Binnenland. Gemengd. komen om met hem het slot der manoeu vres bij te wonen. Waarschijnlijk zal de »R,eise-Kaiser" in het najaar ook nog een bezoek brengen aan zijnen Oom, Koning Edward van En geland, en in den winter aan den Koning van Italië. In België heeft de Minister van Oor log aan de leveranciers van vleesch voor het leger verlof gegeven, het benoodigde slachtvee in Nederland aan te koopen. Vroeger moest dit ter bescherming van den Belgischen landbouw in België aan gekocht worden, doch de Minister heeft deze vergunning moeten verleer.en, wijl er in België tegenwoordig groot gebrek is aan slachtvee. Wijl Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden in den laatsten tijd herhaaldelijk lijdende is aan rheumatische aandoenin gen, denkt Z. K. H. na den verjaardag van H. M. de Koningin eene kuur te gaan doen te Bentheim, Aken of Wiesbaden. Naar aanleiding van een bericht, dat Z. K. H. Prins Hendrik tegenwoordig nu en dan in de omstreken van het paleis rij wieltochtjes maakt, deelt een lezer uit Apeldoorn aan de Tijd mede, dat hij de zer dagen getuige was van een niet on aardige ontmoeting. Aan het einde <Jer Loolaan, bij het mo nument aan den ingang der Paleislaan, staan borden met de waarschuwing, dat in laatstbedoelde laan het rijden met rijwiel verboden is, natuurlijk niet bedoeld voor de bewoners van het paleis en van het landgoed, maar voor de vreemdelingen, die er anders de passage lastig zouden kunnen maken. Een groepje toeristen was er al wandelend over aan het filosofeeren, toen opeens een wielrijder hen achteropkwam en voorbij snorde. »Kijk", liet een der filosofen zich luide ontvallen, »die stoort zich niet aan de borden De heer stoorde zich ook niet aan di« opmerking, maar reed kalm door. Hij had het uiterlijk van een jong- menscli en was eenvoudig gekleed in col bert en met kleinen, witten stroohoéd. In stellig, een kostbaar geschenk zal zijn voor eene vrouw, die het veel meer waardig is. Mijn hart is steeds een open boek ge weest voor mijne vrienden, gij weet, wien het toebehoort en moge het u nu toeschij nen een veracht onbeheerd goed te zijn, eens zal de tijd komen, waarop de eigen aar het van mij vorderen zal. Gij zijt zoo goed, gij zult mij niet uitlachen, als ik daaraan vasthoud, dat de Goddelijke macht een sterkeren band weeft tusschen twee harten, dan de inenschelijke wil en gij zijt overtuigd, dat ik de waarheid spreek, als ik u zeg, dat ik het geheime heerschen dier macht gevoel in iederen polsslag, bij iedere gedachte, die mij daaraan herinnert, dat hij zijn leven aanbood om het mijne te redden en dit voor hem heeft gekocht. Eu als hij dit leven nu nooit vordert, als hij de liefde versmaadt, die hem wordt aangeboden vroeg Constantijn met treu- rigen ernst. Het trotsche bloed steeg haar eenigszins naar bet gelaat bij het woord versmaden, maar haar hart doorstond de proef. (Wordt vervolgd.) een oogwenk was hij aan het einde der laan bij het hek van het paleis. De wachthebbende groene jager, eene oude heer met prachtige haneveeren op de chacot en verscheidene medailles op de borst, schrok op, stelde zich in positie, en maakte eerbiedig het militaire saluut. Toen de toeristen en de andere belang stellenden op hem aan, en gevraagd. »JaweI, het was de PrinsTableau. De goede man gaf nog enkele andere inlichtingen op de dringende vragen, tot dat een paar hoogere ambtenaren in het gezicht kwamen. Doorloopen, lieve men- schen", was toen het parool, »ge moogt wel rondkijken, maar niet blijven stilstaan." De Bóeren-Generaals De Wet en De la Hev, zoomede de heer Wolmarans, heb ben Zondag in den Haag met hunne da mes de voormiddag-godsdienstoefenidg bij gewoond in de Oosterkerk (Gereformeerde Kerk) aau den Z. O. Buitensingel, waar voorganger was Dr. H. (Bavinck, hoog leeraar te Kampen. Een buitengewoon groote schare toehoor ders vulde het kerkgebouw, terwijl zich daarbuiten eveneens een talrijke menigte bevond om de aanvoerders die zich per rijtuig naar en van de kerk begaven te begroeten. Dr. Bavinck hield een treffende en troostvolle toespraak naar aanleiding van het eerste hoofdstuk van den tweeden Zendbrief van den apostel Paulus aan de gemeente te Thessalonica. Herinnerend aan de verdrukking, waar aan die gemeente bloot stond, en er op wijzend, dat er ook in onzen tijd vele ver drukkingen zijn, maar dat ze zijn van voorbijgaanden aard, wekte hij, meer bij zonder in verband met het 10e vers van genoemd Bijbel-hoofdstuk, op om de daar- bedoelde wederkomst van Christus met ge duld en leidzaamheid te verwachten. Ir. zijn gebed herdacht de voorganger de lijdende broeders en zusters in Zuid- Afrika en smeekte hij om oprecht en waar medelijden te verwekken in de harten hun ner medemenschen, een medelijden, dat zich niet enkel openbaart in gejuich langs de straat, maar dat deelnemend ingaat op de nooden der lijdenden. BRESKEA'S, 26 Augustus I!)()2. Ten gerieve van de buitenwonenden wordt aan belanghebbenden bekend ge maakt dat a. s. Zondagnamiddag 2 ure in de Ned. Herv Gem. te Breskens gelegen heid is tot den Doop. De heer Ch. J. Cornelia te Soeka- boemi benoemd tot onderwijzer le klas, wordt overgeplaatst als hoofd der le school voor Europeanen te Makassar. Sehooildijke. Zaterdagnamiddag was heel het dorp in rep en roer, want we hadden bezoek van ^Zigeuners". In hun ne brabbeltaal konden ze zich moeilijk verstaanbaar maken, doch een beetje ging het toch. Na een paar uur toevens ver trokken ze, tot groot genoegen der dorpe lingen. Eerst hadden ze evenwel hun pot je klaar gemaakt en zeker had niemand van de vele toeschouwers willen meeëten, toen ze zagen op wat wijze Zigeuners hun maal bereiden en hoe zindelijk ze zijn. Nu liggen ze even over de grens en Bel gische en Nederlandsche politie belet hen verder te trekken. Wat het eind van de ze zaak zijn zal 't Is toch de scbuld van Belgische amb tenaren, dat deze zwervers zoo ver geko men zjjn en om ze nu weer te weigeren, mag op zijn minst genomen, vreemd hee- ten. Immers ze kunnen op geen andere wij ze uit ons land weg. Met ingang van 15 Sept. a. s. is be noemd tot postbode voor het traject IJzeu- dijke-Philippine, J. van Peenen, thans in gelijke functie voor de diensten Biervliet- Hoofdplaat en Biervliet-IJzendijke. Naar de N. B. C. meldt, is tegen een Kantonrechter in Zeeuwsch-Vlaanderen proces-verbaal opgemaakt wegens te lage aangifte van den huurprijs zijner woning. Tot tijdelijk onderwijzer te Biervliet in de vacature van mej. Scheele, is be noemd de heer J. Maarleveld aldaar. Men meldt uit Aardenburg van 23 Aug. aan de N. It. C. In de dagbladen deed dezer dagen het bericht de ronde, dat de kapitein der ar tillerie W. L. Zonnevijlle te Soerabaya aan cholera was overleden. Men kan zich de vreugde der familie leden voorstellen, toen heden bij een de zer, alhier wonende, het bericht van de doodgewaande kapitein kwam, met de me- dedeeling, dat hij zijn eigen doodsbericht 'had gelezen. Sluis, 25 Aug. Hedenmiddag arriveer de alhier een automobiel, komende van Oostende aan welks eigenaar, een heer uit Luik de doorgang werd ontzegd, omdat bij onderzoek bleek, dat dezen niet van een permit was voorzien voor Nederland. Te Parijs is een 74-jarige inbreek- ster gevat. Die vrouw, op het oog eene deftige ou de dame, ging de huizen in, juist ot zij er wezen moest, en sloeg dan haar slag in woningen, waar zij wist dat iets te halen was. Zoo was zij ook onlangs een huis in de wijk Porte Saint-Denis binnengestapt, met een beleefden groet tot de concierge, maar laatstgenoemee hoorde een oogenblik later een zonderling geluid en toen zij stil ging kijken, zag zij tot hare verbazing de def tige dame bezig met het opensteken van een kamerdeur. De bejaarde inbreekster, in wier bezit men de noodige loopers en ander gereed schap vond, werd onmiddellijk aan de po litie overgeleverd. Zij bekende, dat zij dertig inbraken heeft gepleegd. Te Utrecht is Zondag door de poli tie een goede vangst gedaan. Te 8 uur zag een jongentje, dat aan den Maliesingel stond te visschen, dat er een paar mannen waren in een tijdelijk onbe woond huis aldaar. Hij waarschuwde den naastbijzijnden politiepost en het gelukte de politie op twee mannen de hand te leg gen. De derde wist te ontsnappen, doch werd later gevat. Blijkbaar had men hen reeds gestoord toen zij nog niet geheel op streek waren alleen een pendule werd in hun bezit ge vonden. Hun overbrenging naar het bureau van politie verwekte groote belangstelling, den geheelen ochtend stond of liep een aantal menschen voor het huis te kijken. Te Maasdam (Z. H.) sloeg Zaterdag het paard van R. Hoogerheide op hol, doordat het schrikte van den voorbij rjj- denden stoomtram. Zekere J. Verwoerd, die het paard wil. de grijpen, had daarbij het ongeluk b vallen. Hij werd overreden en is weinige oo- genblikken later aan de kekomen ver wondingen overleden. Uit Engeland kreeg gisteren de ree- 'J der F. Vroolijk te Scheveningen bericht 1 van zijn schipper A. Verbaan van den log ger SCH. 340, dat Vrijdagmiddag de ma troos J. Verheij, vader van een groot ge zin, overboord is gestort en verdronken. Gisteravand om 7 uur is op den hoek van de Hoefkade en de Paulus Pot terstraat te 's Gravenhage een 7jarige jon gen door een steenwagen overreden. De knaap was onmiddellijk dood. Bij Dijon is een sneltrein uit Parijs ontspoord, doordien misdadige handen een 12 meter langen spoorstaaf hadden weg genomen. De machinist, die uit verschillende tee kenen opmaakte, dat er onraad was, had echter de vaart van den trein zeer ver traagd. Zoo ontspoorden alleen de locomotief, de kolenwagen "en een postrijtuig, maar gelukkig 'werd geen beambte of reiziger gekwetst. De rail was 576 kilogram zwaar en de boosdoeners hebben in 20 minuten een werk gedaan, waarover vier mannen vier unr noodig hebben. Bij het afrijden van den dijk nabij de 'Buitenhaven te Wageningen, had de Gemeente-Opzichter B. het ongeluk tegen een anderen wielrijder aan te rijden. De heer B. viel, tengevolge waarvan hij twee ribben brak en zjjn schouder ont wricht werd. Te Ransdorp (N. H.) is het ander- halfjarig dochtertje van H. op de Gouw te water geraakt. Hoewel het reeds spoedig weer op den wal werd gebracht en ^geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht het helaas niet gelukken, de levensgeesten weder op te wekken. Te Haaksbergen bezeerde de Israe- lietische godsdienstonderwijzer zich verle den week aan de hand. Op aanraden van zijn hospes deed hij ongezuiverde en on- vervalschte carbol op de wond. Hij kreeg bloedvergiftiging en is eenige dagen daarna overleden. Donderdagavond is or.der de gemeen te Velzen door hooibroei in brand ge- I raakt de boerderij iHofgeest", bewoond I door de familie Schoorel. Een waker, die den brand 't eerst ontdekte, redde het jongste kind, terwijl de moeder, die een dag kraams was, nog met twee kinderen een goed heenkomen kon vinden. De vader en een zoon, die bij den, stal liepen, wisten zich ook nog tijdig te red den, doch twee dochtertjes, aardige meis- I jes van twaalf en veertien jaar, die in een ar.der vertrek sliepen, kwamen helaas in I de vlammen om. De kapelaan Van Driehuizen, de arts Drenth en de heer Daniels, secretaris van het Witte Huis, hebben zich bij dezen noodlottigen brand zeer verdienstelijk ge maakt.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2