Mij is de wrake. No. 723. Zaterdag 30 Augustus 1902/.; lle Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. Boeren-steun. FEUILLETON. BRESKENSCHE I 0 I It A T, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.I te Breskens. Het wordt bevestigd, dat in China weer twee zendelingen werden vermoord. De overheid neemt hare maatregelen. Reeds werden een aantal personen in hechtenis genomen en de ambtenaren ter plaatse zijn in rang verlaagd. Behalve de zendelingen (Bruce en Le wis) is ook het personeel van het station vermoord. Men beschuldigde hen van het inslepen der cholera en sloeg hen met stokken dood. Een detachement Britsche matrozen, met een escorte van Chineesche soldaten, is naar de plaats van den moord gezonden. De Hertogin van Buccleugh, die bij de Britsche kroningsplechtigheid den sleep van Koningin Alexandra droeg, heeft bij die gelegenheid een zeer kostbaren arm band een geschenk van Koningin Vic toria verloren. Zij weet zeker, dat zij dien in de Abdij te Westminster is kwijtgeraaktwant zij had hem nog aan bjj het binnenkomen en miste hem voor zij het gebouw verliet. Het sieraad is vermoedelijk door een der vele lange gewaden medcgesleept en bui ten in oneerlijke handen geraakt. De politie zoekt, maar tot dusverre te vergeefs. Wie weet waar het sieraad nog vandaan komt In den omtrek van Jassy (Ruuianië) is dezer dagen een gevaarlijke rooverbeude gevat, die geruimen tijd in de dorpen van Noord-Rumanië angst en schrik verspreid de, huizen plunderde en de bewoners mis handelde of vermoordde. En aan het hoofd dier bende stond een schoone, jonge vrouw van 22 jaren Zij was, naar men bericht, vooral zeer sterk in het bedenken van pijningen. Bg Bloemfontein heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad, waarbij eenige wagens werden verbrijzeld met te- rugkeerende vreemdelingen. Verscheidene vrouwen en kinderen kwamen om het le ven. De sneltreiu van Vlissingen naar Bellijn is Maandag in den vroegen mor gen, even na het vertrek uil Schandelah (Brunswijk) ontspoord. De locomotieven werden omvergewor pen, dwars over den weg, de tenders la gen er tusschen in en een goederenwagen boven op een der locomotieven, brandende. De rails werden gebroken en verbogen als yzerdraad. De drie voorste rijtuigen waren Neder- landsche. Van deze schoven er twee in elkaar. De passagiers van het eerste Nederland- sche rijtuig een D-waggon werden deerlyk tusschen de saamgedrukte wanden beklemd. Zij moesten door het spoorweg personeel en hulpvaardige passagiers ot menschen uit den omtrek uit de vernielde coupé-raampjes worden gehaald. Natuurlijk heerschte er in de eerste oogenblikken groote ontsteltenis. Maar ge lukkig bleek weldra, dat niemand ernstig gewond was. Een machinist, die men onder zijn ma chine vandaan baalde, was gewond aan hoofd en handen een bagagemeester, die uit den goederenwagen werd geslingerd, kwam met een verstuikten voet vrij en een hoofdconducteur, die zich ook in dien wa gen bevond, werd slechts licht gekwetst. Professor Joachim, de beroemde violist, is de eenige gekwetste passagier. Hij lag in een slaapwaggon te rusten, werd van zijn bed geslingerd en bekwam een won de aan het hoofd. Er kwam overigens zoo spoedig moge lijk geneeskundige hulp. Uit Brunswyk werd onverwijld een hulp- trein met twee dokters, het noodige perso neel, verbandmiddelen, enz., welke daar als aan de meeste groote Duitsche stati ons, nacht en dag gereed staat naar de plaats van het ongeluk gezonden. De drie sporen zyn op die plekken ge heel vernield de grond is omgewoeld en met het wegruimen van de overblijfselen en het herstellen van den weg zullen wel enkele dagen over heen gaan. Te Gahard by Rennes, is een loco mobiel ontploft. Vier menschen werden daarbij gedood en veertien anderen ge wond, van welke vier zeer ernstig. Er heerscht blijkbaar ook een kwaad aardige geest onder de ezels in Frankrijk. Onlangs werd, een Fransch geneesheer op een rywielrit door een woedenden ezel aangevallen en thans is te St.-Priest en Murat, een veel ernstiger geval voorgeko men. Daar is een 13-jarige knaap door een ezel, met wien hy speelde, aangeval len, op den grond geworpen en door de woedende beteu zóó deerlyk gewoud, dat hy weldra bezweek. In Engeland hadden twee automo biel-ongelukken plaats. De automobiel van den Hertog van Marl borough is te Eynsham, bij Oxford in bot sing gekomen met een boerenwagen, waar in een vrouw en een klein meisje zaten. De vrouw werd vry ernstig gewond en door den Hertog zeiven naar het gasthuis gebracht. By het afrijden van Sydenham Hill, niet ver van het Glazen Paleis, heeft de automobiel van den heer George Escott, een tandem-tweewieler, waarop de heer en mevrouw Wadsworth gezeten waren, om ver gereden. Mevrouw Wadsworth werd ernstig ge wond en de heer Escott, wiens automo biel na de botsing tegen een boom reed, bekwam daarby een zware wond aan het hoofd. o Van de zijde der groote pers in ons va derland zyn inschrijvingen geopend voor de weduwen en weezen in Zuid-Afrika. Behalve aan het Bureau van de W. Cr(., waar flinke bijdragen inkomen, is de sympathie te dezen opzichte niet zoo groot als met het oog op de wijze waarop men de in Nederland vertoevende Boeren-gene- raals heeft bewierookt, kon verwacht wor den. Het nameloos lijden dat ginds wordt ge leden, stemt de Nederlandsche natie, voor namelijk ook om de stamverwantschap, tot medegevoel. Vooral tijdens den oorlog heeft dat gevoel veelzijdig zich geopen- 93. Zoo menige roos sterft ongeplukt, zeide zij en heeft nochtans de plaats versierd, waar zy eenzaam stond. Ik zeg u dit, om u te toonen, dat ik ook dit zal kunnen dragen. Maar ik weet stellig, dat dit niet mijn lot zal zyn in my leeft een bewust zijn, hetwelk mij zegt, dat ik hem zal dwingen, my lief te hebben en ik be zit een moed, die met elke beproeving en met iedere wederwaardigheid spot. En als ik nn even trouw en standvastig als gij den strijd wilde aanvaarden met uw weerspannig hart vraagde hij. De lachende kinderoogen keken opeens verschrikt. Dat zult ge niet, zeide zy ernstig. Gy kampt om een hoogeren prijs. Het leven van een man, denk ik, zal zich daaraan niet verliezen eene vrouw dat is iets anders. Wat heeft zy beter, hooger, schooner dan de liefde Lief te hebben is hare bestemming op aarde en de vrouw, die zich inbeeldt, verhevener doel te moe ten volgen, is geen vrouw. Voor den man is de liefde een sieraad des levens, voor de vrouw is zij het leven zelve. Zjjn gelaat toonde een diepe aandoe ning, toen het jonge kinderlijke wezen over het heiligste en machtigste gevoel van een mannelijk hart hoorde spreken, met eene kennis en eene zekerheid, welke hem open baarden, dat zjj dit kende in deszelfs ge heele diepte. Welk een kracht en waar heid en trouw, welk een geloof en welk eene nederigheid lagen er in deze liefde en hoe had dit gevoel bezit genomen van het vroeger zoo weerspannige hart Zwjjgend trok hy de schouders op en wendde zich af, maar zij volgde hem naar het venster, waar hjj was heengegaan om zijne aandoeningen te verbergen en zacht legde zij de hand op zijn schouder. Zie mij aan, Signoi, smeekte zij, laat mij zien, dat gij niet boos op mij zijt en dat gij niet spot met mijnen troost. Ik moet zooveel nog leeren, maar datgene, wat ik u zeide, heb ik reeds ervaren. Voor myne moeder was de liefde het leven zij verkwijnde, toen men in die lief de het gift des twijfels mengde en haar het menschelijk recht op dit gevoel ont- zeide. Zij kon niet aflaten aan datgene, wat haar het dierbaarste was en zich niet overgeven aan datgene, wat men haar als het hoogste voorstelde. Zij vond alleen verlossing in den dood, want zij was eene vrouw. Mijn vader droeg zijn lot; hij overwon, arbeidde en schiep, hij zocht en vond wegen, die zijne gedachten afleidden. Zijn leven was een ander leven gewor den, maar een verloren leven was het niet. Hij bedekte zijne oogen met de hand, myn levensboom is reeds ontbladerd, zeide hij en het moest toch nog lente zijn s Met een half zalig, half smartelijk ge voel, voelde hij zijne hand terugtrekken en ontmoette haren bitteren blik. De bloemenpracht beeft hij verloren, de wortel is ongedeerd. Ontneem mij de hoop niet, u nog eens gelukkig te zien De harde school zijner jeugd kwam hem nu te pas, hij was zichzelven spoedig meester en deze kunstmatige bedaardheid was de beste beschutting voor het gekwet ste gevoel, dat bij iedere aanraking pijn deed. Het was hem mogelijk nog voor zijn vertrek met graaf Wolf, den welwil- lenden en ervaren man, te spreken over zijne plannen voor de toekomst en zijn raad aan te nemen. Zich in de Duitsche residentie als dokter neder te zetten, zoo als zijn plan geweest was, scheen hem, ten minste in het begin, te zwaar, nu ook Theresa daar den volgenden winter met haren vader verblijven zou. Haar dage lijks zien, het zou zyn dagelijks opnieuw

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1