Mij is de wrake! No. 716. Woensdag 6 Augustus 1902. llc Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. Uuiteulan<l. iiitr,sKnsIIM; cot T. ABONNEMENT. I'er 3 uiaanden /0.50, franco per post door het gelieele Rijk /0.55, voor België y'U.02r\ voor Amerika y'ü.825, bij vooruitbetaling, lijj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Hit blad verschijnt eiken IMusdair- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IMKI.IvtltV te Breskens. oordeel-n, dat hebben de sociaal-democra ten zelf reeds gedaan. In 't algemeen hebben zij zich gelukkig ook verklaard te gen comités als organisaties van zoo niet bljvenden dan toch van duurzamen aard. zooals het comité van algemeen kiesrecht er een bedoelt te zijn, en in het bijzonder hebben zij zich verklaard tegen dit comité en zelfs gedreigd de beweging zelf ter hand te nemen. Men kan oordeelen, dat daardoor de zaak niet beter zou zijn ge worden en de beweging alsdan een meer beslist sociaal-demociatisch karakter zou hebben verkregen dan zij thans reeds heeft, ondanks niet-soeiaal-democratische bewe gingen medewerken. Maar er is ook reden om te vermoeden dat, indien het comité niet had bestaan of terzijde was gesteld en de sociaal-democra ten het initiatief tot een beweging had den genomen, zij tot het inzicht zouden zijn gekomen, dat, om de beweging alge meen te doen slagen en om haar een al gemeen karakter te geven, om haar indruk te doen maken en te voorkomen dat zoo- velen gereedelijk aanleiding kunnen vinden schouderophalend te smalen het «zijn maar" of «natuurlijk weer" de sociaal democraten, dat uit dien hoofde samen werking diende te worden gezocht met an dere landelijke organisaties, als de Vrij zinnig-democratische partij, de Bond van Ned. Onderwijzers, het Alg Ned. Werk lieden-Verbond, de Vereeniging voor Vrou wen-kiesrecht, enz., ook vakverbonden, die, al doen ze niet aan politiek wat op zich zelf is toe te juichen daarom het algemeen kiesrecht toch niet vijandig be hoeven te zijn. Ware zulk een samenwerking beproefd, dan zou een voorafgaande bespreking voor dit doel waarschijnlijk tot het inziuht heb ben gebracht, dat om op nieuw het volk in beweging te brengen voor het algemeen kiesrecht, diende te worden begonnen met het begin, met voorbereidende propagan da, door middel van geschriften en gewo ne vergaderingen en niet met wat het ein de of ongeveer het einde moet zijn, een beweging als thans plaats vindt. Tot. dit inzicht zou een gemeenschappe lijke bespreking waarschijnlijk hebben ge leid en daartoe zou het hebben kunnen komen, indien althans niet de sociaal-de- moeratn de groote beweging in ieder ge val zoodra mogelijk wilden zien opgezet, als een voor de hand liggend middel tot het maken van propaganda voor hun zaak. Want dat daaraan de beweging dienst baar wordt gemaakt kan kwalijk worden ontkend. Dit te doen was waarschijnlijk de hoofdbedoeling der beweging. Die be doeling zou al te duidelijk zijn uitgeko men indien vooraf een poging tot samen werking ware beproefd, doch mislukt. Daarom is zij misschien dan ook niet eens beproefd. De Australische hulptroepen in Zui^ Afrika, in Kitchener's afscheids-proclaina- tie uitbundig geprezen, hoewel gedurende den oorlog zeer leelijke stukjes door hen zijn uitgehaald, schijnen, alvorens het too- 1 >e beweging voor algemeen kiesrecht. De Werkmunnhwie, orgaan van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, merkt op, dat niet kun worden gezegd, dat de eerste vergaderingen voor algemeen kiesrecht, in de provincie Fresland gehouden, over het algemeen goed geslaagd zijn. In ieder geval is de geestdrift bij vroe gere bewegingen van dezen aard grooter tui zelfs véél grooter geweest de grootsch- heid die vroegere bewegingen kenmerkte ontbrak zelfs geheel en al, niettegenstaan. de destijds geen opluistering plaats vond door muziek en zang. Wat van die verflauwde of flauwe stem ming ouder de werklieden de reden is Deze vraag geeft aanleiding tot andere en In de eerste plaats tot deze Was het juisi gezien reeds dit jaar zulk eene bewe ging op te zetten Dit meenen we te moeten betwijfelen. Wat beoogt men er mede? Wel beschouwd zal een algemeene be weging ten gunste van het algemeen kies recht eerst doel kunnen treffen dus van nut kunnen zijn in 1904 of 1905, tegen den tijd dat de politieke partijen zich voor bereiden voor de algemeene verkiezingen en daarvoor hun program van actie opma ken. Een beweging als uu gaande is had dan ook niet het begin, maar het einde moe ten zijn. Tot het jaar vóór de algemeeue verkie zingen had uien zich mieten bepalen tot het maken van propaganda, tot liet voor- 1M FUUILLUTON. 86. Muur er woonde in hen iets van den geest hunner moeder en die natuurlijke aanleg werd nog gevoed door den heiuie- lijken invloed, dien deze op hare zonen uitoefende. Zij waren haar veel nader dan hare dochterwas deze slechts de draag ster lmrer zouden, de zoons waren de dra gers barer vrijheidsideeën, was Catharina haar slechts het offerlam, dat zij den Heer te geven had voor de dwalingen harer jeugd, zoo zag zij in hare zonen de hel den des vaderlands. Het was haar gelukt, zoodra deze volwassen waren, zichzelve voor te stellen als martelares harer vader landslievende gevoelenszij zagen in haar slechts de bevallige hooghartige vrouw, die zwjjgend, ter wille harer overtuiging, bereiden van een eventueele nieuwe gro te landelijke betooging. Als men antwoordt, dal. men de bewe ging het volgend en navolgend jaar wil vi ortzetten, dan moet dubbel voorzichtig heid aanbevolen worden. De rnensehen kond'-n wel eens het vergaderen zat wor den, altijd over hetzelfde onderwerp, door bijna dezelfde sprekers behandeld. Het is niet overal gesteld als in Am sterdam en ten deele in Rotterdam, waar men een aantal rnensehen vindt die op openbare vergaderingen nooit plegen te ontbreken en vooral niet als er staudjes te verwachten zijn tusschen vrije en parle mentaire sociaal-democraten zijn er zulke standjes in zicht dan zijn er ook nog wel anderen die er een s.uiver of een dubbel tje voor over hebben om te hooien hoe juist de vroegere geestverwanten eikand, r het ergste bekampen. In enkele groote gemeenten is het met een beetje reclame nog wel mogelijk een openbare vergadering bezet te krijgen, en vooral als het onderwerp aantrekt; maar dat dit op den duur het geval zal zijn voor het algemeen kiesrecht is zelfs niet aan te nemen, ook niet al komen er drie sprekers voor een, en al wisselen zang en muziek de sprekers af. Waar dan nog bijkomt, dat op de kies rechtvergaderingen geen ernstig debat te wachten is. Een tweede vraag is, is de beweging behoorlijk voorbereid en opgezet? Ook het antwoord' op deze vraag moet ontkennend luiden. Wij behoeven het co mité voor algemeen kiesrecht niet te ver- BH—— smaad eu verlatenheid duldde. Door den natuurlj|ken tegenstand, welke het geloof aan hare onschuld deed ontstaan, werd eene onloochenbare vervreemding geboren tusschen hen en hunnen vader. Het me delijden keerde hun hart tot de moederen de meerderheid dezer vrouw verstond het, de jeugdige gemoederen te kneden naar haren zin. Hare vroegere vrienden, die nu nog hare partijgenooten waren, hadden meer omgang inet de broeders dan hun paste. Bij het uitbreken der vijandelijk - heden tusschen Oostenrijk en koning Ka- rel Albert, eenige maanden na Catharina's huwelijk, traden beiden in het Sardinische leger. Den vader gaf dit den dood, der moeder onzaligen triomf Catharina's dochtertje was acht weken oud, toen de slag bij Novara geleverd werd, die moorddadige slag, welke zoovele meuschenlevens vernietigde en Italie's hoop op grootheid en eenheid verpletterde. Men hield den uitslag van dien slag zorgvul dig voor haar verborgen, om haar onrust en angst te besparen, maar wat de zor gende liefde van den zwaar beproefden echtgenoot zocht te beschermen in dit diepgewonde gemoed, dat verstoorde de zelfzucht, de treurige onverzoenlijkheid dei- moeder. Catharina's beide broeders waren onder de gevallenen, de vertwijfeling der moeder was der waanzin nabij. Door het verlies dezer zonen, welke hare gedachteu in geest drift gevolgd waren, in welke zij hare trotsch en hare wreckers gezien had, werd zij geheel verpletterd de laatste band, die haar aan de wereld en aan de rnensehen boud, werd verbroken. Zij doodde zich zelve, maar schreef eerst aan haar onge lukkig kind »De vloek des Heuiels, die uw misdrijf geladen heeft op de hoofden der uwen, wordt nu vervuld aan mij Een beleedigd God nam mij twee kinderen af voor het eene, dat ik Hem weigerde; evenals Hij mij heelt verstooten, leg ik deze laatste daad der vertwijfeling als een vloek op uwe schouders!" Theresa bedekte het gelaat met de han den. Welk eene moeder, zeide zij zacht huiverend, was dat dan een uienschelijk wezen met een gevoelig hart Gelooft gij, eerwaarde moeder, dat God de zonden der schuldigen legt op het hoofd der onsehul- digen, dat het aan de willekeur der rnen sehen kan zijn overgelaten Gods beschik kingen te wijzigen ter bevrediging hunner wraak? Hij toch moet richten en straffen naar Zijne gerechtigheid en voor Hem, nietwaar dierbare moeder, voor hem was Catharina niet schuldig? Niet zoozeer, dat rnensehen er recht op hadden om te richten, hernam de overste, niet zoozeer, dat wij niet mogen hopen, dat de genade Gods, een berouwvol leven en de voorbidding der heiligen hare arme ziel reeds lang verlost hebben. Maar de ongelukkige Catharina geloofde dat niet,

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1