-ij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. i No. 689. Woensdag 30 April 1902. lle Jaarg. m jemeenteraad Buitenland. enl RESKENSCHE COURANT, s-t 'ijztl sell ette i, E B ABONNEMMT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling, j alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief.^ Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- cn Vrijdagavond bij den uitgever C. BIEI,EMAX te Breskens. SE1 19 e« iSt, o elijk we als bekend mogen nderstellen is de verkiezing of idaatstelling ter benoeming een lid van onzen Gemeente- bepaald op a. s. Vrijdag. fU an die candidaatstelling, die j vrij kort voor de deur staat, hier geen enkel teeken van rna a merkbaar. su kan weten, dat we des- 't was na afloop van de ;e periodieke raadsverkiezing on-, et systeem hebben aanbevolen róór eene candidaatstelling on- ag van gedachten te wisselen, e blijven natuurlijk daaraan de voorkeur hechten boven de •onsjes, die vaak leiden tot idaatstellingen, waarvan stem- 'KE verbrokkeling veelal het ge- is, wijl zoowel aan de voor- ding als aan de verdere lei - van dergelijke candidaatstel de noodige ernst ontbreekt, en zou kunnen zeggen, dat als acht personen samenkomen, ecature bespreken en als ge- van dien een candidaat stel- dit evenzeer te beschouwen is en onder-onsje. ipervlakkig beschouwd is dit zekere hoogte niet ten vol- ontkennen. aar bij nader inzicht zal toch dat zulk een samenkomst en dl ilon een ander karakter krijgt indien deze personen tot dit doel samen komen met het resultaat als we boven zeiden, dan wanneer iemand het in zijn hoofd krijgt een be paald persoon te candideeren, waar toe met eenigen invloed zeer ge makkelijk het vereischt aantal na men op een lijst is te brengen. Zulk een bijeenkomst heeft ook dit voordeel dat ze reeds eene voorbereiding is van het officiëele verkiezingswerk. Ze is bovendien daarom ook verdedigbaar, omdat bij aanwijzing van een persoon door minstens zes ingezetenen een officieel gedeelte is vervuld. Maar dan is het, dunkt ons, toch verkieselijker dat daarover te voren van gedachten wordt ge wisseld. Ook omdat het teekenen in pri vé op een lijst aan bezwaren on derhevig is. In vereeniging ligt kracht en als enkele personen samenkomen het getal behoeft niet zoo groot te zijn, en men moet zich daar door dan ook niet laten afschrik ken dan gaat daarvan reeds eenige kracht uit, en is het teeke nen eener ljjst minder moeilijk. Het is, in aanmerking genomen, dat a. s. Vrijdag de lijsten moe ten worden ingeleverd, kort dag. Maar toch niet te kort om zich nog eenigszins te organiseeren. Een bepaald voorstel voor een of ander persoon ligt niet op on zen wegmen loopt zoo licht ge vaar mis te tasten.' Doch het voorstel om zulk een bijeenkomst te houden, doen we thans in het openbaar, leder kan daarover alzoo oordeelen. Mogen thans deze enkele rege len eenigszins resultaat hebben en er toe bijdragen, dat zich eenig publiek leven in dezen openbaart. C. D. Men leest in zake den vrede niets anders dan dat de leiders der Boeren dan her en dan der waarts trekken. Want van de voorwaarden ver neemt men niets, en het schijnt, zegt men, dat ze daarom zoo ge heim worden gehouden omdat ze beel wat anders bevatten dan voorheen. Te betwijfelen valt zulks niet, want waar de aanvankelijke voor waarden reeds zijn afgewezen, ligt het voor de hand dat de Eu- gelschen met meer aannemelijker voorwaarden moeten aankomen, wil er kans zijn, dat ze in over weging worden genomen. Oorlogsnieuws is er weinig of niet. Onbereikbaar, ja onvindbaar blijven ook de Boeren commando's in de Kaapkolonie, hoewel men hunne tegenwoordigheid van Brit- sche zijde soms terdege gewaar wordt. Hoe, in tegenoverstelling met het gangbare Britsche officiëele voorgeven dat het met de bewe ging daar gedaan is, de ware staat van zaken in de Kolonie is, valt op le maken uit een zeker niet van p irtijdigheid ten gunste der Boeren verdachte schildering, die onder dagteekening van 23 Maart door een Reutercorrespon- dent te Victoria-Road van den toestand wordt gegeven. Het werk van het schoon vegen" der Kaapkolonie, zegt de corres pondent, om haar te zuiveren van de ingedrongen Boeren en rebel len-commando's, is een verdrietig werk. Daar het land zoo ontzettend groot is en de commando's naar verhouding klein zijn, is het bijna onmogelijk, ze tot een gevecht te dwingen. De Afrikaander bezit de mili taire karaktereigenaardigheden van zijn rus, en toont eerst dan lust tot strijden, wanneer hij kan na gaan dat de overwinning aan zijn zijde zal zijn. Van daar dat men wel hoort van verbrande en buit gemaakte Engelsche transporten, maar zelden van een flink gevecht. De zuivering van de kolonie is in werkelijkheid niet meer dan pa- trouillewerk in het groot, en het resultaat hiervan bestaat slechts daarin, dat de vijand opnieuw wei deland gedrongen wordt. Gedurende de laatste drie of vier maanden hebben de colonnes onder [Crabbe (thans Bethune), Capper, Wyndbam, Niekalls, Lunds en verscheidene anderen de Wes telijke districten van Beaufort West tot aan de zee en noordelijk tot aan Van Rhijnsdorp, Calvinia, Fraserburg en Willeston doorkruist. En de uitslag is geweest, dat de Britten twee transporten ver loren, maar daartegenover de ge vangenneming, behalve van Hugo en Van Heerden, ondanks de ge forceerde marschen en uiterste in spanningen om voeling met den vijand te verkrijgen, slechts zeer geringe voordeelen kunnen aan wijzen. Berichten uit Rusland, over Berlijn ontvangen, gewagen van een ernstigen Boerenopstand in de provinciën Pultawa en Chaakow. Het aantal der ontevredenen wordt op 18000 geschat. Door de onoordeelkundig harde tusschenkomst der militaire macht heeft de beweging een bedenkelijk karakter aangenomen, zoodat de nieuwe Minister van binnenland- sche Zaken besloot zich in persoon ter plaatse te begeven. !,2) predikant was ee n oud man, velen had zien komen en Ogaan aan deze plaats, maar werd hij bewogen. Nimmer 1.6# had hij een huwelijk voltrok- onder zoo ongewone omstan- leden en de verschijning der 'of 200 feestelÜk en zo° P'eek" zonder de minste bruilofts- ja zelfs zonder de tegen- 'fdigheid van een enkele deel- 'ende ziel, had iets roerends hem. Iet jonge meisje, dat het Eu- „,l 'oh te weinig machtig was, om woorden van den geestelijke te volgen, die uit tandeloo- zen mond zacht en bijna onver staanbaar in hare ooren klonken, bad stil voor zichzelve de man aan hare zijde moest haar een teeken geven, dat zij moest ant woorden en den ring verwisselen. Maar zij verstond het, dat de geestelijke den zegen over haar uitsprak, zij nam dien aan gloei end en vurig, als eene zalige be lofte. Toen bood zij den gelief de haren mond tot een kus, voor het eerst voor Gods oogen, als uwe vrouw, zeide zij. Vast sloot hij haar in de ar men en kuste haar de schitteren de droppels weg, die als het schoon ste bruidssieraad aan hare wim pers hingen. Hij nam den ge- lukwensch van den geestelijke aan met een handdruk en leidde haar vervolgens weg. Opnieuw zorg vuldig in haren pels gewikkeld, werd zij door hem in den wagen getild, die wegreed in dezelfde richting, waaruit hij gekomen was. Naar Weslminster terug en ver volgens vandaar naar eene andere voorstad, zoo ging de lange rit en eindelijk hield men stil voor een klein, tamelijk eenzaam gelegen huis, welks vensters alle verlicht waren. Ook hier schenen zij ver wacht te worden, want de heer had nog geen tijd gehad om den zwaren geelkoperen knop te grij pen, toen de deur reeds geopend werd door eene jonge dienstbode, die buigend voor hein stond en de jonge dame bij het uitstijgen be hulpzaam wilde zijn, welke dienst de jonge echtgenoot echter liever zelf bewees. De dienstbode ijlde voor de aangekoraenen de trappen op en opende een helverlichte kamer, waarin een vroolijk helvuur brand de en twee groote lampen een zacht licht verspreidde. Het vrien delijke vertrek sloot alle pracht uit, maar was vol onbeschrijfelij ke behagelijkheid met de zorgvul dig3te bedachtzaamheid ten op zichte van iedere wensch of be hoefte van eene vrouw. Het was een klein bekoorlijk tehuis, zooals slechts de liefde weet te stichten. Welkom te huis zeide de jon ge man, welkom mijne geliefde lieve vrouw Te huisherhaalde zij, hoe schoon klinkt datEn uwe vrouw is het dan waar, Herbert Zoo waar, als deze kus, mijne Mugdaltjnu, hernam hij blozenden liet zijne blikken gaan over de slanke gestalte, die nu, licht om huld, in ideale schoonheid voor hem stond. Hij nam haar naast zich op de kleine sofa dicht bij den baard en drukte haar vast en teeder aan zijn hart. Zie om u heen, mijne geliefde, dit is uwe kleine beschei- dene wereld voor verscheidene ja ren, zal zij u niet te eng zijn en te eenzaam Verlevendigd en versierd door uwe liefde lachte zij. O Her- bert, dat alles is veel te schoon en te rijk voor mij de eenige grond daarvoor, dat gij dit para dijs schiept, is, dat gij het met mij deelen zult. Maar niet altijd, mijn lieveling, zeide hij, wij moeten de uren van de omstandigheden afdwingen en Ze dubbel genieten, troostte zij. En in de uren der eenzaam- beid Odan zal ik mijzelven verbe teren en volmaken, opdat ik u

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1