ïij is de wrake! No. 690. Zaterdag 3 Mei 1902. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. lle Jaarg. FEUILLETON. Buitenland. imtr,sknsini; courant, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEltTENTlËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief." Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee u Bit. bhul verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. liü l.l tlAV te Breskens. Men heeft de meening ge uit, dat ons schrijven over de ver kiezing van den Gemeenteraad ge schied was onder een zekere per soonlijke invloed. Niets is minder waar dan dat. Trouwens wie het goed lazen, hebben die indruk daaruit niet kunnen putten. Als er sprake zou kunnen zijn van een invloed, dan is het ge weest onder dien van de vraag wat in dezen te doen was in het belang der gemepnte. Het was ons bij het schrijven van dat stukje niet bekend, dat reeds een candidaten-lijst circu leerde, waarop zeer druk werd geteekend. Het doel van het artikeltje kon dus niet zijn als een soort van negatieve pressie op die candida- tuur. Bovendien al was dat ons be kend geweest, is nogtans de vraag gewettigd, of zulk een bijeenkomst niet z'n nut zou kunnen hebben. Immers, wie kan ons bewijzen, dat zulk eene vergadering uitslui tend ten doel moest hebben een tegencaudidaat te proclarueereu Ook hebben we voorts niet ge zegd, dat zulk een bijeenkomst mest gehouden wordenalleen zeiden wij daaraan de voorkeur te geven, en deden mitsdien daartoe bet voorstel in het algemeen. Wat ons aanleiding gaf tot het bewuste voorstel, was ditvan verschillende zijden werd ons ge vraagd hoe het met de candidatuur stond. Telkeus moesten we daar op antwoorden dat we het niet wisten. Indien men die vraag tot ons deed met de bedoeling een zekere richting aan te wijzen, dan kan men te dien opzichte eenigszins teleurgesteld zijn, want wijl we het minder goed vinden dat men met onze woorden te koop kan loopen, of daaraan een uitleg ge ven, die niet strookt met onze be doeling noch met den aard der zin waarin deze zijn gebezigd, hebben we ons wel gewacht met een bepaalde richting aan te wij zen. Doch we vonden het als dien aar van het algemeen publiek, in verband met de stilte, noodig een voorstel te doen als we gedaan hebben. We constateeren met genoegen dat we in de gelegenheid zijn ge weest, de bedoeling daarvan nader te verklaren tengevolge waarvan we een indruk die aanvankelijk achterdocht verried, hebben weg genomen. Tevens kunnen we daarbij ver melden, dat we de overtuiging hebben doen ontstaan dat het vol strekte recht van zulk een verga dering niet verdient verdacht ge maakt te worden, doch, alhoewel 60. Moedig onderdrukte zij den zucht, die hare lippen wilde ont- 'lieden. Dat is mij ook genoeg, Herbert. Mag ik hen ook niet 'erblljden door een openhartigheid, •aarop zij aanspraak hebben, zoo ik hem door mijne brieven ten uiinste van zorg kunnen bevrij- len. En wat henzelve betreft, ik •eet het Herbert, gij zult mij •iet in angst laten zitten Stellig niet, mijne geliefde, en Hu, zeg mij dat gij gelukkig zijt. Zij sloeg hare armen om zijn lals. Hoe kan ik dat in woorden zeggen, mijne geliefde Maar nu •ersta ik het, wat het beteekende, toen gij mij zeidet van de blos- men, die gij mij het eerst gaaft zij stierven, maar zij leefden in glans en in licht. X. Als wij klagen, dat de tijd een verstoorder is, dat hij illusiën ver nietigt, die ons gelukkig maakten, dat hij verbintenissen losmaakt, aan wier bestaan wij geloofden, dat hij gevoelens van dankbaar heid en lieide doet verflauwen, die onverminderd moesten blijven voortleven, hij geeft toch ook een troost. De eeuwig voortvloeiende stroom voert ook brandende smart mede, hij vermindert het wee van droeve ontgoocheling en vernie tigt het aandenken aan fouten en dwaasheden. Want iedere golfslag brengt nieuw geluk mede en nieuw leed, biedt andere verschijningen men daarmee niet ten volle sym pathiseert, behoort geëerbiedigd te worden. We herhalen nog eens, wat we na de vorige raadsverkiezing reeds schreven, dat het bjj ons in de verste verte niet opkomt eenige candidatuur te willen beschouwen als in strijd met elks Staatkundig rechtzoowel van de zijde die haar stellen als van hem, die haar aanvaardtmaar daartegenover eischen we dan ook, dat anderen het recbt ook aan derden toeken nen. Bij zulke wederzijdsche waar deering zal de strijd met eerlijke middelen kunnen gestreden wor den, en is het te voorzien dat als deze kiesperiode achter den rug is, daarop zoodanig met voldoening zal kunnen worden teruggezien, dat men zich niets te verwijten heeft. We willen er nog even aan toevoegen, dat verweerschriften op deze artikelen, in ons blad kun nen worden opgenomen alleen op uchterbakscke critiek zullen we geen aebt slaan. Dat wil niet zeggen, dat we daardoor volkomen vrij spel geven om naar willekeur te handelen in tegendeel, waar we vrij en open onze meening ten beste gaven, zal men wel zoo goed zijn daaraan zoodanig recht te laten wederva ren, dat we, indien zulks noodig en andere gebeurtenissen aan, die het oog in spanning een korten tijd volgt, tot een nieuwe golf die opnieuw overstroomt. Magdalena's vlucht, anders wist men hare verwijdering uit het huis des opperjachtmeesters niet te betitelen, had, zoodra zij be kend geworden was, gedurende eenige dagen de stof geleverd tot onderhoud in de familiën, welke het jonge meisje gekend hadden, of wel door huune welwillendheid vereerd. Zij was eene te opval lende verschijning, wat betrof de schoonheid en geestesadel, de man nen hadden met te veel hulde haar omringd, dan dat ruen met voor name minachting over die gebeur tenis zoude hebben kunnen heen stappen, des te minder, daar men der gravin heimelijk de beleediging gunde. Men verdiepte zich jn dt^ mocht zijn, ons kunnen verdedi gen. We hebben echter goede hoop dat de gedachten wisseling dien we hadden met eeu der leiders van de verkiezing van dien aard ge weest is, dat onze goede bedoe ling thans wel niet meer zal mis kend worden. Transvaal, in het kort aange duid als de Zuid-Afrikaansche oorlog, geeft geen stof tot be schouwing. Enkel een bericht over de re sultaten van de besprekingen tus- scheu de Boerenleiders en de Boe ren, worden in de Engelsche bla den openbaar gemaakt. Ze heeten gunstig te zijn voor den vrede. Alsof elk der leiders den uit slag zijner bemoeiingen met de manschappen op commando aan Kitchener zal berichten, in plaats er van dat de globale slotsom aan den Engelschen bevelhebber zou worden medegedeeld. We zouden zeggen, dat zulk een bericht weer te sterk sprekend is, dan dat men daaraan eenig geloof kan hechten. In sommige districten van Trans- sylvanië heerscht groote nood door het mislukken van den oogst van verleden jaar. De Hongaarsche Regeering zond een spoortrein vol aardappelen heen ten behoeve van de honger lijdende boeren. In de districten Czisk en Ha- romszek is de nood het ergst. In het dorp Hilib vielen zes kinde ren op school flauw van den hon ger en de onderwijzer had groote moeite hen weder tot bewustzijn te brengen. Een der kinderen had in de 36 uren niets gegeten en de anderen hadden lang geteerd op boombladeren en bloemen. De noodlijdende boeren leven zeer eenvoudig hun gewoon voed sel is zwart brood, aardappelen en erwtenbrij. Vleesch is een onge kende weelde voor ben. De toestand der arme Reden is in den laatsten tijd zeer verergerd, doordat de bosschen en weiden, welke vroeger gemeente-eigendom waren, nu door kapitalisten zijn gekocht. Zoolang er vrije weiden waren, konden de onvermogenden vee houden. Nu kan dat niet meer. En verleden jaar is het weinige land dat zij bezitten, over stroomd, zoodat er niets geoogst werd. De Hongaarsche volksvertegen woordigers brachten den treurigen toestand onder de aandacht der Regeering en deze besloot in de noodlijdende streken nieuwe we gen te laten aanleggen, waardoor aan velen althans werk en brood meest mogelijke gissingen aan gaande de beweeggronden tot de zen onvergeeflijken stap, in gis singen, die den smetloozen naam van het jonge meisje op erge wij ze bekladden. Nadat de meest verschillende namen met den haren in betrek king gebracht waren, nadat men, gedachtig aan de vele dwaashe den zijner jeugd, zelfs den opper- jachtmeester niet had verschoond, gaf men de geheimzinnige ge beurtenis der vergetelheid prijs, zonder ze ontsluierd te hebben. Het jonge meisje stond den be- standdeelen der voorname wereld in hare eigenschap als opvoedster toch te ver, dan dat men zieh voortdurend met haar lot zoude hebben kuunen bezighouden, als dat lot niet, iu verbinding met een tweedep WfjWW"! i teekenis, aanspraak kon maken op grooter belangstelling. Voor het gebeuzel der wereld, voor den spot en voor den gifti- gen nijd was zij dood voor de smart der weinigen, die haar ge kend hadden en waarlijk hadden liefgehad, leefde zij onvergeten voort. Werner Lenz, die na den dood zijner ouders, zich vaderlijke plichten ten opzichte van, zij het dan ook geen vaderlijke rechten, op het jonge meisje toekende, had in stilte, gesteund door Rubens raad, niet voorzichtigheid en geest kracht de noodige stappen gedaan, om spoor en doel der ontvlodene te vinden. Helaas, deze bemoei ingen waren tevergeefsch, haar spoor verloor zich op het groote kruispunt van den spoorweg en -1-' t| -f

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1