Mii is de wrake! Gemeente-politiek. No. 702. Woensdag 18 Juni 1902. IP Jaarg. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig 4e distriet. 3 S K E l\ SI II t 5 Esl »E .N 31 vo n. Bij ABONNEMENT. Per 3 maanden yu.50, franco per post door het geheele Rijk yo.55, voor België y0.62s, voor Amerika yo.825, bij vooruitbetaling, alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. AÜVERTENT1ËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. llltl,f)IV\ te Breskens. ill V O— 111. Het vraagstuk van gemeente-exploitatie en in verband daarmede een stuk sociale wetgeving in betrekking tot de gemeente ambtenaren, noemde de Statui, als tweede hoofdpunt, doch beschouwt dit niet als eeu zuivere beginsel-quaestie. Ze heeft daarin volkomen gelijk. Het eerste gedeelte is trouwens een zaak die in kleine gemeenten weinig of niet j( aan de orde komt, tenzij de verpachting of' erhuring van gemeente-eigendouimen daar onder begrepen wordenin dat geval zal ]1 men toestemmen, dat een bedacht zijn op le behingen der gemeente-kas de plicht is van het gansche Gemeentebestuur, onver schillig welke politiek men is toegedaan. Het tweede punt ul. het stuk sociale wetgeving in betrekking tot de gemeente- "(ambtenaren, eischt, dat we stil staan. Wel wordt een en ander hand o. m. de jaarwedden voor het onder wijs geregeld, maar als men eens wist op welke wijze voorheen ingediende aanvragen tot verhooging van jaarwedden voor dat personeel werden beoordeeld, dan sloeg uien vaak de handen in elkaar over de manier waarop zaken, aan niet-deskuhdi- g.n toevertrouwd, werden behandeld. Hoofdzakelijk speelde daarbij de per soonlijkheid van den aanvrager de hoofd rol. Op een zelfde wijze worden nog veelal andere dergelijke aanvragen bejegend. daarbij van hooger- le FEUILLETON. 72. Een voorgevoel bekroop haar, dat het geen broederlijke vriendschap, maar diepe, gloeiende liefde geweest was, die de man reeds voor het kind had gevoeld, die hij zorgvuldig verborgen had en bewaard, tot haar hart in staat zoude zijn, om dit mach tige gevoel te begrijpen en te beantwoor den. Nu was dit gevoel ontwaakt en had zich geneigd tot een ander en eene diepe smart greep haar aan, als zij Richard ge dacht en de droefheid, die hij moest ge voelen Vroeger had Herbert baar over reed om te gelooven dat de liefde van den schilder de jonge Theresa toebehoorde en zij had het gaarne geloofd, omdat zij hi t wenschte nu was liet voor Herbert niet meer noodig, haar daarvan te overtuigen, De maatschappelijke kwestie, die ook hierin betrokken is, wordt, aldus mogen we gereedelijk aannemen, door elk eerlijk beginselvast man met de noodige onder scheiding bejegend. Is de behartiging dns kleurloos, zij kan dan ook op elk program prijken. De politie-verordeningen. Deze vormen als het ware de maatre gelen van orde en tucht in de gemeente. En dat hierbij de partij-politiek op den voorgrond treedt, zal wel geen nader be toog behoeven. Want indien de Raad oenige zelfstan digheid toont, zal voor een groot deel bet beginsel waaronder dien raad leeft, beli chaamd worden in de maatregelen van or de en tucht. De politie-verordeningen regelen o. a. het sluitingsuur der herbergen en de opeu- bare vermakelijkheden. Onder deze laatste komt voor de kermis. Weinige gemeenten zijn er, die niet jaarlijks een kermis hebben. En ondanks de zucht die zieb hier en daar openbaart om deze af te schaffen, schijnt toch de groote meerderheid vuor liet behoud te zijn. Is dat niet zoozeer om daarvan zelve te protiteeren, toch wil men anderen, die van ander gevoelen zijn, liet genoegen, voor zoover men er dat in ziet, niet ontnemen. Het is waar, aldus wordt geredeneerd, men ziet er tooneelen die men liever niet ziet, maar ons leven is nu eenmaal niet van dien aard, dat men zich aan niets meer ergert. Met de volkomen eerbiediging van au- derer gevoelens zijn de adressen tot af schaffing van de hand gewezen, ja zelfs zijn de kennissen, die werden afgeschaft, opnieuw gehandhaafd. Men ging eenmaal van de veronderstel ling uit, dat zij, die positief niet naar de kermis wenschteh te gaan, ook niet ge dwongen werden zich derwaarts te bege ven, en het dus een vrije zaak was. In het oog van de Standaard zouden ech ter anti-rev. leden van een Gemeenteraad die dergelijke adressen zonder ondersteu ning vau het verzoek, van de hand wijst, aan hun beginsel te kort doen. Dat moge op theoretische gronden waar zijn, het is nog de vraag of liet ook aldus is in de praktijk. We hebben 't voorbeeld voor 't grijpen, door te wijzen op onze gemeente, alwaar een dergelijk adres, ondanks de aanwezig heid van een anti-rev. lid met algeineene stemmen is afgewezen, ja zelfs met de motiveering der stem, die genoemd lid daartoe uitbracht. We weten dat het adres hoofdzakelijk gericht was tegen de zoogenaamde Zondag- kermis. Maar men diene ook te weten, dat de kermis des Zaterdags avonds eindigt, en de kerinis-vermakelijkheden op Zondag toe gift zijn. die vallen buiten de controle van den Raad en louter een zaak is vau den Burgemeester. lil dezen vervalt dus de macht van den l*) Over het nader.doov den lieer Weijkman gedaan voorstol tot verplaatsing van de kermis, hebben we een artikel in bewerking, dat na afloop van het thans bohan- dclde. onmiddellijk zal geplaatst worden. I (RED.; Gemeenteraad als overheid, waar dit een uitsluitend recht is van den Burgemeester. De Stand, zegt dan ook «Hinderlijk en stootend is in tal van gemeenten, vooral in de groote steden, de vrijheid aan koop lieden in fruit en andere artikelen ver leend, om langs de straten, onder en na de godsdienstoefeningen, hun waren met groot geschreeuw aan te prijzeu. Daartegen vermag de gemeenteraad, door bepalingen in de politie-verordenin gen, zeker wel iets te doen, al is het ons bekend, dat de Zondagswet het ver- koopen van «geringe eetwaren" op Zondag niet verbiedt. Is nu die macht plaatselijk of is ze al gemeen AA at zou dan eeu anti-rev. gemeenteraad kunnen doen tegenover de willekeur van een liberaal burgemeester Het is ook uit onze omgeving bekend, dat een anti-rev. burgemeester geheel te gen den geest van de gansche bevolking in, elke publieke vermakelijkheid verbood op kermis-Zondag. Dat door zulke exceptioneele gevallen wrevel wordt verwekt, wie zal het ontken nen. Zoo kan partij-politiek, ontaarden in dweepzucht en dweperij is een slechte leidsvrouw voor de behartiging van alge- meene zaken, van de praktijk des levens. Dit niet onbelangrijk punt wordt dus belieerscht door een rijkswet en kunnen plaatselijke bepalingen, hoe goed ook be doeld, stuiten op de tegenwerking van een burgemeester, die gedekt is door die wet. Te dezen opzichte is dus het begrip liet theina verveelde hem, zijne welspre kendheid hield op en haar twijfel ont waakte. Ach, hoe smartelijk verlangde zij naar eene directe briefwisseling met Werner, maar hoe zij ook borg sprak voor diens zwijgen, voor zijne vergitfenis, voor zijne toestemming in het onvermijdelijke, op dit punt bleef Herbert onverbiddelijk. Eindelijk had zij een uitweg gevonden. Zij verzocht Werner, den eersten dag van iedere maand in eene Duitsche courant haar zijne en Richards woonplaats op te geven en iedere verandering in hunne om standigheden kort en alleen voor haar ver staanbaar, haar te melden. En langs de zen weg vond zij vergiffenis en daarmede bevrediging. Zij hoorde daardoor ten min ste, dat Richard zich op reis bevond, dat Werner nog op eene aanstelling wachtte, dat beiden gezond waren en harer ge dachten. AVant de belofte, die Herbert haar gedaan had om het lot der broeders na te gaan, kon of wilde hij niet houden, hij verklaarde het voor eene onmogelijk heid, berichten omtrent hen in te winnen, zonder dat dit in het oog zou vallen. Nauwkeuriger was hij natuurlijk inge licht omtrent al wat Constautijn aanging, de betrekking tusschen de beide vrienden van hunne jeugd af aan was niet afgebro ken, integendeel, de lichte verwijdering die op Tanuensee had plaats gehad, scheen voorbij te zijn Dit scheen zoo, maar het rechte vertrouwen in elkander ontbrak hen beiden. Nooit had Constautijn van zijne liefde voor de jonge Italiaansche gesproken, nooit had hij het Herbert toevertrouwd dat hij hij haren vader om hare hand gevraagd had en veroordeeld was tot een lang wach ten, tot de aanstaande vraag ot zij de we reld of het klooster wilde toebehooren, zou zijn opgelost. Niemand op Tannensee had de onrust bemerkt, die hem had overmees terd met de gedachte aan een zoo lange proef, want hij was het gewoon, te waken over iedere uiting van zijn gevoel. Maar een plotselinge verandering in zijne le vensplannen getuigde van eene verandering in zijn binnenste, beter dan woorden dit zouden gedaan hebben. Hij vond in de onzekerheid van het ho pen en wachten noch de aandrift eener vrije, zelfwerkende bezigheid, noen de rust om een vaste plaats te kiezen, voor zijn toekomstig beroep. Hij wenschte volko men vrij te zijn, als na jaar en dag het beslissende woord over Theresa's lippen zou komen. Nog voor Magdalena's ge heimzinnige verdwijning had hij Tannen see verlaten, naar het heette om zijn va der te bezoeken en midden in de opschud ding, die de onverwachte stap van het jonge meisje iu de grafelijke familie maak te, viel het verrassend bericht, dat Con- stantijn besloten had dienst bij de marine te nemen, terwijl bij mondeling slechts met zijn vader geraadpleegd had, had Con-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1