Mij is de wrake! No. 717. Zaterdag 9 Augustus 1902. lle, Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. Buitenland. FEUILLETON. fiffdrmho ctpfn BRË8KEAI8CHE III IS A T, ABONNEMENT. Per 3 maanden y'O.ÓU, franco per post door het gehuele Rijk ƒ0.55, voor België /'0.ti25, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. 'oJ i 1 'j fff rfr, ,o. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. IHKI.IAIAN te iireskeus. Het schrijven, door de Generaals Botha, De Wet en De La Rey bij hun vertrek naar Europa gericht aan de inwoners van Transvaal en den Oranje-Staat, luidt in zijn geheel als volgt Broeders en Zusters Wij achten het onzen plicht u mede te deelen, dat de vertegenwoordigers des volks te Vereeniging ons den olen Mei hebben benoemd om in het buitenland gelden te gaan inzamelen, ten einde de slachtoffers van den oorlog, die thans van alles be roofd zijn, te hulp te komen. Om die opdracht te vervullen, trekken wij morgen, 30 Juli, naar Europa. Wij wenschen giften in te zamelen voor namelijk met het doel, om te voorzien in het onderhoud van ouze weduwen, weezen en gewonden, alsook in huisvesting en onderwijs van de weezen. Ook zouden wij gaarne hulp verleenen aan de gezinnen, die tot armoede zijn vervallen. Gij begrijpt terstond waarom wij u schrijven. Het is om u aan te raden, ge duld te oefenen. Laat u niet ontmoedigen. Weest verdraagzaam. Verlaat het land niet en bidt zonder ophouden. Wij hopen weldra u hulp te kunnen bieden. Gedurende onze afwezigheid zullen de volgende leden als comité van be tuur op treden S W. Burger, de advokaat J. C. Smuts, de advokaat Hertzog, de predikant M. Kriel, de predikant Marquard, de pre dikant A. J. Louw (penningmeester) en de predikant J. M. Louw (secretaris.) 87. Arme man, zeide het jonge meisje aan gedaan, arme man. Gij spreekt van Catha rine's ongeluk, eerwaarde moeder, en ik beklaag haarmaar haar echtgenoot was veel, veel ellendiger dan zij. Haar liefde doorstond de proef niet, de zijne gij zeidet het zelve daar straks, de zijne bleef trouw tot in den dood. Tot in den dood, herhaalde de non. Toen haar toestand niet verbeterde, liet de graaf dokters uit Rome komen; men gaf hem den raad, het onstuimige verlan gen der ziekte te bevredigen en haar als kostgangster te brengen in het klooster, waarvoor zij bestemd was geweest. De zwarigheden, die zich hiertegen op deden, wist graaf Wangerloh door een on- Wij bevelen u aan in Godes bescher ming en wij hopen, dat gij weldra allen in staat zult zijn uwe hoeven weder te betrekken. Broeders en zusters vaartwel! Louis Botu.y, Chiiistiaan Dn Wet, J. H. De La Rey. «Daily News" geeft in zijn jongste nummer zijnen lezers een portret van den Bóeren-Generaal Lucas Meijer en een ver slag van een gesprek, dat een zijner mede werkers met den Generaal heeft gehad. Die medewerker spieekt met lof van de breede opvattingen van Generaal Meijer, zijne gezindheid tot vergeven en vergeten en vriendschap sluiten met de Engelschen, schoon hij persoonlijk veel in den oorlog geleden en verloren heeft. «Gedane zaken hebben geen keer", zei- de hij De oorlog heeft veel misverstan den uit den weg geruimd. Hij leerde u ons beter begrijpen en misschien leerden wij u er beter door verstaan. Laat ons niet twisten over het verledene. Laat ons eerlijk en trouw zijn jegens elkander en trachten een beteren geest van wederzijdsch vertrouwen op te wekken. Over de algeuieene staatkunde wilde hij zich verder niet uitlaten. Generaal Meijer sprak voorts over den treurigen toestand in Zuid-Afrika, waar al les is vernield, waar de Boeren al hunne bezittingen zien verwoest en hun leven geheel van nieuw af aan beginnen moeten. Zijne eigene zes hoeven zijn alle ver brand, ook eeue van zijn vrouw met een bosch van duizenden hoornen, die gekapt ■evribnoorf-e et plente oO isidla se zijn, en zes steden in zijn district geheel vernield. De Britsche Regeering stond 3.000.000 pd. sterl. toe voor het herstellingswerk. Maar er zal, vrees ik, een 50.000.000 pd. sterl voor uoodig zijn, zeide hij. Wij Boeren-aauvoerders kunnen nu aan weinig anders denken, dan aan de groote taak van het land weder tot orde en ons volk terug te brengen. Op de vraag van den bezoeker, of hij wel eens gewond was, antwoordde Gene raal Meijer Ik werd in dezen oorlog niet gewond. De eenige keer dat ik gewond werd, was in den eersten oorlog, toen ik door een Martinikogel in den schouder werd getroffen. Maar in dezen oorlog bad het weinig gescheeld, of ik was gedood. Een kogel trof mij in de zijde en ver brijzelde den kijker dien ik in den zak had maar ik werd niet gewond, de kogel viel in mijn zak en ik vond hem in mijn zijden zakdoek. Mijn vrouw draagt hem nu uls doek speld. De generaal sprak met waardeering van de ontvangst, in Engeland. Als de Engelschen eenmaal iemand in huis hebben, zeide hij, dan behandelen zij hem geheel als een vriend en broeder. Generaal Meijer en zijn vrouw zijn Za terdag ook de gastei) geweest van Minis ter Chamberlain, bij wien zij in Princes Gardens een tweede ontbijt gebruikten. Koning Edward begint steeds beter te loopeu en wandelt te Cowes geheel al leen het dek van de Victoria and Albert" af. Flink de leuning vasthoudend, klimt hij óók al trappen. Maandag bracht Keizerin Eugenie hem een bezoek. Dien dag is ook weer eens repetitie van de Kronings-plechtigheid gehouden. Woensdag is de Koning naar Londen gegaan. De datum van Koning Victor Ema nuel's bezoek aan Keizer Wilhelm is be paald op 27 Auguslus. Er worden reeds vertrekken voor hem gereed gemaakt in een vleugel van het paleis te Potsdam. Volgen3 den Romeinschen berichtgever van «Dailey Telegraph" behooren het be zoek van den Koning van Italië aan de Keizers van Rusland en Duitschland en 't bezoek van Keizer Wilhelm aan den Czar tot de voorbereiding van een groot plan, dat de groepeering der Europeesche Mo gendheden zou veranderen en oen begin van uitvoering zou geven aan Keizer' Ni- colaas' idealen van ontwapening of al thans mindere bewapening der Europee sche staten. De Russische Czar is met zijn jacht Standart ter reede van Reval aangekomen en zal er waarschijnlijk de Hohenzollern met Keizer Wilhelm ontmoeten. Het zeggen is dat ook oeconomische en hundelsvraagstukken onderwerp der bespre kingen tusschen de beide monarchen zul len uitmaken. Omtrent de boerenarbeiders-ongere geldheden in Oostenrijk (Galicië) wordt be richt, dat er in de laatste twee dagen niet minder dan 23 malen gevochten is tus- gewoon hoog kostgeld uit den weg te rui men, kind en min vonden later eveneens opname en werkelijk oefende de omgeving, het gezelschap der nonnen, de kerkgangen en godsdienstoefeningen, die zij bijwoonde, een wonderbaar kalmeerenden invloed uit op het verscheurende gemoed der zieke. Theresa was opgestaan, het rood barer wangen, dat anders heenscheen door de bruine fluweelen huid, stonden hem verre en hij had, onafhankelijk als hij was, het spoedig gesloten huwelijk, waarbij zoo me nige hindernis te bestrijden was geweest, den zijner, niet dadelijk bekend gemaakt Eerst wilde hij verzoening met de moeder zijner vrouw, eer hij haar voor immer medevoerde uqar haar nieuw tehuis. Gjj hebt gehoord, hoe de eene smartelijke ge beurtenis zich aan de andere paarde, hoe de zaken immer dreigender, immer droe viger zich voordeden, tot de ziekte uwer moeder ze zoo smartvol maakte, dat uw vader zjjne verbintenis geheel geheim hield. Want hoe zoude hij zijne jonge gade in leiden in de familie? Als een waanzin nige, eene met vloek beladene Een ge rucht der verbintenis kon wel nauwelijks in Duitschland komen, want het huwelijk was in stilte voltrokken, ver van zijne ver wanten, evenals van de hare. In Rome was graaf Wangerloh niet geweest, in Niz- za werd zijn naam onder de vele vreem delingen vergeten, men had noch betrek king op hem, noch op Catharina. De goede dokter en tante Lorenza, bij wie uwe moeder opname gevondeu had, voordat haar ziekelijk verlangen haar tot ons leidde, keurden het plan uws vaders goed, om zijn huwelijk in Duitschland ge heim te houden, tot zich eenige hoop op Catharine's herstel opdeed, of de dood het oploste. Door deu overgang uwer moeder in het klooster vond de eerste scheiding tusschen de echtgenooten plaats. Alleen hij leed onuoemeljjk daaronder, Catharina werd die emu ioov iisjtiu qu jIjiuji ngioseo scheiding in het geheel niet gewaar. Nu haar verlangen was bevredigd, nu zij or gelklank hoorde en koorgezang, nu de stilte des kloosters haar omgaf, van dat klooster, welks muren zij eens had zoeken te ontvluchten, nu zij dag en nacht in deemoedig gebed geknield lag voor het zoete hart van Hem, dien zij versmaad had, ter wille van wereldljjke liefde, nu scheen de herinnering te verdwjjnen aan den droom, die haar een korte wijle ge lukkig had gemaakt. Maar het was geen droom riep There sa geprikkeld uit, het was werkeljjbheid Hoe kon, o hoe kon zij de liefde en trouw vaarwel zeggen, die haar eigen mond had uitgesproken, ter wille van den waan, vreemde zonde te moeten boeten hoe kon zij papa zoo eenzaam maken, zoo ellendig en verlaten Zacht zuchtte de non ja hij was el lendig, hij was een beter lot waardig. Maanden lang bleef hjj onder in het dal

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1