Binnenland. Gemengd. »Niet alleen onze kleeren, maar ook die van onze vrouwen en kin deren werden verbrand." Toch wordt het nemen der kleeren van krijgsgevangenen gedaan tegen de uitdrukkelijke orders van de auto riteiten. (Slot volgt.) I)e ziekte der Koningin. Uit Apeldoorn meldt men De ziekte der Koningin heeft zoowel in de naaste omgeving van het Paleis Het Loo als te Apel doorn groote deelneming gewekt. Toch kan niet gezegd worden, dat in het geheel niet vermoed werd, dat H. M. lijdende zou zijn. Bij aankomst van het Konink lijk Echtpaar op Het Loo zag H. M. er reeds minder opgewekt uit, en later vertoonde zij zich slecht» een enkele maal in Apeldoorn, ge heel in strijd met de vroegere gé- volgde gewoonte. Lang achtereen zat H. M. op een harer lievelings plekjes in het Koninklijk park te peinzen, ook wel eens een enkele maal te schilderen of te teekenen, doch zelden nam men op het ge laat van onze Koningin dien fris- scben, van levenslust, en opge wektheid getuigenden blos waar, welke in de omgeving van H. M. en bij het Nederlandsche volk, vooral in de dagen van de Kro- nings- en Huwelijksfeesten, zoo veel bewondering afdwong. Kort nadat men deze weinig bemoedigende stemming bij H. M. had waargenomen, ontving men bet eerste bericht van Hare ongesteldheid. Natuurlijk heerschte allereerst in de onmiddellijke omgeving van onze Koningin groote verslagen heid de stilte in het paleis, het niet uitrijden van den gewonen jacht- of ruiterstoet, de afwezig heid van den Prins op het terrein der lieideontginning dat, zooals men weet, een geschenk is van H. M., dit alles stemt uiterst somber. Gelukkig is 't bekend, dat H. M. nog in het volle bezit van haar bewustzijn is. gaat, zeide het kleine meisje, ik heb u toch zoo lief, zoo lief! Ik wilde, dat gij hier bleeft. Magdalena streelde teeder het jeugdige gelaat, dat zich vast te gen haar had aangevleid. Alleen zeide zij Ik kom weer. Na het eten doorschreed zij nog eenmaal den tuin, zij ging tot aan de hoornen bij het meer, die een zwijgend dak gewelfd hadden over haar jeugdig geluk. Nu waren zij kaalongehinderd blikten wolken en zonnestralen neder op de ver latene plaats, rondom stilte, ver welken en sterven. Zij had de zalige herinnering aan haar geluk hier willen ver sterken, zij nam niets mede dan een gevoel, treurig tot stervens toe, vervolgd.) Vrijdag deed zij nog eenige vra gen betreffende 's Prinsen verjaar dag en herinnerde er aan, dat het personeel op dien dag evenveel rust moest worden verleend als des Zondags. Op verlangen van H. M. werden bij een banketbak ker te Apeldoorn eenige taarten van ongewone afmetingen besteld voor het personeel, waarop in sui ker de dag van 's Prinsen verja ring in herinnering moest worden gebracht. Ook werden daarbij een aantal zakjes bonbons besteld, be stemd voor de kinderen van het personeel. »De Koningin-Moeder en de Prins zijn zeer onder den indruk beiden vertoonden zich tot dusver in het geheel niet buiten het Pa leis. Tot zeer laat blijven zij bij de ziekesponde van H. M. vertoe ven, en, naar men herhaaldelijk van verschillende zijden verneemt, draagt de Prins de uiterlijke spo ren van zijn lijden duidelijk waar neembaar op het anders zoo op geruimd blozend gelaat. De belangstelling in den ziekte toestand der Koningin is ook te Apeldoorn zeer groot. Voor het bureau der ApeldoornteAe Courant en andere bladen, waar de bulle tins onmiddellijk na ontvangst be kend worden gemaakt, verdringt zich op alle uren van den dag een dichte menigte, en de daarin vervatte officieele mededeelingen gaan van mond tot mond. Ook onder de kinderen openbaart zich dikwerf treffende belangstelling. Zondag werd in de Hervormde Kerk een ure des gebeds gehou den. Ook in de Gereformeerde kerk werd bij den aanvang der godsdienstoefening een toepasselijk gebed uitgesproken Voorts wordt bier van geestelijke zijde aange drongen op het houden van een algemeenen biddag. De stemming hier ter plaatse op dit oogenblik is zeer gedrukt. Een later bericht luidt In de felicitatie-registers ten paleize werd Zaterdag zeer druk door belangstellenden geteekend. Dr. Roessingh en Dr. Pot na men deel aan het diner met de Koningin-Moeder en den Prins. Te 's Gravenhage werd Za terdag op het uitdrukkelijke ver langen, naar men weet, van Prins Hendrik der Nederlanden zelf diens geboortedag, den tweeden dien Hij in zijn nieuw vaderland beleeft, niet als een feestdag ge vierd. Het Gemeentebestuur, dat reeds te voren de stadsfeestelijkheden afgelastte, handelde Zaterdag zelfs stiptelijk in den geest van den uitgesproken wensch, door ook de nationale driekleur niet van het Raadhuis te doen ontplooien. Ook van den toren der Groote Kerk was niet gevlagd en het caillon zweeg. Alleen van de Departementen van Bestuur en eenige andere Rijksinstellingen wapperde de Va- derlandsche vlag. De troepen van het garnizoen waren in groot te nue gekleed. Uit de woningen der gezanten van vreemde Mo - gendheden waren de vlaggen uit gestoken. Ook verschillende particulieren vlagden, sommigen met de drie kleur van Mecklenburg. Ten paleize der Koningin-Moe der te 's Gravenhage werd door vele belangstellenden uit alle krin gen in een register geteekend. In alle godsdienst-oefeningen werd Zondag gebeden met het oog op den ziektetoestand van H. M. de Koningin. In ae synagogen der beide Is raëlitische gemeenten te 's Hage werd Zaterdag tijdens de gewone godsdienstoefening voor de ge opende arke een bijzonder gebed uitgesproken voor het spoedig her stel der Koningin. Uit het Loo wordt van Zaterdag nader gemeld Talloos schier waren de bewij zen van sympathie en deelneming, welke de Prins op zijn verjaardag ontving, zoowel uit biuneu- en buitenland, van vreemdelingen en in het buitenland gevestigde Ne derlanders. Aan H. M. de Kouingiu-.Moe der werden mede vele telegram men gezonden, getuigende van be langstelling in de ziekte Tan haar dochter. Ondanks de groote en uit gebreide beweging die op touw wordt gezet door de miliciens der lichting 1895, om niet meer on der de wapenen te komen, is de minister van oorlog niet voorne mens intrekking of wijziging voor te stellen van het Kon. besl. waar- bjj deze oproeping is voorgeschre ven, en dat vermoedelijk in de laatste dagen dezer week de af kondiging kan worden tegemoet gezien terwijl de eerste '95ers, te weten de 4e comp. van het 2e reg. vesting-artillerie, reeds den 15 Mei a. s. zullen moeten opko men. ItRESKOS. 22 April 1902. Bij den aanvang van de giste ren alhier gehouden raadszitting sprak de voorzitter, uit naam der gemeente Breskens den wensch uit dat H. M. spoedig en volledig mo ge herstellen. Aan de nagedachtenis van wij len den heer P. Monjé werd an dermaal een woord van waardee ring gewjjd. Na lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeliug gedaan van enkele ingekomen stukken meerendeels bestaande in missives van Ged. Staten tot goedkeuring van genomen raadsbesluiten. De rijksbijdragen in de kosten van het lager onderwijs bedraagt voor 1902 ƒ2220. Nopens het adres van 58 inge zetenen tot geheele of gedeeltelij ke afschaffing van de kermis werd door Burg. en Weth. voorgesteld dit voor kennisgeving aan te ne men. Nadat enkel door den heer Weijkman was verklaard, dat de maatregel bij het adres aangege- ven, hem te ingrijpend voorkwam om daarop te durven ingaan, werd overeenkomstig het eenstemmig voorstel van het Dag. Bestuur met algemeene stemmen besloten. Aan den heer I. de Bruijne werd op zijn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag ver leend als gemeente-geneesheer. In de ontstane vacature is voor- loopig voorzien door de benoe ming van den heer Eraser Sr. te Schoondijke en zulks zooals deze dat voorheen heeft waargenomen. Als blijk van symphatie met het onderzoek naar de mogelijk heid om te komen tot een pensi- onneering van alle gemeente-amb tenaren werd aan de Ned. veree- niging tot bevordering van ge meente-belangen een stoffeiijk be wijs toegekend van ƒ10.ter tegemoetkoming in de kosten die dat onderzoek vorderen. Aan de Brigade-maréchaussee te dezer plaatse werd opnieuw een gratificatie van 25 toegestaan voor bewezen politie-diensten ten bate der gemeente. Toen er op gewezen werd, dat men daarvoor toch wel iets meer gepresteerd wenschte te zien, gaf de voorzitter te kennen, dat hij als hoofd der politie eigenlijk het best kon oordeelen, doch hield zich overigens aanbevolen voor wenken in dezen. Nog werd medegedeeld dat B. en W. de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad hebben be paald op Vrijdag 2 Mei, de stem ming op Vrijdag 16 Mei en de herstemming op 27 Mei a. s. Als leden van het stembureau werden aangewezen de heeren P. Risseeuw en J. de Hulster. Daarna ging de vergadering over in comité-generaal ter behandeling van bet kohier van den Hoofde- lyken Omslag. De verplaatsing van den heer F. Beun alhier als rijks-ambtenaar naar Hoedekenskerke, is ingetrok ken. Op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer met hoofdacte te Oost- en West-Sou burg is o. m. geplaatst de heer S. Frelier alhier, en voor die van onderwijzeres aldaar, rnej. D. F. Henry te Aardenburg. Bij het gehouden examen voor onderwijzer slaagden nog de heeren H. M. Blondeel te Aar denburg en J. M. Contant te Schoondijke. De heer VV. J. Val cand. te Rotterdam zal Zondag 4 Mei a. s. zijn intrede houden als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Bier vliet. In de Zondag te Oostburg gehouden vergadering van de Li berale Kiesvereeniging in het voor malig 4e district van Zeeland, werden de heeren J. A. Neeteson te IJzendijke en Iz. de Hullu te Schoondijke als leden van het Be stuur herkozen, en in plaats van den heer J. de Bruijne-de Die, die als zoodanig zijn ontslag had ge nomen, werd benoemd de heer P. van Houte, burgemeester van Schoondijke. In eene later te houden stuursvergadering zal een vooi s|; ter worden benoemd. Goedgevonden werd den tih mr. S van Houten uit te na t gen in het najaar een spreeklx g te laten vervullen in eene bare vergadering der vereenigi ers lis. Oostburg. "Voor de levering onderhoudsgrint behoeve den gi weg Oostburg-Groede is in gesel ven door de heeren C. J. de voor ƒ3.99, J. Ph. Salomé ƒ3.80 en J. M. H. van de de-Monjé voor ƒ3.74 en voor van den grintweg Oostburg terlandkerkje door de heeren M. H. van de Sande-Monje ƒ4,60, J. Ph. Salomé voor f\ en C. J. de Smit voor ƒ4.45 Alle inschrijvers zijn woona tig te Breskens en de inschrij gen gelden per M3. De gunning der leveringen eerst kunnen geschieden na goedkeuring na de goedkeui van de betrokken gemeente- sturen. g tond and prake Daar v geer e |isje aa g uemei )e jus ern»l fs der gemo' isje i udu, ine Deze ig vai fhtin| .trent (isje. Ti Oosthurg. Bij de gehoui aanbesteding van onderhoudsw ken is de uitvoering gegund volgthet metselwerk aan F, Christiaansen voor ƒ164, het merwerk aan J. A. German ƒ166.74 en het schilderwerk D. de Ridder voor ƒ139. Het leggen eener nieuwe best ting werd gegund aan W Daansen a ƒ1.69 en de ve: wing eener oude bestrating deuzelfden voor ƒ0.19 per M2. Aanstaanden Zaterdag dag zal in »De Eenhoorn' Oostburg het examen plaats ben van de leerlingen van snoeicursus der Maatschappij bevordering van Ooft- en Tui bouw in dit Kanton. i de i kindi vei isjari ipel idroi v Het a Pi iri '8h Li cl ih o prgei men ind Na gors eeft - Izoo in i z,g' pge I leidt «sic del ibe li idnietl Dezer dagen bevonden eukele kermiswagens met ners te Krimpen a/d IJsel, mende van Bergambacht. Een vijfjarig meisje bei langs de huizen te Krimpen wal bij zij in vrij goed Hollandsch dedelde, dat zij van hare oudi rooi gestolen was, en door de kerm; gem reizigers medegevoerd werd. De kinderen van den landbo mki wer P., aan wie het meisle i liel verteld had, brachten dit over a hunne ouders en spoedig kwi her het ook den Burgemeester ter ooi nig die zich nu onmiddellijk naar bnag Parket te Rotterdam begaf. sen Weldra begaven de jSubstituu na< Officier van Justitie te Rotterdai Mr. Mazel, en de Burgemeesl lie van Crimpen a/d IJsel zich de waarts en achterhaalden per tuig, vergezeln van rjjksveldvrac ters, de kermiswagens, die ree naar Nieuwerkerk a/d IJsel ve trokken waren. In het stationsgebouw te Niei werkerk werd de instructie ge voerd, waarbij bleek, dat de ke misreizigers, W. genaamd, on i ve to ke et te

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2