.en, m [ij is de wrake! lis. in voor het voormalig vierde Distriet. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad sta» No. 697. Zaterdag 31 Mei 1902. 1 le Jaarg. 311 Buitenland. 2J Denkt gij, dat ik het geluk om ir te bezitten hooger zou kun nen achten, dan de taak die ik op uiijzelven gesteld heb, toen ik be- 30 sloot verkondiger van Gods woord te worden Iedere andere stand zou mij de vrije keuze eener le- 'd vensgezellin veroorloofd hebben, 'an welk geloof deze ook zoude zijn verondersteld dat ik voor oijzelveu eene verbintenis zou kunnen sluiten, gegrond op het verschil in eene zoo heilige over tuiging. En nochtans twijfel ik niet. Ik ga niet zonder wenschen door het leven, maar ook niet zonder moed, en houd trouw vast nd, J - E N ii ii i, s k i; s r li i: courant. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.51), franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.828, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. id, Rit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. RIEEEMAX te Breskens. ll»i"j De uitslag der kiezing voor aftredende volksvertegenwoordi- ig in België heeft aan de Ka- ilieke partij eene meerderheid ,rgd van 22 stemmen, óór deze bedroeg zij 20 stem- m en is dus met 2 stemmen meerderd. lat de groote agitatie kort ge len in het leven geroepen ter krijging van algemeen kies- en imrecbt van invloed op deze rning is geweest, is ontwijfel- I. Buiten de uitbreiding van de irderheid in de Kamer, is het resjj kramencijfer voor de Katholieke ij belangrijk vooruitgegaan. We hebben dus destijds niet te 1 gezegd, toen we beweerden, de vervulling van den alge- n kiesrechtdroom verder dan iit verwijderd is van de werke- heid. Evenwel is dit niet alleen de irzaak. Men is in België voor het groot- deel tevreden over de wijze ,rop de Regeering werkzaam is i het belang van den landbouw, nijverheid en wat dies meer zij. Ifjj Van de liberalen wacht men iinder deze eigenschappen. Trouwens ook in ons land treft ïn in de liberale partij belijders die meer hunne studie zetten theorie dan op de praktijk. <-B,| Van daar dat men onder deze tal :tiJ ingen, Fuiii es. >n 'n lezi jzeii.f ihilJ zoovele schakeeringen aantreft. Het zelfde verschijnsel als men in België ziet, ten opzichte van de bestendiging van de clericale re geering, heeft men ten vorigen ja- re hier ervaren bij de verplaatsing der meerderheid naar rechts. Inderdaad heeft het toen afge treden Kabinet het bij de alge- meene verkiezingen moeten afleg gen hoofdzakelijk omdat zijn werk minder populair was, en meer ge richt was op studeerkamer-theorie dan op volks- en algemeen» be langen. De grootste grief is het is reeds vaak gezegd de invoe ring van den leerplicht Niet dat het beginsel dier wet niet uitstekend is, wijl ze alge- meene volksontwikkeling bedoelt, maar de wijze waarop ze werkt en in toepassing moet worden ge - bracht, kan niet anders dan im populair genoemd worden. Eu van die tegenzin is bij de stembus gebleken. Heeft de regeering gewerkt in het belang van den landbouw Ja er wordt zeer veel gedaan tot bevordering van de paardenfokkerij en als middel die deze in de hand werkt is de wet op de verplichte hengsten-keuring verkregen. Indien men de landbouw-verga- deringen bijwoont, kan men hoo- ren hoe de toepassing van deze wet behoort geëerbiedigd te wor den, en strekken zal tot gedeelte lijke uitroeiing van ons goed man nelijk fokmateriaal. Meermalen is gevraagd of het niet mogelijk is bij de regeering op verzachting van maatregelen aan te dringen, doch telkens hoort men als antwoord, dat eene po ging daartoe beslist schipbreuk zal leiden. We gelooven dat ook voor zoo ver die vraag werd gedaan tot de regeering die de wet in het leven riep, maar, als we zien welk ge willig oor de minister van Bin- nenlaudsche Zaken verleent aan het verzoek tot toelating van nachtelijke arbeid door de haring- speetsers, welke door de vorige regeering was verboden, dan is het toch niet onmogelijk, dat de zelfde minister, doordrongen en overtuigd wordende van het nut tot wijziging der wet op de paar- den-fokkerij, daarvoor eveneens vatbaar is, als door bewijzen de ongunstige werking dier wet wordt aangetoond. De vorige regeering gaf ons een ongevallenwet, waarvan het prak tische nut wel niet kan ontkend worden, doch die toch ook weer erg gewrongen zal werken. Door de arbeids-inspectie wordt de mogelijkheid tot het bekomen van ongelukken, door verplichte aanwending van de nieuwste vin dingen op veiligheidsgebied tot het minst mogelijke teruggebracht. Nu is dat zeer aanbevelenswaar dig, maar toch verplicht de wet tot het verzekeren van ongeluk ken, maar juist waar het ontstaan van deze niet door reglementee ring is te beperken, waar de .la tuur zich aan geen banden laat leggen, is deze verzekering buiten gesloten. Het landbouwbedrijf staat er weer buiten. Dat is onpractisch, en daarom heeft de praktijk in dezen van de regeering gefaald. Behoeven we nog te wijzen op het stelsel dat door de vorige re geering met de vorige Kamer in de Militiewet van 1901 was neer gelegd en van welke terugwerken de kracht deze was voor de lich tingen van 1895 en 1896. Gelukkig is een middel aan de hand gedaan waardoor dit ontzet tend ongerief voor velen is afge wend. Maar toch lag in dat stelsel weer ten zeerste opgesloten, dat met de praktijk van het leven des volks minder rekening werd ge houden, dan met het militair en dus het bijkomend belang. Het zijn niet de middelen tot bevordering van algemeeue wel vaart of algemeen belang, die de scheuring in de liberale partij heeft teweeggebracht, maar zij is het gevolg van letterdienarij en spitsvondigheden op bijkomende omstandigheden. In hoever door de nederlaag der liberalen van het vorig jaar ge leerd zal zijn, dat de onderdeelen van het Staatkundig beginsel moe ten wijken voor de hoofdgedach ten, is natuurlijk nog niet uit te maken. Eenige berekening daarover te maken is voorbarig niet alleen, maar hangt ook af van andere omstandigheden, voornamelijk van die, waaronder de tegenwoordige regeering werkzaam is. D. Alle aanwijzigingen tot het spoedig tot stand komen van den vrede in Zuid-Afrika, zijn aanwe zig. Immers als men de berichten uit de Engelsche bladen leest, dan komt men tot die gevolgtrekking. Maar als men nu weet dat de regeering hoegenaamd niets los laat, dat de atgevaardigden der Boeren, geheel in strijd met hun ne voortdurende verklaring, niet te willen onderhandelen buiten Kruger en de gedelegeerden in Europa, dat van de zijde van Zuid-Afrika niets kan worden af gezonden naar Europa, zonder den Censor te zijn gepasseerd, tenge- FEUILLETON. 167. aan datgene, wat ik erkend heb als mijn beroep en als datgene, waartoe ik geschikt was. Esther belijdt mijn geloof niet, maar zij zal het ideaal der schoonste en der reinste vrouwelijkheid voor mij blijvenMagdalena deelt ^uwe liefde niet, waarom zou zij uwe muze niet zijn O Werner! riep de schilder uit in namelooze smart, ik ben zoo veel ellendiger dan gij Gjj hebt alleen niet gekregen wat gij be geert ik heb verloren wat ik meende te bezitten. Gij zijt be ter, sterker, bedaarder dan ik en evenals gij uzelven bedwingt, zoo zult gjj ook het geluk dwingen om u te dienen. Want als zij eens komt en spreekt: Uw God is mijn God Dan is zij de mijne, viel de kandidaat hem in de rede op vas ten toon. Ziet ge wel, zeide Richard droe vig glimlachend, naast u staat on gezien de boop ik ga alleen. Laat mij weg gaan mijn jon gen, hij leidt mij de wijde we reld in. Eerst rust ik nog eenige dagen bij u uithet doet mij zoo goed, met u te spreken, en mij gehoorzaam te doen terechtwijzen, en dan dan zoek ik mijne ver lorene muze. Werner knikte tevreden en reik te hem de hand. Uwe muze, dat is goed niet Magdalena. Ook haar, ook haar, riep de schilder uit in diepe smarto Werner, ik heb haar verlo ren, z ij m ij niet. De band, die mij aan haar verbond, is on verbreekbaar, zoolang ik geen ze kerheid heb van de echtheid van haar geluk. Geheimnisvol roept hare stem mij bij nacht en bij dag, wakend en droomend hoor ik die stem. Neen, laat mij wandelen, ik moet zeker naar haar, ware het ook tot aan den rand des grafs XI. Ja, zij was gelukkig Op Mag- daleua's vensters schitterde de zon neschijn en bestraalde met liefe lijken glans een vreedzaam tehuis. Op hare kniën lag een bloeiend kind en in haar hart woonde de liefde. Zelden slechts vertoonde zich een wolk op haar stralend voor hoofd en wierp een vluchtige scha duw in de vriendelijke kamer, het volgend oogenblik baadde alles weer in gloed en lichtde zon bleef overwinnaar. En even zel den verduisterde eene zorgvolle gedachte den vroolijken geest van Magdalena. Het onwrikbaar ver trouwen op de liefde van haren man was de zon van haar hart. Anderhalf jaar was voorbijge gaan sedert Herbert haar wegvoer de uit Duitschland, van het graf haars vaders en van den steun harer vrienden. Losgerukt van alles wat haar lief was en dier baar, van geliefde menschen en bekende plaatsen, vau huiselijke gewoonten en van de genoegens harer jeugd, was zij nu de z ij n e, het voorwerp van zijn wil en van zijne liefde. In het begin was dat nieuwe geluk zoo verrukkend, Herberts voortdurende tegenwoordigheid, de volkomene overgave aan hem boei de haar zoozeer en de gedachten- wisseling, die duizend en nogmaals duizend kleine diensten, welke de liefde verlangt en bewijst, vervul-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1