Binnenland. Gemengd. Britsche Ministerie van Oorlog openbaar gemaakt. Gedood 21,942, waaronder 1072 officie ren. Gerepatrieerd gedurende den veldtocht of op 't oogenblik ongeschikt voor den dienst 75,430 waaronder 3110 officieren. Van dat cijfer moeten echter worden af getrokken de zieken en gewonden, die, hersteld, den dienst hervatten en dan blijft er als netto verlies van het Britsche leger een getal van 28,434 (27,354 manschap pen en 1080 officieren). Het Britsche verliezen-cijfer van den Zuid-Afrikaanschen oorlog is ongeveer even groot als dat van den Krimoorlog, welke 22 182 man aan Engeland kostte. Maar toen was het Britsche leger 98.100 man en thans ongeveer 300.OoO. In het geheel verloren 609,797 man schappen van allerlei nationaliteit in den Krimoorlog het leven. De Amerikaansche Burgeroorlog was nog moorddadiger. Het totaal verlies van menschenlevens daarin was 656.000 man. De Fransch-Duitsche oorlog kostte 290.000 menschenlevens en de Russisch- Turksche oorlog 180.000. Bij de aankomst te Wesel van den extra-trein, waarmede de Koninginnen he den naar Schaumburg reizen, zal de Duit- sche Keizer Hare Majesteiten aldaar be groeten. Men deelt aan het Dagblad mede, dat onder de benaming «logotypie" door den directeur van de Algemeene Landsdrukke rij, den Heer C. W. Jlieling, in toepas sing wordt gebracht het zetten met eenige aan elkander gegoten klinkers, andere veel voorkomende letters en de meest in onze taal voorkomende lettergrepen en woorden. Zoo zijn met een kleine wijziging de letterkast, zonder eenigszins aan de plaats ruimte te kort te doen en voor den zetter in zijn greep hinderlijk te zijn, de vol gende aaneengegoten letters, woorden en lettergrepen bij andere ingedeeld aa ee nn oo ss tt zal als het de te en van aar tot niet met art. dan dat waar door voor. In de onderkast zijn de dubbele a e n o s t door middel van een schotje geschei den, hij de enkele letters van die soorten cureur is geen omgang voor n. Een oogenblik zag zij hem verwonderd aan en toen antwoordde zij schertsend, om hem vroolijk te stemmen Ach liefste, zij zijn van mijn stand; gij bedenkt niet, dat gij mij zoo hoog hebt opgeheven, want nu sta ik voor de wereld nog met hen gelijk. De mindere beambte aan het gerechtshof, de heer Wangen, voor wien gij doorgaat, staat niet boven een procureur. Die scherts ontstemde hem, hij beet zich op de lippen en zweeg een oogenblik. Het is echter noodzakelijk, om onze huiselijke omstandigheden te verbergen voor iederen vreemden blik, Magdalena, voor iederen, dat hebt gij geweten. Ik verlang den naam, dien ik Constantijn zonder zijne toe stemming geleend heb, niet onnoodig ge noemd te hebben, ik wil niet, dat navor- schingen met betrekking tot onze persoon lijkheid, twijfel opwekken over onze ver houding, tot elk ander, wat onvermijdelijk is, zoodra aan iemand de toegang vergund wordt. (Wordt vervolgd). vinden de woorden en lettergrepen een plaatsje bij weinig gebruikt wordende let ters in onder- en bovenkast. Het geheel moet practisch ingericht zijn en na een kleine oefening in het minst niet hinder lijk bij het zetten. Itlt.lvMil'l.YS, 1(1 .luili 11102. Gisterenmorgen kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen en wel voorna melijk tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare school in de kom der ge meente. Van de 16 sollicitanten hadden zich be reids 4 teruggetrokken, terwijl 12 hadden deelgenomen aan de proefles. Naar aauleiding van het desbetreffend rapport van het Hoofd der School hadden Burg. eu VVeth. op de voordracht geplaatst de heeren F. J. Quakkelaar te Sint- Maartensdijk als no. 1, J. I. de Hullu te Krabbendijke als no. 2 en B. J. de Mij te Oostburg als no. 3. De beide laatstgenoemden als zijnde uit. de omgeving werden den raad als vrij wel bekend verondersteld, terwijl omtrent den eerste de beste getuigschriften en inlich tingen werden overgelegd. Met voorbijziening van familie- of vrien den-relaties hadden B. en W den beste als no. 1 geplaatst. Tot stemming overgaande verkregen Quakkelaar 3, de Hullu 2 en de Meij 1 st. Niemand de volstrekte meerderheid ver kregen hebbende, werd tot eene nieuwe vrije stemming overgegaan, waarbij op de Hullu 3, Quakkelaar 2 en de Meij 1 st. was uitgebracht. Bij de hierop gevolgde herstemming werd de heer de Hullu benoemd met 4 tegen 2 stemmen op den heer Quakkelaar. De infunctie-treding werd bepaald op 1 Juli In verband daarmede werd den heer S. Frelier eervol ontslag toegekend met in gang van gelijken datuui. Goedgevonden werd verder aan enkele sollicitanten die hunne gemaakte kosten hadden opgegeven 2/3 daarvan te restitu- eereu, en mitsdien te besohikken over 2/s van het bedrag ad ƒ26.38 uit den post «onvoorziene uitgaven". De geloofsbrieven van het gekozen raads lid de heer N. Valk werden, onderzocht door eene commissie, bestaande uit de hee ren Beseiner en Risseeuw, en tot geene op- of aanmerkingen aanleiding gevende, goedgekeurd en tot toelating van den heer Valk besloten. De ontwerp-verordening regelende het herhalings-onderwijs werd zonder hoofd, stemming vastgesteld. Nadat de agenda was afgehandeld, stel de, bij de omvraag, de heer Weijkman voor, om, ter tegemoetkoming aan de ver deeldheid die er bestaat ten opzichte van de kermis, deze te verplaatsen en te hou den in plaats van de laatste dagen dei- week, op Maandag, Dinsdag en Woens dag. Of dat nu de eerste dagen der maand Juli zouden zijn, was hem vrijwel onver schillig. Er werd wat heen en weer gepraat over de al- of niet-mogelijkheid of de kramen en dergelijke wel tijdig gelegenheid zou den hebben te kunnen opbouwen en af breken, en over nog meer andere dingen van ondergeschikten aard, maar het be ginsel van het voorstel bleef onaangeroerd. De heer Du Burck stelde voor de be handeling uit te stellen tot de volgende zitting, omdat het voorstel tot verplaat sing nu zoo onverwachts gedaan werd, waarop de heer Weijkman te keunen gaf, dat deze zaak overigens breed genoeg be sproken was. Niettemin werd het voorstel verschoven naar de volgende vergaderingalleen de heereu Besemer eu Weijkman stemden te gen, omdat ze deze zaak dadelijk wensck- ten afgehandeld te zien. Naar men ons mededeelt heeft zich alhier eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt eenige lezingen te doen hou den ten einde op de hoogte gesteld te worden van de vrije school. Als eerste spreker heett men daartoe uitgenoodigd, de heer J. R. de Vries, hoofd der bijz. school te Groede. Sluis, 9 Juni. Ing landen van deu pol der Bewester-Eede benoorden Sint-Pieters- dijk besloten lieden tot het verharden met grind van den weg loopende van Nieuw- Heille naar Aardenburg met de Blauwers- weg. •Sluis, 0 Juni. Bij de heden in het ho tel »Het Hot van Brussel" gehouden aan besteding van het bouwer, van een burger-, woonhuis in het 's Heeren Bouwdewijn- straatje alhier waren ingeleverd de vol gende briefjes nl. Iz Baas ƒ687.G. Beun ƒ581.65, 1'. Vermeesch ƒ580.43, J. H. de Meerseman ƒ503.—. J. Elfrink ƒ493.—. De raming bedroeg ƒ485. Het werk is voor de ratniha gegund aan D. de Smit Evers alhier. Groede. Gisteren herdacht, zooals wij reeds vermeld hebben, de heer J. G. Meijer Sr. onder vele blijken van belangstelling zijn 50-jarige arabtsvervvlling als ontvan ger der gemeente Nieuwvliet. Des avonds werd de jubilaris ten zijnen huize gecomplimenteerd door den gemeen teraad bij monde van den Burgemeester, bij welke gelegenheid hem een weerglas en thermometer met inscriptie werd ver eerd. Hoofdplaat, 10 Juni. Door het bestuur van de Calamiteuse Hoofdplaat- en Tho- maespolders werd heden aanbesteed, het herstel, de vernieuwing en het onderhond tot 30 April 1903 van de aarde-, kram- rijs- en steenglooiïngwerken aan dien pol der. Ingeschreven werd door de heeren Joh. de Jonge te Middelburg ƒ8238, C. J. de Smit Breskens ƒ8220, A. du Burck, te Breskens ƒ8215, W. Woittiez te Breskens, ƒ8200, A. van Male, Schoon- dijke, ƒ8196, Iv. de Vos te Terneuzen 8150, J. M. H. van de Sande-Monjé te Breskens, ƒ8145, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke ƒ8130, C. de Wil de te Kattendijke ƒ7870, A. Tholens te Terneuzen ƒ7575. Men schrijft uit Koewacht In sommige gemeenten van ons vader land bestaan nog zonderlinge gebruiken uit vroeger eeuwen herkomstig. Vele de zer gebruiken wijzen er op, dat het volk steeds graag zag, dat elk zijn plicht deed, vooral wat het huwelijksleven betreft. Wee dengene, die naar het oordeel des volks daarvan afweekhij had spot en schimp, ja soins nog erger te wachten. Het brengen van eene serenade met ke telmuziek aan »den schuldige", zooals dit in sommige streken nog bestaat, is er een overblijfsel van. Hier en in enkele om liggende gemeenten bestaat nog een ande re gewoonte. Wanneer een jongen met een mei» f is verloofd geweest en de jongen gaat 1, ter niet een ander huwen, dan krijgt ht 1 meisje een levensgroote, aangekleede po 1: ten geschenke. Deze pop wordt 's nacht 1 op het dak of in een boom voor hare wo ning geplaatst, zoodat allen ze goed kun. nen aanschouwen. En om aan ieder nojj duidelijker te maken, hoe eigenlijk de za. ken staan, wordt de weg van de wonia van den jongen naar die van zjjn vroeger meisje, de weg," dien hij zoo vaak begaan heeft, met afval van vlas, zaagsel of klom. pen makershout bestrooid. Huwt het meisje met een ander, dan krijgt de jongen met wien zij vroeger ver- keering had, een als dame aangekleeds pop. Opmerkelijk is het, dat zulk een verrassing alleen op Zon en feestdagen wordt gegeven, en wel gewoonlijk op den Zondag, waarop het aanstaand huwelijk voor den eersten keer in de kerk wordt afgekondigd. Te Abcoude is het driejarig zoontje van een arbeider te water geraakt en verdronken. Te Hazeldonk (N. B.) heeft de acht tienjarige Van den Einde in het land zulk een hevigen slag van zijn paard gekregen dat hij bewusteloos neerviel en een uur later overleed. Te Kpzendaal is Zaterdagnacht in de R.-K. kerk ingebroken. De koster vond des morgens de kerk deuren open, de offerblokken opengebro ken en ledig, een kast was met een breek ijzer stukgeslagen en de waarden daarin ontvreemd. Men weet nog niet, wat en hoeveel er gestolen is. Te V ildert aan de Belgishe grens is de eenige zoon van den landbouwer Mkebielsen met paard en kar in eene die pe sloot geraaki. Bij het afspringen viel hij onder de kar en verdronk. Te Ruinen- (Dr.) is door een onbe kende oorzaak de behuizing van den koop man .1. Brink een prooi der vlammen ge worden. Van den inboedel werd weinig gered. Te Kleinemeer (Gr.) is het lijkje ge vonden van een pasgeboren kind van de 20-jarige ongehuwde L. De justitie uit Winschoten heeft een onderzoek ingesteld. Na een zeer warmen dag heett het de vorige week van des avonds 8 uur tot ongeveer middernacht geonweerd en ge- I weldig geiegend te Parijs. De tempera tuur daalde van 79 tot. 50 graden Fahren heit. Denzelfden avond barstte boven Chalons sur-Saöne een hevig onweder los, verge zeld van een geweldigen orkaan, den ge- heelen oogst vernield. Tal van boomen werden ontworteld. Een vrouw werd door een vallenden boom gedood. De spits van den kerktoren werd 20 meter ver geslin gerd. Twee huizen stortten in. Het re gende dakpannen en het water drong de huizen binnen. In een naburig gehucht stortten verscheidene huizen in. Te Goding, in Moravië, zijn in een in aanbouw zijnd pand 3 metselaars en een arbeidster door den bliksem gedood. Een andere arbeidster werd gewond. Te Madrid is het zoo koud als in het

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2