 10 appelen en ti okkernoten per dag. Wat men in den zo mer bespaart aan vuur, zout en drinken, eieren en melk, komt in den winter te pas om 5 ia li cent voor appelen enz. te besteder.. Wat de ligging aauguat, moet deze niet zijn een veeren bed, maar een frissche stroozak licht moet uien niet ontsteken, daar zorgt de zon wel voor, terwijl de enthousiaste voorvechter van zulk eene leefwijze de buitenlucht zeer aanbeval om 200 a 300 jaar oud te woiden Boven dien bood hij een bedrukte briefkaart aan, waarop aan de achterzijde staat te lezen »Lever.sprotoplasma kan slechts door le- vensprotoplasina gevormd worden. Het is verkeerd de cel vóór het gebruik Ie dun den. Als we onze kinderen met rauwkost grootbrengen, zullen we een geslacht van reuzen doen ontstaan. Alle levenskracht wordt door vuur gedood; de mensch is een planteneter, geen roofdier. -- Een schoolhoofd van Zuid Beveland schrijft aan liet A\ r. il. I). Tot op lieden heeft de Wet op den Leer plicht hier nog niet kunnen bewerken, dat de kinderen der arbeiders ook des zomers de school helpen bezoeken. Nauwelijks toch beginnen de werkzaam heden op liet land, of de absenties nemen toe. Hier gaan eenigen mee om Ie hel pen wieden, daar verhuren zich enkelen als koewachter, enz. En moeten de bieten gedund, het zijn schoolkinderen die dit werk verrichten. Stijgend zijn verder de verzuimen bij 't plukken van de kruisbessen en de zwarte bessen. Eenigen verzuimen geregeld we ken aan weken, enkelen komen naar school als er niet valt Ie werken. Beginnen eindelijk de werkzaamheden aan den oogst, dan is liet ten algemeen? uittocht. Met zak en schaar gewapend gaan dan velen naar den akker, om nale zing te houden. Een groet deel van den zomer is nu reeds zoo doorgebracht in de natuur en het rooien van de aardappelen en bieten moet nu nog volgen, waarbij ook zij weer behulpzaam moeten zijn. Zoo was bet vóór den leerplicht, en zoo is bet nog. Bij het in werking treden der wet was men algemeen onder den indruk, maar toen velen verzuimden en door den Kantonrechter wegens armoede werden vrijgesproken of zeer licht beboet, toen was 't voor goed gedaan niet de wet. Meer dan eens zijn hier op een school bevolking van circa 250 leerlingen onge veer 100 per week op de absentie-lijst te vermelden. Te Zaandam heeft Donderdagavond een felle brand gewoed, welke op verren afstand door de boog opslaande vlammen zichtbaar was. liet was in de houlzaag- fabriek »De Gebroeders" van den Heer C. Bon aan den Westzanerdjjk. Ongeveer halfelf stond de fabriek in volle vlam, eu het was terstond te zien, dat van Het gebouw niets viel te redden. Het brandde geheel lol. den grond af alleen een gedeelte van een nog in aan bouw zijnde sehaverij bleef gespaard. Ook de houtschuren rondom de fabriek bleven behouden, uitgezonderd twee, welke in de onmiddellijke nabijheid stonden. Omtrent het ontstaan van den brand verkeert men geheel in liet onzekere. De fabriek, welke dag en nacht werkt, was ook dien avond in volle werking, toen plotseling een der werklieden brand ont dekte in de zagerij boven de werkas. De pogingen der arbeiders, om met em mers water de ramp nog te voorkomen, slaagden niet, de brand nam zoo snel in omvang toe, dat de rook alle verdere po gingen verhinderde. Ook de pogingen om met behulp van de in de fabriek aanwe zige stoompomp het gevaar te keeren mis- 1 ukten, terwijl door een onhandige bedie ning de slangen barstten. Het vuur had inmiddels zulk een omvang gekregen, dat de werklieden zich haasten moesten om zichzelf voor onheil te behoeden. In ile fabriek was niet meer hout dan npodig was om d.en nacht de vier zaag- rarnen, een hipraam en drie schaverijen te doen werken. De twintig werklieden van de nacht ploeg zijn door den brand nu zonder werk en ook die van de dagploeg, bestaande uit bijna 50, alzoo te zanten ongeveer 70 werklieden I iiuiguaterovtii lireakc-iis. D A G E N. voorin. nam. Woensd. 3 Sept. 1.40 2.10 Donderd. 4 2.16 2.40 V rijdag 5 2.47 3.11 luumlt'lilMTiifitii'fl. Rotterdam 1 Sept. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaanische Tarwe, puike f 5.25 af 7.25, oude f 7.75 it f 8.5n, Rogge f 5.Ou it f 5.50. Gerst f 4.80 it f 5.25, Haver f 8.20 it f 8.70 (per 100 K. G) Bruine boonen f wiltef 0.00 a f 0 00 Kookerwten f 7.01) it f 9 50. Voererwten f 0.00 it 1 0.00, Kanarie/., f 0.00 a f 0.00 puike soort f 0.00 it f 0 Zeeuwsche Aardappelen .Jammen f0. it f0.00; dito blauwe fU.UO a fO.OO. Zeeuwsche Uien Groote bruine f 1.25 stroo en gele f 1.30 en kleine f 1.25 per 60 K G. Vee m a r k t. Koeien le qual. 37 c. 2e qual. 29 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 37 c. 2e 30, 3e 25 c. Stieren le 2e -3e c. Kalveren le 45. 2e 39, 3e 34 e. Schapen le 23, 2e 23 c. Lamm, le 35 2e 31 3e ct. Varkens le 20, 2e 24, 3e 22 ct. Koers van liet gvlil. België 100 fr. f 47.05 al 48.07r' Eng. 1 jul. St. f 12.02 af 12.11'. N.- Amerika 1 Dollar f 2.45r'. Voor de bewijzen van deel- jjiijWSgt' neming, ondervonden bij liet overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwdvader, den lieer II. .IASPEKSE, betuigen wij onzen welgriueciiileii dank. K. JASPERSE. M. A. J ASPERSE-Den Huikr. Gkokdk, 29 Augustus 1902. au lossing tot volgende week L) i 11 s d ;i g a v o n d. Bukskins. VROON. 1>oolt iikt m11x1 rk(>k/.klsch ap v.w iii(t;shi:Y8, op ZONDAG 7 SEPTEMBER a s des avonds half uur, bij A. DE MAILLIE, lireskens, (N. Sluis.) een sul <1 e 11 p e r s t u k. P. J. WESDORP. Bukskkns.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 3