Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor liet voormalig vierde District. No. 685. Woensdag 16 April 1902. II6 Jaarg. Buitenland. EN :ns lira BRESKENSCOE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IMt lXMAN te Itreskens. De troebelen in België. o— Het is bekend dat bij onzen na- bnrigen Staat in verschillende groote steden als 't ware een soort ,?au volslagen anarchie heerscht. Bandeloosheid, rustverstoring, geweldpleging, doodslag en abso luut verzet tegen de gestelde machten zijn aan de orde van den dag. En dat enkel om de wetgevende macht te dwingen om te komen tot grondwetsherziening en tot het toestaan van algemeen kiesrecht. N u dat te langzaum gaat, orga niseert men eene totale revolutie, evenals een kind, dat niet terstond zijn zin krijgt zirh erg pruilig, ontevreden en onhandelbaar aan stelt. Die toestanden nagaande, komt men onwillekeurig tot de vraag of de socialisten die de maatschap pij op een heel anderen voet zou den willen iurichten, wel voldoen de blijk geven van de noodige kennis eener Staatshuishouding op ordelijken voet. Als partij-bladen in ons land met die onverantwoordelijke be weging sympathiseeren, is het niet te veel gezegd dat gezag, orde en regelmaat voor hen looze klanken zpn. En we gelooven werkelijk dat een voortborduren op het thema .algemeen stemrecht" ook in ons land thans niet dat succes zal hebben als men er van verwacht. Aangenomen dat deze toeken ning een zoodanig gevolg had, dat zij een volslagen omzetting in on ze vertegenwoordiging plaats vond, dan kunnen we ons niet voorstel len dat de natie met een omkee ring van onze Staatsinstellingen genoegen zou kunnen nemen, als men ziet, dat het optreden geheel tegen onze gebruiken en ons be staan indruischt. In België kondigt men thans een algemeene werkstaking aan. Wat nu heeft de eisch om toekenning van algemeen stem recht te maken met een werksta king, indien deze maatregel niet gebruikt wordt als eeu dwang middel En als deze argumenten de eeni- ge bewijsstukken zijn voor het rechtmatige van den eisch, dan is de vervulling van de toekenning daarvan verder verwijderd dan ooit. Want de revolutie als thans in België is op touw gezet, is den werklieden zoo onwaardig, en on verdedigbaar, dat algemeen stem recht hun zelfs niet meer toekomt, wijl ze volkomen blijk geven van volslagen gemis aan zucht tot or de en erkenning van gezag. De goedgezinde natie zou dus verplicht worden zich te regelen en te schikken naar bandeloosheid en geweldpleging. Kom, waar is toch het gezond verstand Hervormingen op verschillend gebied, ook op dat der maatschap pelijke toestanden, komen langza merhand tot stand. Ei) als men de beweging in het belang van den werkman verge lijkt met het begin en het stadi um waarin zij thans verkeert, dan zal men toch niet kuunen zeggen, dat aan dien staud geen aandacht wordt geschonken en geen midde len worden beraamd om misstan den weg te nemen. En als dat gaat langs den weg der evolutie, langs dien dus, waar van men meer zekerheid voor de toekomst heeft, waartoe dan die pogingen kunstmatig bevorderd, en alzoo op eene wijze die de ont wikkeling der denkbeelden meer schaadt dan ten goede komt. We behoeven hieraan weinig meer toe te voegen. Wie ons artikel over den bond te Aardenburg gelezen heeft, kan weten, dat we eene blootlegging van des werkmans waren toestand in de eerste plaats voor dezen het noodzakelijkst achten, omdat lip met meer kennis van zaken kan oordeelen. Dat dunkt ons de taak van hen, die zich opwerpen als volksleiders. Want de ontevredenheid aan wakkeren van hen, die zich mis deeld achten, en de schuld werpen op anderen, die meer met aardsche goederen bedeeld zijn, nu, dat is geen moeilijk werk. Maar hen aan het verstand bren gen dat ze ook plichten hebben te vervullen tegenover de maatschap pij, dat is een minder gemakke lijk, althans een minder loonend en minder dankbaar werk. En dankbaarheid verkrijgt men meer door vleijerij, dan door de vinger te leggen op de wond. Om het volk in België dat thans in een meer opgewonden staat verkeert, tot meer verzet aan te wakkeren en de kwade zijde van het gezag nog breeder uit te me ten, is geen kunst, maar het is wel een kunststuk om het tot re de te brengen. Zelfs een zeer ruim verspreid manifest tot kalmte aanmanend nu de volksvertegenwoordiging over het voorstel tot grondwets herziening beraadslaagt is in den wind geslagen en de zeer gegron de rede wellicht beschouwd als het werk eens verraders. Maar tot rede is het voor dit oogenblik niet vatbaar. Door een afschuwelijk optreden wil het eerbied afdwingen. Kunst matig dus, wil het eigen gezag vestigen. Doch even kunstmatig zal dat gezag ineenstorten. Kunst- en vliegwerk vergaat even vlug als het tot stand komt. Het zal met dit gezag gaan als met kinderen, die niet staan kun nen en toch willen loopen. Transvaal. De vorige week was een valsch gerucht verspreid, dat de vrede tusschen Zuid-Afrika en Engeland beklonken was. Niets is minder waar dan dat. Al wil de Engelsche Regeering niet anders dun met de Boeren aanvoerders te velde onderhande len, dit zal toch niet verhinderen dat Kruger de doorslag geven zal, en dus uit den aard der zaak zul- FEUILLETON. 55. Door het onverhoopt geluk werd de reeds bepaalde afreis der fami lie opnieuw vertraagd beraadsla- gingen en schikkingen omtrent Herberts nieuw levenspad deden op aangename wijze de uren voor bijgaan en in de trotsche zeker heid aan alle eischen tot een schitterend winterseizoen dit jaar volop te kunnen voldoen, haastte de gravin zich niet, om gevolg te geven aan de eerste oproeping. Maar ook van Herberts huwe lijk was geen sprake meer, men kon hem nu daarvan ontslaan en de gravin wenschte hem geluk daarmede, niet als had hij een geluk opgegeven, maar er een ge wonnen. Goed geeft moed, zeide de trot sche gravin triouifeerend tot haren echtgenoot, Herbert mag nu kie zen, waar en wanneer hij wil. Zij liet het zich om zijnentwil le welgevallen, dat het oponthoud op Tannensee van den eenen dag tot den anderen verlengd werd, want hij bleef tot den uitersten termijn en de opperjachtmeester moest hem ten laatste dringen, om het onvermijdelijk noodzakelijk op onthoud in de residentie niet al te zeer te bekorten. Ieder had hierbij zijne eigen meening. Waar de opperjacht meester deze plotselinge zucht tot het familieleven hield voor eene ernstige bekeering van tallooze dwaasheden, waar de gravin de zelve beschouwde als kinderliefde, daar kwam Constanten de waar heid veel nader en Magdalena al leen had volkomen zekerheid. Het viel Herbert ontzachl ijk zwaar van haar te scheiden, want de onver wachte wending van zijn lot had zijne plannen een nieuwe richting gegeven. Hij beschikte door zijn verdubbeld crediet en door zijne verwachtingen voor de toekomst, die, naar hij veronderstelde, nu gegrond waren, over aanzienlijke middelen en vroeg zich ernstig af, wat daardoor te herstellen viel. Een huwelijk met een arme, burgerlijke gouvernante Her- bert zelve, in de volheid zijner dagelijks aangroeiende liefde, bij den gloeienden wensch haar te bezitten, zou op dit oogenblik niet teruggedeinsd zijn, om het oordeel der wereld het hoofd te bieden en den juist geëindigden strijd met zijne ouders te vernieuwen maar de noodlottige bepaling in den brief, door den heer Nathan Ru ben overgebracht en op welke be paling deze noodig achtte nogeens mondeling terug te komen, name lijk, dat het jaargeld van 3000 thaler in geval van een huwelijk werd ingetrokken, stelde zijne wenschen paal en perk. Nochtans durfde hij Magdalena niet zorgeloos van zich vervreem den, haar niet aan vijandelijken invloed overlaten. Hij wist, dat Richard binnen korten tijd terug kwam, hij doorzag beter diens wenschen en verlangen dan Mag dalena, welke lig zoo verstandig en zoo welsprekend wist te mis leiden, met betrekking tot den aard der gevoelens, die de vriend harer jeugd voor haar koesterde. Hij wist ook, dat Constantjjn een trouw en eerlijk wachter was voor haar geluk en vreesde, haar te zullen verliezen, als de geheime band werd verbroken, door zijne persoonlijke nabijheid om haar heen geslingerd. Tot nog toe was het hem ge lukt, de offervaardigheid, welke Richard der jonge Italiaansche had betoond, voor te stellen als een daad uit liefde geschied en Mag dalena te doen gelooven, dat hij gelukkig was Maar Herbert wist, dat dit bedriegelijk beeld in nevel moest opgaan, als Richard tegen over haar zou staan, als de waar heid uit zijne oogen, de liefde uit zijne woorden spreken zou; als hij alles haar zou bieden, wat Her- bert niet te geven had huis, be scherming en naam. Daarbij was het hem zeer on aangenaam, dat ook Constantjjn

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1