Binnenland. Gk'iueiigd. lieerscht. Men gelooft volgens dien cor respondent, algemeen dat er een zeer ernstige opstand aanstaande is. De politie doet nog dagelijks ook huiszoekingen, bij nienschen, die niets inet politiek te maken hebben. Vreedzame burgers gaan maar zoo weinig mogelijk uit, om last en onaangenaamheid met de politie te voorkomen. Een vriend van den correspon dent, leeraar aan een gymnasium te St. Petersburg, is, zonder dat men weet waarom, in hechtenis genomen en naar de Peter- en Panlusvesting gebracht. Onder de soldaten moet al even zeer een geest van verzet heer- schen onder de burgers. En door welken geest de auto riteiten zijn bezield, blijkt uit een onlangs uitgevaardigde dagorder aan te roepen, waarin den man schappen wordt herinnerd, dat zij bij het uitvoeren van hun gege ven bevelen niet mogen letten op kunne, rang of leeftijd. Die dagoider werd uitgevaar digd naar aanleiding van het feit, dat een regiment, hetwelk bevel ontving tót schieten op een me nigte, welke voornamelijk uit vrouwen en kinderen bestond, wei gerde dat bevel uit te voeren. Van dat regiment, zegt Daily Mail's berichtgever, moet men op iedere tien man een hebben gefu- sileerd en de overige manschap pen zijn naar Siberië gezonden. De toestand der Koningin is vooruitgaande. Tot leden van de Eerste Ka mer zijn benoemd voor de provin cie Zuid-Holland de heer J. P. Havelaar (a.-r.) en voor Limburg, de heer F. Koenen r -k.) BRESKEKS. Mei 1902. Gisteren had van wege de Scliiet- vereeniging Breskens van Volks weerbaarheid op het schietterrein in de duinen eer. huishoudelijken zal staan, oog in oog, en uit u- wen mond zal hooren, dat gij mij nog goedgunstig gezind zijt. Maar uwe lotgevallen, die een goede God mogen besturen en waarvoor ik dagelijks bid, zullen mij niet onbekend blijven, mijn geliefde man heeft mij dit beloofd. Hij zal overal berichten inwin nen en voor zoover als het oog der wereld indringt in de levens omstandigheden der menschen, zul len de uwe openliggen voor mij. Ik zal het vernemen, wanneer gij als predikant een eigen pasto rie zult hebben, als een lieve, ge liefde vrouw daar haren intrek neemt. Ik zal Richard met on verminderde belangstelling volgen op zijne kunstenaarsloopbaan zijn roem zal mijn geluk verhoo- gen en zijne muze moge ik blij ven noa lane, nog laug. wedstrijd plaats, uitgeschreven ook voor zuster-vereenigingen in dit district. Het minder gunstige weer in aanmerkipg genomen, kon men de opkomst zeer voldoende beschou wen. Vertegenwoordigd waren de vereeniginge» Biervliet, Groede, Oostburg, IJzendijke en Zuidzan- de. Van elke vereeuiging werd door 5 leden aan den korpswedstrijd deelgenomen, voor welke waren uitgeloofd een zilveren medaille, daartoe welwillend verstrekt dooi den heer .1. G. Gerritsen, voorzit ter van de afd. Breskens van Volksweerbaarheid, een bronzen medaille en uit hoofde van de voldoende deelneming als 3e prijs eveneens een bronzen medaille. De eerste prijs viel ten deel aan Breskens met 232 punten, de 2e aan Biervliet met 174 punten en de 3e aan Zuidzande met 172 pun ten. De personeele wedstrijden von den in 3 categoriën plaats, te weten: le met scherpe patrouen, waarbij winnaars waren de heeren L. A. J. Bootsgezel te Breskens dr. J. Schouten, P. Loof en E. de Pauw te IJzendijke. 2e met Marga-patroncn, waar bij de prijzen werden behaald als volgt P. Versprille te Groede, J. Buij- ze te IJzendijke, J. Salomé te Zuidzande en A. Bosschaart te Groede. en 3e met Flaubeit-patronen niet den uitslag dat de prijzen werden gewonnen door P. de Hii 11 u te Oostburg, P. Loof, IJzendijke, J. Wisse, Bier vliet, I. de Vlieger, Groede. Te half zes werden, nadat de wedstrijden waren gesloten, de prij zen uitgereikt door den heer Ger ritsen voornoemd, die deze van een begeleidend woord liet voor afgaan, waarin hij wees op het nut van zulke wedstrijden, dienen de om elkander te meten niet al leen, maar ook om daardoor de onderlinge naijver en lust meer op te wekken Ik leef stil en vreedzaam in strenge teruggetrokkenheid, ik heb tijd en lust om mij te veredelen voor den eenig en eeuwig gelief den, die mij tot zich ophief en ter wille van dezen invloed, ik weet het, zal hij u eens dierbaar zijn. Laat daarom het gebeusel dei- wereld u noch krenken, noch op een dwaalspoor brengen men zal mijn aandenken spoedig der ver getelheid prijsgeven, ik heb toch zoo kort onder de menschen ver toefd, zoo weinigen toebehoord En nu, leef wel, mijn trouwe, mijn broederlijken vriend. Ver geef mij de smart, die ik u wel licht heb aangedaan, wees mijn voorspraak bij Richard ik ben zoo gelukkig geworden door den moed om het te willen worden. Magdalena. (Wordt vervolgd Andermaal het beeld te schet sen waaraan deze vereenigingen hun ontstaan te danken hebben, achtte hij niet noodig omdat dit vrijwel bekend is. We hopen natuurlijk dat het nimmer noodig zal zijn zoodanig op te treden als waartoe de ver eenigingen zijn in 't leven geroe pen, maar is 't. noodig, dat dan het volk toone, dat het weerbaar is. weerbaar ter verdediging van onzen dierbaren grond, en vrijheid en dat staan zal voor onze ge liefde Koningin. Het medegevoel in den schok die Haar en Haar Huis dezer da gen andermaal trof, is daarvan het bewijs. Met een driewerf »!eve de Ko ningin natuurlijk door de vele aanwezigen herhaald, werd dit al- gemeene woord besloten Bij de overhandiging van de zilveren medaille werd Breskens gelukgewenscht, doch niet dan na dat er uitdrukkelijk op gewezen was, dat deze afdecling de eerste was, die in dit district werd op gericht, en de langduriger oefen ing, gepaard aan het gebruik van deze baan, wel eenig'szins van in vloed kan geweest zijn op dezen uitslag. Hij hoopte echter dat dit de andere vereenigingen niet zou ont moedigen, maar integendeel hen des te meer aanvuren, om bij ee- ne volgende gelegenheid Breskens de concurrentie aan te doen. De andere vereenigingen werden van harte geluk gewenscht met hun succes, alsmede de overwin naars in den personeelen wedstrijd die getoond hadden de zaak* der weerbaarheid met lust te dienen. Mede werd dank gebracht aan allen deelnemers die hadden mede gewerkt om dezen wedstrijd te doen slagen. Hebben verschillende omstan digheden tot die ruime deelneming medegewerkt, wederkeerig bad de goede leiding het bewustzijn van een gerustheid bij den wedstrijd, die tot op zekere hoogte toch niet zonder gevaar is, eveneens in vloed, en voor die leiding komt luitenant Geill en de onderofficie ren een woord van warmen dank toe, Voor de goede regeling dank aan het bestuur der Schietveree- nigiug. Hjj riep allen bij een volgende gelegenheid andermaal het »wel kom in den wedstrijd" toe. Achtereenvolgens werd de voor zitter dank gezegd door den heer Loof van IJzendijke, Geleijnse van Breskeus namens hunne afdeelin- gen en door luit. Geill voor de welwillende woorden aan het adres van de militaire leiding gewijd. In den namiddag werd tijdens den wedstrijd enkele muziekstuk ken ten gehoore gebracht door de vereeniging »Uit het VolkVoor het Volk" alhier. De Majoor Commandant van het 4e Bataljon 3e Regiment In fanterie te Vlissingen, brengt ter kennis, en zulks als vervolg op de kennisgeving van 21 April jl. dat ingevolge aanschrijving van 55.E. den Minister van Oorlog dd. 25 April 1902, tot de bedoelde schiet oefeningen ook zullen worden toe gelaten de mannelijke ingezetenen van 1024 jarigen leeftijd, die een bewijs kunnen overleggen, af gegeven door den betrokken offi cier-onderwijzer, waaruit blijkt, dat zij met vrucht het voorbereidend schietouderricht hebben doorloo- pen. Voor het examen voor on derwijzer en de vrije en orde-oe feningen in de gymnastiek is o. m. geslaagd de heer J. Mnarleveld te Aardenburg. Hr. Ms. pantserdekschip Holland", onder bevel van den kapitein ter zee J. Wentholt, is den Oen dezer van Vlissingen ver trokken naar zee ter aanvaardi- ging van den voorgenomen kruis tocht. De »Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenver keer op Walcheren", te Middel burg, zal in Augustus of Septem ber haar lOjarig bestaan feestelijk herdenken. Er zal gehouden wor- worden een étalage-wedstrijd, ten toonstelling van reclaraemiddelen van vereenigingen voor vreemde lingen-verkeer en transportmaat schappij, en een feestcoucert met vuurwerk in het «Schuttershof" In dienzelfden tijd wordt te Middelburg gehouden eene alg. vergadering van den \ationalen Bond van Vreemdelingenverkeer in Nederland" Met de afgevaardigden zal een rijtoer naar Domburg gemaakt wordbn. Men schrijft van de Belgi sche grenzen Het volgende jaar is voor de Belgische landbouwers, doch voor al voor de grensbewoners, een ge wichtig jaar Met 1 Januari 1903 vervallen alle oude handelsverdra gen met de aangrenzende landen en daardoor is de Belgische Re geering in staat in den uit- eu invoer van vele landb mwartikelen wijziging te brengen. In de grens streken heeft men vooral het oog gevestigd op den in- en uitvoer van paarden, vee, boter, groente en gevogelte. In de Kamer van Volksverte genwoordigers heeft de heer Van Maenhout, afgevaardigde van Lo keren, den Minister van Land bouw reeds daarop gewezen eu hem aangeraden zich nauwkeurig rekenschap te geven van den te- genwoordigen toestand van den Belgischen landbouw. De Minister heeft naar alle pro vinciale landbouw coinité's geschre ven om inlichtingen betreffende de wenschen der belanghebbenden bij de vernieuwing van de handels verdragen met de verschillende landen. Ook voor ons land, voorname lijk voor de plaatsen, in de na bijheid van de grens, waar het geheele jaar door zulk een druk ke handel met België wordt ge dreven, zou het wenschelijlc dat de in- en uitvoer van veR tikelen wederzijdsch kan ve» makkelijkt worden. Op de voordracht voor derwijzer aan deopenb. lag, set te Axel komt o. ml voor de l B. J. de Meij te Oostburg. Sluis, 8 Mei. Heden had hier het reeds lang aangekonj de bezoek plaats van de onden zers in het Kanton Eecloo. Met den tram van 9.51 11 morgens hier aangekomen, weri zij door het hoofd der Opent school, den heer G. den tJ afgehaald en naar het Hotel >1 Hof van Brussel" begeleid, eenige ververscliiugen werden bruikt. Hierna werd een want ling door de gemeente gvinai waarbij tegelijk de verschillet merkwaardigheden werden opj nomen, terwijl van enkele fotogi phiè'n werden genomen. Groot was hunne bewonderi over het Stadhuis zoo van bini als van buiten. Na een gemeenschappelijke nu tijd in bovengenoemd Hotel trok het gezelschap, ook e kelen hadden hunne dames mei gebracht, met den tram van uur weer naar hunne woonplaa Aangezien deze gemeente, vooi in den zomer, zeer druk door vreei delingen bezocht wordt, is de vin gewettigd of eene vereeniging bevordering van het vreemdeli gen-verkeer in deze gemeente ge levensvatbaarheid zou kunnen hel ben V Dat men het beproeve Wie neemt het inialief? of Te Dinxperloo was men 1* zig een gebint van het in am bouw zijnde huis van den lain bouwer Groot Nibbelink naar I» ven te hijschen. Op eens schoot een balk na beneden, met het treurige gevo dat de timmerman Colenbrand uit Varseveld zoodanig aan b hoold werd getroffen, dat hij^kc daarop is bezweken Twee andere werklieden werili gewond. Maandagmiddag werd op baggermachine van den aannei Volker, te Katendrecht, een gron werker uit Sliedrecht door e stalen tros een been afgeknepen. Te Rotterdam werd Mam dag bij een binnenbrand op il Scheepinakershaven, eene 75jarig reeds bewustelooze huishoudste door een politieagent met leveti gevaar uit het vertrek gered.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2