Mij is do wrake! No. 713. Zaterdag* 26 Juli 1902. lle Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. FEUILLETON. do, breskenscie courant, c B» ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Uit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELKMAA te Breskens. loefe T. en Bij het feestmaal, dat Zaterdag in den lierentuin te Antwerpen, door het Aard- ijkskundig Genootschap aldaar, werd ge reven ter eere van de Nederlandsche offi- lieren van de .Evertsen", zaten 125 gas- en aan de rijk met bloemen versierde ta- èls. De officieren werden met de tonen van Ie Nederlandsche en Belgische volksliede en begroet, en onder het maal gaf het luziekkorps van het 7e linie-regiment een puik concert". Aan het nagerecht stelde de heer De lardin een feestdronk in op H. M. lvo- lingiu Wilhelmina, onder wier beseher - ling het Vredes congres te 's Gravenhage rerd gehouden en wier Regeering zooveel ijdroeg tot de Aardrijkskundige Tentoon- telling. Een »leve de Koningin" werd uiet geest- rift beantwoord door de van hunne stoe- m opgerezen aanwezigen. De Nederlandsche Gezant, jhr. Van Pes- >1, dankte voor die woorden en tevens oor de hartelijke ontvangst, welke de be- ïanning van de »Evertsen" vond bij den [oning, de burgerlijke en krijgsoverheden, et Aardrijkskundig Genootschap en de evolkiug der goede stad Antwerpen. Hij ;elde ten slotte een toost op Koning Leo- old voor, welke mede met geestdrift werd ed ronken. De heer Jardin dankte allen, die heb- eu bijgedragen tot het welslagen van de ëntoonstelling en dronk nog eens op de akkere officieren van de .Evertsen", voor welken dronk commandant Bollaan b» dankte, met de verzekering, dat de herin nering aan het verblijf te Antwerpen eeu wig in 't hart der bemanning van de .Evertsen" zal leven. Na afloop van het feestuiaal reden de Nederlandsche gasten langs de .Groen - plaats", waar het muziekkorps van de .Evertsen" een concert gaf, naar het lo kaal der Hollandsche Club. Daar werd nog menig hartelijk woord gesproken, en niet het minst over het schitterend en onovertroffen onthaal, dat den zeelieden van de .Evertsen" te beurt viel in de Scheldestad en dat bewijst, hoe levendig de gevoelens vau sympathie tus- schen broeders van éénzelfde ras in beide landen bleven leven. Over het vertrek van het Nederlandsche schip schrijft het UandeMlad van Antwer pen Alhoewel het 3 ure 's nachts was, woon de eene nog zeer talrijke groep vrienden en belangstellenden van op de kaai en van op het terras het vertrek der .Evertsen" bij. In ie nachtelijke stilte weerklonken de tonen der beide volksliederen en vooral 't plechtige .Wilhelmus van Nassauwen". Kolonel Heimburger en graaf Du Mou- ceau verlieten het laatst de .Evertsen", omringd door de Nederlandsche officieren, die hun hart niet genoeg konden uitstor ten over dit gulhartig onthaal. Na van kaai te zijn gestoken, te mid den van eene onbeschrijvelijke ovatie, richt te de .Evertsen" van op de reede herhaal delijk zijne zoeklichten op de stad en de toejuichingen braken dan weer los, zoo op de kaai als op het schip. Tot de .Evertsen" stil aan verdween en een einde kwam aan iets, dat wel een droom gelijkt, zoo schoon was het en zoo ras is het voorbij geweest. In de Russische stad Kiew heeft Zondagmiddag een buitengewoon hevig on- weder veel onheil aangericht. Groote boomen werden ontworteld. Een zeer zware regen, van hagel vergezeld, ver oorzaakte overstrooming. Vele kelderwo ningen liepen onder en verscheidene men- schen kwamen om het leven. Men vond er tot dusverre 15 dooden. In vele straten stond het water een me ter hoog. De spoorwegdijk werd gedeeltelijk weg gespoeld en het treinenverkeer moest wor den gestaakt. 's Avonds 8 uur viel er opnieuw een stortregen, waardoor de straten in wilde stroomen werden herschapen. Men pompte met brandspuiten het water uit huizen en kelders. De schade is zeer aanzienlijk, ook aan glasruiten, welke door de groote hagelstee- nen werden stukgeslageu. Te Baltimore heeft een hevige or kaan gewoed, waardoor twaalf menschen om het leven kwamen. Op de Elbe is de stoomboot .Pri mus" verongelukt, waarbij ruim honderd personen zijn omgekomen. Ontzettende tooneelen worden door de geredden daaromtrent verhaald. Uit de kajuiten drongen in een opeen gepakte massa de menschen, die eenige oogenblikken te voren nog vroolijk le za- raen gegeten, gedronken en gezongen had den, in grooten angst naar boven. Men zag er in de paniek het wilde dier in den mensch ontketend, alleen bedacht op zelfbehoud, maar ook voorbeelden van zelfopofferenden heldenmoed. Ouders redden hunne kinderen, zonder zich om eigen levensgevaar te bekomme ren. Vrienden hielpen hunne vrienden. Vooral ook trachtten de jongelieden der zangvereeniging de dames in veiligheid te brengen. In vele gevallen gelukten die pogingenmaar verscheidenen verloren daarbij het leven. Natuurlijk drongen allen naar de ijzeren wanden van de stoomboot .Hansa" de eenige toevlucht. Menigeen, die aan de touwen, welke men van de .Hansa" uit wierp, aan boord zou worden getrokken, werd door de in doodangst achter hen staande menschen weder omlaag gerukt, viel in het wateren verdronk of werd ernstig gewond. Velen konden niet bij de reddende tou wen komen en zonken weg met de boot. De plaats des onheils weergalmde van het noodgeschrei der ronddrijvenden, het naar adem snakken der verdrinkenden en het geroep van de redders. Het blijkt, dat de ketels van de .Pri mus" niet, gelijk eerst werd bericht, ont ploft zijn. De machinist zette nog juist in tijds de veiligheidskleppen open en aan die kloeke daad, waarbij de man ernstige brandwonden bekwam, is het te danken, dat het verlies van menschenlevens nog niet veel grooter was. 83. Den avond te voren verklaarde zij plot ting, als zoenoffer voor de schuld en de outen haars levens, Catharina reeds se- 20c ert jaren stellig toegezegd te hebben aan heilige hart van Jezus en haar be- teuid te hebben, om in het klooster der jieve Vrouwen te gaan. Zij wist dit be- luit voor te stellen als Gode bijzonder Welgevallig, daar uit eene erfenis een fa- ailie-kapitaal voorhanden was, dat der erstvolgende bruid van Christus zoude nedegegeven worden en dat het zeer be scheiden begiftigde klooster uiterst welge vallig zoude zijn. Ez was geen tijd meer tot onderzoek als altijd, was de tegenstand van Cathari- Ba tegenover hare moeder lijdelijk (en de 50 beslissing was ook niet dringend noodig. Wij vertrokken en nu brak voor Cathari na een korte, gelukkige tijd aan, een tijd, dien zij later betaalde met de rust haars levens. In Nizza aangekomen, vonden wij ha ren vader reeds herstellende. Hij was liefdevol verpleegd door een jong Duitsoher, zekere graaf Wangerloh, wiens gezelschap ook den genezende zeer weldadig was. Het was een schoon, begaafd, bemin nenswaardig man en wat meer zeggen wil, een voortreffelijk mensch. Hij kwam da gelijks bij ons aan huis en verkeerde vol komen ongedwongen met de familie en Catharina, niet ouder den invloed van den somberen ernst harer moeder, toonde zich in hare volle bekoorlijke natuurlijkheid. De liefde tusschen hen beiden ontstond onder mijne oogen en toch was ik blind daarvoor, ging de non voort met een on derdrukten zucht, anders had ik Catharina wellicht vooraf gewaarschuwd en haar her innerd aan hare bestemming, die bezegeld was door eene heilige gelofte harer moe der. Ik vernam het eerst dat zij beminde en weder bemind werd, toen haar vader haar aan ons voorspelde als de bruid des Duitschen graafs. Een kleine pauze volgde. De gedach ten der non schenen zich niet te kunnen losrukken van dit beeld uit het verledene en Theresa raakte zachtkens hare hand aan, om haar aan te sporen verder te gaan. Ik weet niet, hoe dat alles zoo gekomen is, ging de non voort, of twjjfel en be zwaren bjj haar verdwenen waren, of dat graaf Waugerloh's liefde die overwinnend had bestreden, want zelfzuchtig en ver blind had ik mij slechts bezig gehouden met mijzelven en met de verwachtingen, die het leven opwekte in mijn jong en toenmaals zoo wereldsgezind hart. Nu was ik de eerste, die Catharina opmerk zaam maakte op de zware verantwoorde lijkheid van den stap dien zjj deed. Ik herinnerde haar aan hare moeder, hoe de berouwvolle vrouw de redding harer ziel alleen zag in de vrome toewijding van haar kind. Ik stelde haar voor, hoe zij den vrede terug zou brengen in de verbroken familiebetrekkingen en de Goddelijke ge nade zou verkrijgen, die zoo welgevallig nederziet op het offer van een rein hart. Ik zeide haar te bedenken, welk een ge- wichtigen dienst zij het klooster zou be- wjjzen, welks armoede door hare hand in welstand veranderen zou. Ik was bespraakt, bespraakt als de slang in het paradijs. De non legde bewogen de hand op ha re oogen, maar in het volgende oogenblik voelde zij een zachte wang tegen de hare. Dierbare moeder, zeide het jonge meisje geroerd, hoe kunt gij toch zoo dwalen ten opzichte van uzelven. Treurig lachend schudde de overste het hoofd. Voor God, den Almachtige, waren mij ne beweegredenen niet rein, hoe ook ik

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1