Gemengd; t Binnenland. hebbende negers tê verdrijven. De spanning, welke gedurende de ziekte van H. M. de Koningin te Apeldoorn en Het Loo heersch- tc, en daar zelfs langer aanhield, dan in verder verwijderde plaat sen, heeft thans plaats gemaakt voor gerustheid en -vertrouwen vertrouwen ook in de goede zor gen van hen, die If. M. omringen. Eigenaardig is het, thans de bedrijvigheid van het Hofperso neel gade te slaan en zijne ge hechtheid aan de Koningin, welke vaak uit zoo kleine attenties spreekt. Zorgvuldig worden 's morgens de versche eieren Het Loo is arm aan pluimvee bijeengegaard en door een ouden jager naar de keu kens gebracht, waar zij voor de Koninklijke herstellende verder worden toebereid. Indien dit laat ste als dienst was voorgeschreven, dan zou men er natuurlijk geen molding van behoeven te maken, doch het geschiedt geheel vrij willig wijl de eieren aan het tuinpersoneel toebehooren en de keukens door bepaalde leveranciers steeds van het benoodigde worden voox-zien. Vaak hoort men berekeningen maken over het tijdstip, waarop H. M. geheel hersteld Hare ver trekken zal verlaten, en wie dan het voorrecht zal hebben het eerst de deuren, welke toegang geven tot het Park of Vestibule voor H. M. te mogen openen. Onder de oud gedienden van het stalpersoneel blijft de primeur van een teerste" rit natuurlijk het geliefkoosd on derwerp. Uit deze en andere gesprekken, ook die, waarin de mildheid en de minzaamheid der Koninklijke meesteresse worden herdacht, blijkt vaak op roerende wijze hoe Ko ningin Willielmina ook in Haar ze als u had geopenbaard. Met een scherpe verwijzing ging hij tegelijk over op mijne persoonlij ke omstandigheden, weet Magda- lena's gedrag aan de verkeerde opvoeding, die zij ontvangen had in het huis van een vrijzinnig geestelijke, zooals vader geweest is en onderwierp mijn eigen doen en prediken aan een strenge kri tiek. Hij verwonderde zich, dat ik bovendien beteekenis hechtte aan eene zaak, die nauwelijks meer ergernis opwekte, dan mijn eigen vrij verkeer met eene jodin, wie ik al het mogelijke, uitgenomen het christelijk geloof had aange bracht. Hij verheelde niet, dat hij in dit drieste verzoek den raad zag van een onbeschaamden jood, die geen begrip van christelijke tucht of zeden en gaf mij een ernstigen wenk, om een omgang te vermijden, die slechts een ongun stige getuigenis kon afleggen van mijne geestelijke waardigheid. Daarmede werd ik voor altijd afgewezen. (VYordt vervolgd.) naaste omgeving geëerd en geliefd is en aller harten voor zich heeft weten te winnen. De appartementen van H. M. blijven nog steeds van die der Hof dignitarissen gescheiden. Het heeft de aandacht getrokken, dat verleden week, gedurende eenige uren van echte zomersche tempe ratuur, een venster in het vertrek der Koningin geopend was, waai de ventilatie vroeger slechts langs een omweg mocht geschieden. Zoo kon de heerlijke, verster kende dennenlucht rechtstreeks tot Haar doordringen. ItltKSKKVS 23 Mei milt. Hij het te Middelburg gehouden examen voor roeier der dranken zijn o. m. geslaagd de heeren F. Beun te Breskens en P. Bauwens te Sluis. De ring van Chr. Jong. Ver. in ons district hoopt Donderdag 3 Juli a. s. zijn vijfde Zomerfeest te vieren. Verschillende sprekers hebben reeds hunne welwillende mede werking toegezegd. Het feest zal ditmaal gehouden worden op eene weide van den heer H. A. Cijsouw, even buiten de kom der gemeente Groede. De opening van de zeebaden te Vlissingen is bepaald op Zon dag 1 Juni. Aan het op 18 Juni te hou den festival te Vlissingen ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van Vlissings Mannenkoor zal door 23 muziek- en zanggezelschap- pen worden deelgenomen. Des middags zullen op den Noordzee-boulevard bij het stand beeld van Michiel Adriaansz. De Ruijter de gezelschappen bijeen komen en aldaar gezamenlijk een uitvoering geven. Daarna volgt een optocht door de stad en zal op 5 verschillende plaatsen in de stad de uitvoering van het festi val beginnen. Des avonds van 79 uur volks concert op de Groote-, de Kleine- en de Zeilmarkt. .Mieuwvliet, 23 Mei. Door het Bestuur van den Calamiteusen Adornispolder had heden voormid dag de aanbesteding plaats van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1903 en het onderhoud van de aarde-, kram-, rijs en steenglooiïngwer- ken aan de waterkeering van dien polder, waarvoor werd ingeschre ven door den heer J. la Gasse te Cadzand voor ƒ1800.-— De raming bedroeg ƒ1827.60. Oostburg. Door het schrikken der paarden kwam Woensdag een landbouwer, die met vrouw en kindereu in een phaëton gezeten was, in een sloot terecht. De vrouw had had het ongeluk haar sleutelbeen te breken de an deren bekwamen geen letsel. Een der paarden trok zijn tuig stuk en sloeg op hol. Het ande re werd later met den wagen uit de sloot gehaald. In verband met de behandel ing van het militair Wetboek van Strafrecht is in do Tweede Ka mer mede ter sprake gekomen het Depot van Discipline te Vlissin gen, waarvan de verplaatsing ook om gezondheidsredenen door den heer Tijdeman wenschelijk werd geacht. Genoemde heer doelde natuur lijk op de Zeeuwsche koorts, die in vroeger tijden zeer berucht was, maar door het tegenwoordig geslacht bijna niet meer bij name is gekend. Immers de echte Zeeuwsche koorts is meer dan dertig jaren geleden uit onze provincie verdre ven, sints de moerassige wegen en gronden zijn verdwenen. Zoo schrijft men aan het A'. v. d. dat de koorts van thans, die evenals in andere gewesten van ons land weinig voorkomt, zich heel anders vertoont dan de ouderwetscbe". Van de tegenwoordige koortsen is de lijder ook buiten de koorts uren, ziekelijk eu lusteloos, ook tast die even licht volwassenen als kinderen aan. Met de «Zeeuw - sche" was dat andersde kinde ren waren 't toen vooral, die aan koorts leden Welk schoolkind was destijds niet nu en dan aan de «kosse", zooals 't in 't Zeeuwscli- dialect heet Zij vertoonde zich in drie vor men de »om-den-aniler-daagsche" de »derden-daagsche" en de «aclit- daagsche". De eerste gaf tusschen twee koortsdagen één gezonden dag, de tweede 2 gezonde dagen en de 3e gaf er zes. De laatste kwam intusschen zelden voor, de eerste twee bezochten ongeveer alle hui zen, zoolang er kinderen in de schooljaren waren. De sterfte aan deze koortsen was al heel gering, of kwam mogelijk in het geheel niet voor. Zij gaven dan nok op de gezonde dagen den kleinen patiënten in den regel geen ziekelijk gevoelde kinderen ge bruikten flink voedsel, zóó flink dat sommige ouders ze minder ga ven dan ze begeerden, meenende dat door flink eten de koorts werd «gevoed", d. i. moeilijk weg te nemen zou zijn. De kinderen waren vroolijk en levenslustig, ze speelden en ver maakten zich als alle kinderen mits de koorts er niet was Ze gingen naar school zelfs op de da gen, dat de koorts moest komen als die zich begon te vertoonen, werd meester door het opsteken van den vinger even gewaarschuwd de onderwijzer, die zijne patiënten al kende, gaf een wenk, dat het kind naar huis kon gaan om uit te zieken. Den volgenden dag keerde 't weder op de schoolbanken terug, om over een of twee dagen ander maal rillende en »klappertandend" huiswaarts te gaan. Dat kon zoo maanden achtereen duren schrij ver dezes heeft o. a. een broeder gehad, die twee jaren lang zoo voortsukkelbe. Eigenaardig was 't, dat die koort sen telkens versprongen, d. i. een J half- of heel uur vervroegden of verlaatten. Wie b. v. op Maan dag 's morgens 9 uur de koorts kreeg, werd Woensdag op 10 uur op Vrijdag om 11 uur, op Zondag om 12 uur ziek. Te voren beraad slaagden de ouders of 't de moei te waard was vandaag het kind naar school te sturen de koorts kwam om half efl al b. v. Het «verlaten" werd als een guns tig geval beschouwd dat wees er op det de koortsperiode niet heel lang duren zou de koortsen duur den dan telkens korter, om ten slotte geheel te verdwijnen. Het vervroegen daarentegen was een ongunstig teeken. De koorts kwam met rillen, be ven en klappertanden, werd ge volgd door een gloeiende hitte en eindigde met sterk traflspireeren. Geneeskundige hulp werd weiuig ingeroepen de dokters «stopten de kosse maar op met kina", zoo als 't toen heette, wat de kinderen aan het «pluieren" bracht, d. i. blijvend ongezond. Liever kwakzalverde meu zelf. Laat ik eenige middelen noemen een beschuit op brandewijn tus schen twee schoteltjes één nacht geweekt en dat 's morgeus op de «nuchtere maag" opeten kruidna gelen op brandewijn laten trekken en daarvan eenige malen per dag een eetlepel gebruiken. Het on derwerp «Het kind en de alco hol" was toen nog op weinig ver gaderingen besproken Nog een ander en laatste middel was «de koorts afeten", hierin be staande, dat men een koortslijder drie of vier pekelharingen achter een liet opeten. Een zeker kenmerk, dat de koort sen, die ook wel groeikoortstn ge noemd werden, weldra zouden, weg blijven, was uitslag aan lippen en ooren. Er loopt een gerucht, dat de Fransche Justitie de schuil plaats van Mevr. Humbert, de be ruchte oplichtster, ontdekt heeft en dat zij weldra in hechtenis zal zijn genomen. Waarschijnlijk zal dat te Li verpool geschieden. Althans het hoofd der geheime politie te Liverpool heeft, naar men meldt, het bericht bevestigd, dat de familie HumbertDaurig- nac zes personen zich te Liverpool bevindt. Het gezelschap dineerde Zater dag in het Hotel Adelphi, en ver liet dat hotel 's avonds acht uur. Na dien tijd heeft niemand de vluchtelingen meer gezien. Maar men is overtuigd, dat zij Liverpool niet verlaten kunnen hebben, Maar het zou nog zoo'n groot wonder niet zijn. als «men" zich bedroog en de listige bedriegers toch onder de een of andere ver momming waren weggekomen. Mevr. Humbert had (het leven van hare dochter Eva verzekerd voor 10 millioen francs en de pre- miën stipt betaald. Men vermoeilt, dat zij' die vensverzekering te gelde heeft j maakt, maar dat is nog niet l wezen. j De Humberts moeten echteri I»1 hun vertrek voorzien zyn gewei ,re van een aanzienlijke som gelds. Het blijkt dat bij den inbrj ||e in het kasteel «Vives Eaux" scheidene schilderijen van waai ter gezamenlijke waarde van duizend francs, alsook een aan kostbaarheden zijn gestolen. De Fransche Staatsraad Jat naar aanleiding van de ontdel schandelijke daden dier familie lacqi tg( een oud vriend der familie Hui >ni bert, heeft zijn ontslag genom j 131 Men zegt, dat hij, toen hij i cr. taiis van het Legioen van E ir] was, met mevr. Humbert geknoe en aan allerlei beschermeling! van die dame de verlangde dec ati e heeft getoond. mi irp in lig Door de bliksemslagen, d de liefelijke Pinksterdagen inleil den, is in Arnhem vrij aanzienlij! schade toegebracht aan de telefoon geleidingen. Vooral waren liet c 9C stoeltjes op de telephoonrekkei die stukgeslagen werden, 's Nachi o, om half een begon men de schi de te herstellen, die echter zul ir een omvang had, dat een aanti ls werklieden een gedeelte van hu jg vrijen dag moesten offeren. r cl d Te Veendam is een zesjan te zoontje van den arbeider Bakke te water geraakt en, niettegen staande vele aangewende pogiugei tot redding, helaas verdronken. in Te Rilland-Bath slikte eeni s \rouw. gedurende den slaap, hand kunsttanden in (vier stuks aan eei gehemelte-plaat). Gelukkig gleden zij in de maag' en de vrouw ondervindt a keljjk geen hinder daarvan. ligt de E Te -Blaricum (Gooiland) de 39jarige landbouwer K. Graaf, na eenige uren bezweken z aan de gevolgen van een trap te- 1 gen het onderlijf, hem toegebracht n door een paard, dat hij eenige da gen te voren had aangekocht. Te Berker.woude viel het 2- jarig jongentje van K V. te wa ter. Hoewel het oogenblikkelijk 8' er uit gehaald werd, was het toch reeds te laat en waren niette-p genstaande alle aangewende po gingen de levensgeesten helaaj geweken. cl

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2