II lij is do wrake! 3r, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 092. Zaterdag 10 Mei 1902. IP Jaarg. l 1 111 Buitenland. FEUILLETON. t BK S k n S II E COURANT. ilite an di >K ia< Te Pretoria en in de «vluchte- Ul jen"-kampen bij Johannesburg, irksdorp en elders heet men te rekenen op den vrede, len schijnt er daar ook van rtuigd, dat de Boeren-gedele- ten [JiSSI ut. <wij m. i E rs. keni af- illX, ed iiSf- II ïen, eij jet- en- ng in ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.026, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, ij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIIXIiJIAA te Breskens. rera irden, die de commando's be ken, daar onderwerping aanra- en veelal gehoor vinden, daar terwijl eerst de Vrijsta- de onverzoenlijken heetten, tden het nu de mannen van De wezen, die den strijd wil- doorzetten. )e Britsche militaire overheid ten schijnt er op te rekenen, dit gevoelen meer aanhangers kunnen vinden althans alle Utregelen worden genomen tot ichtige voortzetting van den ijd na mogeljjke mislukking der prekingen. )e twee verschillende meenin- derhalve, ook hier weder, die bekende correspondent van sor-liVty Telegraph, Bennet Burleigh >esJ' klaart, dat in olficieele krin- heerschende zijn. De eene oep zou aan den oorlog onder lier elke mogelijke voorwaarde einde willen maken, terwijl de dere den strijd zou willen voort- s' ten om den oorlog eerst te eindigen met het uitsterven den vjjand, opdat heiu geen legenheid worde gegeven later ooit weder te beginnen. Van dat eerste gevoelen is, naar men weet, Koning Edward en wat men de kroningspartjj zou kun nen noemen. Ook Lord Kitche ner schijnt tot dat gevoelen over te bellen. Maar de tijgers der andere partij zijn de vaders der concentratiekampen, zjjn Chamber lain en Miluer, en dat eerstge noemde nu plotseling, midden on der de onderhandelingen, daar met de mededeeling komt, dat een stuk Transvaal van 70(J0 vierkan te mijlen inet even 8000, meest Hollandsche inwoners, maar even van het land z.il worden afge scheurd en aau Natal verkwanseld, is wederom een duidelijk bewijs van zjjn kwaadaardigheid. Bedoeld Transvaalsch gebied, welks inljjving bjj Natal wordt voorgesteld, bestaat uit de distric ten Utrecht, Vrijheid en een ge deelte van Wukkerslroom en wordt gerekend tot het belangrijkste en vruchtbaarste deel des lands. De wol uit die streken is zeer gezocht op de markten van Zuid-Afrika. Maar ook al ware het maar heel gewoon land. gaat het dan aan, bij onderhandelingen die tot be vrediging en pacificatie voor de toekomst heeten te moeten leiden, tijdens die besprekingen zulk een daad van ruw geweld te volvoe ren? Men zal het natuuilijk niet voor de Boeren geheim kunuen f62. Hij liet het hoofd op de hand inken en er volgde eene kleine tuse. Toen nam hij het woord ieder op Laat ons tot de hoofd tak komen, laat mij den brief ien, dien zij zelve u schreef. De kandidaat nam uit eene la- zijner schrijftafel een geopend touvert, waarvan Richard adres poststempel nauwkeurig onder- iocht. Vervolgens nam de schil der den brief er uit, die, even als 'et adres, door Magdalena's hand Jeschreven was. Hij keek er in, streek een paar Halm met de hand over de oogen, *1' wilde hij een hinderlijk flik keren doen ophouden, gaf hem aan zijnen broeder en zeide met gedempte stemLees gij, het hart klopt mij te ontstuimig en 't bloed jaagt mij door de hersenen, zoodat mijn blik verduisterd isik kan mijn doodvonnis niet lezen. Werner nam den brief en las Dierbare Werner, trouwe broe derlijke vriend Steeds herhaal ik deze bena ming, om mijnen moed te stralen tot de bekentenis, die ik u te doen heb, tot de nederige bede, of gij mij niet bannen zult uit uw hart. Ik heb eigenmachtig beschikt over mijn lot, Werner, ik heb tot leider en raadgever alleen mijn eigen hart gekozen en tot ver trouwde alleen den eeuwigen goe den God. Als gij deze regels leest, ben ik ver van u, uwen houden, maar zou het te verwon deren wezen, wanneer de onder handelingen, waarbij zoo.eel schijnt te worden moeten overgelaten aan stilzwijgende beloften en aan af spraken op goed vertrouwen, op dit bewijs van kwade gezindheid afsprongen De voorwaarden, welke volgens de verschillende Engelsche bladen, hetzij door de Boeren gesteld, het zij door de Britten bewilligd hee ten, verschillen nogal, gelijk men zien zal uit de verschillende hier volgende mededeelingen der cor respondenten van Dailey leleyru/ih en van Dailey Express. Die van Dailey TelegraafBen net Burleigh, zegt met volkomen zekerheid te weten welke voor waarden de Boeren hebben gesteld. Zij spraken hun verlangen uit naar vrede en hun bereidwillig heid om den strijd op te geven, daar, de voortzetting ervan hope loos was, en alleen leiden kon tot nóg meer onnoodig. vernielen van eigendom en verlies van kostbare menscbenlevens. Het land heeft rust noodig om den algeheelen ondergang te voorkomen. Onder zekere voorwaarden waren zij dus bereid de wapenen neer te leggen en de souvereiniteit van Engeland over Zuid-Afrika, met inbegrip van de Zuid-Afr. Republiek en vatt den Vrijstaat, te erkennen. De heide onathankelijke Z.-Afr. Republieken zouden dus ophouden te bestaan, doch zouden onder de Engelsche vlag, binnen een be paalden tijd als zelfstandige Sta ten worden hersteld. De grens voor dat herstel zou gesteld wor den op een jaaraan hen die de wapenen hebben opgevat zal het kiesrecht niet ontnomen wor den. Een zekere som, geraamd op een tot drie millioen pond sterling, zal worden toegekend voor het opbouwen der hoeven, het aanschaffen van benoodigdheden en bet aanvullen van den veesta pel. Verder zal geheele amnestie worden gegeven aan alle rebellen, uit de Kaapkolonie, Natal en an dere kolonies, die de wapenen hebben opgevatgeen burger- of andere rechten zullen hun worden ontnomen. Daarentegen beweert Daily Ex press dat door Kitchener den Boe ren de volgende voorwaarden wer den geboden lo. eene soort van Home Rule of eigen beheer, 2o. Gratie voor alle rebellen bij de gelegenheid der Kroningsfeesten, 3o. Benoeming van drie Boeren in den nieuw te vormen Zuid-Afri- kaanschen Kolonialen Raad, 4o. voorschot van tien millioen pond sterling tot wederopbouwing der hoeven, 5o. herroeping der ver- bannings- en confiscatie-proclama tie, 6o. terugkeer der krijgsgevan- De Times-correspondent te Pre toria zegt, dat, nu het land in Engeland's bezit is, men wel am nestie kan toestaan aan »<-en paar honderd misleide rebellen.'' Maar een datuiu van voor de autonomie kan thans nog niet worden opgegeven. Het Engelseh moet voorts de otficieele taal wor den. Nederlandsch kan worden toegelaten, maar van gelijkheid der beide talen kan geen sprake zyn. By de dienaangaande in de Kaapkolonie bestaande welteu en gegeven de meerderheid der Hol landsche bevolking kan op zulk een eisch van Boerenzijde natuur lijk moeilijk worden ingegaan. Maar het is niet waarschijnlijk dat hiervan aan Britsche zijde een een struikelblok zal worden ge maakt, evenmin als van het be drag ter schadeloosstelling voor de vernielde hoeven. Een andere vraag is wat de Boeren zullen zeggen, wanneer Kitchener hun heden te Pretoiia te vertellen zal hebben, dat zij land zullen inoeter. afstaan aan Natal. In vijf districten van het Russisch gouvernement Pultawa is de krijgswet afgekondigd. Een berichtgever van «The Dai ly Mail, die pas uit Rusland is teruggekeerd, verhaalt, dat de be richten in de bladen medegedeeld, geen denkbeeld geven van de on gerustheid, welke in Ruslai.d trouwen raad ontvloden, maar toch voor immer geborgen in de be scherming van eenen dierbaren, boven alles beminden man, wiens vrouw ik geworden ben. Onver anderlijke betrekkingen dwingen ons, onze verbintenis geheim te houden maar die verbintenis werd gesloten voor Gods oogen en door des priesters hand. Vóór mij ligt een zonnige toekomst, een vast vertrouwen, zoet volkomen bevre digd geluk. Als daar een scha duw valt op dit geluk, is het de droefenis, zelfs voor u en voor Ri chard den sluier niet te mogen opheffen, den sluier, die zooveel zaligheid omhult, geduldig te moe ten wachten, tot de ure slaan zal, waarin ik mij voor u zal kunnen rechtvaardigen. O, wees goed Werner, rechtvaardig ray voor u zeiven, zoo ook voor Richard, wiens toorn ik meer vrees dan den u- wcn. Geloof aan mij, vergeef mij en verwerf mij voor Richards zachtheid en verzoening. Ik kan hem zelve niet schrijven, als wel eer, uls ik gelukkig was mij be kruipt een wonderbaar gevoel van angst en smart, wellicht omdat het bewustzijn van schuld tegen over u, mijne broeders, zich daar in mengt. Maar gij, mijn goede Werner, gij zult mij zacht oprichten, stem ook Richard goedig, opdat ik vroolijk blijve, uwe liefde hen ik niet onwaardig geworden; wantik durfde met een getroost hart den zegen ufsmeeken der dierbare ver heerlijkten, die mij in hun leven zoo trouw hebben beschermd Beproef niet mijn spoor te vol gen bedenk, welk eene beproe- viug gij mij zoudt opleggen, daar ik, trouw aan het gebod mijner zoete plichten, mij geheel aan u onttrekken moet. Ik zal u be richt doen toekomen uit de stille woonplaats van mijn geluk, waar en eerlijk, opdat gij niet bezorgd over mij behoeft te zijn. Ja, ik herhaal het, dat woord, hoe stout en ij del het ook moge klinken, nadat ik uwen raad heb versmaad Opdat gij niet bezorgd over mij behoeft te zijn! Ach, het is geen zelfbewustzijn, het is de angst, die krampachtig den band vasthoudt welke ons vereenigt; ik kan het gevoel niet missen, dat ik u toe behoor, ook niet in de volheid van nujn geluk. Van ulieden, en dit is de eeni- ge wolk aan mijn hemd, van u lieden kan ik rechtstreeksch geen bericht ontvangen, tot de verlos singsure slaat, tot ik u tegenover

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1