n "Hij is de wrake! ma S tl Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. Buitenland. No. 695. Zaterdag 24 Mei 1902. lle Jaarg. FEUILLETON. en en Ta ien f 01] r. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, ij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. SKI Ires *t* Bij de benoeming van den f ier N. Valk als lid van den Ge- '«"^eenteraad is dezen door het mu- ekgezelschap «Uit het Volk-Voor Volk" des avonds eene sere- y de gebracht. Het is misschien niet ondien- d ig. nu zich bij eene dergelijke tegenheid het muziekgezelschap por het eerst deed hooien, te wij- a op het karakter, die aan deze renade ten grondslag lag. En wel ter voorkoming van de Bgelijke gevolgtrekking, dat dit ildeblijk eene politieke strekking roeg, is het noodig haar aldus verklaren, dat ze geschiedde als langstelling in de benoeming aan een der honoraire leden de vereeniging ten deel viel. I J Het is waar, we hoorden, dat it vrijwel natuurlijk werd geacht, it het liberale muziekgezelschap ui den liberalen candidaat deze ilde bracht, afgescheiden van de sag of alle leden van het ge- ho lschap zich met deze candidatuur inden vereenigen, maar toch droeg \S se serenade de bovenvermelde ikking. Dit kwam vooral uit bij den ilukwensch van den Voorzitter in het gezelschap. Terwijl de heer Valk deze se- made dan ook als zoodanig aan- lardde, doch daarbij de verzeker- ig uitsprak zijne beste krachten zullen wijden aan het belang ADVERTENTIËN, Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. DNXiDI W te Kreskens. vrij El "4., Ion der gemeente en der ingezetenen. Het gezelschap werd op gulle wijze onthaald. Ondanks het zeer ongunstige weer werd een kleine omwandel ing gemaakt, waarbij ten zeerste de slechte toestand van do eerste Zandstraat in het oog sprong. Tevens coustateeren we met ge noegen, dat deze stemming dit maal, in vergelijking van andere gelegenheden, een vrijwel waardig verloop had. Afgezien van enkele bijkomende omstandigheden droeg zij werkelijk een eenigszins politiek karakter en alhoewel voor de wederzijdsche eandidaten is gewerkt is dezen keer op dit standpunt de strijd vrij zuiver gestreden. We vinden dat daarom aange naam, omdat de hartstochten als- nu niet dermate in beweging ge komen zijn, dat, gelijk wel eens het geval is, de gevolgen voor sommigen van zulk een nadeeli- gen invloed zijn. Thans rest nog de vervulling der vacature vau Wethouder, waar in blijkens art. 84 van de Ge meentewet, moet worden voorzien binnen veertien dagen na dat de verkozene als lid van den Gemeen teraad zal zijn toegelaten. Het is dus te voorzien, dat in de zitting, waarin de heer Valk is beëedigd en geïnstalleerd, de be noeming van een Wethouder zal plaats hebben. In hoever de jongste raadsver kiezing deze benoeming eenigs zins mocht hebben beheerscht, la ten we in het midden. Er is wel op gezinspeeld, doch van een bepaalde invloed schijnt weinig meer te zijn overgebleven. D. Zaterdagmiddag om twee uur heeft de nu op lö-jarigen leeftijd meerderjarig geworden Koning Al- phonsius XIII van Spanje voor de vereenigde zitting der Cortes op plechtige wijze den eed op de grondwet afgelegd, aldus luidende: »Ik zweer, dat ik de grond «vet en de overige Rijkswetten zal handhaven en doen handhaven en dat ik mij bij al mijne daden slechts zal laten leiden door de zorg voor het welzijn van mijn volk. Dus handelend, moge God mij beloonen, en handel ik anders, dan roepe Hij mij ter verantwoording De plechtige optocht, waarin men zich naar het Cortespaleis en vervolgens naar de kerk begaf, moet een oogenverblindend schouw spel zijn geweest. De Koning zat in eene prachtige ouderwetsche gala koets met zes paarden er voor, en maakte een goeden indruk. Hij droeg de fraaie uniform van Kapitein-Generaal (zwarte, eng sluitende wapenrok met gouden epauletten, witte rijbroek met hoo- ge laarzen en helm met witte pluim) eu daaiop de talrijke heui geschonken ridderordes. Een groot en schitterend gevolg in andere gala-koetsen volgde. Onderweg heelt het zonderling optreden van een krankzinnige te genover den verblindenden stoet bij die gelegenheden komt het wel meer voor, dat zwakke hoof den in de war geraken een oogenblik doen denken aan een beraamden aanslag. Maar toen de beweerde misdadiger geen ander wapen bij zich bleek te hebben dan een minnebrief aan eene der infantes, moest men wel tot andere gedachten komen. Thans echter wordt weer volgehouden, dat van anarchistische zijde dyna- miet-patronen naar het koninklijk rijtuig zyn geworpen en de des wege gearresteerde personen zou den bekend hebben. Van de zijde der bevolking was de ontvangst des Konings buiten gewoon hartelyk. Na afloop der plechtigheid dien de, als gebruikelijk is, het Minis terie zijn ontslag in maar de Koning verzocht Sagasta en de andere Ministers hunne portefeuil le te behouden. De Hertog van Connaught, die namens zijn broeder Koning Ed ward de Orde van den Kouseband aan den jongen Koning van Span je bracht, is nu op zijne beurt benoemd tot Ridder van het Gul den Vlies. Deze hooge orde, anders slechts aan personen van Vorstelijken bloe de gegeven, is óók (nog door de Regentes) verleend aan President Loubet, als bewijs der hartelijke betrekkingen tusschen Spanje en Frankrijk. Eeu zeer hevige brand heeft te Lissabon een aanmerkelijk deel der lagere stad o a. ook de gemeentelijke petroleum magazijnen vernield. De brandweer was niet in staat de vlammen meester te worden en de soldaten van het garnizoen moesten haar helpen. De schade is onberekenbaar. In de renzelkokerij van Ar mour en Co. te Chicago is een brand uitgebroken, waarbij zeven mensehen zwaar en 22 licht ge wond werden. De schade wordt op nagenoeg een millioen dollars geschat. Bij eene mijn-ontploffing te Knoxville in Tennessee zijn 150 menschen omgekomen (slechts één werd gered) en te Atlanta, in Ge orgië, zijn, bij eene botsing tus schen negers en de politie, aan beide zijden vijf dooden gevallen. De strijd was zóó vinnig, dat de militie ten slotte geschut moest gebruiken om de zich verschanst 65. Hoe men ook moge oordeelen lier de familie en over hare w [rondstellingen, aan Magdalena 45 1)5 6,2 leeft zij zich niet bezondigd, zelfs liet al heeft zij eene toenadering ij, lan den dokter tot haar toege- tOi liaan. Voor mevrouw de gravin lestonden geene zichtbare, onover winnelijke hindernissen voor dit Welijk. En welken grond zou de dame gehad hebben, om Mag dalena een verlof van veertien ;en te weigeren, of zelfs om bericht te doen van dit ver zoek Mij dunkt, dit verzoek was onschadelijk genoeg Wat zoudt gS echter willen doen Men zou de u hoogmoedig afwijzen, gij zoudt niet eens houdbare veront schuldigingen kunnen vinden voor den stap, dien Magdalena heeft gedaan, een stap, waaraan zij zel ve der gravin heeft keunis gege ven. De man, wien Magdalena nu toebehoort en die dit plan met sluwheid heeft ontworpen, heeft het ook met bezonnenheid geleid; hij heeft gezorgd, dat niet te vroeg alarm geslagen kon worden. Eerst op den dag voor het einde van den verloftijd, verbreidde zich het gerucht der gebeurtenis. Het paar had intusschen tijd gewonnen, om zich aan alle nasporiugen te ont trekken. Gij ziet, er valt niets uit te voeren met drift, in het geheel niets. Zonder iets te win nen, doen wij onszelven schade door iedere onvoorzichtigheid, zoo als ik reeds gelegenheid had te ondervinden. De kalme toespraak van den kandidaat deed de opbruisende heftigheid zijns jongeren broeders eenigszins bedaren. Alleen een brandende, onmetelijke smart bleef daar achter door de zekerheid, dat Magdalena onherroepelijk voor hem verloren was, dat al die zoete liefde, waaraan hij geloofd had, een drogbeeld zijner eigen hoop was geweest. Gij zijt verstandiger dan ik, zeide hij bitter, men heeft u ook het hart niet vaneen gereten en de hersenen uitgebrand, waarom zoudt gij niet kunnen overleggen Zij heeft mij het recht ontnomen, om over haar te waken, en dan, zy is gelukkig zoo gelukkig 1 Maar als daar eene verstandige gedachte opkomt in mijn hoofd, dan is het de twjjtel aan het be staan van haar geluk, aan de recht schapenheid van den man, die haar leerde zoo te misleiden. Zij kan, zij mag myne zorg niet ge heel en voor immer ontvloden zijn ik moet de plaats kennen van waar wellicht haar hulpgschrei weerklinkt, updut ik dit niet on achtzaam aan mijne ooren laat voorbijgaan. Verlaten raoogt gij mij niet in dit streven, Werner, verarmd en ellendig als ik nu ge worden ben. Zwijgend drukte de kandidaat hem de hand. Meent gij, dat ik niet gezocht heb naar de plaats, die gij zoekt Tegen den raad van een ouden beproefden vriend, den procureur Ruben, die de noodige stappen op de naastbijgelegeu spoorwegstati ons en ook bij het gezantschap te Parijs gedaan heeft, ging ik tot den oom van Wangen, die direc teur van het consistorie is. Ik had den moed, om hem de ge schiedenis mede te deelen, alsook de loopende geruchten en verzocht hem vol vertrouwen, daar niets verder van mij was, dan Wangen openlijk te compromitteeren, of hij van zijne zijde eens in stilte be richten wilde inwinnen betreffende het oponthoud en de betrekkingen van zijnen neef. Ik meende be scheiden te werk gegaan te zijn, door de zaak zoo geheim te be handelen en ze zonder terughou ding in handen van het hoofd dei- familie te geven. Maar de direc teur bekeek de zaak van eene ge heel andere zijdehij deed vol strekt geen moeite om zijne on tevredenheid over hu ij n verlangen en mijne bekommernissen te ver bergen, die ik hem op gelijke wij-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1