Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 684 Zaterdag 12 April 1902. lle Jaarg )ngevallenwet. FEUILLETON. Buitenland. it ii i; s k n s r ii ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. C 0 II R A T, ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. 0111.111 VS te llreskens. O Het bestuur der Rijksverzeke ringsbank maakt bekend, dat al len, die een of meer personen in dienst hebben voor de uitoefening van een verzekeringsplichtig be drijf, daarvan aangifte behooren te doen, bij een formulier, dat van 10 April e.k. af kosteloos verkrijg baar is bij alle postkantoren, bij en hulppostkantoren, en dat, na in tweevoud ingevuld en ondertee kend te zijn, aldaar weder moet ingeleverd worden na 15 April en vóór 1 Juni e. k. tegen bewijs van ontvangst. De kantoren zijn tot dit doel geopend op alle werkdagen op de gewone kantooruren, doch niet na 3 uur (Amst. tijd.) Verzekeringsplichtig zijn I. Alle bedrijven, waarin ten behoeve van het bedrijf eenig krachtwerktuig (stoomwerktuig, gas-, petroleum-, benzine-, heete lucht-, water-, electromotor, wind-, water- of door dieren gedreven molen enz.) wordt gebruikt, of waarin toestellen gebezigd worden, die stoom of gassen onder druk bevatten, als nader omschreven in in het Koninklijk Besluit van 12 December 1901 (SM. No. 266) Uitgezonderd zijn de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuin bouw en boschbouw, de schipperij en visscherij buiten de rivieren en binnenwateren, die in geen geval verzekeringsplichtig zijn. II. De navolgende bedrijven, ook wanneer daarin geen kracht werktuig wordt gebezigd lo. de meeste bedreven van fabrieks- en handwerksnijverheid, de bouwbedrijven en aanverwante vakken daaronder begrepen. Uitgezonderd zijn in hoofdzaak handweverijen, confectie bedrijven, hoedenmakerjjen, vervaardiging van vrouwelijke handwerken, schoen makerijen en inrichtingen voor stroobewerking, deze beide voor zoover die alleen uiet gereedschap pen en niet met werktuigen wor den uitgeoefend, sigarenmakerijen, kaasmakerijen die geen stoomke tel gebruiken en boterfabrieken, die zonder centrifuges werken, bakkerijen, wasch- en strijkinrich- tingen deze alle slechts dan als zij ten behoeve van het bedrijf geen krachtwerktuig bezigen 2o. de bed rij ven van schippers, die uitsluitend de rivieren en bin nen-wateren bevaren, de Zuiderzee en de Wadden daaronder begre pen, ook als zij geregeld van het buitenland komen of naar het gaan, het veerschippersbedrijf en de visscherij op de rivieren en binnenwateren, de Zuiderzee en de Wadden daaronder begrepen. Uitgezonderd is het schippers bedrijf, als het uttgeoefend wordt met een schip van niet grooter inhoud dan 60 M3, geen st .om- of motorboot zijnde 3o. de bedrijven van vervoer van personen en goederen, rijpaar den- en ballastondernemingeu daaronder begrepen, het laden en lossen, stapelen, wegen, meten en wegbergen van goederen, het ber gen van schepen en ladingen, het exploileeren van droogdokkeu en het bedienen van sluizen en be weegbare bruggen 4o. de bedrijven van straat- en gevelreiniging, van weghalen van asch of vuil, van mestberei- ding, het lompensorteerdersbedrijf, het lantaarnopstekers-, het schoor steenvegers- en het brandweerbe- drjjf; het vervenersbedrijf, het ontgin nen van mijnen en groeven, het delven van ijzererts, grint of keien, het exploiteeren van abattoirs en het slachtersbedrijf, het vischdro- gers-, vischrookers- en vischzou- 54. Maar de geoefende blik van den ouden rechtsgeleerde, die gewoon was gedachten uit te vorscheu en woorden te verklaren, vulde in stilte alle gapingen aan hij be merkte spoedig, dat andere, meer machtige indrukken de herinner ing aan de eerste jeugd hadden doen verflauwen, dat Richards beeld verbleekt was voor de kleuren pracht van het nieuwe leven of voor den gloed eener werkelijke liefde. Dit laatste was in Rubens oo- gen wellicht het meest te veront schuldigen geweest, want het hart laat zich niet dwingen en Mag- dalena had, voor zoover hij uit graaf Wolfs aanduidingen verno men had, geen verbindende belof te gegeven. Maar had hij den ontwikkelingsgang van haar hart juist beoordeeld, zoo dwaalde hij toch in de keuze van dat hart en liet, wat hem anders zelden ge beurde, de openbare meening in vloed op hem uitoefenen. Dat Herbert, de zoon des hui zes, die bovendien door ziekte aan zijne kamer gekluisterd was, zijn oponthoud op Tannensee verleng de, was niet meer dan natuurlijk dat echter Constantijn zijne afreis zonder grond steeds opnieuw uit stelde, moest in het oog vallen, en zooals hij nu aan Magdalena's zijde zat en zoo bedaard, bijna met meerderheid tot baar opzag, scheen het Ruben toe, als erkende zjj reeds zijne heerschappij. Een gevoel van medelijden overviel hem als hij er aan dacht, dat zij, die bestemd was geweest, om het kleinood van een edel mannenhart te zjjn, de speelbal zou worden van een gewetenloozen dwaas, want graaf Wolf had immers beweerd, dat Constantijn verbonden was door zijn hart of door zijne eer. Ruben had mogen waarschuwen of helpen, hij nam zich voor, tan minste ronduit met Werner te spreken. Gij waart mij niet geheel vreemd, zeide hij bij het afscheid nemen, toen Magdalena hem bekende, hoe zeer het vertrouwelijk uurtje pra- tens haar verheugd had, waardoor zij teruggevoerd was in een dier baar verleden, neen, gij waart mi) niet vreemd. Uw persoon kwam mi) bekend voor door den heer Lenz, die veel en gaarne over u tersbedrijf en bet gistpakkersbe- drijf; 6. het apothekersbedrijf, het bedrijf uitgeoefend in laboratoria, ook ten dienste van het onderwij» en verder alle bedrijven, waarin ontplofbare of vluchtige licht ont- brandbare stoften, of wel stoffen, welker dampen met lucht ver mengd ontplofbare mengsels op leveren. als opgesomd worden in het Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1902 (St.il. No. 22), vervaardigd, bewaard, vervoerd of ten behoeve var. het bedrijf, gewoonljjk in grooter dau daar aangegeffcu hoe veelheid, gebruikt of verwerkt worden, alsmede de handel in zoo danige stoften, als de handelaar ze gewoonlijk in grooter dan daar aangegeven hoeveelheid in voor raad heeft. Bij de bovenvermelde aangifte formulieren wordt verstrekt een bijlage, bevattende een meer uit gewerkte lijst van de verzekerings- plichtige bedrijven, benevens den tekst der Koninkljjke Besluiten onder I en 11 No. 6 bedoeld. Wie in onzekerheid verkeert of zijn bedrijf verzekeringsplichtig is, wordt in zijn belang aangemaand, toch de formulieren in te vullen en in te leveren, op welke hij de gronden voor zijn twijfel kan ver melden. Het Bestuur der Rijksverzeke ringsbank zendt hem bericht, in dien is gehleken, dat het bedrijf inderdaad niet verzekeringsplichtig is. Wie de aangifte van een ver zekeringsplichtig bedrijf verzuimt, is strafbaar volgens de wet. Te beginnen met het tijdstip, waarop art l der Ongevallenwet 1901 zal worden ingevoerd en dus de verzekering der werklieden te gen bedrijfsongevallen een aan vang zal nemen, van welk tijdstip nader aankondiging zal geschie den, zijn de werkgevers verplicht loonlijsten aan te houden eu aan gifte te doen van ongevallen, een en ander volgens nader vast te stellen formulieren. Onze Belgische naburen zjjn de zer dageu zeer rumoerig met be trekking tot het vraagstuk van het algemeen stemrecht. Nadat reeds enkele dagen de uianifestatiën bij eenvoudige be toogingen waren gebleven is ten slotte het bloed toch te vurig gaan strooraen en kwamen hier en daar handtastelijkheden voor. spreekt; uwe trekken kende ik reeds lang door een prachtige schilderij, die de heer opperjacht- meester naar Kattenstein gezonden heeft. Ariadne haar lot was eigenlijk te treurig, dan dat zij aan u uwe levenslustige hoopvolle trek ken zou mogen ondeenen eene Ariadne mag men van u niet ma ken. Zij is er ook geene zjj is eene Magdalena, zeide de kleine Hortense, die mede binnengeko men was. Magdalena lachte. Gij ziet, men heeft geen gelukkigen naam voor mij gekozen, zeide zij, gelukkig ben ik ;niet bpgeloovig. En al ware ik het Richard Lenz heeft het voorteeken weggenomen, dat aan dien naam zou kunnen ver bonden zjjn, hjj noemde mjj zijne muze en als zoodanig beu ik ge lukkig en ontsterfelijk. Toen de zaakwaarnemer zich verwjjderd had, deed men geen moeite meer om de bljjdschap te verbergen, waarmede graaf Wolfs grootmoedige boodschap de gehee le familie vervuld had. Magdale na bleef aan zichzelve overgelaten bij de verrukking der vreugde, die de anderen vereenigde de rust van haar geluk was een klein weinigje verstoord. Het broeder paar was haar weder zoodanig voor den geest gekomen, dat zij zich zelve afvroeg, of zij wel het recht bad, zoo zelfstandig over haar persoon te beschikken, daar toch haar geheele leven beschermd was geworden door de liefde dier bei den, of het dankbaar was, hun broederljjk vertrouwen met stil zwijgendheid te beloonen. De ge woonte van vroeger dagen, toen

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1