Binnenland. Gemengd. and van ons te vergen zou hebben. En dus indien het noodig mocht we zen een veruindtenis aan te gaan tot be veiliging van onze koloniën en van onze eigen zelfstandigheid dan vinden we 't maximum van zekerheid tegen het mini mum van opofferingen aan den kant van Frankrijk-Rusland en niet van Duitsch- land. Gevaar brengt zulk een verbintenis in- tusschen altijd met zich. Eu dus zal ernstig overwogen worden of wij noodig hebben ons, om den wille van het behoud van onze Oost, met één of meer Europeesche mogendheden te ver staan. Of we, gesteld voor de keus, onze koloniën te verliezen dan wel ons alvast half in de macht van eene Europeesche grootmogendheid te geven, niet het eerste te verkiezen hadden. Het antwoord op de laatste quaestie is het snelst gegeven en luidt bevestigend. Ook zonder onze koloniën kan ons volk èn ons land bestaan. Doch er is ten slotte eene opvatting van dit vraagstuk mogelijk, dat inderdaad gaat verre uit hoven de engbenepenheid van al deze beschouwingen. Onze Oost, zou ik willen zeggen, is voor ons ohverliesbaar van het oogenblik, waar op we den ingeborenen hebben doen zien, dat hun belang het onze is, en waarop we, met inspanning van onze hoogste krach ten, met opofferingen, die hier ons niet zullen verarmen, maar verrijken, land en volk zullen hebben opgewerkt tot de wel vaart, die zij allereerst behoeven. Onze Regeering is ten aanzien van onze West al een heel eind in de goede rich ting gegaan door niet langer een man van de wet, maar een man van de daad, een ontginner, als hoofd er heen af te vaar digen. Nu moet zij in onzen Oost volgen. Als straks er de militaire man er zijn werk gedaan heeft, zal er de militaire man. die eerst, ontginner zich getoond heeft, de te genwoordige Gouverneur van Atjeli kunnen beproeven, om voor héél Insulinde te gaan doen, wat hij zoo bekwaam in één land streek verricht heeft. Ook Indië heeft een kloek ontginner, een echten leidsman noodig. erfgenaam maakte, deze waren de richt snoeren, welke de vader hem medegaf op de onbekende, glibberige baan, waarop hij vasten grond moest zien te verkrijgen. Jlaar dank zij het flinke en eerlijke ka rakter van den man, had hij onbewust aan het eenige kind toch nog een beteren en onbedriegelijken steun medegegeven in de onomkoopbare rechtschapenheid, die hij als grondslag gelegd had in het jeugdige ge moed en die hij zonder veel woorden of veel na te denken, door zijn eigen voor beeld had aanschouwelijk gemaakt en ge voed. Toen hij den strijd begon met zijne nieuwe levensomstandigheden, toen het vrije en frissche karakter van den knaap besnoeid werd en gekortwiekt, toen men duwde en veranderde en vormde, toen voeg de zich de bij al zijne goede hoedanighe den toch buigzame natuur van den jongen Constanten uiterlijk toch beter, dan men had gewacht. Hij leerde zwijgen en be scheiden zijne meening onderdrukken maar nimmer veranderde hij die meening, als de onhedriegelijke stem van zijn eigen geweten ten rechter zat. (Wordt veiwolgd.) Met zoo één acht a tien jaren aan den arbeid, door het moederland oifergul ge steund, wordt het een beveiliging-in-zich- zelf, buiten eenige hulp van anderen. Het Handelsblad teekent onder de arti kelen van den heer Simons aan «Wij zijn 't met de algemeene strekking van bovengenoemde beschouwingen volko men eens. Wij stellen een goede nabuur schap op hoogon prijs, maar meenen, dat ons Vaderland het veiligst is door niet mee te doen aan de groote politiek van bondgenootschappen en dat 't ook aan zijn verleden verplicht is zijn zelfstandigheid ten volle te handhaven. En wat de koloniën betreft zeker is het beste middel van behoud zoodanig be heer, dat geen der Indische volken een anderen meester verlangt, maar overtuigd is, dat hunne belangen onder onze hoede het veiligst zijn. Aan het Ministerie van biunenlandsche zaken moet eene herziening van de Leer plichtwet aanhangig siju. HICIiSKKVN. 1!) Augustus 1903. Het muziekgezelschap «Oefening kweekt Kunst" van Schoondijke bracht Zondag avond haar ruilbezoek aan deze gemeente. Te vier uur aan den ingang der ge meente door het gezelschap «Uit het Volk- Voor het Volk verwelkomd, ging het in optocht naar de haven. Te vijf uur werd een aanvang gemaakt met het concert op de estrade op de markt. Een massa volks woonde deze goed ge slaagde uitvoering bij. Op zijn terugreis van Rotterdam naar hier is bij den beurtschipper H. Fe- nijn, ter hoogte van Duiveland, eene post duif aan boord komen vliegen. De duif is als volgt gemerkt Rechterwiekop de 2e veer het getal 179 en een hoefijzer; op de derde veer R van Asscha, Langeweg 175 Ledeberg. Linkyrwiekle veer 449, 2e veer een duifje en 73 N, 3e veer 689 en 4e, veer Berg 308. De belanghebbende kan bij genoemden schipper Feniju te Breskens nadere inlich tingen bekomen. De heer Ch. J. Cornelis (geb. te Groede) onderwijzer 2e klas te Soekaboenii (N. O. I.) is benoemd tot onderwijzer 1ste klas. Te IJzendijke is een driejarig kind, dat bij een vijver speelde, daarin verdron ken. Schoondijke, 18 Aug. Voor het loge ment »'s Lands Welvaren" met annex Steenkolenhandel, heden behoeve den heer Haartsen ten overstaan van notaris De Smidt geveild, is het hoogst geboden 6050. Oostburg. In de gehouden vergadering van het Bestuur der Lib. Kiesvereeniging is als voorzitter gekozen de heer H. G. Hammacher te Groede, die als secretaris is vervangen door den heer J. Neeteson te IJzendijke. Groede. Zondagmiddag deden een 80- tal parochianen van de R.-K. gem. te Aar denburg, onder leiding van hunnen pas toor, de WelEerw. heer Th. Wijtvliet ee ne bedevaartgang naar O. L. V. van Lour- des in de R.-K. kerk alhier. Het door deze badevaartgangers gebracht bezoek aan de Herv. Kerk, maakte in het stille namiddaguur een eigenaardigen in druk op de aanwezige toehoorders. Groede. Vrijdag j.l. had onder begunsti ging van mooi weer de door de Schietver- eeniging alhier uitgeschreven wedstrijd met raargapatronen plaats. Aan den korpswedstrijd op den afstand van 20 M. werd deelgenomen door de Schietvereenigingen van Biervliet, Bres kens, Groede, Oostburg en Zuidzande. De eerste prijs, een verguld zilveren medaille een geschenk van onzen Bur gemeester werd behaald door Groede met 220 punten. De tweede prijs, een zilveren medaille, verkreeg Breskens met 219, terwijl Zuid zande de derde prijs, een bronzen medail le, verwierf met 207 punten. Aan den korpswedstrijd op 40 M. werd deelgenomen door Breskens, Groede en Oostburg. Oostbnrg behaalde de eerste prijs, een zilveren medaille, en Breskens de tweede, een bronzen medaille, respec tievelijk met 177 en 144 punten. Voor den personeelen wedstrijd op 20 M. waren 10 prijzen in geld uitgeloofd. De eerste werd behaald door L. Boots gezel te Breskens met 55 punten, de 2e P. Versprille alhier met 53, 3e I. Becu alhier met 53, 4e J. Casteleijn alhier met 52, 5e en 6e F. X. de Pauw, IJzendijke, met 52, 7e P. de Hullu Hz., te Oostburg met 52, 8e J. Casteleijn, alhier met 51, 9e J. Bosschaart te Oostburg met 51 en 10e A. Bosschaart alhier met 50 punten. Ten slotte had een wedstrijd op 25 M. plaats om de eereprjjs, bestaande uit een zeer fraai bewerkte fantasie-medaille met gouden kroon en schild, een geschenk van den Voorzitter der Schietvereeniging al hier, Dr. Mellema. Deze prijs werd be haald door P. de Hullu-Dorst te Oostburg met 47 punten. Na het einde van den wedstrijd werden door den Voorzitter de prijzen met een toepas selijke aanspraak aan de winners uitge reikt. Ook aan het muziekgezelschap «Eendracht maakt Macht" alhier, dat bij dezen wedstrijd zijn welwillende en zeer gewaardeerde medewerking verleende, werd vanwege de Schietvereeniging een herinne ringsmedaille aangeboden. Vervolgeus werd dit schuttersfeest in de tent, die op het schietterrein was opge slagen, voortgezet. Even druk en ernstig als de schietwedstrijd op zichzelf was, even levendig en gezellig en prettig was het feest daarna. Er werden een paar toespra ken gehouden, o. a. door den Voorzitter, die, onder aanbieding van een glas wijn de korpsschutters van Groede gedacht, die zoo kranig de eer van de Schietvereeni ging hadden opgehouden, en aanspoorde tot voortdurende en onverdroten oefening, in den vervolge ook met scherpe patronen, waarmede binnen enkele dagen zal worden begonnen. Ook leden van andere schietvereenigin gen waren bij het feest gebleven, zoo de korpsschutters van Breskens, die bij hun vertrek als afscheidsgroet het «Breskensche Volkslied" ten beste gaven. Dit mooie lied, wij hadden het vroeger, helaas, nooit gehoord, heeft veel overeenkomst met de schoone «Lieder ohne Worte" van Men delssohn Bartholdy. ten minste wat den tekst betreft, en genoot, gevoelvol als het werd gezongen, een ongeëvenaarden bijval. Alles bewees dat iedereen genoegen had en dat is meer dan men verlangen kan. Eindelijk ging men, na het dansen van een quadrille Cadzandaise, voor de leidioj waarvan den ceremoniemeester niet genoej lof kan worden toegezwaaid, en na et] hoera voor de Koningin, de Schietvereenil ging en haar Voorzitter, in een genoegel lijke stemming naar huis. Zonder anderen te kort te willen doen mag zeker wel gezegd worden, dat den Voorzitter van de Schietvereeniging alhiet alle lof toekomt voor de vele pogingen door hem in het werk gesteld om deze Schietwedstrijd te doen slagen. De wedstrijd was dan ook één succes. Bij het gehouden examen voor de Fransche taal (L. O.) zijn de vorige week o. m. geslaagd de heeren G. Visser, hoofd der Chr. School te Sluis en W. van der Sluis te Zwolle (vroeger te Groede.) C. de Paepe uit .Oostburg, die ver leden jaar door het Gerechtshof te 's Gra- venhage wegens poging tot doodslag, ge pleegd op den onbezoldigd veldwachter Bron van IJzendijke, in een jachtveld on der Schoondjjke, tot 10 jaar gevangenis straf werd veroordeeld, heeft een verzoek tot revisie ingediend. IJzendijke, 19 Aug. Heden had alhier in het hotel van den heer Aerts, door het bestuur van het waterschap «Eiland en Brandkreek" de aanbesteding plaats der werken tot aanleg van eenige grindwegen en het maken van een vaste houten brug met ijzeren liggers over het uitwaterings kanaal «de Linie" in twee perceelen, met het onderhoud der werken tot 1 Sept. 1904. De raming van het eerste perceel be draagt ƒ24540 en die van het tweede per ceel ƒ5030. Ingeschreven werd door de heeren le perceel C. J. de Smit, te Breskens, ƒ26666, F. N. de Rooy, te Vlissingen, 25800, F. G. Hoevenagel, Biervliet, 24930, J. J. Krijger, Vlissingen, ƒ24800, Js. de Jonge, Middelburg, ƒ23880, C. v. d. Hooft en P. C. v. d. Hooft, te Terneuzen, ƒ23700, J. M. H. v, d. Sande, Breskens, ƒ23587, B. den Exter v. d. Brink, Krab- bendijke, ƒ23490, J. C. v. d. Brink, id. ƒ23286, A. Raes, IJzendijke, ƒ23000, K. de Vos, Terneuzen ƒ22700, A. du Burck Breskens, ƒ22000 en A. van Male, Schoon dijke, ƒ21870. 2e perceel. J. J. Krijger, Vlissingen 5800, F. N. de Rooij, id. ƒ5500, F. G. Hoevenagel, Biervliet, ƒ5400, 'A. v.Heve- le IJzendjjke, ƒ5397, B. d. Exter v. den Brink, Krabbendijke, ƒ5290, C. van der Hooft, Terneuzen, ƒ5229.65, J. M. H. .v d. Sande, Breskens, ƒ5187, P. Castelejjn, Wa- terl.k. 4995, A. dn Burck Breskens ƒ4693. Gecombineerd le en 2e perceel A. van Male, Schoondijke ƒ26563, C. J. de Smit Breskens, ƒ26666. Voorloopig gegund gecombineerd aan A. van Male. -7- In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben twee gevaarlijke inbrekers ge tracht te Dordrecht hun slag te slaan en der politie heel wat werk verschaft, maar ten slotte zjjn ze van een slechte reis ge komen, die hun lang zal opbreken. Omstreeks 1 uur werd mej. Van der Steen, op den hoek van de Kalkhaven, uit haar eersten slaap gewekt door het op schuiven van een raam in haar koffiehuis. Terstond opende zij een der bovenra men en zag zij twee personen staan, die op haar geroep wat zij moesten, geen ant woord gaven. Daar de juffrouw alleen met hare dochters thuis was, bleef haar niets over dan alarm te maken. Eindeljjk werd

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2