II IlliS k n S III i: C 0 U B A i\ T. Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde Distriet. No. 686. Zaterdag 19 April 1902. lle Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden yo.50, franco per post door het geheele Rijk yo.55, voor België y0.625, voor Amerika yo.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Yan 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. RIKMDIAA te Breskeus. ■NIMBI Een tweetal punten trekken thans de groote aandachtbet zijn de vredes-geruchten en de troebelen in België. Men zal ons moeten verontschul digen als we over het eerste niet veel te schrijven hebben. Eerstens omdat er niet veel over te schrijven valt, en ander zijds omdat wat men leest, zoo vaag en zoo weinig betrouwbaar is, dat we ons liever maar niet wagen aan het doen van mede- deelingen, die op vermoedens of op fantasie berusten. Immers men laat van uit de regeeringsbureaux niets los. En eigenlijk, houden we het er voor, kan de regeering nog wei nig meedeelen, wijl de stand der onderhandelingen nog niet zoo verre zal gevorderd zijn, dat iets positiefs kan gemeld worden. Daarom hecht men weinig of geen waarde aan de deels onder werpende voorwaarde die de Boe ren zouden gesteld hebben. Indien dat werkelijk eens zóó was, dan zou toch de vraag ge oorloofd zijn, waarvoor de Boeren dan zoo lang en zoo hardnekkig gestreden hebben, als ze nu hun ne onafhankelijkheid prijs geven. Of zou soms dit sensatiebericht in een der gezaghebbende Britsche bladen geïnspireerd zijn om de Engelschen eenigszins te verzoenen met de oorlogsrekening, die ze thuis hebben gekregen. Men moet dan weten dat op de begrooting door den oorlog een tekort is van niet minder dan 546 millioen gulden. Deze opening moet worden ge vuld voor het grootste deel door eene leening van 384 millioen en het restantje door buitengewone middelen, bestaande in het heffen van nieuwe belastingen. Met hoeveel angst de natie deze heeft tegemoet gezien, toch heeft het Lagerhuis met groote meer derheid hare goedkeuring aan de desbetreffende voorstellen verleend. Er is in Engeland tijdens den oorlog al zooveel geslikt, dat de ze enkele millioenen er nog wel bjj kunnen. Bij de vele vreemdsoortigheden waardoor deze oorlog zich heeft gekenmerkt en zeker uit dien hoofde allerminst aanspraak heeft op dien naam is nu nog deze gekomen, dat ondanks de onder handelingen, die heeten te zijn begonnen, de vijandelijkheden maar onverminderd worden voort gezet. Zou daarin soms voor de En gelschen dit voordeel zitten, dat nu de voornaamste leiders van den krijg van het terrein verwijderd zijn In de dagen van strijd dient men op alles voorbereid te zijn. Laat ons nu eens zien hoe het in België gesteld is. De werkstakingen in verschil lende bedrijven breiden zich meer en meer uit. In het voordeel der manifestan ten komt thans de omstandigheid, dat ze kalmer zijn, en thans meer naar hunne leiders luisteren. Natuurlijk komen nog wel on geregeldheden voor, maar deze uitzonderingen kan men niet al tijd schrijven op rekening van het algemeen, in tegenstelling van de geweldplegingen der vorige week, die wel ter dege een algemeene gisting verried Woensdag is de Kamer aange vangen met de beraadslagingen over de Grondwetsherziening. De diplomatieke, gereserveerde en publieke tribunes waren stamp vol De heer Beernaert (Rechterzij de), Minister van Staat, opent het 56. Of het hem gelukte zonder ee- nigen strijd Als zij des avonds alleen was op hare kamer, ontrukt aan de werking zijner betooverende na bijheid, als de stilte van den nacht haar omgaf, dan hoorde zij ande re stemmen in zich opgaan, dan die eenige liefdestem, die haar be- tooverde. Wat haar hart geliefd had bij dag, dat doemde bij de, duisternis van den nacht voor haar op als een spooksel. Als ge- Ween klonk haar dan het klateren van de kleine fontein in de ooren, van die fontein, aan welks mar meren trekken zjj zich zoo vaak gestaan had met hem als bidden de oogen keken de sterren in het stille vertrek en Richards beeld vertoonde zich in den half door waakten droom. Dan kon zij bid den, vurig en innig, als in de da gen harer jeugd en een verkwik kende slaap daalde dan neder op hare oogleden en hield haar dan gevangen, tot de dag weer kwam, de zonnige gouden dag, die alles weder schonk moed, hoop, kracht en hem En zoo kwam dan de ure van vertrek en Constantijn, die in weerwil zijner scherpe oplettend heid niet kon te weten komen, hoe de verhouding tusschen hen gekomen was, bevond op den mor gen van het afscheid Magdalena moediger en meer meester over zichzelve, dan hij gedacht had. Wel was zjj bleeker dan de vo rige dagen, maar geen trek op haar gelaat verried den strijd ,van haar hart, toen Herbert in tegen woordigheid der overigen hare kleine ijskoude hand een oogen- blik in de zijne hield. Geeu woord werd gewisseld, dan een vriendelijk vaarwel, hij wendde het hoofd niet om naar haar en zij zoud hem geen blik na. Waarlijk verlicht keerde Con stantijn, die hem naar het naaste spoorwegstation geleid had, terug dat Magdalena in de leerkamer, als gewoonlijk, hare plichten ver vulde en des middags met onbe vangen deelneming, zich mengde in het gesprek, dat voornamelijk over Herberts reis liep, deed hem zijne bezorgdheid plotseling in een overdreven licht beschouwen. Hij verheugde zich, dat hij Richard slechts in het algemeen tot weder- debat. Hij herinnert, dat 9 jaren geleden de Kamers reeds de Grond wet hebben gewijzigd, en men ge loofde toen, dat de vrede voor laugen tijd daardoor verzekerd was. Maar nu dreigt men de re geering met allerlei maatregelen van geweld. Nu wil men ons beletten te beraadslagen. Ik ben van oordeel, dat het te genwoordig kiesstelsel alleszins voldoende is. Sedert 15 jaar heeft de Kamer allerlei sociale wetten goedgekeurd en nu is het antwoord daarop eo- ne algemeene werkstaking Spreker erkent, dat de liberale Linkerzijde geen schuld heeft aan de ongeregeldheden. Van der Velde onderbreekt tel kens en roept, dat het algemeen stemrecht de eenige meester is. Het gaat nu vervolgde Beer naert om het bestaan van Bel gië. De Regeering, die zou wij ken voor het oproer, zou de po sitie, welke zij bekleedt, onwaar dig zijn. Spreker vraagt zich af hoe men er aan heeft kunnen denken Grondwetsherziening tot stand te brengen, waarvoor toch een meerderheid van twee derden noodig is, die men nooit zal vin den. De progressist Fe'ron is van meening, dat het Parlement aan den Koning kan zeggen, dat er reden is voor Kamerontbinding daartoe is het voldoende het voor stel tot grondwetsherziening aan te nemen. Om uur werd de zitting op geheven. De Russiche Minister van Binuenlandsche Zaken, de heer Sipiaguine, die zich door zijne jongste strenge maatregelen tegen de, hare wenschen naar hervor- vorming te kennen gevende jeugd, met name aan de Hoogeschool te Kielt', sterk gecompromitteerd had, zoodat zelfs van zijn aftreden spra ke was, is Dinsdag het slachtof fer geworden van een moordaan slag en daaronder bezweken. De moordenaar van den Russi- schen Minister blijkt een student der Universiteit van Kiew te we zen, Malyschew genaamd, die bij de laatste onlusten was wegge jaagd en bij wijze van straf in het leger was opgenomen, maar spoe dig daarop door den Keizer werd begenadigd. Een schot trof den Minister in het onderlijf, het tweede doorboor de de leverde derde kogel ver- keeren had aangespoord, zonder eenige bezorgdheid en stelde nu zijn eigen vertrek vast op een der eerstvolgende dageu. Magdalena zag hem heengaan met een angstig voorgevoel, als ware zij nu eerst de wereld inge gaan en als had zij nu eerst haar laatsten steun verloren bij de wan kelende en moeilijke besluiten, waarbij zij wel niet met hem be raadslaagd had, maar waarop de macht van zijn open en helder gelaat toch op zekere wijze in vloed uitoefende. Zij wist nau welijks, waarheen hij ging; de geheele familie was zoozeer ver vuld met Herberts nieuwe om standigheden en verbeterde voor uitzichten, dat men niet opmerkte, hoe onzekerheid en besluiteloos heid Constantijns naaste levens plannen regeerden. Was het de liefde voor Theresa, die hem zij ne innerlijke tevredenheid ont roofde, zoo was dit toch aan nie mand bekendhet was een feit, dat haar naam niet weder over zijne lippen gekomen was, nadat hij Magdalena zijne zorgen vóór haar als dokter had verhaald. Zoo werd het allengskens ledig op Tannensee en de gravin zag ongeduldig de berichten tegemoet, die haar zouden melden, dat bouw lieden en decorateurs hunnen ar beid geëindigd zouden hebben en dat het huis gereed zou zijn om hen te ontvangen. Want de No vemberstormen rukten de laatste blader en van de boomen, 's avonds en 's morgens zat men zoo dicht mogelijk bij het haardvuur, boe ken en muziek werden meer ge zocht en de taseh met couranten eu brieven was de morgengroet,

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1