Mij is de wrake! No. 708. Woensdag 9 Juli 1902. 11/ Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e district. Huiteulaud. 1111 E S K UT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België 0.ti2B, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cent?. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. f Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever O. Dl LI,K il A V te llreskens. De nieuwe heeren in Transvaal, die al tijd zooveel hadden aan te merken op de Boerenwijze om met Kaffers om te gaan, beginnen nu zeiven last, van hun lieve lingen te krijgen, gelijk zij dat al hebben gehad met de grieven-rijke uitlanders. Een geheel complotje Kaffer-arbeiders heeft de Britsche politie in de Geldenhuis- mijnen, te Johannesburg, moeten inreken en, waarschijnlijk Kaffers, die krachtens de bekende overeenkomst van de Portugeesche bezittingen zijn ingevoerd en die nu naar hun land terug willeu. Waarschijnlijk zal men nog wel meer moeilijkheden met hen krijgen, wanneer de strenge bepalingen omtrent den drankverkoop worden opgehe- veu, die tijdens den oorlog geldende wa ren. Portugal heeft er óók al last mede. Ook te Johannesburg is het spoorweg- )estuur nu door de militaire aan de civie- e autoriteiten overgedragen. Men kan tonder bijzondere vergunningen de steden linnenkomen en verlaten, buitenshuis blij ven tot den nacht, betreffende paardeu enz. ijn ingetrokken. Van lieverlede begint iet land weer in gewonen toestand te ge- •aken. Volgeus Woensdagavond te Marseille lit Durban ontvangen bericht hadden de reneraals Botha. De Wet en De la Rey ich aan boord van de .Kanzier" naar Suropa ingescheept, welk schip den 4den Augustus te Napels verwacht wordt. - Den lGden a. s. gaan de Boeren- rijgsgevangenen, die den eed van Britsch F KU ILL ETON. Zij had een treffend onbeschrijfelijk ver- rouwen, zij zug op haar kind en geloofde oe zoude hij haar ook ooit kunnen ver aten met zulk een schat. Zij behoorde lu aan beiden, hare liefde en zorg ver dubbelden. Zij sierde zich op voor hem in smukte hare kleine lieveling opzij maakte dagelijks de kamer in orde om ïem te ontvangen en was niet meer te leurgesteld, als de avond kwam zonder lem. Zij had nu bezigheid, immer ge - ielschap, immer geluk zijn komst ver hoogde dit slechts. Geen enkele gedachte vlood meer heen naar de benzelingen, die eens haar kin derlijk hart hadden bekoord, aan de wieg Tan haar kind ging dit alles onder en als onderdaan hebben afgelegd, met een En- gelseh schip naar Zuid-Afrika (Kaapstad) terug. Een deel evenwel schijnt voorne mens naar Zuid-Amerika te emigreereu. Te Lourenzo Marques heeft een he vige brand, aan den Nederlandschen stei ger uitgebroken, en vandaar verder voort gewoekerd, voor een half millioen daar opgeslagen Britsche m litaire benoodigdhe- den vernield. Uit Lourenzo Marquez woidt ook ge meld, dat 12000 Kaffers onder Ivanga, van den stam van Baroeë, in Zambesia, in opstand zijn. Duizend blanke en gekleur de soldaten zijn uit Lourenzo Marqués naar Chinde vertrokken. Daar zullen zich 3000 inlandsche soldaten uit Zambesia bij hen aansluiten. De expedi ie neemt lOuOO dragers mee. Keizer Wilhelm heeft aan dr. Tre ves, die Koning Edward opereerde, een te legram gezonden, waarin hij hem dankt voor »de goede zorgen, aan zijn dierbaren oom bewezen". Naar men bericht, is de Keizer ook voornemens aan 's Koningsge- neesheeren ridderorden te verleenen. Een 250 Duitsche krijgsgevangenen uit den Boeien-oorlog ontvingen vei lof op ei gen kosten, maar dan niet naar Zuid-Afii- ka terug te keeren. De Keizer heeft te Kiel verscheiden Amerikaansehe millionuairs in audiëntie ontvangen. De trustkoning Pierpont Mor gan gebruikte het rroegmaal met Z. M. Daarna bezichtigde de Keizer diens jacht. Andere groote Amerikaansehe heeren, ouder wie één, die besehieven wordt als een .spekslager in bet. groot", bezochten den Keizer des avonds op het jacht IIo- henzollern. Te Beyrouth zijn diefstallen ontdekt aan de Turksche en de Fransche Post, tot een bedrag van 500,000 francs. De Fransche consul verzocht vergoediug van de gestolen somtuen en gestrenge be straffing van de s, huldigen iets wat gemakkelijker gezegd is dar. gedaan. Volgens »le Figaro" werden de post- dicfstallen gepleegd door een bende, waar toe, naar men zegt, zelfs de directeur van liet Turksche postkantoor behoorde, die al sinds geruimen tijd er haar werk van maakte, brieven te openen en geldswaar dig pupier daar uit te stelen. Aan den directeur van liet Fransche postkantoor moet de ontdekking van de schuldigen te danken zijn. Een bijzondere commissie is met het onderzoek van deze eigenaardige roofzaak belast. Portugal brengt aan Engeland 250 conti de Reis of 350.000 gulden in reken ing voor het onderhoud der gevangen ge nomen en geïnterneerde Boeren. Te Coustantinopel kwamen Dinsdag vier ziektegevallen en een sterfgeval aan pest voor. In de Ritterhauser-wijk te Bannen is een teerketel gesprongen in de stedelijke gasfabriek. Drie personen zijn gedood en twee ge vaarlijk gewond. Door een treinbotsing bij Gatschina (Rusland) zijn een machinist, een stoker en verscheidene reizigers gedood en 60 an deren meer of minder ernstig gewond. zij het op den schoot hield en in de oo- gen keek. die diep en donker waren als die des aders, dan juichte haar hart in volle zaligheid O, zonneschijn toefNiet alleen in de vreedzame kamer, maar leg u neder op hare oogen, opdat zij, verblind door uwen glans, het niet bemerkt, hoe het geluk de vleugelen opheft en henenvliedt. XII. In de kloosterkerk van Onze Lieve Vrouwe van het hart van Jezus was eeu lijkmis gelezen. De nonnen verwijderden zich langzaam door het portaal der kerk, doorschreden den kleinen binnenklooster- tuin, die reeds bekleed was met al de pracht der Italiaansche lente en verdwenen stil achter de zware eikenhouten deuren van het klooster. Weinige minuten later werd een kleine zijpoort der kerk, welke de kloostergebou wen naar de oostzijde afsloot, nogmaals geopend en de overste der orde trad met den geestelijke, die de mislezen had en het misgewaad reeds met ziju gewoon geeste lijk kleed had verwisseld, in den schilder achtig gelegen buitentuin, die, door mu ren omsloten, van hier af terrasvormig ne derdaalde en van boven af een prachtig gezicht opleverde over het bloeiende land. Ter rechter zijde was eene kleine dicht- beschaduwde plaats afgezet en ingericht tot rustplaats voor de zusters, die moe van het strijden, ontzeggen en hopen, daar den vrede deelachtig werden, die hen zoo vaak was toegezegd. En een oord des vredes was het in waarheidstil en vreedzaam stonden de weinige eenvoudige houten kruizen naast elkander, overschaduwd door donkere cypressen en de graven beplant en versierd met de vriendelijke kinderen der lente. De vogelen zongen in de tak ken een lied van de lusten en de schoon heid der aarde, die de slaapsters niet ge kend hadden, maar de bonte vlinders ge- Een correspondent te St. Petersburg meldt nieuwe bijzonderheden omtrent de nieuwe houding van den Russischen Czar. Volgens hem heeft Z. M. in den laat- sten tijd vele couranten, zelfs nihilistische, doorgewerkt en van alles wat hij dei- moeite waard vond, aanteeketiing gehou den. Veel indruk heeft op hem gemaakt .Het Nieuwe Rusland", een te, Leipzig, zonder den naam van den schrijver, ver schenen boek, waarin allerlei hervormin gen worden aanbevolen. De Czar zou aan den uitgever den naam van den schrijver hebben gevraagd, omdat hij hem persoonlijk wil raadplegen. Verder laat de Czar tegenwoordig twee vertrouwde jongelieden geen ambten aren al de brieven en verzoekschriften die hij eiken dag ontvangt, behandelen, om zoodoende op de hoogte te komen van de nooden van zijn volk. De ambtenaars- bent kan nu die stukken niet meer beant woorden .uit naam van den Czar". Wanneer het waar is, zou het tenmin ste naar een begin gaan lijken. Het feestmaal, Zateidag door Ko ning Edward aan 500.000 armen van Lon den gegeven, is op llüU verschillende plaatsen aangerechtin parken en ont- spanningstuinen, in kerken, scholen, zen- dings- en andere vergaderlokalen, toevluch- ten van het Heilsleger, alsook in vermaar de gebouwen als de Guildhall, het Paleis van Justitie en het Volkspaleis. De maaltijden waren niet alle op het zelfde uur. In Battersba begon b. v. het .diner om 9 uur ir den morgen en op andere plaatsen laat in den namiddag. lijk, die om de bloeiende bloemen fladder den en tot het zonlicht omhoog zweefden, had hun geest zich verheven boven smart en schuld en dronk nu de gouden vrij heid. Eene jeugdige gestalte in een wit ge waad verdween juist achter de traliedeur vau het kleine kerkhof, de overste legde de hand boven de oogen en keek haar na. Dat was Theresa, zeide zij, zij verzuimt haar liefdesoffer iiooit. Daarom is het 't beste haar hier te wachten, zeide de geestelijke om de rechte stemming en de juiste ure ten nutte te maken. Nu zal het zich toonen, wat gij in de zeventien jaren, die Theresa hier doorbracht, gestreefd hebt en bereikt. Het was een lange arbeidstijd voor u, het is te hopen dat gij hem benuttigd hebt. Het bleeke gelaat der non kleurde zich een weinig. Den zegen geeft God, eer waarde heer, mijn streven was ernstig ge meend eu het ging met mjjne wensclien

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1