Binnenland. Tot dusverre bleven alle maatregelen te gen deze insectenplaag vruchteloos. Reeds Zaterdagavond wapperde te Apel doorn van vele particuliere woningen de driekleur met oranje, en Zondag was de vlaggentooi schier algemeen. Zondagmorgen werd eene godsdienst oefening gehouden in de hofkapel, voorde Koningin, den Prins, het gevolg en ge- noodigden, onder het gehoor van Dr. Van der Flier, uit 's Gravenhage. In de felicitatie-registers ten Paleize werd dien dag druk geteekend. Des middags maakten de Koninginnen en de Prins een rijtoer door het dorpon danks den regen, in open rijtuig, niet twee paarden met jockey en voorrijder. Ten Paleize Het Loo werd gisteren re ceptie gehouden, gevolgd door een colla tion, waaraan deelnamen de Ministers, de Vice-President van den Raad van State, de Voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de leden van het Civiele en Militaire Huis van Hare Majesteiten, met de artsen en hofpredikers van Hr. Ms. Huis. UKF.SKEVS, 2 September I#02. Bij de Zaterdag alhier gehouden aanbe steding van het bouwen van een drops- fabriek behoeve den heer W. Luteijn, werd het laagst ingeschreven door den heer W. Woittiez alhier voor ƒ1315 wien de uit voering is gegund. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Aug. ingelegd 10424.75; terughetaald ƒ6107.08 Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 3631. Door het postkantoor alhier werd gedurende de 2e helft van Augustus de navolgende onbestelbare briefkaart verzon den Uit Breskens E. Cantineerix, Rotter dam. De veijaardag van H. M. de Konin gin is hier op de gewone wijze gevierd. Vlaggen alhoewel blijkbaar minder in aantal dan we vroeger wel eens op merkten en 's avonds concerten op de markt van de beide muziekgezelschappen, benevens klein vuurwerk, een en ander een massa volks op de been brengende De heden gehouden zitting van den Gemeenteraad alhier werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen Voor hem was deze afscheidsure eene afsluiting van al wat daar voorbij was en, terwjjl hp zich daarvan bewust was, dron gen die herinneringen uit vroeger tij den zich nog eens allen te zamen aan hem op. Het eene beeld plaatste zich naast het andere en aan zijne oogen vlogen ras voorbjj de spelen zjjner jeugd in Tannen- see, de schitterende feesten in de prachti ge zalen van het giafelijk huis, het vroo- lijke, vrjje studentenleven en de vurige hoop uit den tjjd zjjner liefdeTheresa, Theresa, zoo klonk het in zijne gedachten, maar het dierbare beeld knikte lachend hem toe en wendde zich af. Geene dier gestalten behoorde zijne toe komst, voor hem lag de wijde, oneindige wereld. (Wordt vervolgd.) van de vorige vergadering, deelde de voorz. mede, dat het uurwerk ten behoeve der gemeente besteld en in de maak is. Aan de orde kwam de benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftre ding van den heer P. Risseeuw. Van de 7 uitgebrachte stemmen veree- nigde de heer Risseeuw er 4 en de heer A. du Burck er 3 op zich De heer Risseeuw herkozen zijnde, nam de herbenoeming, die zooals bleek maar ampertjes was, doch in geen geval be schouwd kon worden als een bewijs van wantrouwen in zijn beleid als zoodanig, weder aan. De gemeente-rekening over 1901 werd voorloopig vastgesteld met een goed slot van ruim ƒ900. Aan het alg. burgerlijk armbestuur werd een subsidie verleend van ƒ150. De rekening over 1901 en de begroo ting voor 1903 ten behoeve van de Wil- hel m i na-Bewaarschool werd goedgekeurd waarmede de aanvraag eener subsidie aan die inrichting ad ƒ370 haar beslag kreeg. Bij de aanbieding der gemeente-bcgroo- ting voor 1903 deelde de voorz. mede, dat de cijfers weinig afwijking vertoonden met die van het thans loopende jaar. Voorgesteld wordt het salaris van den klerk van den ambtenaar van den burger lijken stand met ƒ25 te verlioogen, en te brengen op ƒ125. Van af het tijdstip dat onze gemeente 1400 zielen telt, bedraagt deze jaarwedde ƒ100. Thans is dat aan tal over de 2000, en is de verhooging met het oog op het meerdere werk, alleszins billijk. Voor de in te stellen gezondheidscom missie is ƒ65 geraamd. In de volgende zitting zal de begroo ting worden vastgesteld. De agenda afgehandeld zijnde, wees de heer Du Burck op den zinkput nabij de woning van J. Notebaart. Die put is wel schoongemaakt maar niet afdoende her steld. Als daaraan niet het noodige wordt gedaan, zal dat mettertijd vele kosten na zich sleepen. De voorz. zeide den architect het te la ten nazien en bet dan als «meerder werk" door den aannemer van het gemeentewerk te laten herstellen. Op een vraag van denzelfden tot ver plaatsing van de lantaarn bij A ndries Klaas- sen, die daar thans, wegens gedane ver bouwing, vrij wel doelloos is omdat zijn licht onderbroken wordt, gaf de voorzitter te kennen dit te zullen opnemen en haar op een doelmatiger plaats doen aanbren gen. De heer Wejjkraan kwam nog eens te rug op de zinkput. Hij vroeg of het niet mogelijk was om deze af te maken door een omheining en ook om te voorkomen dat er allerhande voorwerpen, die er niet in thuis behooren, in geworpen worden. Dat voorwerpen, als stukken hout, oude manden enz. er in werden geworpen is zeker, zeide de voorz., en dit moge nu al bij verordening verboden zijn, evenals zulks het geval is met het werpen van onge- wenschte zaken in sommige slooten, wie is er bij, zoo vroeg hij. Daaraan is niet zoo veel te doen, omdat men op den duur geen mannen genoeg zou hebben om er op te passen. Een en ander gaf den heer Weijkman aanleiding de aandacht te vestigen op den onhoudbaren toestand van den achterweg, vooral wat betreft het begin daarvan naast Dierx. De voorz. zeide, dat dit een kwestie is, die niet zoo gauw is opgelost. Reeds meermalen is deze zaak besproken, doch feitelijk zonder resultaat. Wijlen de wet houder Monjé heeft indertijd nog eens een en ander tot verbetering beproefd, doch evenmin met gunstig gevolg. Dat verbe tering noodig ia, daarvan zal deze verga dering wel overtuigd zijn, maar eene ande re moeilijkheid is, dat deze verbetering véél geld zal kosten, eji waar dat vandaan te halen. Van belasting verhooging, vermoedt hij, zal de raad wel wat huiverig zijn, omdat deze reeds vrij hoog zijn. De heer Besenier meende, dat een ge deeltelijke verbetering door begrinding nu niet zóó bezwaarlijk zou zijn. De voorz. moest dit ten sterkste ontra den. Begrinding zou niet gewenscht zijn, en dit bij gedeelten te doen zou duur ko men, omdat het eerste gedeelte hersteld zou moeten worden als men aan het twee de begon. Ook het ouderhoud is kostbaar. Indien men tot verbetering overgaat, dan was het best de weg te bekeien dan is men er in eens van af, voorts moet dan een goede soort keien genomen worden, want een goedkoope soort zijn zacht en worden tot moes gereden. Een aan de hand gedaan denkbeeld om de doorrit voor vreemden te beletten werd algemeen afgekeurd. Ten slotte werd goedgevonden den ge meente-architect den weg te laten opne men en een begrooting te doen maken van de kosten van aanleg van een goede kei- weg, die er op berekend is voor een druk verkeer, dat stellig zal toenemen. Hiervan zal de voorzitter in de volgen de vergadering mededeeling doen en dan kan men zien of er mogelijkheid be staat, dat de begrooting een gedeeltelijke verbetering toelaat Eindelijk gaf de lieer Besemer de nood zakelijkheid te kennen van een aanvulling der leemten, die door den duur gekomen zijn in liet personeel der brandweer. Velen zijn oud, die recht op ontslag hebben, anderen hebben door vertrek plaat sen open gelaten, die nog niet zijn aan gevuld, terwijl tal van jonge krachten in de gemeente aanwezig zijn, die deze plaatsen kunnen aanvullen. De voorzitter zeide deze herziening toe; eerst zullen de open plaatsen worden aan gemerkt en daarna in overleg met den heer Besemer, die plaatsen doelmatig wor den aangevuld. Daarna werd de zitting gesloten. (Het verwonderde ons, dat tegelijkertijd niet is gesproken over een aanvulling van de oude of de aanschaffing eener nieuwe brandspuit.) (Ked j Scliooiidijke, 30 Aug. Heden had ten overstaan van notaris W. C. de Sniidt en ten verzoeke van den heer J. j. Haartsen, de herveiling plaats van de herberg »'s Lands Welvaren". Kooper werd de heer W. Bruijnooge voor ƒ6050. De Belgische Minister heeft aan de leveranciers voor het leger toegestaan het benoodigde slachtvee in Nederland aan te koopen. Tevens is dit vee vrijgesteld van de quarantaine aan de grens. Feitelijk is daardoor voor de leveran ciers van het leger de grens geopend voor den invoer van Nederlandsch slachtvee, welke echter gesloten blijft voor de ande re ingezetenen. Velen vinden dit eene onrechtvaardige daad. «Waarom" zoo vragen zij «iets toegestaan aan den soldaat, wat aan den burger geweigerd wordt? Er zijn buiten de soldaten nog zoovelen, die be hoefte hebben aan een stukje vleesch en het thans om de duurte zullen moeten mis sen." Wat is het geval Door het gesloten blijven der grenzen is er in België van lieverlede meer en meer behoefte ontstaan aan vee, en nu in den laatsten tijd voor Engelsche rekening veel slachtvee opge kocht is, doet zich de behoefte dubbel ge voelen. Het gevolg daarvan is, dat de veeprijzen tot eene sinds den Fransch- Duitschen oorlog ongekende hoogte zijn gestegen en de handel in vee zeer gedrukt is. Op de veemarkt te Antwerpen, waar vroeger wekelijks ruim 600 runderen kwa men, verschijnt thans een 150tal magere beestjes. Geen wonder dus, dat cr van verschil lende zijden weer wordt aangedrongen op opening van de grens, zoowel voor fok- als slachtveete meer wijl in Nederland alle veeziekten geweken zijn. De geheele opening der grenzen voor den invoer van Nederlandsch en Fransch vee, met eene quarantaine van ten hoogste drie dagen in de Rijksstallen aan de gren zen, wordt het eenige middel geacht om verandering te brengen in den tegenwoor- digen onhoudbaren toestand. Men ver wacht, dat de Minister zal inzien, dat wat hij toegestaan heeft aan de leveranciers van het leger, hij niet kan weigeren aan de burgerij. Aai'dciihui'g. Op zijn gedaan verzoek is aan den heer A. Oomen eervol ontslag verleend als Kapelaan alhier en in zijne plaats benoemd de heer G. van Wees, priester van het semenarie. Sluis. In de Vrijdag gehouden zitting van den Gemeenteraad kwam o. m. aan de orde een voorstel van het Dag. Bestuur tot plaatsing van een bedrag van ƒ4000 op de begrooting ter besteding voor de verdere restauratie van het Stadhuis. Door den heer I. Sanders werd met na druk uiteengezet waarom hij tegen dit voorstel zou stemmen. Hij achtte zich niet verantwoord tegenover de belastingschul digen zulk een som te voteeren voor de uitvoering van een werk waarvan de uit gaven de draagkracht der gemeente-finan- ciën te boven gaat. Z. i. was het daarom noodzakelijk de verdere uitvoering op te schorten indien het rijk zulks niet doet, totdat de gemeente-tinanciën dit zullen kunen toelaten. Voorts wensehte hij dat den betrokken minister kennis zoude worden gegeven van de ter zake gehouden besprekingen in den raad. De beide wethouders, waarvan de heer Stern zich vroeger ook al minder gunstig had uitgelaten over de hooge kosten dezer uitvoering, vereenigden zich met het denk beeld van den heer Sanders, waarmede, be halve de voorzitter, ten slotte de geheele raad medeging. Sluis. Bij Kon. besluit is de heer J. F. Hennequin oud-voorzitter van het bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wie lingen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het muziekgezelschap Apollo" bracht den benoemde bij deze onderscheiding een serenade. Sluis. Vrijdagnamiddag had hier een droevig ongeluk plaats. Een zevenjarig knaapje op een geladen wagen willende klimmen, had het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij onder een der wielen terechtkwam en het hoofd als

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2