BRESKEIVSCHE COURANT. Mij is de wrake! No. 719. Zaterdag 16 Augustus 1902. 11" Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. EEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.0O, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT IËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit bind verschijnt, eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IHIXIDI.V.Y te Breskens, Het sluiten der Zuster-scholen en het uit zetten der onderwijzeressen krachtens de nieuwe wet, duurt in Frankrijk voort, maar gelukkig blijft men daurbij gespaard voor andere stuitende tooneelen dan van betrek kelijk zacht geweld en lijdelijk verzet. Geen schot is nog gelost en geen bloed vloeide. In hoofdzaak heeft men dit te danken aan den bezadigden raad op het laatste oogenblik van hen, die met de Zusters sympathiseereu. Te Roscof was het de bekende clericale Afgevaardigde vicomte De Mun, die be middelend tusschen de uitvoerders der wet en de bevolking optrad en van beiden wist te verkrijgen, dat zij zich kalm hiel den en het niet tot het uiterste lieten komen. Er schijnen verscheidene beroepen bij den Staatsraad ingediend, en in afwachting van de beslissing daarop geschiedt in de meeste gevallen eene voorloopige onder werping. De Parijsche apotheker Dauval, die in 1877 tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld werd wegens vergiftiging van zijn vrouw en die voor eenigen tijd, toen zijn onschuld bleek, .gratie" van President Loubet verkreeg, is Maandagochtend van Nieuw-Caledonië te Marseille aangekomen. De man was in zijn gevangenschap ge huwd, wat aan goed oppassende gevange nen meer wordt toegestaan, en had zjjn vrouw en drie kinderen bij zich. De Parijsche apothekers hebben een in- 89. Hij heeft haar beloofd u op te voeden in het geloof der alleen zaligmakende kerk en u te laten in de hoede van het klooster, tot gjj achttien jaar oud zoudt zijn. Be haalde ook in deze ure Catharine's echte lijke liefde en trouw eene ongedachte over winning, de leer harer jeugd, de heimelij ke wenschen harer ziel vroegen daarne vens hun recht. Er leefde in haar toch een sterk verlangen, haar kind te stellen in de liefde des Heilands, het in deze Godgewijde plaats voor immer beschermd te zien tegen alle stormen des levens. Maar dat had zij begrepen, zelfs in de duisternis, waarin zij tot dusverre had ver keerd, dat alleen het vrijwillig offer den Heere welgevallig is dit gevoelde zjj diep, schrijving voor hun ongelukkigen ex-col lega geopend en zullen hem opnieuw in een winkel zetten. Zullen ook de kortzichtigen, die hem veroordeelden, tot deze rehabilitatie bij dragen Dinsdag is Dauval te Parijs aangeko men. Hij werd aan het spoorwegstation be groet door de redactie van »Le Journal", welk blad zeer voor zijn invrijheidstelling heeft geijverd, door veitegenwoordigers van den Pharmaceutenbond en Studenten-ver- eenigingen, die hem bloemen aanboden, alsmede door een talrijke menigte, die hem een ovatie bracht. Na een maaltijd, waarbij de onschuldig veroordeelde zijn dankbaarheid jegens zijne bevrijders betuigde, vertrok Dauval naar Colouibes, waar zijn familie woont. Keizer Wilhelm is laatstelijk weer druk in de weer. Nog tusschen zijne terugkomst uit Rus land en zijn bezoek aan Stettin in heeft hij den lOdezer uit Swinemude per tele graaf aan den Prins Regent van Beieren zijne verontwaardiging medegedeeld over het (zuiver binnenlandsch) besluit van den Beierscheu Landdag om dit jaar eens geen 100.000 Mark beschikbaar te stellen voor den aankoop van schilderpen van levende meesters. Naar men weet, was dit een kleine wraakneming van het Centrum over het ontslag van den clericaleu Minister van Eeredienst Von Landmann, en is het wei geren van zulke credieten een wel niet zeer dat haar man recht had op zijn kind, evengoed als zjjzelve en niets, zelfs niet de voorstellingen van haren biechtvader, konden er haar toebrengen, een anderen drang op haren echtgenoot uit te oefenen, dan dien eener zachte bede. Zoo lange jaren had hjj haar niet gehoord welk een invloed oefende zij nog steeds op hem uit. Zijn eenig streven was, haar arm hart te bevrjjden van iederen druk, het nog eenmaal te zien opvlammen in liefde tot hem. Hij beloofde alles en hield haar in zjjne armen, vrij en gelukkig, lachend en jong als in langvervlogen dagen. Zij stierf met dank op de lippen en haar be rekend oog hing aan hem, aan hem alleen. Deze man bezat bij al zijne smart een grootheid van ziel, welke mij met bewon dering vervulde en al ware ik ook ge straft om deze gedachten, als ik mij dien tijd voor den geest haal, zeg ik opnieuw hij was een beter lot waardig. Ook wij, jongere nonnen, vernamen nu wat beslo- ridderlijk, maar toch nog wel eens meer gebruikt partij wapen. De Keizer echter is er onmiddellijk in vuur en vlam over geraakt en heeft aanstonds ofschoon hij de gevaren van te spoedig telegrafeeren nu wel zal leeren kennen aan den Prins-Regent geseind hoe verontwaardigd hij was over deze snoo- de ondankbaarheid tegenover het Huis Wittelsbach en dat hij de 100.000 Mark dan uit z ij n e kas ter beschikking stel de. Gelukkig, of ongelukkig is, naar men weet, dit reeds door een der leden van den Beierscheu Landdag zeiven geschied, daar toe uitgetart door de volgende spottende uittarting van een Centrums-lid .Wanneer de Heeren zooveel voor kunst over hebben, dan moeten zij het geld zei ven maar verschaffen, dat zou voor ons een flinke slag in het aangezicht zijn Dat een liberaal lid van den Landdag, wiens middelen hem dit veroorloofden, dit niet op zich liet zitten, het geld neer wierp en zoo den geprovoceerden slag gaf, dat is een Beiersch privaat-vermaak, waar niemand iets op te zeggen kan heb ben. Maar de Beieren zijn op het punt van hun hier en van hunne rechten als zelfstandige Staat zeer gevoelig en zullen het den Keizerlijken schoenmaker niet goed afnemen, dat hij wederom eens niet bij zijn eigen, 't zij dan Pruisische of Duitsche leest bleef. De Keizer heeft onlangs ook weder de Wagnervereerders zeer tegen zich in het harnas gejaagd door te verklaren, dat hij niet veel houdt vau Wagner's muziek, om dat hij die te luidruchtig acht. ten was. Gij zoudt in het klooster blij ven tot uw achttiende jaar, om vaste grond beginselen te krijgen tot een vroom, Gode welgevallig leven, om bevestigd te zijn in het alleen zaligmakend geloof voor alle tijden, als gij volgens eigen keus aan de hand eens protestantscheu vaders wellicht de wereld zoudt intreden. Want geen dwang, geen belofte uwer moeder zoude uw jeugdig hart drukken, als eens het ha re. Hoeveel zij ook hoopte van uwe lief de en van uw gebed, zoo wilde zij toch de zonden harer schuld nooit op uwe schou deren leggen, maar u alleen in de gele genheid stellen, den vrede te leeren ken nen van het kloosterleven, opdat gij vrij beslissen zoudt naar eigen keuze. Ook uw vader behield zich echter voor; hij wilde zijnen invloed op u niet geheel laten, hoe vele en hoe groote voorrechten hij ook schonk aan de stomme bede der hartelijk geliefde vrouw. Hij stemde er in toe, dat zpn stand een geheim voor u zou- Verscheidene vrienden van het »Wag- nerlaweia gaven nu aan hun ergernis over deze uiting in de bladen lucht en onder hen schreef vooral Dr. Richter, die een persoonlijk vriend van Wagner is ge weest, steeds heftiger tegen de kunstpre- teutiën des Keizers. Het werd zoo erg, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken in het dagelijksch rapport, dat hij den Keizer op reis toe zond, verklaarde een vervolging van Dr. Richter wegens Majesteitschennis noodig te achten. Maar de Keizer, die zelf de verleidin gen der luidruchtigheid kent, was zoo ver standig, dat niet te willen. Hi) schreef op den rand van het rapport»Er is geen quaestie van Majesteitschennis, 't Is al leen een quaestie van gehoor". Maar welke onmogelijke wezens moeten toch die Hof-slaven wezen, die dergelijke dingen bij den Keizer komen aanbrengen! Heden wordt de Keizer met zijne ge malin te Dusseldorf verwacht, om het uit gesteld bezoek aan de tentoonstelling te brengen. Dinsdag onthult Z. M. een standbeeld van zijne moeder te Homburg, den vol genden dag een van zijnen vader enz. De Keizer heeft zoo eiken dag de han den vol en komt eerst tegen het einde dezer maand te Potsdam terug. Voor een monument, dat men te Leip zig wil oprichten ter herinnering aan de .Volkenslag", is tot dusverre eerst een som van plm. 492,475 Mark bijeenge bracht. 't Is misschien de kans, dat de Keizer de blijven, opdat de daaraan verbonden voorrechten en rechten geen lokazen zou den zijn, die u trekken zouden uit die aan God gewijde plaats. Derhalve behield hij voor u den vlekkeloozen naam, waaronder hij uwe ongelukkige moeder hierheen had gebracht. Maar hij hegeerde voor u vrij verkeer in het huis des dokterssignora Lorer.za was zoo nauw verbonden geweest aan zijne gade, dat hij hoopte door de vroolijke, praktische levensbeschouwing zij ner vriendin aan het kloosterleven het hem noodzakelijk toeschijnende tegenwicht te stellen. Voor twee maanden in het jaar ten laatste behield hij voor zichzelven vrij en ongehinderd aanspraak op zjjne vader- rechten, opdat uw hart niet van hem zou de vervreemden op deze voorwaarde stemde hij in een scheiding toe. En mijne moeder nam het ontzachlijk offer aan na alles, wat zij papa had op gelegd vroeg Theresa verwonderd, en nie mand was daar die haar zeide, dat de ue

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1