Binnenland. len de onderhandelingen heel wat. tijd vorderen. Dat er evenwel wat broeit en belangrijke zaken in den boezem der Engel sche regeering te behan delen zijn, staal, vast. Immers de ongewone drukte aan het departe ment van Koloniën en het roeri ge van Chamberlain bewjjst zulks voldoende. Niets lekt natuurlijk uit. Men heeft dus af te wachten. Inmiddels zijn de Boerenleiders te Pretoria aangekomen. He/giï De toestand in België is de laatste dagen niet verergerd. De socialistische Kamer-ufge vaardigden hebben bij manifest de bevolking uitgenoodigd geene aan leiding te geven tot gewelddadige orde-maatregelen, daar zulks de zaak slechts schaden kan. We zeiden dat de toestand niet verergerd wasdat wil zeggen, dat het Zondag, de dag waarop algemeen voor ernstige tooneelen werd gevreesd, in tegenstelling met de vorige dagen kalmer was. Althans veel kalmer dan Zater dagavond. Toen ontruimden de politie en gendarmes de straten en wegen die uitloopen op het Volkshuis. Er werden eenige inhechtenis nemingen gedaan van tnenschen die revolvers, messen en ijzeren bouten droegen. De bewoners moesten de vensters sluiten alls openbare etablissementen werden ontruimd. In de »Rue de l'Escalier' werd een twintigtal schoten gelost op de gendarmes, tevens werd met steenen en bloempotten naar hen geworpen. Een betooger kreeg een schotwond in den buikeen tot den laatsten dag op Tannen- see bleef, want hij gevoelde zich door hem bewaakt, wat hem hei ineljjk vertoornde. Hij ondervond het duidelijk, hoe zijn vriend hem op alle manieren hinderpalen in den weg legde, zoodra hij alleen met Magdalena zocht te spreken zijn scherpe blik en zijne onver biddelijke bewijsgronden bereidden Herhert gevoelige nederlagen, als hij beproefde, het juiste gevoel van het jonge meisje op een dwaal spoor te brengen of haar helder oordeel te verduisteren. Voor hem hing alles daarvan af, den korten tijd daartoe te benut tigen, om haar vast aan zich te binden, haar los te maken van hst verledens en haar ongevoelig te maken voor vreemde indruk ken. Hoe volkomen hg een mees ter was in deze kunst, daarvan gaf hij eerst later de bewijzen, want niemand bemerkte het in deze dagen, hoezeer hij het ver stond, om invloed uit te oefenen op de besluiten van het onerva ren meisje. (Wordt vervolgd.) gendarme werd aan het hoofd ge wond. Een charge van de gendarmes in de Rue Haute werd evenzeer met revolverschoten begroet., waar op de gendarmes vuur gaven. Twee betoogers werden aan het hoofd ge.wond. Men zegt dal een persoon is gedood en dat twee be toogers, lie naar het hospitaal St. Pierre waren vervoerd, daar zijn overleden. De directeur van het hospitaal moest de gendarmes te hulp roe pen om te beletten dat de betoo gers zoudeu binnendringen om de lijken mede t nemen. Een pe loton gendarmes is voor het hos pitaal aangekomen. Tegen middernacht werd in de »Rue de la Violette" gevochten. Er werd op de politie gescho ten. De gendarmes chargeerden. Een man werd gewond door een messteek, anderen werdeu gekwetst door de kolfslagen der gendarmes. Een betooger werd in de zijde ge schoten. In de »Rue R diebeek" zijn 8 of 9 menschen gewond. In de »Rue Haute" werd vitri ool naar de gendarmes geworpen Een bewoner, die uit het vens ter keek, werd door een revolver schot van een gendarme gedood het lijk plofte in de straat neer. Het slachtoffer zon eerst heb ben geschoten. Wegens eeue lichte verkoudheid moet H. M. de Koningin dezer dagen Hare appartementen hou den. Dr. Roessingh heeft Zondag de Koningin bezocht Zou het aflasten van het be zoek van Prins Hendrik en diens neef Hertog Paul van Mecklen burg naar enkele plaatsen heden en morgen te brengen, daarmee in verband staan? ISKKSKF.VS. 15 April KMI! A.s. Zaterdagavond zal het mu ziekgezelschap »Uit het Volk Voor het Volk" alhier bij gele genheid van den verjaardag van Prins Hendrik, een uitvoering op het marktplein geven. Te Oostbnrg is het einde examen gehouden van den twee- d.n winterlandbouwcursus door den onderwijzer de heer A. de Smidt, leeraar aan de Rijkskweekschool te Middelburg, in tegenwoordig heid van den Rijkslandbouwleer- aar dhr. Kakebeke, de lieeren Mr. P. C. J. Hennequin en G. A. Vorsterman van Oyen, leden van het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, het bestuur der afdeoling »Oostburg" en een aantal belang stellenden. Aan het examen werd deelge nomen door 15 leerlingen, van welke een niet voor een diploma in aanmerking kwam. Aan de anderen werd door den Rjjks- landbouwleeraar een diploma uil- gereikt. De heer Mr. Hennequin sprak tot den onderwijzer, voornoemden heer De Smidt, een woord van hulde voor zijn uitstekend onder wijs. Hij betreurde het, dat de onderwijzer door zijn benoeming als leeraar in de plant- en dier- kurtde aan de Rijkskweekschool te Middelburg in het vervolg niet meer aan den cursus kan werk zaam zijn. De heer Kakebeke, zich hierbij aansluitende, hoopte dat de hier aanwezige onderwijzers met akte voor landbouw zich zouden beij veren, om een derden landbouw- cursus te Oostbnrg te kunnen houden Door een der leerlingen werd een woord van dank gesproken tot den onderwijzer en tevens tot de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, die de gelegenheid gaf tot het volgen van dergelijke cur sussen. iV. v d O. Het gezonken gedeelte van de Tonnenbrug te Vlissingen is weer opgehesehen. Men verwacht, dat het verkeer over deze brug binnen enkele dagen weer geheel hersteld zal wezen. Men schrijft van de Belgi sche grenzen aan het N. v. d. D. Dat Nederland met België een levendigen handel drijft in rund vee en boter, is algemeen bekend, doch dat ook wy jaarlijks aan onze zuidelijke naburen groote hoeveelheden kaas leveren, weet niet iedereen. In 1899 o. a. zond Nederland naar België 2,897,021 K.G. boter en 7,099,232 K.G. kaas, zoodat onze uitvoer van kaas dien van boter zelfs ver overtreft. In de laatste jaren is de uitvoer van boter ongeveer dezelfde gebleven, terwijl die van kaas nog is toege nomen. Zooals bekend is, wordt in Bel gië tegenwoordig veel werk ge maakt van de zuivelbereiding, en in de beide Vlaanderens is men ook begonnen met het maken van kaas. Een aantal inrichtingen van onderwijs zijn gevormd, waarin aan de jongedochters, de aanstaan de boerinnen, les gegeven wordt in het vervaardigen van verschil lende kaassoorten. Toch is dit tot dusverre in zoodanige mate nog niet gelukt als men verwacht had. Wel wordt op vele boerde rijen door d« vrouw of de dochter des huizes kaas gemaaktmaar deze kaas bezit slechts geringe handelswaarde zoodat de verkoop van melk of boter steeds voordee- liger is voor den Ylaaraschen landbouwer. Een vreemd ver schijnsel is het, dat, ondanks het invoerrecht van 12 franc per 100 kilogram, de Hollandsche kaas in België goedkooper kan verkocht worden dan die welke op de Vlaamsche boerderijen gemaakt is. Vandaar dat groote hoeveolheden kaas uit ons land naar België ge- zouden worden. De meest gezochte merken zijn de Edammer- en Goudsche kaas Wel levert Zwitserland zijn Gruyère, Engeland zijn Chester en OheilderFrankrijk Camembert, Brie en Roquefort, doch deze hoe veelheden zijn slechts gering te genover die, welk* Nederland le vert. De Hollandsche kaas is tot dus ver in België nog steeds »de bes te en goedkoopste in het gebruik". De besturen van het mu ziekgezelschap »De Harmonie", der zangvereer.iging Apollo" en der fanfarenmaatschuppij «Vlijt en Volharding" alle drie te Hulst hebben besloten te zamen een groot festival te geven op (5 en 13 Juli a. s., waartoe alle rau- ziekvere»nigingen uit Zeeuwsch- Vlaandereu en uit dé omliggende Belgische geitieenten, zullen uitge noodigd worden. («roede, 14 April. De heden namiddag gehouden algemeene vergadering van de onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij al hier gevestigd, werd door 33 deel nemers bijgewoond. Aan het door den Ontvanger- Secretaris uitgebrachte jaarverslag is o. in. ontleend, dat in het af- geloopeu boekjaar 41 nieuwe ver zekeringen werden gesloien tot een totaal bedrag van ƒ44 478, waar van ƒ28.725 in de le en 15.753 in de 2e klasse, waardoor het bedrag der verzekerde waarde ad ƒ3.033.277, na aftrek van 16 630 vertegenwoordigende de verzekeringen van 6 deelnemers, die de maatschappij hebben ver laten, is gestegen tot ƒ3.077.755. De rekening, waarvan de be scheiden werden nagezien door de lieeren Johs. Risseeuw te Groede en II. de Hullu te Zuidzande, gaf de navolgende resultaten Het goed slot der laatste reken ing was ƒ1123.48; aan inleg voor verzekerde gebouwen, herschatting en zegelgelden was ontvangen 911.72; de opbrengst van den jaarlijkschen omslag beliep 1352.85, da uitgezette kapitalen brachten ƒ2301.36 aan rente op terw.jl de opbrengst van verkoch te effecten ƒ9653.06 was. Tegenover het totaal der ont vangsten ad ƒ15342.47, stonden de navolgende uitgavenAan Brandschade was ƒ11182.26 uit betaald, waarvan ƒ3.55 aan de wed. C. Geensen te Groede, ƒ3.71 aan den heer A. Risseeuw Pz. te id., en ƒ11175 aan den heer Aug. Buijsse te IJzendijke, traktemen - ten eischten de vaste som van ƒ310, een som van ƒ2441.66 was belegd, terwijl voor de admini stratie en de huishouding der maatschappij ƒ498.89 was uitge geven, totaal ƒ14432.81. Zonder aanmerking werd rekening met een goed slot tat ƒ909.66 vastgesteld. Als directeur werd met 29 van de 30 geldige stemmen herkozen de heer Jac. Cappon te Cadzand, die onder dankzegging voor het hernieuwd blijk van vertrouwen de herbenoeming aannam. Tengevolge van de groote moei- te ondervonden bij den verkoop van certificaten op het Grootboek iler N. W. S., waartoe de mach tiging van de algemeene vergade ring van deelnemers uit een ex tract uit de notulen moet blijken, stelde de Directie voor haar thans deze machtiging te verleenen, op dat bij voorkomende gelegenheid aan dien eisc.h zal kunnen worden voldaan. Tegen deze machtiging bestond geen bezwaar, doch gemakshalve werd zij doorloopend verleend, om dat anders in een volgend jaar de Directie voor een zelfde feit zon kunnen komen te staan. Er ontspon zich nog een kort debat over de vraag van de Direc tie om voortaan in plaats van een proces-verbaal van het verhandel de ter algemeene vergadering on middellijk samen te stellen en door enkele aanwezigen voor ac- coord te doen teekenen, notulen op t» maken en die op de vol gende vergadering ter goedkeuring voor te dragen. Daartegen werd opgemerkt, dat, als deze notulen eerst op de vol gende vergadering zouden worden goedgekeurd, men in het onderha vige geval geen extract zou kun nen overleggen ter verkoop van certificaten, wijl niet ter goedkeu ring voorgedragen en niet-goed- gekeurde notulen geen kracht van gewijsde bezitten. Dit bezwaar werd ondervangen door de resumtie der notulen aan de Directie over te laten. Alsnu werd een zoodanig be sluit zonder hoofdelijke stemming genomen Tegen de machtiging om, zoo mogelijk, 3 °/0 in plaats van 2'/2 0/0 certificaten N. W. 8. aan te koopen bestond bij de vergadering geen bezwaar. Daarna werd de vergadering ge sloten. Oosl burg, 14 April. Heden avond had alhier eene samenkomst plaats van een 30tal miliciens verlofgangers der lichting 1895 van de meeste gemeenten uit het voormalig 4e district. Onder el kander werd besloten zich bij het Comité te Middelburg aan te slui ten, om bij de Staten-Generaal (2e Kamer) een verzoekschrift in te dienen om de oproeping dier lichting 1895 tegen te gaan. Oostbnrg. Gisteren werd een landbonwersknecht, die een jong paard bereed, uit het zadel en op den grond geworpen en kreeg daarbij van het beest nog zulk een trap op een zijner beenen,

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2