Binnenland. Gemengd. baard, niet het minst in stoffelijke steun. Om nu uit de mindere mildheid te con- cludeeren, dat de sympathie met de Zuid- Afrikaansche broeders en zusters, zoude verminderd zijn, is minder juist. Niet onmogelijk echter dat de verander de omstandigheden daarop van eenigen in vloed zijn. Transvaal en Oranje-Vrij staat zijn wingewesten van Engeland en de vu rige strijders voor vrijheid en recht zijn gedoemd onderdanen van Koning Edward te zijn. Niets is alzoo natuurlijker, dan dat ook Engeland zorgt voor den wederopbouw der hoeven en de herstelling van den bloei van het eertijds zoo welvarende Zuid-Afri- ka. Toen de onaf hankelijkheidseisch beslist bij de vredes-onderhandelingen moest val len, werd op bovengenoemde steun ten dringendste aangestuurd. En in de vredes-voorwaarden is daarop dan ook gerekend. Evenwel uioet de verwachting tot toe passing van die bepaling miniem zijn, zoo dat algemeen steun gewenseht wordt ge acht. Nu weet men, dat de generaals nog eens naar Engeland terug moeten voordringen de zaken. Dat zal hoogstwaarschijnlijk wel in ver band staan niet voornoemde toepassing der vredes-voorwaarden, waarmede intusschen vrij raar moet worden omgesprongen door de vertegenwoordigers der Engelsche Re geering in Zuid-Afrika. Als 1111 al begonnen wordt met de ach terdocht te verwekken tegen de wijze waar op Engeland de nieuwe onderdanen beje gent, dan is het te voorzien, dat de ge dwongen onderwerping inderdaad nadeeli- ge gevolgen zal hebben voor Engeland. Doch in deze toekomst-bespiegelingen zullen we ons nu maar niet verdiepen en meer het oog vestigen op het heden. Dat er veel voor Zuid-Afrika noodig is^ zal niemand ontkennen. Bol ha en De la Rey hebben te Kaapstad dat reeds gezegd en de laatste voegde daaraan toe, dat zij niet naar Europa kwamen om roem te zoeken, maar om te trachten iets voor de wedu wen en weezen van zijn strijders te doen. De pogingen hierboven reeds geschetstl zijn daarvan het uitvloeisel. Dat wil zeg gen, als volmaakte instemming met die den strijd strijden en hij wilde niet lijden onder hare oogen. Het oude lied van wandelen, dat de smart voorzingt aan het vermoeide hart, weerklonk ook in zijn gemoed een onbe schrijfelijk verlangen greep hem aan om voort te trekken over land en zee, onder vreemde menschen een nieuw leven te zoe ken en het oude leed te verdooven. Ook hierin begreep graaf Wolf hem. Ook hij had eens in eene nieuwe omgeving zich in zijn lot geschikt en zijn leven gewijd aan ernstigen arbeid. Nieuwsgierigheid noch medelijden hadden hem gekwetstwaar hij verscheen, was hij een vreemdeling ge weest, van wien men alleen wist wat hij zelve openbaarde en de wonde, door nie mand aangeraakt, kon langzaam genezen. Als wilde het toeval hem bijstaan in zijn besluit, bood het verstoorde ontwerp zich opnieuw aan. Eene bijzondere expe ditie naar Afrika werd in Engeland uitge rust en door bemiddeling van den graaf gelukte het Constantijn zich bij het ge zelschap aan ie sluiten. (Wordt vervolgd woorden van den strengen, nederigen veld heer, zijn die inschrijvingen geopend. Te Scheveningen is men op andere wij ze bezig in den nood te voorzien. De Europeesche kunstenaars van naam hebben hunne meesterstukken afgestaan ter expositie, waarvan de opbrengst ook weer voor Zuid-Afrika bestemd is. Maar men wil meer. Die schilderstuk ken zullen worden verloot en tegen ver goeding van f 1.ontvangt men een lot met kans een der schilderijen te winnen. Het is andermaal een middel om de on gel ukkigen te helpen. Nu deelde men ons mede en we wil len dat gaarne helpen verbreiden -dat ook in onze gemeente zulke loten te be komen zijn, en dat in den loop der vol gende week deze den ingezetenen zullen worden gepresenteerd door eenige jonge dames, die zich daartoe welwillend bereid verklaarden. Indien men echter een gulden voor een lot te veel vindt, of de verloting voor zulk doel minder waardig vindt, zal er ook ge legenheid bestaan op andere wijze van zij ne belangstelling in het lot der Boeren- weduwen en weezen te getuigen. De hoofdbedoeling is geld te verzamelen voor een doel waarmede onwillekeurig elk weldenkende zal instemmen. Dat het ingezamelde zjjne bestemming niet zal missen staat thans vast, want het zal den Boeren-generaals persoonlijk ter hand worden gesteld en zij zullen dat naar hun beste weten besteden. Een beroep op veler deelneming wordt gedaan namens die ongelukkigen dat ook ónze gemeente moge getuigen van hare diepe bewondering en onverminderde sym pathie voor de groote helden, voor het zwaar beproefde volk. Evenals bij verschillende andere legers het geval is, bestaat het voornemen, ook bij het Nederlandsche leger een identiteits bewijs in te voeren. Een proef zal genomen worden geduren de de a. s. manoeuvres. De plaatjes zullen met een koord om den hals op het bloote lichaam worden ge dragen en uitgereikt aan de manschappen die het meest transpireeren. Er zijn vier verschillende soorten plaat jes in beproeving: van celluloid, van zink, van hoorn en van nikkel koperalliage. Op deze plaatjes zijn eenige letters aan gebracht, met een afzonderlijke soort inkt met oplossing van kopersulphaat ot geëtst. Na afloop zal worden geconstateerd wel ke het doelmatigst zijn. liltl'.SIvEYS. 2!» Augustus 11)02. Gisterenmorgen bij het uitgaan der school te 11 ure, kroop een jongentje van Q. alhier op een voorbij rijdenden wagen. Hij had het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij onder een der wielen terecht kwam. Een zijner beentjes werd hem afgereden. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Tot scheepsjongen bij den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde is met ingang van 1 September benoemd J. Notebaart alhier. Door de Schietvereeniging »Koniu- gin Wilhelmina" te Kattendijke is deze week een provinciale korps- en personeele schietwedstrijd gehouden. Aan de eerste werd o. m. deelgenomen door de schietvereeniging »Breskens", die met 243 punten den tweeden prijs behaal de, terwijl dezelfde vereeniging de zilveren medaille, uitgeloofd door Volksweerbaar heid voor het grootst aantal rozen, ver wierf. Hoofdplaat. De heer L. de Kok, hoofd der 2e openb. school (Slijkplaat) behaalde de acte voor de Duitsche taal (1. o.) Hoofdplaat, 24 Aug. Hot muziekgezel schap .Oefening baart Kunst" bracht he den eene serenade aan den heer J. F. Maes en diens eehtgenoote bij gelegenheid van hun 50-jarig huwelijk Hoofdplaat. De vorige week hadden twee knapen uit Biervliet de brutaliteit bij een arbeider onder deze gemeente een elf tal konijnen dood te slaan. Door de politie is proces-verbaal opge maakt, zoodat het te voorzien is, dat de rechter ook nog een woordje in dezen mee. spreekt. Te Clinge is een vrouw dood te bed gevonden met een touw om den hals en een paar diepe wonden aan het hoofd. De politie doet onderzoek. Voor predikant bij de ger. kerk B. te Oostburg is een tweetal opgemaakt, be staande uit de cand. K. Veen te Zaandam en F. J. Hagen te Reeuwijk. De laatste is beroepen te Zaamslag. Heden zullen te Vlissingen, komen de van Hellevoetsluis ter reede arriveeren de monitors Cerberus, Reinier Claeszen en Bloedhond, de kanonneerbooteu Bulgia en Ulfr, en de torpedobooten Rindjani No. XV en No. XVIII. Het eskader dat onder commando staat van den gezagvoerder van de Cerberus, den kapitein-luitenant ter zee Metseher, ver blijft aldaar tot a. s. Woensdag. Te Vlissingen is gisterenmorgen met de nachtmailboot uit Engeland aange bracht de vroeger genoemde S., den laat ste der eenigen tijd geleden uit Den Haag ontvluchte zes gevangenen en die onlangs te Cardiff is aangehouden. Hij werd door de Engelsche politie uit geleverd en is met den aansluitenden trein onder sterk geleide en zwaar geboeid naar Den Haag vervoerd. Bij de aankomst aldaar waren bijzonde re voorzorgsmaatregelen genomen tegen eene nieuwe ontsnapping. Omringd door vier Rijksveldwachters werd hij uit den trein in het celrijtuig gebracht. Hij is nu opgesloten in het nieuwe gebouw in de Casuariestraat. Het overbrengen van den man had veel bekijks. Te Lisse hebben Maandagnacht eeni ge kwaadwilligen zes koeien van den vee houder V. zwaar verminkt. De politie heeft de daders nog niet gevonden. Met de stoomtram Deurne-Helmond, is de 16-jarige Jan Helling, doordat hij van de nog in beweging zijnde tram sprongj daaronder geraakt en overreden. De on gelukkige is enkele oogenblikken later aan de gevolgen bezweken. Op de Prinsengracht, tusschen de Utrechtschestraat en den Amstel, gebeurde Maandagavond omstreeks 8 uur een zeer ernstig en droevig ongeluk, waarbij he laas twee menschenlevens te betreuren zijn. De bewoners van de beide zjjden van dit doorgaans zoo stille gedeelte der Prinsen gracht werden plotseling opgeschrikt door een hevig gekraak, gevolgd door een har den slag, waarvan de ruiten in de kozij nen trilden. Men hoorde een vreeseljjk gegil en ge jammer. Van alle kanten schoten men schen en politieagenten toe. Er was iets zeer ernstigs gebeurd. Voor perceel 850 lag de tjalk van schip per De Hondt, uit Wildervank, welke een lading zand gelost had voor den bouw van het bijna voltooide Rembrandt-theater. Even te voren was daar een groote zol derschuit, geladen met 17000 metselstee- nen, langszij gekomen. Er waren zes mannen op. De lading, toebehoorende aan den aannemer H. de Jong, was bestemd voor de Indische buurt. Twee van de schuitenvoerders, G. Har- denberg en J. J. Loubets, waren even over de tjalk aan wal gegaan om te kijken, of de schutsluizen op den Binnen-Amstel open waren. Zij keerden spoedig weer terug om aan de kameraden te vertellen, dat de sluizen dicht waren er moest dus gemeerd wor den. Zij gingen weer op de schuut om de anderen bij het enteren een handje te hel pen. Op eens of 't aan het opstapelen heeft gelegen, weet men niet kwam er beweging in de steenen massa. De lading begon te verschuiven, een helsch lawaai volgde en de schuit helde over. Plotseling schoof, met donderend geraas de geheele massa van de schuit, welke on derst boven op het water kwam te lig gen. De mannen, die even van de schuit af geweest waren, sprongen bijtijds te water en werden spoedig gered. De andere vier werden medegesleurd. Twee van hen, C Roos en A. Doktor, werden gelukkig nog levend, doch zwaar gewond, op de tjalk gebracht door eenige koetsiers van een stalhouderij op de gracht en eenige omstanders. De eerste had een diepe wonde aan het hoofd, terwijl de andere geheel bewuste loos was. Ze werden binnengebracht bij Dr. A. J. Damen. Roos was spoedig door hem tot bewust zijn gebracht en kon naar zijne woning worden vervoerd. De gewonde, A. Dok tor werd naar het gasthuis vervoerd. De beide overige personen, J. Kleerebe- zem en P. Stoop, lagen helaas nog in 't water. Nog erger men twijfelde er niet aan, bedolven onder de steenen. Slechts een rauwen kreet hadden ze kun nen slaken en toen waren ze naar de diep te getrokken. Duizenden mensehen, be schenen door het helle licht van de mag nesiumfakkels der brandweer, welke ook ter plaatse was, stonden in spanning te kijken naar de toebereidselen, die gemaakt werden om ook deze beide menschen op te halen. In den aanvang had de politie een moeilijke taak te vervullen, om de menschen tot op afstand te houden. Toen er eenige bereden agenten kwamen ging 't beter. De commissaris van der Wiele was zelve ter plaatse om toezicht te houden. 't Duurde zeer lang eer men de beide drenkelingen had. Tegen negen uur pak te een van de dreggen. Het lijk van J. Kleerebezem vertoonde zich aan de opper vlakte van het water. Een akelig schouw spel. Een medelijdend gemompel onder de toeschouwers. In een lijkenmand werd

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2