Binnenland. Gemengd. als een ware fiuaneieele ramp te beschou wen. »'t Is", zegt »the Daily Chronicle", het ergste wat kon gebeuren. Vooral aan levensmiddelen, waarvan de groote maatschappijen ontzaglijke hoeveel heden in de hoofdstad hadden opgestapeld, wordt veel verloren. De schade op vleesch geleden, is onher stelbaar. Een leverancier blijft zitten met 1000 K.G. zalm. De meeste verhuurders van plaatsen voor den optocht zullen hun geld verliezen. Sommigen hadden zich voor het thans voorgekomen geval laten verzekeren. Alleen de kosten van de opgeslagen stel lingen worden op drie millioen gulden ge schat. Er is een reeks processen tusschen huur ders en verhuurders van plaatsen te ver wachten en de vreemdelingen wrijven zich de banden. In de hotels lieerscht groote drukte van vertrekkende vreemdelingen. In sommige straten worden de lichtere versieringen, als vlaggen, enz. weggeno men, docli liet overige wordt voorhands gelaten. Ook in andere plaatsen dan Londen zijn ondanks 's Konings verlangen de feestelijkheden afbesteld. Voor anderen dan Engelschen was het trouwens moeilijk te vatten, waarom, onder de gegeven droe vige omstandigheden, te Londen ernstige gezichten moesten worden gezet en in de provincie gejubeld mocht worden. Het doet denken aan een bekende plaat met het onderschrift van Punch: »Niet spelen op Zondag, Johnny Ten minste niet voor het huis. Ga dan in den achtertuin Het is juist bij gelegenheden als deze, dat de innerlijke geveinsdheid des harten aan het licht komt. Alles confectie- en conventie-werk Tien millioen gedenkpenningen, die te Birmingham met den datum 26 Juni ge slagen werden, zijn nu óók waardeloos ge worden. ItUFSKIVN. 27 Juni 1903. In Zeeland is de opening van de jacht op waterwild bepaald op 1 Juli a. s. Sluis. Tot ontvanger-griffier van den >Lapschuursche-Gat-polder" is benoemd de gehoord, zij zoude niet geheel eenzaam blijven. Gij ziet er bleek uit, Magdalena, zeide Herbert toen hij bij gelegenheid van een kort verblijf in de stad tot haar kwam, gij moet meer op uzelven passen, op uwe kleur, op uw voorkomen niets is meer gewaagd voor eene vrouw, dan dat zij nalatig is ten opzichte van hare bekoorlijkheid. O Herbert, riep zij uit met schitterende oogen, ik zal aan datgene wat gij hebt liefgehad een nieuwe, eene onvergankelijke bekoorlijkheid toevoegen, laat het andere dan maar heengaan. Ik zal een kind in de armen drukken, u w kind, geliefde, ik zal nu nog inniger aan u verbonden zijn, met onverbreekbre banden Diep getroffen legde zij het hoofd aan zijne borst en zij zag het niet, dat op zijn gelaat meer verlegenheid dan wel geluk zaligheid te lezen stond. (Wordt vervolgd). heer J. J. Versluijs alhier, mede stonden op de voordracht de heeren J. C. Stem en L. G. James, beiden alhier. Scliuoudijke. De drukke kermisdagen zijn weer voorbij. Waar alle festiviteiten dit jaar slecht weer hadden getroffen, was de algemeene vrees, dat dit ook hier zoo zou zijn. Doch moeder natuur was ons mee. lijdag— avond nog hevig regen, doch overigens prachtig weer. 't Was merkbaar aan de bezoekers, dat men genoot van liet tot nu toe nog zoo zeldzaam zomerweer. Er was alle dagen veel volk, ofschoon er geen inrichtingen van bijzonderen aard op de kermis aan wezig waren. Maar vooral Zondags be woog zich eene groote menigte op het dorp, of stond geschaard rond de plaats, waar .Oefening kweekt kunst eene uit voering gaf. Toen de beide trammen om 8 uur van hier vertrokken kon nier. eer.-t nagaan hoeveel vreemden een bezoek aan Schoondijke hadden gebr&eht. Als het waar is, wat door velen beweerd wordt, dan zou deze gemeente hare vroegere plaats weder gaan innemen langzamerhand, wat kermisdrukte betreft. Schoondijke. A. s. Zondag zal het Symphoniegezelschap. dat hier verleden na jaar werd werd opgericht, voor het eerst eene openbare uitvoering geven bij den heer van Rosevelt. Het is te hopen, dat dit concert druk bezocht worde, wijl het gezelschap zich dan meer en meer zou kunnen bekwamen om later steeds degelijker uitvoeringen te kunnen geven. Het gezelschap is geene vereeniging, heeft geen donateurs, doch speelt tot eigen oefening en vermaak. Het wil zich echter wel eens doen hooren, om, als de proef slaagt, op den ingeslagen weg voort te gaan. Oostburg, 24 Juni. Heden had de uit voering plaats van de zangvereeniging .Oefening kweekt kunstin de Ned. Herv. Kerk. Er wordt -geschat dat een drie honderd tal personen in het kerkgebouw aanwezig waren. Ten eerste moeten de Vlissingsche heeren Jh. W. Pompe van Meerdervoort, viool en A. P. Varel, orgel, dank gezegd worden voor hunne meesterlijke wijze van spelen. De nommers voor viool en orgel waren Aria, van Bach, Berceuse van Godard, Aria van Tartini, en Abendlied van Schu mann. Verder werden door den heer arel 2 orgel-solo's gespeeld, Sonate van Mendels sohn en Gran Coro Triomfale van F. Cap- poci. De solozang Sielenpein van A. Spoel werd door Mevr. Vos goed uitge voerd. De andere solo's gingen uitmun tend. De koorzangen en de mannenkooren liepen uitmuntend ]van stapel. Eer aan den directeur van dit gezelschap de WelEd heer J. A. J. Hoogendorp, die deze kooren met zooveel tact weet te leiden. Het con troleeren van de kaartjes in de kerk was een abuis van den heer J. V. Verder moet nog dank gezegd worden aan den bloemist den heer I. JSteenhart, voor de prachtige decoratie van planten op de estrade. Schoondijke, 26 Juni. Ten overstaan van den te Groede resideerenden notaris Hammacher had hedenmiddag ten verzoe ke van de weduwe en erven J. B. Tem merman te IJzendijke de herveiling en toe wijzing plaats van de nagelaten onroeren de goederen. Koopen 1 tot en met 12, werden in ac cumulatie, te zaraen omvattende een woon huis met aanlioorigheden, alsmede eene schuur en varkenshok, en 8 II.A59 A. 38 c.A. boomgaard, tuin, wei- en bouw land, alles staande en gelegen in de ge meente IJzendijke, toegewezen aan den heer Th. Wijffels aldaar voor ƒ24275. Koopen 13 en 14, zijnde 2 H.A. 76 A. 90 c.A. bouwland in den Mauritspolder te Biervliet, aan Em. van Hijfte te IJzendij ke voor ƒ3100 en koop 17, een arbeiders woonhuis op en met 1 A. 89 c.A. erf en tuin te Schoondijke aan P. van de Water- ineulen aldaar voor ƒ130. Koopen 15 en 16, 4 H.A. 61 A. bouw land in den Elizabetlipolder te Biervliet werden op het bod vau ƒ5000 niet toe gewezen. IJzendijke, 25 Juni. De heden gehou den classicale vergadering van de classis IJzendijke, werd bijgewoond door 17 pre dikanten en 22 ouderlingen. Het Classicaal Bestuur is aldus samen gesteld Ds. J. J. Homburg, Groede, Praeses, ds. It. Meeuwenberg, Breskeus, sec., dr. W. H. VVeeda, Cadzand, assessor, sec. ds. A. J. Roozemeijer, Sluis, ds. H. C. van Riet, Retrauckemeut, scriba, sec. ds. E. K. Groe- neveld, IJzendijke, ds. G. van Dis, Zaarn- slag, sec. ds. II. van Essen, Nieuwvliet, ds. J. B. Th. Hugenholtz, Axel, sec. ds. J. R van Eerde, St. Anna ter Muiden, ds. H. Akersloot van Houten Roos, Sas van Gent, sec. ds. W. v. d. Vlugt, Zuidzaude, W. A. Noest, Sluis, sec. A. Risseeuw I.Az. Cadzand, P. Moes, Terneuzen, sec. J. Noest, Sluis, C. van der Hooft, Terneuzen, sec. M. de Brnijne, Cadzaud, ds. H. C. v. Riet, quaestor, sec. ds. Akersloot v. Hou ten Roos. Op het synodale voorstel tot wijziging van art. 5 al. 4 van het alg. regl., bedoe lende de keuze van leden van het Prov. Kerkbestuur bij voorkeur te doen plaats hebben die leden zijn of geweest zijn van een class. Bestuur, werd gunstig geadvi seerd met 25 st. Dat tot wijziging der artt. 6 en 47 van het zelfde reglement, tot behoorlijke ver vanging van den scriba, werd eveneens aangenomen. Eveneens werd gunstig geadviseerd tot wijziging van art. 30 van het regl. voor de diaconiên en aldus te lezen >Diaconiën, wier inkomsten de uitgaven ver te boven gaan, kunnen de kerkekas harer gemeenten, en aan de diaconiên die behoeftig zijn, uit de batige saldo's onder steuning verleenen. Met algemeene stemmen werd gunstig geadviseerd op eene toevoeging aan art. 12 al. 2 van het regl. op de vacaturen, tot regeling van de consulentschappen en wij ziging van art. 64 van hetzelfde reglement inzake het inbrengen van bezwaar tegen een beroepene als predikant. Het nieuwe reglement op de generale kas, waaruit thans de verplichte bijdrage voor nieuwe lidmaten is vervallen, werd goedgevonden met 29 stemmen. Ongunstig werd geadviseerd over het synodaal voorstel in het reglement op het predikants-exemen en over dat op de ad ministratie van de pastorie-goederen of fondsen en de betrekking tusschen hunne bestuurders en de kerkeraden. Ten opzichte van dit laatste werd ge adviseerd opnieuw een wetswijziging aan de class, vergaderingen voor te leggen. Sluis. Door B. en W. is aanbesteed het leggen van een plafond in de school op wijk Heille. Aannemer werd J. H. de Meersenuf voor ƒ95. Aardeiiliurg. Dinsdag II. is de eersll steen gelegd voor eene nieuwe R. K. meis| jes-school. Het Gerechtshof te 's Hertogenboscl heeft gisteren ten |opzichte van den schil der Mutsaers, (verdacht van den moord op Maria Kessels) het vrijsprekend vonnis dei Bredasche Rechtbank bevestigd. Het Hof overwoog, dat het, na uitvoe rig onderzoek in liooger beroep, met dei eersten rechter van oordeel is, dat hei wettig en overtuigend bewijs niet is ge leverd. Het bevestigt daarom in allen deele hetj vonnis der Rechtbank te Breda, 28 Juni 1901, en spreekt den beklaagde vrij. Het voorlezen duurde slechts een paai] minuten. Er was veel publiek. De beklaagde en diens verdediger wa ren aanwezig. De verdediger werd van alle kanten gelukgewenscht. Uit Tilburg wordt nader gemeld Even onopgemerkt als Mutsaers Den Bosch met den trein van 11,56 verliet kwam hij te Tilburg aan. Hij liep recht door naar zijne woning. Omtrent een eventueele vervolging van den koster wegens meineed is nog niets naders bekend. Te Winterswijk zijn drie jongens aangehouden, die den vorigen dag uit den Kruisberg waren ontsnapt. Te Oost-Knollendam, gemeente Wor- tner (N.-H.j was sinds Maandagmorgen een driejarig kind spoorloos verdwenen. Dinsdag werd het lijkje uit de Zaan op gehaald, nabij den steiger van de Alkmaar- Packet. Te Markeloo is de weduwe E., die de langs haar gronden loopende waterlei ding wilde schoonmaken, naar men ver moedt, door eene duizeling overvallen, in de beek gestort. Toen de dochter ging zien waar hare moeder zoo lang bleef, vond zij het lijk in het water drijvende. Te Loenhout aan de Belgische grens zijn twee jongens bij het baden verdron ken. Te Beek (N.-Br.) is de voerman De Waal bij het hooien van den zolder ge vallen* De ongelukkige bleef op de plaats dood. Te 's Heer-Arendskerke is de boer- derjj met schuur en stallen van H. Ber- gum een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijke oorzaak is een gebrek aan den schoorsteen, waardoor het rteten dak vlam vatte en het vuur zich zoo snel uit breidde, dat blusschen onmogelijk was. Te Baarsdorp (gemeente Sloten) is het zesjarig zoontje van H. Bergmans door een vrachtwagen overreden. Het kind was terstond dood. Gisterenmiddag is bij den vuurtoren aan het strand te Scheveningen een 12-ja- rig knaapje, zoontje van een te Scheven ingen wollenden wagenmaker, by het ba den in zee verdronken. Gisteren is te Tilburg in het gast huis overleden de werkman J. v. O., die Maandag, terwijl hjj met nog drie anderen

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2