A Binnenland. Gemengd. Laatste Meuws. Uit Apeldoorn meldt men De laatste verschenen bulletins omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin zijn van geruststellenden aard; moge 't min der opgewekt, stemmen, dat de koortsen de hooge lijderes nog niet willen verlaten, daartegenover staat weder het bemoedigende bericht, dat H. M. nu en dan rustigen slaap geniet, hetgeen, volgens deskundi gen, vooral in een ziekte als deze, versterkt en kracht geeft om des noods hevige koortsen te door staan. Uit den aard der zaak dringt uit het ziekenvertrek geen ander nieuws naar buiten dan dat der bulletins. Behalve enkele vertrouwden, wier dienster. H. M. nu en dan behoeft, weet ook het personeel weinig meer af van de omstandigheden dan het publiek. Deze diensten worden bovendien slechts zelden gevergd, daar alle ingrediënten ten behoeve van de zieke en hare verpleging in een nabijgelegen vertrek worden aan gebracht, waar de dienstdoeude verpleegster ze in ontvangst komt nemen. Wat men o. m. verneemt is dit, dat H. M. in alles veel wilskracht en gelatenheid aan den dag legt. In liet paleis heerscht groote stilte, doch de neerslachtige stem ming is geweken, de stellige over tuiging heeft er plaats gevat, dat de Koningin, hoewel nog eenigen tijd aan het ziekbed gebonden, lang zaam in herstel zal toenemen- Moge deze overtuiging spoedig bewaarheid worden. Nader meldt men uit het Loo De gunstige bulletins omtrent den toestand van H. M. de Koningin beantwoorden aan de hier gekoes terde verwachtingen. H. M. moet reeds eenige oogenblikken op zijn geweest en de Koningin-Moeder moet zich in de laatste dagen her- meer nabij kom, hernam zij snel. Ik zal vlijtig zijnik zal le zen, teekenen, musiceeren, mijne kleine huishouding in orde hou den hoe zoet klinkt dat, Her- bert ik zal correspondeeren en u verwachten Correspondeeren, mijn arme lie veling, gij weet toch wel, hoe be perkt uwe correspondentie zal zijn. Ik zal, getrouw uau mijn woord, uwe brieven aan uwe pleegbroe ders nu eens van deze, dan we der van gene plaats afzenden en ze hen allen zeker doen toeko men hunne antwoorden echter mogen den weg tot u niet vinden, want ieder opgegeven adres zou onfeilbaar op ons spoor leiden en mijn verderf worden. Gij kunt, zoo vaak gij wilt, hen geruststel len ten opzichte van uwe tevre denheid en uwen welstand hun ne lotgevallen kunt gij echter al leen indirect vernemen, door mij. (Wordt vervolgd.) haaldelijk zeer gunstig over den toestand hebben uitgelaten. De komst van prof. Rosenstein moet dan ook minder door de om standigheden noodig zijn geweest, maar moet meer worden toege schreven aan den wensch der Ko ningin, om den professor nog eens te raadplegen. De Koningin gaf zelve de op dracht, zorg te dragen voor een bouquet op den verjaardag van de lectrice van H. M. de Koningin- Moeder. BltESKË.Vi, 39 April 1903. De heer S. Frelier, onderwijzer aan de le openbare school alhier is benoemd als zoodanig met hoofdacte te Oost- en West-Sou burg. Mej. M. van Kampen alhier is benoemd als onderwijzeres te Othene (gem. Zaamslag.) Van het bouwen eener 2de dropskokerij behoeve den heer I. van Melle alhier is aannemer ge worden de heer W. Woittiez voor ƒ2098. Oostburg, 26 April. Ten over staan van het Bestuur der Maat schappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in dit Kanton, had hedenmiddag in tegenwoordigheid van enkele belangstellenden en door prof. Burvenich van Gent het eindexamen plaats van den snoei- cursus. Door 7 leerlingen werd hieraan deelgenomen waarvan na onder zoek aan 6 deelnemers het diplo ma kon worden uitgereikt, welke in de eerstvolgende algemeene ver gadering der maatschappij zal plaats hebben. Geslaagd zijn F. van de Plas- sche te Oostburg met lï'/j, A. Casteleijn te Groede, P. Polder man te Aardenburg en A. van Uxern te Groede elk met 12, J. den Bunder te IJzendijke met 10 en J. Faro te Cadzand met 9 van de 15 te behalen punten. De voorzitter, de heer Ilamma- cher wen3chte hen geluk met den goeden afloop en sprak de hoop uit dat zij met hun behaald di ploma succes zouden hebben en daarvan tevens een nuttig gebruik mochten maken. De uitslag van de Stieren keuringen heeft, voor wat Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, den navolgenden uitslag a. Keuring te Oostburg. Stieren met twee breede tanden, aangevoerd 3 Stieren. lste Onderhoudsbijdrage van 80. Prosper van P. B. Modde te Schoondijke, 2e id. van ƒ48 Paul Y 5211 van Corns. Verha- ge te Zuidzande, reserve Rubens van H. F. Aernaudts te Sluis. Onder de oudere Stieren blonk vooral de driejarige Prosper van P. B. Modde te Schoondijke uit, die ruimschoots verdient nog een jaar te worden aangehouden, wat ook het voornemen van den eigen aar is. Ingevoerde Stieren van minstens één jaar. Aangevoerd 2 Stieren. lste Aanmoedigingspremie van ƒ100.— niet toegekend, 2e id. 60.Cornelis David 5591 van Iz. Risseeuw-Tromp te Schoondij ke. De jonge Stieren waren min der bevredigend dan de oudere. Een vergelijking met de groote en zeer schoone collecties, die zich vroeger presenteerden, wijst niet op een vooruitgaande belangstel ling, wat de commissie zeer be treuren moet. b. Keuring te IJzendijke Stieren met 2 breede tanden. Aangevoerd 2 Stieren, le On derhoudsbijdrage van ƒ80niet toegekend. 2e id. ƒ48.Oscar 5592, van Ch. Wijffels te IJzen dijke, reserve Frans van C. B. Temmerman-Bonte te IJzendijke (Eiland.) Ingevoerde Stieren minstens één jaar oud. Aangevoerd 4 Stieren, lste aanmoedigingspremie van 100.Barnum van H. J.Sanders te Biervliet, 2e id. ƒ60.De la Rey van B. van der Slikke al daar. Twee dezer stieren waren zeer goed gevormd, de derde liet te wenschen over en was te veel vrouwelijk, terwijl de vierde door een gebrek ter voortteeling moet worden ontraden. Ook door de Maatschappij tot bevordering van landbouw en Veeteelt in Zeeland is besloten bij den minister aan te dringen op uitbreiding van politietoezicht in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren achtte men ook uitbreiding gewenscht. Pas is het jonge vee in enkele plaatsen in de wei, of onder Axel is reeds een koe ge stolen. Na de kippen en de var keus schijnen dus thans de koeien aan de beurt te komen. IJzendijke, 28 April. De he den morgen gehouden zitting van den gemeenteraad werd door slechts 5 leden bijgewoond de heeren Carpreau en Leenhouts waren af wezig. Na lezing en goedkeuring der notulen deed de voorzitter mede- deeling van de navolgende inge komen stukken a. de goedkeuring van het ko hier van den Hoofd. Omslag b. id. van de verordening op de heffing van keurloon van vee, vleesch en visch, ingegaan zijnde 7 April, (tot 26 April bracht de ze heffing ƒ16.50 op) c. missive van den minister van binnenlandsche zaken dat de wet op den leerplicht niet toelaat ont heffing te verleenen van het her- halingsonderwijs voor meisjes. Alhoewel het bijna zeker is, dat daaraan geen meisjes zullen deel nemen, is de raad thans toch ver plicht die gelegenheid open te stellen. cl. Procesverbaal van kasopne- ming, waaruit blijkt dat aanwezig was ƒ864.94. Alle voor notificatie aangeno men. Een ingekomen reclame op zij nen aauslag in den hoofdelijken omslag van J. P. de Witte, werd, als zijnde te laat ingekomen aan gehouden tot eene volgende zitting. Insgelijks werd aangehouden een request van slagers uit IJzen dijke, Hoofdplaat en Waterland kerkje met verzoek tot wijziging van de verordening op de heffing van keurloon van vleesch, wijl de ze bepalingen inhoudt die zeer nadeelig voor hun bedrijf en bij na onnaleefbaar zijn. Het zal tot nader advies wor den gezonden aan den rijksvearts. In de voorwaarden tot uitgifte van grond in erfpacht werd op verlangen van Ged Staten eene zoodanige rectificatie aangebracht, dat daaruit thans de vaste prijs blijkt. Ingekomen was een adres van een 36tal belanghebbenden bij den paardenhandel uit IJzendijke, Bier vliet en Hoofdplaat met verzoek tot instelling van paardenmrkten te IJzendijke. Burg. en Weth. stelden voor om bij wijze van proef enkele markten in te stellen doch de re geling van de tijden, wenschten zij aanden raad over te laten. De heer De Jaeger zag in deze markten zeer weinig heil. In Caprijcke is een bloeiende paardenmarkt moeten opgeheven worden, en die van Waarschoot gaat denzelfden weg op. De heer Heudrikse sloot zich hierbij aan. IJzendijke heeft een zeer flinke graanbeurs, die door de boeren wel uitnemend wordt ge acht maar niet door hen bezocht. Met de paardenmarkt zou dat even zoo gaan. Wellicht dat nog niet eens een derde gedeelte van de adressanten met hun paarden zouden komen. Ook om de hooge kosten is hij er absoluut tegen. Willen adressanten de kosten gezamenlijk dragen, dan zou spr. er wel voor zijn dat hun de toe zegging kan worden gedaan van de medewerking van bet gemeen te-bestuur. Dienovereenkomstig werd beslo ten. Verder stelden B. en W. eene wijziging voor van de meerge noemde verordening van keurloo- nen van vee, vleesch en visch. Er wordt wèl gesproken van het vernietigen van afgekeurd vleesch, maar niet van visch die afgekeurd is. Dientengevolge was een aanvul ling noodig in de desbetreffende bepaling, door achter het woord vleesch" te plaatsen de woorden »en visch". De heer Hendrikse merkte la- koniek op, dat Ged. Staten die dit blijkbaar niet hebben opgemerkt, in dezen even wijs waren als de raad, die het ook niet had opge merkt. Aangeboden en ter visie voor de leden werd gelegd het verslag omtrent den toestand der gemeente. Met ingang van 14 Sept. a. s. zal de huur van het post- en te legraafkantoor andermaal op de zelfde voorwaarden a ƒ360 's jaars worden verlengd. HG' R Kiem :f |W fJ f 11- 50 V JD.Z. o.oo Zeen in f Een tweetal reclames op hui aanslag in de hondenbelasting) name van Iz. Lous en N. J, J walda werden, aan de hand van verordening van de hand gewe» Ten slotte gaf de voorzitter n arne slag van zijn onderzoek naar vraag, opgeworpen door den hi i8' Hendrikse of bij onze gemeenl ambtenaren het fooien-stelsel staat. Door een 40tal landbouw wordt jaarlijks ter bekoming vergunning tot bemesting en weiding adressen ingezonden, vo welke vergunning aan de Provi ciale Griffie ƒ2.10 verschuldigd aan leges-gelden. Wordt het o maken van het request aan beambte ter Secretarie opgedi gen, dan rekent deze daarvoor 0.75. Dit gaat echter buiten de meente-administratie om en alzoo buiten de controle. De heer Heudrikse was de vooe zitter wel dankbaar voor zijn derzoek, maar het antwoord go niet de vraag, die hij bedoelde. Hij wil niet zeggen dat fooien worden afgeperst, maar g hg. heel vi p willig worden ze toch oi Au wel niet gegeven. Daarna werd de openbare zikg0, ting gesloten. *D k 4 Zeeu f 2 tine lil ooien qua 7, 3e 24 35 imin, arkei K dgië (oen ondi rijd; Te Utrecht is Zaterdagmi dag naar het »U. D." me li een man, die met een ham wagen reed, door eigen onvooi zichtigheid in aanraking gekomi met een tram en door het paai zoodanig op de borst getroffen, dl gQp hij stervende naar het Ziekenhu #05 werd overgebracht, alwaar hij koi 602' daarop is overleden. 651 In den nacht van Vrijffl op Zaterdag is ingebroken in hi pakhuis van de firma Veeweegi en Kok in het Bergijnhofslop Awsterdam. De dieven hebben zich met el valschen sleutel toegang verschal twee kisten met lederwerk opei gebroken en deze geheel geledig De gestolen voorwerpen, b( staande uit sigarenkokers, tascl jes, porte-monnaies, enz. vertegel woordigen eene waarde van ruil ƒ1000. Volgens de Goesche Crt. zi over anderhalf jaar het Algenv Depót van Discipline te Vlissi gen tot het verledene behooren Te Broek-op-Langedijk (N. H.) is de 22jarige dienstbode va den heer B. te water geraakt verdronken. Ziekte der Koningin. Het verloop der ziekte van H. M' de Koningin geeft ook heden re den tot tevredenheid.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2