A N T, lij is de wrake! Algemeen en Advertentieblad l€ Nieuws- voor het voormalig vierde District. No. 091. Woensdag' 7 Mei 1902. IV Jaarg. Buitenland. FE UIL LE' en St. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ6.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika U.-S25, hij vooruitbetaling, ihij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTEN T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groole letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief.., Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. DIST,UI t\ te Itreskens. id De korte polemiek tus- hen den heer mr. P. C. .1. Hen- min te Aardenburg en den cor- ipondent van de Muld. Cr/. over [t meer of minder juiste omtrent aaugevoerde over de wensche- klieid om mr. S. van Houten eene openbare vergadering van Lil). Kiesv. te laten optreden, m eft onze aandacht getrokken. Niet om de excentriciteit van t feit zelve, maar meer om het rsohillend standpunt, dat beiden onfnamen over de vraag van bet eer of minder publiek karakter de vergadering Aan de hand van het reglement r Kiesv. en van de ervariug die zelf daarvan opdeden, zeggen dat de vergaderingen niet een slist openbaar karakter dragen. Want destijds hebben we tne- u(j ig tot de vergadering gevraagd it de bedoeling natuurlijk daar- n een verslag te geven, maar reglement, dut duidelijk spreekt een toelating uitsluitend voor leden, kon ons niet die toe lig verschaffen. De gedane vraag kon wel aan Bestuur worden voorgelegd, aar nimmer hebben we iets ver men van een inwilliging van 1 t verzoek voor volgende gele- nbeden. Als buiten het verband der esv. staande, kregen we nog- immer den indruk dat door vE lot t de publicering der verslagen van bet verhandelde toch wel een ze ker cachet van openbaarheid aan de handelingen der Kiesv. werd gegeven. Doch de ervaring die we toen hebben opgedaan, was voor ons voldoende om daaruit op te ma ken, dat het karakter niettemin niet absoluut openbaar was. De toevallige omstandigheid dat een of ander lid der Kiesv. tevens correspondent van een blad is, is toch eigenlijk niet voldoende om j het publiek karakter Ie redden. I En we hebben het daarom al- j tijd vreemd gevonden, dat andere i bladen behalve bet imlbl. dat voorheen het orgaan der Kiesv. was, en de MiiUI Cr/, die blijk baar bij de mannen der Kiesv. goed is geïntroduceerd, die ver slagen niet door bun eigen repor ters kouden doen opnemen. Die bevreemding steeg nog toen we ten vorigen jare zagen dat een cuudidatuur voor de Prov. Staten was gesteld o. tn. als protest te gen de handelwijze van een der leden in eene bestuursvergadering dier Kiesver. Kwamen de verhand dingen van de vergaderingen der Kiesv. slechts bij toeval openbaar, die van liet bestuur dragen uit den aard der zaak een intiemer karakter, en konden dus hoegenaamd niet gel- deu ais maatstaf waarnaar een mandaat in een publiek lichaam wordt vervuld. Het komt ons nog altijd voor, dat de bepaling in het reglement, waarbij de toegang ter vergade ring alléén is opengesteld voor de leden, niet van toepassing diende te zijn op u>: «persmuskieten of anders zou de publiceering ook aan dezen, die wèl lid zijn, moe ten worden ontraden. D. Zoo zat hij in gedachten ver- liept, het hoofd steunend op de land, voor zijn schrijftafel het fengeslagen boek vóór hem was •ods lang niet omgeslagen. Al- n als af ett toe het schel ge el luit op de nabijzijnde spoorbaan in de ooren klonk, luisterde ij en keek hij naar de klok. Reeds twee avonden had bij 'wrgebraebt half en half in af wachting, want op den brief, 'aarin hij Richard het ongeloofe had medegedeeld, kreeg hij als ntwoord alleen het korte tele- l'am: Ik kom. Naar zijne be lening kon zijn broeder alleen van Florence komen en Werner dacht met smart en onrust aan het wederzien. Hoe vele gebeur tenissen hadden plaats gehad in dat korte tijdverloop van drie jaar, waarin zij elkander niet hadden gezien. Het tehuis eenzaam ge worden, de ouders begraven en Magdalena ontvloden, verder ver wijderd van Richards liefde, dan door den dood. Waar bij ongeduldig de aan komst van zijnen broeder tege moet zag, daar werd ditmaal zij ne verwachting met goeden uit slag bekroond een vaste haas tige stap, hem nog zoo wel be kend, zelfs na den langen tijd, waarin bij dien niet had gehoord, kwam de smalle trap op en in de deur, welke de voorlichtende dienst bode openstiet, vertoonde zich een ltooge mannelijke gestalte. Al wat er over den vrede en de voorgespiegelde eu niet min ier gewenschie onderwerping der Boe ren wordt vermeld, schijnen zulke fatajfe leugens, dat geen enkel blad het de moeite waard moest achten de verspreiding van de Engelscbe humbug door opname in zijne kolommen te bevorderen. Het lijden der arme vrouwen eu kindertjes moet zoo barbaarsch zijn, dat bij het aanbooren van den door de bloedhonden gescha pen toestand, steenen harten week worden. Begrijpt men dan niet, dat door mede te werken aan de meest leugenachtige berichten omtrent die onderwerping der Boeren, men deze onverdiend van lauwheid ver dacht maakt V Den 1 Mei had de oorlog 3u maanden en 20 dagen geduurd, waarvan 15 maanden en 10 dagen onder Koningin Victoria, hit eers te Europeesche slachtoffer van den modernen siroop- en moordtocht, en even zoo lang onder den nieu wen koning, die als voormalig kroonprins een eigenaaidig aandeel in die tocht moet gehad hebben. Eu dat vuile zaakje kost aan de Engelschen nu reeds circa 3 dui- zenu millioeu gulden. Bah Edelmoedig zijn ze, dat 's waar. Zie maar wat hier volgt over den braven Kitchener Generaal Louis Botha heeft een zoon van 10 jaren bij zich op commando, die een paar maanden geleden hevig is geschrikt door 't springen van een bom in zijne onmiddellijke nabijheid en wiens zenuwgestel sedert dien tijd ern stig geschokt is. Het was nu het best, dat de zieke knaap naar zijn moeder ging en Botha vroeg aan Lord Kitche ner verlof om zijn kind door de Britscke liniën heen naar Pieter- maritzburg en van daar verder naar Europa te mogen zenden. Maar Lord Kitchener heeft dat verlof geweigerd. Ook de vrouw van Generaal De Wet vond vond geen gehoor bij den Britschen opperbevelhebber, toen zij zich tot hem wendde met een klacht over de behandeling, welke zij van de militaire overheid in Zuid-Afrika ondervond. De Minister van Oorlog, Bro- driek, heeft nu een brief van haar ontvangen, waarin zij hem hare grieven mededeelt. Of het iets baten zal De edelmoedigheid zit bij den Engelschen Alva op een plaatsje zoo klein, dat hut met een gewa pend oog niet te bespeuren is. Foei, gij lafaards, die in naam der christelijkheid een schandvlek werpt op de wereldgeschiedenis, zoo door uwe handelwijzen, als door uwe vermeende macht, die blijkbaar nog zulk een invloed uitoefetid, dat geen der groote mo gendheden u aan uwen plicht als mensehen durtt herinneren. Te New-York is door Carl Sehurz en 60 andere aanzienlijke burgers een comité gevormd tot het instellen van een onderzoek omtrent de gruweldaden van Ame- rikaansche suldaten op de Philip- pijnen. In een sigarenfabriek te Philadelphia is door een valsch gerucht van brand een paniek ont staan ond r de 600 arbeidsters die er werkten. Een doofstomme man gaf aan leiding tot de paniek. De man, die zich aan de hand had gewond, liep heen onder het maken van heftige bewegingen en de arbeid sters, langs wie hij kwam, meen den, dat hij beduidde te vluchten, Zwijgend, in de diepste ontroe ring, hielden de heide broeders elkander eeltige ougenblikkeu om vat; de oudste uam het eerst het woord. Gij vraagt rekenschap, Richard, rekenschap van toevertrouwd, van heilig goed riep hij smartelijk •uit. Ik heb het nooit ontrouw bewaard, maar eeu laffe dief ont stal het mij bij nacht De schilder streek langzaam met de hand over het door de zon gebruinde gelaat Ik spreek u vrij, zeide hij met zijne diepe, klankvolle stem, de schuldige ben ik zelve, want ik zag het gevaar Het vijfde gebod bevat een belof te, zeide vader steeds tu ij is die belofte ten vloek geworden. Ik heb den kortziehtigen wil onzer moeder geëerbiedigd, tot die mij geworden is tot een verlammende keten voor mijn wil en voor mij ne hetere overtuigiug. Ik heb aan dit gebod mijn geluk opgeof ferd eu Magdaleua's eer daarin bestaat mijne schuld. Gij liandel- det in goed vertrouwen Zeg niet hare eer, hernam de kandidaat, zeg dat niet Richard. Kunt gjj u haar voorsteilen in haren zielenadel, in hare jonk vrouwelijke reinheid en zoudt gij dit beeld besmet gelooveu, omdat een vreemde hand het u heeft .mt- voerd Wel geloof ik haar in staat tot een unoverlegden stap nooit tot een val van hare hoog te. De schilder zuchite diep, maar toch lag er een dankbare toestem ming in den toon waarop hij zei de Ik bedoel hare eer voor de we reld; niet hare eer voor ons hart. Zwaar liet hij zich nedervallen op de kleine sofa, maar hij wees iedere verfrissching af en ieder ge mak, dat hij zoo noodig had na de inspanning der lange reis. Er bestaat geen verkwikking, geen lafenis voor mijne dorstende ziel, zeide hij, dan alles te weten zon der dat iets verborgen bljjft. Al les, het begin eu het einde, opdat er licht kouie in deze duisternis en opdat ik den weg vinden kan, om haar te redden of te wreken. Werner zette zich naast hem neder. Van haar zieleleven weet ik weinig meer dan gijzelf, zoo begou hij, zij werd terughoudend eu schreef zelden. Maar al hare brieven ademden geluk eu tevredenheid met hare betrekking, spraken verrukt over den glans en de vroolijkheid ba rer nieuwe omgeving.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1