Mij is de wrake! No. 712. Woensdag 23 Juli 1902. lle Jaarg, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. BRESKEiVSCHE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Oroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMA.V te Breskens. De officieren van de lEvertseu" hebben Zaterdag, na het feestmaal te hunner eer door het Aardrijkskundig Genootschap te Antwerpen gegeven, nog een afscheidsbe zoek gebracht aan de Nederlaudsche Club aldaar. Zij nemen de aangenaamste herinnerin gen van hun bezoek aan de Scheldestad mede. Men heeft den officieren van de »Everl- 8en" bij hun bezoek aan den Polygoon van Bercben, waar zij onder 't spelen van het »Wien Neerlandsch bloed" werden ontvangen door Generaal Ninitte met de officferen van het geniekorps, een belang wekkend schouwspel van krijgsverrichtin gen gegeven. Men liet hun zoo verhaalt het Handels blad van Antwerpen, natuurlijk eerst het opwerpen van schansen en het graven van loopgrachten zien, een werk, dat onze ge nie-troepen met ongelooflijke snelheid en behendigheid uitvoeren. Vervolgens het neervellen van zware boomen, bij middel van zagen en van to- nietladingen. De aanval en de verdediging van eene schans vormen altijd een belangwekkend schouwspel, dat zelfs de gewone burger toeschouwers vervoert. Het geweervuur in de loopgraven, de over den grond kruipen de aanvallers en plots het in de lucht vliegen bij middel van een torpedo, van een groot deel van het aanvalsterrein, ma ken steeds diepen indruk. Daarna werd onder het vuur van den vijand en bij middel van gepantserde schil den eene loopgracht gemaakt, waarbij to- niet evenmin gespaard wordt. Ten slotte werden oefeningen voor het bouwen van bruggen uitgevoerd en onder water eene lading van 125 kilo's kruit ontploft. Daarmee liepen de oefeningen ten einde. Maar er wachtte onzen Nederlandschen bezoekers nog eene aangename verrassing; men bracht ze naar het werkhuis van pho tographic alwaar de telegrammen, door duiven te vervoeren, tot microscopische af metingen worden herleid. Nu had kolo nel George het lieve denkbeeld opgevat, duiven te vragen aan het militair duiven hok van Utre ht, om de Hollandsche of ficieren in staat te stellen telegrammen te verzenden naar hun vaderland. Kolonel Bollaan verzond een telegram in naam van zijne gansche bemanning en twee zjjner officieren seinden naar hunne familiën, waarna men ging ontbjjten in de genie-kazerne. Volgens den correspondent van Ihe. Timet te Pretoria doen de Engelschen al hun best om het onderwjjs in handen te krijgen. Nu het onderricht, dat onder de opperste leiding van Sargeaut in de con centratiekampen gegeven is, reeds den weg heeft geëffend, houdt het departement zich druk bezig met verscheidene verdere plan nen. Men is het nog niet eens of rondtrek kende onderwjjzers, op de oude Boeren manier, op het platteland de voorkeur ver dienen boven kostscholen, maar men ge looft dat de ouders dit laatste stelsel zul len kiezen. Men heeft een aantal niet-gediplomeer- de Hollanders, die toch reeds onderwijs gaven, in dienst genomen en zorgt nu voor hun verdere vorming in normaalscho len, op kosten van het koloniale bestuur. Ook moet een aantal onderwjjzers, die meegevochten hebben, om plaatsing ge vraagd hebben. Voor het godsdienstonderwijs wordt ook gezorgdde ouders, die het verlangen, kunnen hun kinderen dagelijks een uur godsdienstonderwijs laten geven (in het Hollandsch). Voorts moet het departement zich ern stig bi-zighouden met de quaestie van het oprichten tener Universiteit. Koning Edward gaat steeds in beter schap vooruit en ontving te Cowes een kort bezoek van Koning Leopold van Bel gië. In de Fransche stad Rodez (Aveyron) is een jonge vrouw, die met een klein wondje aan de hand spijzen had aange raakt, waarop kwijl van een dollen hond was gevallen, aan hondsdolheid overleden. Bij Portsmouth, in New-Hampshire (Ver. Staten), is een schuit, waarin zich 16 bedienden van een naburig hotel be vonden, omgeslagen en 14 van de opva- rendeu zjjn verdronken. Bij gelegenheid van het nationale feest zou te Tourcoing, in het noorden van Frankrijk, een luchtreiziger, Palwyr Duhem genaamd, met zijn ruim 7jarigen zoon Louis opstijgen. Toen de ballon ge stegen was tot op geringe hoogte, liet Duhem zich onder het schuitje gljjden, om aan een touw eenige gymnastische toeren te maken. Plotseling daalde de ballon tot op eenige meters afstand van de grond. De lucht reiziger werd in een glazen afdak geslin gerd en bij zijn pogingen, om zich los te maken, brak het touw en de ballon, die daardoor verlicht werd, begon tot groote ontzetting van de toeschouwers, weer te stijgen onder het gegil van het beangste kind. Toen de ballon een hoogte van on geveer 1200 meter had bereikt, verdween zjj in de richting van de Belgische grens. De vader had inmiddels een automobiel geleend en reed den ballon na. Deze daalde gedurende den nacht in Henegouwen. Het kind was ongedeerd. Uit Weenen wordt melding gemaakt van een drietal bergongelukken, die alle de vorige Zondag voorvielen. Een student, die nabij Innsbruck de bergen besteeg, is gestruikeld en viel daar door van een hoogte van 150 meter in een bergstroom, waarin hij verdronk. Ze» andere toeristen bestegen den Mitersberg nabij Salzburg en waren samengebonden aan een touw. Eensklaps brak het touw af en de laatste van het zestal viel in een afgrond, waaruit men slechts zijn ljjk mocht ophalen. Eu ten slotte is een toer ist, die een tochtje in de Tyrolsche Alpen had ondernomen, nog steeds niet terugge keerd. Men beschouwt hem als verloren en is naar hem gaan zoeken. In een zilvermjjn van Utah, de Da ly Westmjjn, te Park City, zjjn twee kruitmagazijnen gesprongen. Van de werklieden in die mjjn en de FEUILLETON. 82. Eenige gewichtige maatregelen van het Oostenrijksche militaire kabinet, behandeld in een geheim geschrift, bevonden zich ter kennisneming in handen van Catharina's vader, maatregelen, van welke tot dusverre alleen aanduidingen en valsche geruchten in het openbaar bekend geworden waren, maar wier juiste inhoud van het uiterste gewicht was voor de ontevredenen. Catha rina's moeder, sints langen tijd reeds me- degesleept door haren strafbaren harts tocht, maakte zichzelve vol zelfmisleiding wijs, eene verhevene daad te verrichten en nadat zjj de eer van haren man als echt genoot besmet had, beschimpte zij zijne eer als officier. Zij nam, door middel van een valschen sleutel, het geschrift uit de schrijftafel van den overste. Ik was toen nog een kind en kan niet nauwkeurig zeggen wat toen is voorgeval len, ik weet alleen, dat het van de ergste gevolgen was voor Catharina's vader. Het ontbreken van het geschrift werd ontdekt, eer de verblindende vrouw het op zijne plaats had kunnen terugleggen. Alleen gelukte het haar, het tusschen andere openliggende papieren in te smokkelen en daarmede was het verdoemiugsoordeel van haren man beslist. Een diefstal had wellicht eene inscuik- keljjke beoordeeling gevonden, maar in dit geval werd strafbare nalatigheid vau de zijde des oversten aangenomen zjjne vij anden maakten de zaak ruchtbaar, ver dachtmakingen van alle soort hadden plaats en hij werd uit den dienst ontslagen. Nu eerst bekende de schuldige vrouw hare daad, te laat om haren man nog te helpen en de bekentenis, welke ook hare strafbaarheid als gade bewees, veroorzaakt te eene volledige breuk. Zjj had den naam van haren medeplichtige niet ge noemd, nochtans wendde hij, minder groot moedig dan zjj, zich van haar af, de we reld keerde haar met verachting den rug toe en zoo trok zjj zich terug naar Rome, waar hare familie hare daad zocht te hul len in den glans eener vaderlandslievende opoffering. De beide zonen gingen naar Milaan in een instituut, terwjjl Catharina met haar moeder raed'ging, want zp had nog vrou welijke verpleging en vrouwel |k un-zicht noodig cu de overste, zonder middelen, met verwoeste vooruitzichten en verbitterd gemoed, was niet in staat, noch in eene stemming, om zjjne dochter bjj zich te houden. Maar hoe jong zjj ook was, de teedere liefde van het kind tot den vader werd nimmer uitgebluscht en de eenige troost, die hem restte, was het vooruitzicht dat zjj hem later mocht bezoeken. Zoo groeide de kleine Catliarina op in Rome onder de oogen van eene vrouw, ge vallen in haar eigen oog en ook in dat der wereld. Zjj genoot weinig liefde en vrjj- heid. De schuld, welke de moeder druk te, lag zwaar op de genoegens barer jeugd en toch had zij een zoo ontvankeljjk ge moed voor sl wat schoon was en goed, toch was daar geen teederder, geen zach ter wezen dan zjj. Arme kleine, zeide Theresa ontroerd, maar gij. eerwaard-- moeder, gjj bebt baar toch liefg ii..d V Innig, he n in de o erste God weet hoe gaarne ik mpu ge.uk zuudi gegeven heb ben voor het hare, maar IL| na u di net aan. Hij wij eene reinere en mee vol maakte ziel dun de mijne. Ongeloovig kuste bet jonge m. isje la chend de hand der nou. En nu, eerwaar de moeder, wat gebeurde er verder met haar? vroeg zij dringend. Wij groeiden samen op, Catharina maak te weinig kennis met de wereldljjke ge-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1