I Mij is de wrake! No. 711. Zaterdag' 19 Juli 1902. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Buitenland. li J <uit ;e ABONNE M E N T. r 3 maanden ƒ0.30, franco per post door het geheide Rijk ƒ0.55, voor België y0.62?\ voor Amerika /'U.Si', hij vooruitbetaling, boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. A D V E R T E N T IN. Vüii 1 tot en met. 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Ailvertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur Hit blad verschijnt clkru llinsilag- cii Vrijdagavond hij ilcn uitirever f'. IMHJl'lll te Itieskcns. el ei a Het schijnt wel of in Zuid-Afiika de bordjes zijn verhangen of wellicht, juister: dat zij eveneens hangen als vroeger, maar dat eerst nu naar waarheid daaromtrent bericht wordt. .Overal" dus wordt door Renter's correspondent van 14 Juli uit Pretoria ge seind wordt thans eene reactie waar genomen, na het eerste gevoel van opluch ting bij de staking der vijandelijkheden. Er vertonnen zich elementen van twee dracht. De vroegere Nationale Verkenners, een strijdmacht, welke was samengesteld uit Boereu, die zich hadden overgegeven, zijn het voorwerp van bitteren haat en vervol ging van de zijde der burgers, die tot bet eind toe gevochten hebben. Zelfs wordt beweerd, dat eciiige dezer «National Scouts" zijn doodgeschoten. Dat gevoel van haat is zóó sterk, dat de burgers groene banden dragen opdat het onderscheid blijke tussehen heuzelven en de .Scouts" en tussehen de Boeren, die nog tijdens den oorlog den eed van on derwerping aflegden. De Boeren toonden in het geheel niet, dat zij van plan zijn hunne nationaliteit prijs te geven. Handen met de kleuren vau Transvaal en van Orangia worden openlijk gedragen. Sommige leiders praten den burgers voor, dat de nationaliteit niet verloren is, wanneer slechts de behoorlijke middelen worden aangewend oiu haar te bewaren. Vele burgers zeggen nu, dat zij er toe 20c 0 F Va IILI. L KTO N 8i. De non zuchtte. In één ding laat uw geheugen u in den steek, Theresa, gij noemt haar zuster en toch droeg zij geen ordekleed. Het jonge meisje keek de overste aan dachtig aan en deze ging voort. Wel was zij bestemd voor liet klooster, maar de liefde lokte baar en zij gaf zich over aan hare macht, tot een verschrikkelijk nood- lut, machtiger dan e,enige aardsche harts tocht, haar terugvoerde. Werd zij verlaten, had de dood haar den man barer liefde ontroofd, of was hij die liefde onwaardig, vraagde Theresa met de ij verige deelneming, die de jeugd ge voelt voor geschiedenissen des harten. 0 neen, hernam de overste, de man ha- werden gebracht zich over te g. ven door eene valsche voorstelling der voorwaar den hetgeen ongerechtvaardigd is. In vele gevallen beschuldigen de Boeren hunne leiders van trouwbreuk. In één geval hebben vele Boeren zich overgegeven na een toespraak van hun aanvoerder, die later verklaarde verkeerd te zijn begrepen en geenszins bedoeld te hebben tot de overgave te adviseeren. In Transvaal lieeten dee moeilijkhed n grooter dan in Ürangia maar d .t men van Engelsehe zijde thans op deze moeilijkhe den begint te wijzen, is een bewijs, dat zij gevoeld worden. En dat zul eer toenemen dan sbjlen, .lis men den teugel niet wijselijk viert. De toestand der Koinngiu van Bel gië schijnt erns.iger te worden. Aan het station te Vilvordé, België, hoeft eene daiue, toen zij daar haren echt genoot verraste, die met eene .vriendin" een u tstapje deed, laatstgenoemde met drie revolverschoten gedood. De hoogivrijstaande klukkeioren (Campanile) van de St. Marcuskerk te Ve netië, is Dinsdag ingestort en de daaraan grenzende Loggetta, een kleiö, sierlijk mar meren gebouw, een werk van Sansownio, (1540) is daarbij mede vernield. Op ile plaats, waar de toren stond, ver rijst nu een groote, wel 3ü meter hooge puinhoop, welke den toegang tot het -St.- Mareusplein en de kerk verspert. Gelukkig schijnt geen uienscli gedood te zijn bij het ongeluk. De klukketoreii, welke een marineren front had, was ongeveer 100 meter hoog rer keuze, ofschoon een protestant, was een edel mensch, zjne liefde heeft haar onveranderlijk begeleid, door haar droevig leven, bleef haar getrouw tot aan den dood en leeft nu nog over haar graf! Eu nochtans was zij ongelukkig V riep het jü/ige meisje uit, de handen in elkaar slaande, o, eerwaarde moeder, dan heeft zij liet kleiuood niet erkend en niet in waarde gehouden, dat d" hemel haar ge geven had Een onderzoekende blik trof de jeugdi ge spieekster, die zon vol vurige overtui ging sprak. Toen zeide de non ernstig .Met schuld beladen geniet men geen ge luk. Gg zult den Heer uwe gelofte ge stand doen, zegt de Heilige Schrift en Ca- tharina heeft, de hare niet vervuld. Maar daar gij zooeveu snel en onbedacht spraakt, over de macht van een gevoel, waarvan gij nog niets kunt weten, bekruipt mij de vrees, dat gij teil tijde van uw leven in de wereld dat u vergund was aan de zij en men bad van daar een heerlijk uitzicht n.ei Veiielie en omstreken De ver.naaide prachtige St-Marcuskerk, waarvan de toren deel uitmaakte, is tus scheii 970 en 1071 in liyzantijiisch-Lio- maansehen sl ijl gebouwd, in de 14e eeuw met toevoegselen in spitsboogstij! versierd en nog niet lang geleden gerestaureerd. Bij de aardbevingen, welke zich te Saloniki en in een gedeelte van Macedo nië deden gevoelen, heeft bet dorp Guves- né, op 30 kilometer afstand van Saloniki het meest geleden. Daar zijn den 5den Juli van de 887 huizen 232 ingestort. Drie luenseh 11 kwamen daarbij om liet leven en 5 wer leu gewond. Dat ei niet meer slachtoffers zijn, is te danken aan het feit, dat de meeste inwo ners op t land aan 't weik warén. Aan het Noordeinde van het dorp is eer. bron ontstaan en op verscheidene plaatsen ontstonden spleten ill den grond, ter lengte van 20 ii 30 meter en eenige centimeters breed Er worden in die streek nog steeds af en toe lichte schokken gevoeld en volgens het oordeel vail deskundigen zullen deze aardbevingen, welke aan liet verschuiven van aardlagen zijn te wijten, voorloopig nog niet ophouden. Te Madrid heelt Zondag' een wervel storm groote schade aangericht. Er werden vele hoornen oniworteld, te legraaf- en telephooiigeleidingeii vernield, I blinden en luiken afgerukt, schoorsteenen j vernield, enz. Ook werden eenige uieiischen gewond, maar geen van allen ernstig, In de Chineesche provincie Kwuug- Si lieerscht de cholera zeer hevig. Ie Piiigtck zijn 3000 en te Kioe Lioe 10.000 menscheii aan die ziekte overleden. Woensdag, waren de officieren van de .Evertsen die met de aardrijkskundi ge tentoonstelling ,te Antwerpen vertoeft, de gasten van het gemeentebestuur aldaar aan een ontb.jt ten stadliuize. De disehkaart en het programma van bet concert waren uitsluitend in het Ne- derlandsch gesteld en de dames Flainent i zongen verscheidene liederen van Nooid- j en Zuid-Nederiandsche toondichters. Bij het nagerecht bracht de waarnemen- I de Burgemeester, de lieer Desguin in het Nederlandsch een heildronk uit op H. M. Koningin ilhelmina en vervolgens op de o Beieren en de bemanning van de .Evert sen". De Nederlandsche gezant, Jhr. vau Pes- tel, dankte voor eerstgenoeinden heildronk en dronk op de gezondheid van Koning Leopold. Kapitein Bollaen dronk op de stad Ant werpen, de .Koningin der Schelde". Na afloop van het feestmaal bezochten de Nederlaiidsche olficiereu de haven in-1 richtingen. Om vijl uur was er een diner te hun ner eer bij den Gouverneur en 's avonds 8 uur gala-voorstelling in den Nederland- sehen Schouwburg. Door de hitte tijdens het militair revue te Longehaiups, Frankrijk, blijken 650 uieiischen ziek te zijn geworden. Het meest leden de kurassiers, die het de uws vaders, van verre het -bedrog en den glans der liefde hebt gezien en ik zal ti Oatliarina's geschiedenis verbalen, opdat gij ook hare ondiepten leert kennen. Zij geleek u in vele opzichten, Theresa, zij was goed en waar, vol diepe vroom heid, maar zij was zachter dan gij, minder geschikt om weerstand te bieden. Eveu- als zij gehoor had gegeven aan de verlok kingen, eveneens luisterde zij, den heiligen zij dank, nadat zjj gefaald had, ook naar de stemme des hero iws, eene stem, die haar terugleidde op het pad, dat zij nim mer had moeten verlaten. Van moederszijde stamde zij af uit een edel Romeinsch geslacht, maar tare jeugd was nooit vreedzaam en liefderijk verpleegd als de uwe. Hare ouders leefden, zoolang de kleine Cat barilla zich herinneren kan, in eene ongelukkige echtverbintenis, die later zelfs ontbonden werd. Gevoelens, deels van de hoogmoedig te, deels van de strafbaarste soort, vervreemdden het hart der vrouw van haren man en van haren plicht, gevoelens, over welke God alleen rechter is, maar die evenwel invloed heb ben uitgeoefend op bet gansche leven ba rer kinderen. Bezield m&t de gloeiendste liefde tot het vaderland, had zij met weerzin hare hand geschonken aan een Oostenrjjksch officier, dien naar vader haar had opgedrongen uit persoonlijk belang Verschillend in vader- landsche belangen, verschillend in levens beschouwingen, vormde zich \an het begin al aan tussehen de jonggehuwden een klo ve, die iu den loop der jaren zich steeds verwijdde, zelfs nog toen de hemel dit on gelukkige puur met drie lieve kindereu ge zegend had. Zij woonde toen in Milaan, waar Cathariua's vader een gewichtige mi litaire betrekking bij liet Oostenrijkscbe leger bekleedde De jonge vrouw, schoon, veelbeleekenend. eens de toongeefster in de Romeinsche gezelschappeu, meed opzette lijk die kringen, waartoe haar man be-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1