Gemengd. Binnenland. En niet alleen in de hoofdstad, waar de begroeting van de ter vergaderiug terugkeerende Kamer leden minder joviaal plaats heeft, maar ook in andere steden is de toestand hachelijk te noemen. De politie heeft een zeer moeilijke taak. O. ate Luik zijn ernstige too- neelen voorgekomen tengevolge van het samentreffen der bende en de politie. Ook te Gent wa« het erg on rustig. Toen de Katholieke Ka mer-leden uit het station kwamen werden zij uitgejouwd en moesten onder escorte der politie naar huis gebracht worden. Middelerwijl wierp men met steer.en naar de zen en werd met blanke sabel een charge uiigevoerd waarbij ver scheidene personen gekwetst wer den. De lichtingen 1898 en 1899 zijn gemobiliseerd 0111 op het eers te sein te kunnen uitrukken Te Brussel randde een troep betoogers, die naar Schaerbeek ging, drie agenten van politie aan, welke zich in een koffiehuis be vonden. Ook dit gebouw moest het ont gelden. Er volgde een hevig gevecht. De agent Hotfeld kreeg een ko gel in de hartstreek en nog een die door den mond binnendrong en bij het rechteroog er weder uit vloog. Zijn kameraden moesten, toen hunne patronen op waren, de vlucht nemen, terwijl de arme ge vallen man met steenworpen, sla gen en schoppen afgemaakt werd. De manifestanten vervolgden de twee vluchtend# agenten. Een van deze wist te ontkomen. De ander, Berlandt genaamd, vluchtte, aan den schouder ge wond, in de >Rue Impériale" een koffiehuis binnen en verborg zich daar op den zolder. De socialisten belegerden nu 't koffiehuis, drongen er binnen, en zij met Richard haar geluk, met Werner haar leed pleegde te deelen, veranderde zij zoude voor niets ter wereld den jonge ren broeder hebben toevertrouwd, wat haar het hart zoo vol maakte en zoo ruim, veel eerder zou zj aan Werner eene volledige beken tenis hebben afgelegd. Richards terugkeer was niet ver meer af, iedere brief sprak er overmaar had zij vroeger dit oogenblik toe gejuicht, zoo was zij nu volstrekt niet meer in staat, zich voor te stellen, hoe het wederzien zijn zoude, hoe de toekomstige ver houding tot hem. Vreemdsoortige gedachten ver duisterden haar geluk geen schuld, maar onrustz j zoude een gedeelte van hare jonge zaligheid gegeven hebben voor de zekerheid, dat Richard gelukkig was. (Wordt vervolgd.) sloegen er alles stuk meubelen, flesschen, glazen, enz. Door het vall#n van een lamp vatten de vernielde meubelen vlam. De manifestanten deinsden voor dien brand terug en trokken heen. De agent Hoffeld werd sterven de teruggevonden in een goot, het geheele hoofd bebloed en niet vier diepe gaten er in, een kogel door de longen en gebroken ribben. De socialisten trokken verder naar het Noorderstation, waar zij in botsing kwamen met. de de po litie. Er werd dnik geschoten. Een inspecteur van politie werd gegrepen en op den grond ge worpen, hadend in zijn bloed en slechts door de tnsschenkomst van zijn kameraden werd hij gered. Een charge van bereden gen darmes greep ten slotte de oproe- rigen uiteen. Ook Koning Leopold is nog een oogenblik het voorwerp eener ma nifestatie geweest. Z. M. kwam Woensdag te Brus sel aan op een oogenblik dat een viertal socialistische Spaanscbe Kamerleden, wien het verblijf in België was ontzegd, door eene groote menigte uitgeleide werd gedaan. Zoodra men den Koning in het oog kreeg, werd Z. M. begroet met kreten als sieve het algemeen stemrecht", waartusschen zieh slechts een enkele maal sieve de Koning" mengde, doch ondertus- schen zwaaide men met hoeden en roode vlaggen en dreng men op, zoodat de koetsier der automobiel alleen door een groote handigheid zonder ongelukken uit het gedrang wist te geraken. Te Rotterdam heeft zich een comité gevormd van personen, ver lofgangers van 1895, dat zich ten doel stelt alle miliciens-verlofgan gers van '95 tot eene vergadering op te roepen, ten einde te trach ten d tor gezamelijk optreden, het oproepen dier lichting niet te doen plaats hebben. De oproeping ter bedoelde ver gadering kan binnenkort worden tegemoet gezien. llftHhfVS, 11 April 1902. Bij kon. besluit is benoemd als dijkgraaf van het Waterschap Groote St. Anna en Nieuwenho- ven, de heer J. du Bois te Groe- de. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzer zijn o. m. als kweekeliug geplaatstJ. H. Vis ser van Retranchement en A. P. Amelunxen van Biervliet. Op zijn gedaan verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer Ch. du Chenie te Biervliet als dijkgraaf van den Paulinapol- der. Het Hof te 's Gravenhage heeft den 18jarigen werkman N te IJzendijke, geappeleerde van een vonnis der arr.-rechtbank te Middelburg, waarbij hij wegens meineed was veroordeeld tot 1 iaar gevangenisstraf, andermaal tot ge lijke straf veroordeeld met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Te Sluiskil gem. Terneuzen wierp de vorige week een jongen op achtelooze wijze een klomp weg. doch had het ongeluk daar bij een zesjarig meisje te treffen. Tengevolge daarvan is het meis je ziek geworden en is de hals en de keel zoodanig gaan opzetten, dat ingeroepen geneeskundige hulp niet meer heeft mogen baten, wijl het kind is overleden. Muis. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, zijn als candidaten opgegeven de hee- ren J. N. Metz en I. Sanders- Meijer. Den 15 April heeft de stem ming plaats. De heer C. H. A. van de Vegt te Langezwaag heeft bedankt voor het beroep naar de Ger. kerk B. te Oosthurg. Te Vlissingen is Zondag avond door een onbekende oorzaak een der kisten gezonken, waarop de Tonnenbrug rust. Hierdoor zonk een gedeelte van de brug in de diepte weggelukkig op een oogenblik dat niemand er op was. Men is Maandag van gemeente wege begonnen het gezonken ge deelte op te hijschen, teneinde den overtocht weer zoo spoedig moge lijk vrij te maken, Vooral voor de werklieden der fabriek »De Schelde", is deze tij delijke stremming een groote last. Bij het gisteren te Middel burg gehouden examen voor de hulpacte slaagde o. m. mej. H. M. Ie Grand te Zuidzande, die heden slaagde voor de handwerken. Voor de vacante betrekking van 2e klerk bij de Prov. Griffie van Zeeland hebben zich 50 sol licitanten aangemeld. Sluis. Tot brievenbesteller voor de wijk Heille is benoemd P. Bauer te St. Anna ter Muiden. Cad/.and, 11 April. Ieder, die ons district kent, weet dat er tot verbetering van Zondagsrust nog al 't een en ander te doen valt. Nu heeft zich de vorige week in onze gemeente een com missie gevormd van 6 leden, on der voorzitterschap van den pre dikant Dr. W. H. Weeda, die de hand aan den ploeg heeft gesla gen. In een circulaire riep zij alle neringdoenden op, otn over 't sluiten van winkels, molens en werkplaatsen op Zondag te be raadslagen. Gisteravond is deze vergadering gehouden, aan 't einde waarvan 8 zich verbonden, om op 20 April te sluiten, en 4 de zaak in erns tig beraad namen. Er bestaat bo vendien kans, dat nog anderen 't goede voorbeeld zullen volgen. De commissie kan zich dus over haar aanvankelijk succes verblij den en zij, die het kloeke besluit namen, om met een ingeworteld misbruik te breken, verdienen ve ler dank en steun. Dubbele moord te Amsterdam. In den nacht van Woensdag op Donderdag is aldaar onder bijzon dere, deerniswekkende omstandig heden een dubbele moord gepleegd. Een oude, lamme man, die des daags in een rol wagentje werd voortbewogen en zijn bij hem in wonend nichtje, zijn in hunne wo ning, Czaar Peterstraat 37, op gruwelijke wijze om het leven ge bracht. De omstandigheden, waaronder deze misdaad is gepleegd, zijn de volgende De 60-jarige Pieter Brouwer, die sinds tal van jaren weduwnaar en tengevolge van een ruggemergs- lijden hoogst hulpbehoevend is, bewoonde het met zijn 30jarige nicht, Johanna Smal, welk meisje van jongsaf den zwakken oom ter zijde staat, den kruidenierswinkel, die gevestigd is in perceel 37 aan de Czaar Peterstraat, eenige hui zen van de Coehoornstraat af De eigenlijke zaak werd gedre ven door eeue winkeljuffrouw, de 28jarige Betje Polmann, die des avonds, na het sluiten van den winkel, te ongeveer elf uur, ver trok. Toen dit meisje oudergewoonte gisterenmorgen, te half acht, aan den winkel kwam, vond zij de deur nog gesloten, hetgeen haar in het eerst niet zeer bevreemde, omdat dit, hoewel hoogst zelden, wel meer gebeurde. Zij bereikte dan door een klei nen omweg, langs een andere deur toch haar doel. Dezen morgen was die deur reeds geopend, terwijl ook de keu kendeur aanstond en het meisje dus vlijen toegang had tot het keukentje, waarin de bedstede van het nichtje stond en tevens tot 't daaraan onmiddellijk grenzende slaapkamertje van dun ouden man. Met één blik zag zij, Jdat zóó wel in de keukeu als in de slaap kamer en de daar vlak voor lig gende winkel op ruwe wijze was huisgehouden. Alles lag overhoop, kasten en laden waren openge trokken, eeu geopend geldkistje lag op den vloer, kortom alles wees op diefstal. Het verschrikte meisje durfde niet verder binnengaan, doch riep de hulp in van eenige huren. Ontzettend was de aanblik van hetgeen men toen gewaar werd. In het bed van den ouden lam men man lagen beide lijken, op de gruwelijkste wijze verminkt. Blijkbaar was de ongelukkigs Brouwer in zijn bed vermoord en was het nichtje in de worsteling met den moordenaar, op het ont zielde lichaam van haar oom ge worpen en daar óók afgemaakt. Beiden waren in nachtgewaad. Het bed van het meisje maakte den indruk als of 't nog maar een kort oogenblik gebruikt was. Van beide slachtoffers was let terlijk de hals afgesneden, en de verwondingen waren met zooveel kracht toegebracht, dat het werk tuig, waarmede het geschied was, een bijl of soortgelijk wapen moet geweest zijn. Natuurlijk werden politie en ju stitie onmiddellijk met het ge beurde in kennis gesteld. Eeu nader onderzoek bracht aan het licht, dat de moordenaar aan de achterzijde de woning was binnengedrongen en zich verwij derd had langs denzelfden weg waarlangs de winkeljuffrouw het tooneel van den vreeselijken moord bereikt had. Bij gebrek aan aanwijzingen om trent in het huis aanwezige gelds waarden kon heden noh niet nauw keurig worden opgegeven wat ge stolen is. Vast staat, dat alleen geld is ontvreemd, daar de sieraden on aangeroerd zijn gelaten. Brouwer was zeer bemind om zijn goedheid, zoodat de deelne ming algemeen is. Aan boord van [het Engel- sehe stoomschip sSlieve Roe" ka pitein George, van Antwerpen met cement bestemd voor Seattle en ter reede te Vlissingen geankerd liggende wegen averij aan het tuig, is Dinsdagmorgen eene werksta king uitgebrokeu. Twaalf man van de equipage weigerden aan het werk te gaan, otuiiat zij het volkslogies niet goed genoeg vonden. De kapitein riep de hulp in der politie, die zich met een sloep naar boord begaf. Drie matrozen gingen onder po- litiegeleide naar Uen wal. Aldaar verlangden zij den En- gelschen consul te spreken, wien zij hunne grieven bekend maak ten. De consul trachtte hen te be wegen aan het werk te gaan en wees hen op hunne verplichtingen Het hielp echter niet; zij ble ven weigerachtig den arbeid te hervatten. De drie matrozen werden op het politie-bureau voorloopig in verzekerde bewaring gehouden. Een hevige brand woedde Dinsdagmorgen in de mouterij en drogerij der firma H. Henkes te Delfshaven. Aan de voorhaven 99105 lig gen de panden dier firma, waar de distilleerderij »de Ooievaar" ge vestigd is. Op een daarachter gelegen ter-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2