Mij is de wrake! Het Festival te Vlissingen, No. 703. Zaterdag 21 Juni 1902. lle Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor liet voormalig 4e district. FEUILLETON. si li ABONNEMENT, l'er 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. IlifLFll.tV te lireskens. Reeds geruimen tijd te voren had me nigeen zich voorbereid op het muziekfeest te geven door »Vlissings' Mannenkoor" bij gelegenheid van deszelfs 25-jarig bestaan. Met een zekere bezorgdheid werden de donkere wolkenmassa's der laats'e dagen, die weinig goeds voorspelden, nagegaan. Toch was Woensdagmorgen de stille verwachting van beter weer vrijwel ver wezenlijkt. Ondanks het machtig wolkenfloers dat de zon menigmaal verduisterde en aan ons oog onttrok, had het weerglas gunstiger resultaten voorspeld, die dan ook langza merhand zich deden gelden. Het vertrek van ons muziekgezelschap en de aankomst per tram van die van Schoon dijke en Oostburg gaf reeds een zeer klein voorproefje van de groote drukte en be weging, die ons wachtte. De overtocht op het schier rimpellooze watervlak was een waar genot. Bij af wisseling lieten de muzieken zich hooren en droegen niet weinig bij tot de onder linge goede stemming. Aan de aanlegplaats werden we opge wacht door den ons aangewezen commis saris, de heer A. Hanewinkel. 'Met een opgewekte marsch togen we naar bet «Ho tel Zeeland", ten einde de komst van den trein af te wachten die nog andere gezel schappen aanbracht, en zich bij ons zou den aansluiten om en corps over de Keer sluis de stad te bereiken. Omstuwd door een dichte drom van fees telingen, werd de tocht aanvaard en door het beurtelings uitvoeren van een p.is-re double bereikte elk der gezelschappen zijn hotel waar het werd ingekwartierd. »De Admiraal de Ruijter" van den heer Ivotte was opeens gevuld en na eene klei ne hartversterking te hebben gebezigd, verspreidden de leden van de gezelschap pen zich door de stad. In tegenstelling mei de talrijke versie ringen. die men in kleine plaatsen bij fes tiviteiten aantreft, was in Vlissingen en kel de driekleur ontplooid. Mogel jk is men beducht geweest voor i ongunstig weer, dat in enkele oogenblik- ken het werk en de zorg van vele dagen vernietigt. Aan den ingang van de groote concert zaal achter het hotel »de Oude vriend schap" op de Groote Markt, werd de laat ste hand gelegd aan eenige groen-versie- ring. Van alle z'jden en met verschillende ge legenheden kwamen langzamerhand de deel nemende gezelschappen opdagen telkens een stroom van menschen met zich voe rende. Overal leven, overal beweging. Hand drukken en groeten werden gewisseld met keunissen. Vrienden wuifden elkander toe, kortom er heerschte vreugde en geestdrift, eene prettige stemming, een opgewekte toon Circa half een vulde zich het groote marktplein met de verschillende deelne mende gezelschappen, die overeenkomstig het programma de plaats in den stoet werd aangewezen Op het plankier voor de «Oude Vriend- selip" had Vlissings' .Mannenkoor plaats genomen ter uitvoering van de feest-zang «Hollands Glorie" door Richard Hol, bij welke gelegenheid door elke vereeuiging het vaandel of de banier werd gepresen teerd. Na eene korte introductie op jde pianoi klonk het lied krachtig, vol en schoon, plechtig aangehoord door vele duizenden, die zich als aangegrepen voelden. Daverend werp de uitvoering, onder lei ding van den heer R. Bekker toegejuicht die zich voortplaulte over de geheele lan ge inenschenlijn. Onmiddellijk verzamelden zich de onder scheidene besturen en hunne vaandels in de ruime concertzaal, waar onder aanbie ding van den eerewijn. en onder ademloo- ze stilte de heer H de Priester van Bors- scle, voorzitter van den Zeeuwschei) bond van Zangvereenigingen een hartelijke ge- lukwensch werd gebracht aan Vlissings' Mannenkoor met het 25-jarig bestaan, en bracht tevens dankbare hulde aan H. M. de Koningin, die opnieuw door het schen ken van een zilveren medaille getoond had, hoe warm Haar hart klopte ook voor de kunst. Luide bravo's volgden op deze welmee- nende woorden. De heer W. L. Winkelman, voorzitter van Vlissings' Mannenkoor, heette, na eene korte voorstelling van verschillende autori teiten en een hartelijk woord van dank aan den heer De Priester, allen hartelijk wel kom te dezer plaatse en bracht dank voor de ruime deelneming aan het festival, dat voor een groot gedeelte ook daaraan aan vankelijk succes te danken had. Verschillende gezelschappen zoo uit Hol land als uit België hadden aan de uitnoo- diging tot deelneming geen gevolg gege ven, eensdeels omdat daar vele festiviteiten plaats hebben, anderdeels omdat het feest niet op een Zondag wordt gehouden, doch ten opzichte van dit laatste verklaarde spr. dat »V1. M opzettelijk deze dag had ge kozen als eene herinnering aan den slag bij Waterloo. Hij hoopte dat alle vereenigingen, de aangenaamste herinneringen aan dit festi val zouden meedragen, en als morgen onze bezigheden ons weer tot het gewone le- qen terugroepen, uiet welgevallen op den dag van heden mag worden teruggezien. Hij hief het glas op ter eere en op het welzijn van alle vereenigingen en hunne besturen. Ook op deze toespraak volgden daveren de hoera's, dia onmiddellijk werden aan gevuld door »V1. M." met een krachtig «Hij leve lang Ook de heer jlir. mr. Var. Doorn Be schermheer van het festival, wenschte »V1. M." eveneens geluk met zijn jubileum. Terugdenkende aan een festival dat eens werd gegeven in een zijner vorige gemeen ten, Veere, waarvan hij nog de aange naamste herinneringen had, twijfelde hij niet of ook »V1. M." zou succes hebben met dit feest, nu het reeds met het aan genaamste weer zooveel vóór had, en voor welks goeden afloop hij de beste verwach tingen uitsprak. 73. Een zekere ijdelheid gaf den doorslag tot de toestemming zijns vaders de oude opperhoutvester zag in zijne gedachten zijn zoon als navorscher beroemd worden en eer verwerven en hij schonk hem uit trotseh de niet onaanzienlijke middelen, die voor Constantijns wensch noodig waren. Deze expeditie begon hare reis van Lon den uit en de Eugelsehe regeering toonde zich niet ongenegen om het verzoek van den Duitschen dokter in te willigen. Con stantijn leidde de onderhandelingen per soonlijk en kwam daardoor vaak met Her- bert in aanraking. Niets had den graaf meer ongewenschi kunnen voorkomen zijn bespiedersoog schuwde hij meer dau het oog van den vriend zijner jeugd. Constantijn verstond de kunst om alles zoo nauwkeurig te beschouwen en den vriend te doorgronden tot in het diepst zijner ziel. Het aanbod om hem in zijne elegante jonggezellen-woning op te nemen, werd slechts aarzelend gedaan, maar des te stelliger afgewezen. Constantijn zelve wenschte zijne vrijheid volkomen te bezit ten, zoowel buiten als binnen. Hij wilde geen kennismaking aanknoopen, die hem op een oogenblik, waarin bezigheden en toebereidselen van alle soort heui in be slag namen, slechts hinderlijk zouden kun nen zijn. Evenmin had hij het van zich kunnen verkrijgen, Herbert de eigenlijke reden van zijn reislust te ontdekken of zelfs Theresa's naam te noemen. Hij ge voelde duidelijker dan ooit, dat aan zijne vriendschap het rechte vertrouwen ontbrak, dat vertrouwen, hetwelk het ware keutee- ken der vriendschap is. Eens, bij een der zeldzame bezoeken die hij Herbert bracht, ontving deze in zijne tegenwoordigheid brieven uit Duitschland en nadat hij daaruit een en ander had medegedeeld, vroeg Constantijn rondborstig ook naar Magdalena, van wier verwijder ing uit het grafelijk huis hij door de druk te zijner aangelegenheden niets vernomen had. Hij had geen bedaarder antwoord kun nen krijgen, dan hij op zijne vraag ont ving. Herbert sprak zonder de minste verlegenheid van Magdalena's raadselachtig verdwijnen en was bedaard, dat Constan tijn hier nog niets van wist. Noch diens zichtbare ontroering, noch zijn aandringen en uitvorsehen, niets vermocht de auders zoo licht verstoorde bedaardheid van Her- bert te verminderen. Hij beteugelde zijn ergernis en zijn ongeduld met een zeker heid, die zelfs Constantijn zijnen in het eerst snel opkomenden argwaan deed ver dwijnen. Hij geraakte niet alleen in de war, maar verwierp dit ook weldra als iets onge hoords en vond in datgene, wat hij van Herberts verleden wist, ook geenerlei grond daarvoor. Maar hij was van eene te gevoelige en edele natuur, dan dat het lot van het jon ge meisje hem zoo koel zoude hebben kun nen laten, als schijnbaar bij Herbert het geval was. Zelfs nu op het oogenblik, dat zijne eigene belangen hem zoozeer bezig hielden, dacht hij er aan, den schildei te schrijven, hem te troosten en hem te ver zoeken bericht te doen. als een of ander spoor ontdekt zou zijn van hen die ver dwenen waren. Aan dezen wensch kon hij echter tot zijn spijt geen gevolg geven Herbert zeide alleen te weten, dat de broe ders op onbetamelijke wijze in het huis des opperjachtmeesters opgetreden waren en dat de schilder na een kort oponthoud een nieuwe reis had ondernomen, waarvan het doel hem natuurlijk onbekend was. Arme Magdalena, zoo vele welgemeende

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1