Cij is de wrake! 1 V J'aar&r. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. Woensdag 14 Mei 1902. ,t.) Buitenland. A li O N NEMEN Per 3 maanden ƒ0.00, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, I voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.325, bij vooruitbetaling. Rij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. LEN! ndin loiis uilii. es. °P. esti l'/eii ihij A D V E R T E N T 1 N. Van 1 tot en niet 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents Groole letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee l)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever IHI I.I.HA.X te llreskeiis. i .ii.i.i lin■in 1 1 111 'en langen leste hereiken ons t het -V. v. eenige bij- derheden omtrent de vredes- erliundclingen J maar /.ij zijn vent al drie w e k e n o u d, wel van zeer groot belang, lij ziju vervat in een schrijven 19 April van Renter's corres- dent te Pretoria. la vermeld te hebben, dat alle eene goede radheid schenen te genieten, [ezonderd Steyn, »die, behalve een oogziekte, lijdende is aan rzame verlamming en er uiterst ht aan toe schijnt te wezen'', boti krijft de correspondent als [t den loop der onderliandelin- *^e eerste conferentie had 12 ril plaats. De gedelegeerden stelden als prlslag voor de onderhaudelin- den eisch van onafhankelijk - Daarvoor waren zij bereid de Uitlanders een ruim kies- Jit te verleenen en de forten te e/ejliten. Toen deze eisch door Britsche Regeering werd ge- 'perd, kwamen de gedelegeer- aan uiet een reeks voorwaar- waarop zij den burgers wil- aanraden zich over te geven, lord Milner kwam toen men jvcr gevorderd was, en was met Kitchener tegenwoordig bij FE U tij L ETON. ■a. scl lder hield de hand voor bogen, om zijnen broeder de pe ontroering te verbergen, die ',2 ra had aangegrepen, maar die troering weerklonk in zijne stem 15 in hjj zeide Hoe lief heeft zij '5 m Werner vouwde langzaam den ief toe. Als een kind, zoo vol trouwen en zoo volgzaam, zei- hij. Wat mij echter bezorgd aakt, is de diepe geheimhouding voor ons want Magdalena bet, dat wij door onvoorzichtig- nfid nooit het geheim zouden ver- Hen, maar erkennen, wat toch [■'herroepelijk is. Wat mij be alle verdere conferenties. De eisch om de wapenen te behouden werd dadelijk afgesla gen maar de Regeering betoonde zich vrijgevig op het punt van schadeloosstelling en het opnieuw van vee voorzien der verbrande boerderijen. De Regeering maakte geen moei lijkheden wat betreft de amnestie voor de Kaapsche rebellen. De gedelegeerden gaven toe, (lat eenige straf behoort opgelegd te worden voor de rebellie, maar hoopten dat men alleen het kies recht zou ontnemen. Deze quaes- tie, als gezegd is, schijnt geen on overkomelijke moeilijkheid te heb ben opgeleverd. De Britsche Regeering weigerde een datum te bepalen voor de in voering van eene Vertegenwoor digende Regeering. Dit punt was het struikelblok der geheele onder handelingen. Het bleek gedurende de onder handelingen, dat het fanatisme (sic) van Steyn nog geenszins bedaard is. De heele zaak bleef op het laatste oogcnblik steken, omdat ■Steyn en Schalk Burger verklaar den, dat zij gven volle bevoegd heid bezaten. Hun werd toen tot 13 Mei tijd gegeven om met de burgers te raadplegen. >Het is dus volstrekt nog niet zeker, lat de Boerenlei ders van plan zijn toe te geven!" dus besluit de eoriespondent zijne mededeelingen. De correspondent van »the Ti mes voegt er aan toe, dat Kit chener bepaaldelijk weigerde de gedelegeerden te laten raadplegen met de uitgewekenen in Europa. Sedert, weet men, zijn de Bóe ren-leiders toen op reis gegaan en heeft men ons van Britsche zijde getergd met allerlei deels verzon nen, deels voorbarige mededeelin gen omtrent de gezindheid der lei ders en het aanvankelijk slagen hunner zending Zij gingen dus, blijkens bovenstaand bericht, in het geheel niet naar de comman do's als raadgevers, maar om van den burgers raad te nemen. En de termijn van 13 Mei werd sedert tot 15 en later weder tot »het laatst der maand" verlengd. Oorlogsberichten zijn er nage noeg geen, maar van dezen ziet er zeer verdacht uit een telegram uit Vrijheid, waarin gemeld wordt hoe een troep Kaffers hij Schee- persnek een Boi renlaager overviel, 30 man doodde en 3 gevangenen aan de Engtdschen overgaf. Vooral dal laatste «ijst op be steld werk De Paus heeft in de Consi storie zaal 200 Nederlandsehe be- de-vaartgangers ontvangen, belioo- rende tot de diocesen Utrecht, Haarlem, 's Hertogenhoseh, Bre da en Roermond. De Aartsbisschop van Utrecht las een adres van geliikwensehing met Z H. jubileum voor, waarin de Nederlandsehe Katholieken ui ting gaven aan hunne gevoelens ten opzichte van den Heiligen Va der. De Paus betoogde in zijn ant woord zijne voldoening over deze bedevaart en dankte voor de goe de wenscheu Hij vroeg naar de nieuwste be richten omtrent den gezondheids toestand der Koningin, wier ziek te Z. H. veel leed doet en uitte de beste wenscheu voor H. M. spoedig herstel, in aansluiting bij de wenscheu van alle Nederlan ders, die hunne Koningin zoo lief hebben. I tie woorden van den Paus wer den met aanhoudende toejuichin gen begroet. De Heilige Vader ontving daar na de notabelen der bedevaart gangers, die hem door den Aarts bisschop van Utrecht werden voor gesteld en onderhield zich harte lijk. met allen. Een van Frankrijk's koloniën is door een vreeselijke ramp ge teisterd. Op het eiland Martinique is de hoofdstad Saint Pierre met al baar (23000 inwoners en al hare sche pen door een uitbarsting van don vulkaan Montague Pelée gelnel verwoest. angstigt, bet is bare onervaren heid, baar gebrek aan menschen- kennis. In dezen stap, dien zij gedaan heeft, ligt wel de zeker heid barer liefde voor hem, die haar zoo wist te leiden, maar niet de zekerheid zijner waarde. Er moest toch vermoeden be staan, wie het zou kunnen zijn. die deze bloem met wortel en tak rukte uit den vaderlandscheii bo dem, zeide Richard. Wee hem, zoo lijj haar liet verwelken en haar ontbladerd in het stof wierp in mij zou dan alles te gronde gaan, wat goed is en edel en menschelijk Hij sprong op en liep met 011- rustigen tred de kleine kamer op en neder. Gij moet toch op ie mand vermoeden hebben, Werner, of gij hebt slecht over haar ge waakt riep hij eindelijk uit. De kandidaat schudde het hoofd. Wees niet onrechtvaardig, Ri chard mijn aandeel in de droe ve gebeurtenis bestaat slechts in de verkeerde keuze der betrek king, die ik haar bezorgde een maal in den schoot der Wanger- lohsche familie was zij mijne di recte werkzaamheid onttrokken. Daar toefde de adel der talrijke omliggende goederen, benevens eenige toevallige gasten. Weken lang waren de jonge graaf Her- bert Wangerloh en dokter Wan gen aanwezig. Snel wendde Richard het hoofd om. De jonge graaf, wat is dat voor een mensch hoe was zijne verhouding tot Magdalena Zoo onbevangen mogelijk. Steeds beleefd, heeft hij haar nooit eu nergens met onderscheiding be handeld, maar openlijk gedwon gen naar de hand eener rijke erf dochter Of dat onderwerp ter zijde geschoven of slechts uitge steld is, weet men niet, de zeer verwarde omstandigheden van den graaf werden door zijn oom in nr de gebracht en maakten voor liet oogenblik eene rijke vrouw on noodig, lieten ten minste nog ee- nig overleg toe. In ieder geval kwam de geldelijke hulp zoo kor ten tijd voor de afreize (ah den graaf, die tot dusverre zijne ge- bede opmerkzaamheid alteen dei- bedoelde jonge dame gewijd had, dat van de aanknooping eener nieuwe betrekking met Magdalena wel geen sprake kan zijn. Welke vermoedens men ook moge gehad hebben, aan graaf Wangerloh heeft niemand gedacht. Bovendien heelt hij drie weken voor haar Tannen- see verlaten, hij houdt verblijf te De trein met bedevaartgangers voor Lourdes, welke te Moyennc- Ville is ontspoord, vervoerde on geveer 500 passagiers, voor het mei rondeel vrouwen eu kindereu. Het ongeluk gebeurde op on geveer 1200 meter afstand van 't station Moyenne-Ville. De rei zigers gevoelden een hevigeu schok en onmiddellijk daarna vie len de elf waggons omver. Al leen de locomotief bleef' overeiud en zij hield een paar honderd me ter verder stil. liet stationspersoneel en een a mtul bewoners in den omtrek togen onverwijld aan het werk om dt» gewonden te helpen. Maar dat ging met groote moei lijkheden gepaard. Velen koudeu er niet uitgehaald worden dan met behulp van ladders, welke te gen de omgevallen wagens wer den geplaatst. Twee treinen met geneeskundi gen, verbandmiddelen, enz. wer den ten spoedigste uit Amiens af gezonden. Van de ongedeerd ge bleven passagiers vluchtten velen iu wilden schrik het vrije veld in, zonder te weten waarheen. Maar vele anderen behielden of herkre gen hun tegenwoordigheid van geest en weerden zich wakker bij bet helpen van de gewonden. Volgens de officieele opgaaf zijn bij liet ongeluk 8 menscben ge dood, 5 zwaar gewond en 14 licht Londen, welke standplaats hij, zoo kort na het aanvaarden zijner be trekking, nog uiet heeft kunnen verwisselen en Magdalena's brief is, naar het postzegel aantoont, van Parijs 'afgezonden. Richard stond in gedachten ver zonken Weet gij, wie op het oogenblik ontbreekt van de me nigte der jongelieden, die op Tan- nensee hebben verkeerd O, zoo velen bedenk het sei zoen is begonnen en dan worden de wintervermaken in de groote stad opgezocht. Maar eene ouder die velen is Wangen. Gij wilt toch niet, dat ik hem mistrouwe? vroeg Richard heftig. Ik ken hem goed genoeg, om voor hem in te staan, ik zou dit kun nen, ook al wist ik niet, dat hij aan Magdalena geen liefde meer heeft weg te schenken.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1