Mij is de wrake! No. 715. Zaterdag 2 Augustus 1902. 1 le Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden 5U, franco per post door het. geheele liijk ƒ0.55, voor België y'0.t>2!>, voor Amerika /'U.82"\ hij vooruitbetaling. Ilij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen C 0 IIR A T, A D V E R T E N T IN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever O. IHIXt'.llA.Y te llreskcns. De voorspellingdat de moeilijkheden in Zuid Afrika eerst na het sluiten van den vrede zouden aanvangen schrijft de Londensehe correspondent aan het iV. e. d wordi. bewaarheid. Dag aan dag ontvangen de bladen hier lange telegrammen over wat daar op eco nomisch gebied voorvalt. Sierk op den voorgrond treedt de arbcids- quaestie. die bij de herlevende nijverheid natuurlijk eene groote rol moet spelen. De Kaffers en andere inboorlingen schij nen niet zeer geneigd om te werken Een groot aantal is uit militairen dienst ont slagen, met betrekkelijk groote sommen geldsvervolgens viel de vredesverklaring samen met den ploeg- en zaaitijd, waar door vele inboorlingen hunne eigen vel den gaan bewerken en eindelijk hebben de besturen der mijnen besloten, de loonen der inboorlingen terug te brengen tot ƒ18 a ƒ21 per maand met inbegrip van kost en woning. Het gevolg is dat er slechts 4 a 5000 arbeiders per maand te krijgen zijn, ter wijl de mijnen 70 a 80.000 inboorlingen noodig hebben. Vandaar het streven om blanke werk lieden voor dezen arbeid te winnen, tegen een loon van fo daags met kost en wo ning. Het schijnt dat een aantal ontsla gen ongeregelde vrijwilligers zich daartoe liet overhalen en dat eeriige mijneigenaars overtuigd zijn dat op den duur de arbeid der blanken goedkoo per is dan die der in boorlingen. Maar de hooi'ijzaak is dat het werk, hoe dan ook, althans kan voortge zet worden. Moeilijkheden worden ook ondervonden bij de spoorwegen. Ofschoon bet aantal wagens der N. Z. A. S. M. verdubbeld en het aantal loeu- tieven sterk vermeerderd is. bestaat nog gebrek aan rollend materieel, vooral voor het passagiersvervoer. Voor de ontwik keling van bet land zijn voorts tal van nieuwe lijnen noodig. Belangrijke verkor tingen zijn voorgesteld, maar moeten wach ten totdat de quaestie- tusschen de con currenten in het vervoer naar Johannes burg zijn opgelostwant zoowel de Kaap kolonie als Natal spannen alle pogingen in, om het vervoer te veroveren, terwijl in de Transvaal de Delago.ibaai als de natuur lijke haven des lands beschouwd wordt. De Kaapsche route is de langste, maar de andere routes hebben zeer steile hellingen. Zoodra derhalve van kor tere verbindingen gewaagd wordt, treden de concurrenten dadelijk in het veld en 't schijnt dat eene algemeene regeling zal moeten gemaakt worden, eer aan ernstige uitbreiding gedacht kan worden. Vervolgens rijzen bezwaren bij het ver vullen van posten bij den burgerlijken openbaren dienst. Er zijn eenige ambten aren uit Engeland gezonden ook is een aantal uit Indië gekomen, terwijl er ook ter plaatse gekozen zijn. Maar de beste personen zijn moeilijk te krijgen, omdat de salarissen niet hoog genoeg zijn. Huizen zijn moeilijk te krijgen beneden ./'36UÜ per jaar, een keukenmeid kost ƒ84 a /'f20 per maand, een huisjongen ƒ48 a ƒ72. De minimum kosten voor liet voeden van een paard kosten ƒ720 per jaar. Versch vleesch is niet te verkrijgen. Bevroren vleesch kost 60 a 70 cent per Eng. pond (4° hectogram). Couranten kosten zelfs 15 ct. Een ambtenaar, die derhalve ƒ6000 a ƒ8400 salaris geniet, heeft moeite om zich te redden. Dan vereischt ook de onderwijs-qnaestie de grootste zorg. Van de in de eoncen- tratie-kampeu gevestigde scholen wordt verklaard, dat zij een groot succes zijn geweest, en volgens de telegrammen zijn de Boeren met het daar gegeven onderwijs ten zeerste ingenomen. Onder de geëm ployeerde onderwijzers zijn vele Hollanders, die onder de vroegere Regeering als on derwijzers optraden, ofschoon zij geenerlei diploma hadden Zij, die aan willen blij ven, krijgen beurzen van ƒ720 's jaars voor een cursus in de twee normaalscho len om zich daar te bekwamen. Aan bet oprichten eener Hoogeschool wordt ge dacht; maar de plannen hiervoor zijn nog niet geheel gerijpt. Merkwaardig is, dat er thans geklaagd wordt over liet bestuur van Rhodesia en dat druk gesproken wordt over het intrek ken van het charter en inlijving bij de Transvaal. Nu Rhodes niet meer leeft, wordt geklaagd over het bestuur, waarin vele personen zitten, die veel te oud zijn, over de zware belasting der mijnen, over het slecht werkend stelsel van beheer, over zwakheid, gebrek aan initiatief eDZ., waar onder het land met zijne schitterende voor uitzichten sterk zon lijden. Wie had zoo iets een jaar geleden kun nen verwachten In Oostenrijksch Gnlieië gaf de werk staking var. boerenarbeiders aanleiding tot ernstige ongeregeldheden. De gendarmes en arbeiders van buiten af werden aangevallen door de werksta kers, die de buizen der landeigenaren be legeren en daaraan zoowel als aan den oogst te velde veel schade toebrengen. Er zijn vele menschen meer of minder gewond en ook vele in hechtenis genomen bij de ongeregeldheden. De werkstakingen in het kolendistrict van Pennsylvanië hebben in de laatste da gen weder aanleiding gegeven tot ongere geldheden. De werkstakers beletten met geweld el ke poging om andere arbeiders aan het werk te krijgen. Te Lansford braken 35 wegens geweld dadigheden in hechtenis genomen arbeiders uit de gevangenis los en dreven de politie op de vlucht. Te Kohinoor wevd op een mijnadmini- strateur en diens zoon geschoten, omdat zij arbeiders, die wilden werken, bescherm den, heiden werden doodelijk gewond. Te New-York is plotseling in plaats van koude, hevige hitte gekomen. De thermometer wees in de schaduw 95 graden. Reeds zijn vijf menschen dienten gevolge overleden. Nog altijd overigens storm- en onge- |uksberichten uit de Vereenigde Staten. Maandagavond heeft te New-York een hevige storm, van regen en onweder ver gezeld, groote schade veroorzaakt. Twee menschen werden er door den Zij namen, nadat de teraardebestelling en de ontmoeting met Catharina's broeders, die bijzonder koel was, voorbij waren, de reis naar Rome aan om de vergiffenis der moeder te gaan afsmeekeu de jonge gade, nu haar ook het machtig woord des va ders ontbrak, vol angstige bezorgdheid. Maar al hare vrees was niets, vergele ken hij de werkelijkheidin Rome had een tooneel plaats, waarvan de indruk bij de arme Catharina nimmer werd uitge- wischt. Ach, mijn kind, het is waar wat de Heilige Schrift zegtDe zegen des vaders bouwt de huizen der kinderen, maai de vloek der moeder breekt ze afde toorn en de verwenschingen der met zichzelve en met de wereld ontevredene vrouw grensden aan razernij en helaas, hare biechtvader stookte het vuur nog aan. Voor de zon der twijfel bedenkelijke omstandigheid, dat het een protestant was, voor wien men de heilige belofte der moeder onvervuld ge laten had, wilde hij geen vergiffenis schen ken. Men verweet de jonge vrouw den dood des vaders als de eerste straf van den vertoornden God en evenals Hij zijne genade van haar deemoedig smeeken af trok, zoo wees de moeder haar terug van haren drempel. Een diepe melancholie waarin zich het eerste zelfverwijt mengde, overviel Catha- riDa, haar geest, steeds ter neder ge drukt door het gewicht der moederlijke strengheid en verbittering, was niet zelf standig en krachtig genoeg, om stand te houden te midden dezer stormen. Week, teeder, met een natuurlijken aanleg tot zwaarmoedigheid, liet zij het hoofd zinken en wachtte den slag af, die, naar de voor zegging der moeder, haar zou verpletteren. Ach, die slag verpletterde haar niet, maar zij lachte nimmermeer, zij kwijnde langzaam weg Haar toestand was des te bedenkelijker, daar zij binnen weinige maanden het le ven zou geven aan een kind men vrees de het ergste voor de helderheid van ha ren geest,, daar zij in de bestendige vrees verkeerde, dat God aan haar kind zou wreeken, wat zij aan hare moeder had mis daan. Op bevel van den dokter werd zij uit Rome weggebracht naar hare zoogzuster, die zij voorheen zoo teeder had liefgehad. Dit was een tijd van beproeving voor ha ren echtgenoot, zooals die weinigen is op gelegd en hij heeft dien doorstaan als een held. Haar werd een schoon meisje geboren en een oogenblik scheen het, als bracht de geboorte van dat kind haar moed en vrij heid des geestes terug. Haar geluk en ■hare liefde waren onuitsprekelijk, maar toen mengde zich in dit nieuwe, zalige ge voel de angst om het kind te verliezen. Weder bekroop haar de oude vrees, dat de vloek, die haar zelf getroffen had, vervuld zou worden aan haar kindzij behoedde liet met een angst en een rusteloosheid, die hare zwakke krachten geheel uitput ten. Maar haar man, was baar die dan niets meer? vroeg Theresa ernstig, was hare liefde zoo wankelmoedig, zoo zwak, dat zij invloed op zich liet uitoefenen door vreem de geloften, dat zij zich terneer liet druk ken door vreemde schuld Het kind zal één zijn met den wil der ouders, Theresa, vooral als deze wil Gode welgevallig is. Wij genieten den roem van hunnen naam, het loon hunner deug den, de vruchten van hunnen arbeid, wij moeten ook den last niededragen hunner zonden en zijn verplicht, dezen last te ver minderen. Op het jeugdig schoon gelaat van het

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1