Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. r, No. 683. Woensdag 9 April 1902. lle Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. UI) teit imii: s k n mii i; ABONNEMENT. Per 8 maanden /0.50, franco per post door liet geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.626, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. IMilJDIAt te Rreskens. 78. Transvaal. Bij Barberton is een trein ontspoord, waarbij een goe ds 80 man gedood of jzwaar ge wond lijn. Ook dat is wser be schouwd als een van de vele on gelukjes, waardoor zich de oorlog tot nu toe heeft gekenmerkt. Immers men heeft het geweten ssn de onbekeudheid van de ge steldheid van den weg, waardoor de machinist het .ongeluk" niet heeft kunnen voorkomen. De bekende uitvluchten van En- gelsche zijde tsr geruststelling der natie zijn historisch geworden. Hoe toudsn anders de .ongelukjes" der Britsche generaals kunnen veront schuldigd worden Te Boesmanskop hebben de Britten een laager vermeesterd, doch zjjn van een slechte markt thuis gekomen, waut daarna zijn ie op een veel sterkeren vymnd gestuit, welk samentreffen den Engelschen op minstens 4 officie ren (het aantal minderen is nog niet gemeld) is te staan gekomen. Thans weder komt sr een be richt van een gevecht bij Driekuil in het Klerkdorpsche, waarvan de uitslag meer van een nederlaag dan van een overwinning voor de Engelschen heeft, hoe mooi Kit chener hel ook tracht voor te stellen. Eene Britsche colonne, op ver kenning in de richting van de Hartsrivier gezonden, stuit op sporen van Boeren-kanonnen en vervolgt die door struikgewas met den meesten ijver, tot zij, in het vlakke veld gekomen, zich plotse ling door eene onverwacht sterke Boerenmacht omringd ziet. Zich inderhaast verschanzen en eene verdedigende houding aan nemen is nu de boodschap, en een verwoed gevecht volgt, waarvan de uitslag wel is, dat de Boeren, ten getale van i5U0, ondanks de po gingen van De la Rey en Kemp, om hen tot volharden te dwingen, met verlies worden teruggeslagen, maar waarin de Engelschen toch .óók" zware verliezen leden, van één detachement Canadeescbe fuseliers zelfs alle manschappen öf gedood óf gewond. Men Zal moeien toegeven, dat dit er niet zeer schitterend uitziet, te minder wijl Kitchener den, door de Britsche troepen aan den dag gelegden moed ten slotte nog op op verdachte wijze prijst Een groot onheil, waarbij vier !0f 53. Zjj wus immer, immer ds mij- us, herhaalde hij vleiend en zoo zal het bljjven 1 O geliefde, hos zal ik u leiden en dragen en aan mijn hart drukken, hoe u omge ven met de goederen dezer aarde, als slechts het lot ons gunstig zij. Niet meer des predikantsdoch tertje zult gjj zijn, getooid met een krans van meiklokjes, parelen en juweelen zal ik u vlechten in de gouden lokken en al wat schoon is en groot, zal zich buigen voor u! Eén oogenblik, een kort oogen- blik slechts verwarden die Yleien- dt woorden hare zinnen en kleur den hare wangen met een purper gloed. het was de dwaze droom harer kindsheid, dien hij voor ha ren geest te voorschijn riep. Maar toen gevoelde zij, dat deze schit terende uiterlijkheden alleen de Ijjat konden zijn van haar geluk, nitt het geluk zelve en daarom zeide zij na kort stilzwijgen De gravenkroon, die gij injj schenkt en die mij blijft, is wel kostbaar, maar de mirtenkrans, die ik slechts eenmaal draag sn voor u al leen, is toch schooner Die voorstelling sleepte hem mede, tot geestvervoeringhij drukte haar aan het hart, als moest hy haar vasthouden voor immer. Welke beelden zijns smachten de fantasie hem ook voorgetoo- verd had, nooit had Magdalena hem voor oogen gestaan in de personen direct zijn gedood, en meer dan honderd, deels hopeloos gewond, had Zaterdagmiddag te Ib'ox Park te Glasgow plaats, bij den International Associston voet balwedstrijd tusschen Engeland en Schotland. Vóór het spel begon, was het publiek over de heining op het veld gedrongen, waardoor het uit zicht van de gereserveerde plaat sing al werd belemmerd. Om het spel te kunnen laten aanvangen, moest het publiek de menscheri van liet terrein verwij deren, maar een paar minuten na den aftrap kwamen de toeschou wers opnieuw van alle kanten door en vulden met duizenden het veld, waardoor de wedstrijd onmogelijk werd gemaakt. Ten slotte maak te de bereden politie een charge over het terrein om dat schoon te vegen. Ongelukkigerwijs stortte toen onder de opdringende massa een deel van de tribunes over een lengte van honderd voet in, en de menschen vielen over elkaar tus- sehon de planken, sommigen van 60 voet hoog. By de paniek raaktan bovendien velen onderden voet. Stukken van het amphithe atre werden gebruikt als hurries oui de gewonden naar het pavil joen te drager., dat weldra rol was, waa na de ongelnkkigen ach ter op het veld uitgestrekt in af wachting van doctoren en ambu lances, die gelukkig weldra ver- eehenen. Te vier uur waren veer tig personen met rib-, been en armbreuken onder medische be handeling, terwijl een zestig an deren mede voorloopig werden ver bonden. Het moet een ontzettend gezicht zijn geweest, dadelijk na het in storten, die kermende massa in de diepte te zien liggen temidden van de brokken van vloereu en heinin gen en aanvankelijk durfde nie mand zich te wagen op den rand van het deel der tribune dat nog stond, uit vrees dat het mede zou bezwijken. Maar toen men zag. dat geen verder gevaar dreigde, gingen dadelijk velen de onge- lukkigen helpen, en toen vonden zij reeds dadelijk twee lijken, en stervenden onder de gewonden. Het publiek voor den wedstrijd was niet minder dan 60.000 per sonen sterk. Om de aandacht van deze menigle af te leiden werd, op verzoek van autoriteiten, de wedstrijd spoedig hervat, en in middels werden rijtuigen en bran- schitterende schoonheid der bruid het spel. dat hij zoo lichtvaar dig was begonnen, had hij geen ernstig einde toegedacht. Maar nu haar reine, ongekunstelde zin hem dit voorstelde als het alleen mogelijke, als het alleen natuur lijke, nu scheen het ook hem het alleen schoone. Het korte gesprek werd afge broken door het binnentreden der gravin, maar de indruk er van had langen tijd nog uitwerking op Herbert en deed hem duizende plannen ontwerpen iu de ledige uren, waarin hy Magdalena niet zag, als zy in de leerkamer ver toefde. Nog had hy zijne ouders niet gezegd, dat hij alle huwelyksplan- nen met een rijk meisje, ten min ste voor het oogenblik, had op gegeven men dacht, dat de zaak slechts was uitgesteld tengevolge zyner Terwonding en tevergeefs zocht Herbeit naar een uitweg. De beslissing moest weldra val len, want op de brieven zyner schuldeischers waren hunne per soonlijke bezoeken gevolgd, daar zij een geheime afreis naar En geland vreesden. Daar verscheen op zekeren dag de heer Nathan Ruben op Tannensee en verzocht om een ouderhoud met den graaf de uitslag was vrijheid, levens genot en geluk. Als ooit een gevoel van dank baarheid Herberts zelfzuchtig ge moed vervuld had, dan was het ditmaal, nu de hulp juist bijtijds kwam, om hem te behoeden voor de ketenen van een ongewenscht huwelijk. Geen eerzuchtige plan nen, alleen plannen in verband met zyne liefde, vervulden hem cards en zdfs wagens ontboden, om de slachtoffers naar de gast huizen en hun woningen te voe ren. Maar de wedstrijd zon on der deze omstandigheden niet gel den. Te zes uur waren alle gewon den vervoerd 's avonds stierf eog een jonge man in het hospitaal. Dat brengt het aantal dooden op vier. Te Moikou is een moordaan slag gepleegd op den hoofdcom missaris van politie Trepow, door een dame die hem te spreken had gevraagd. De revolver, waarmede de bezoekster op hem wilde schie ten, ging echter niet af. De dame, eene onderwijzeres, Allart genaamd, werd onmiddel lijk aangehouden. Het bleek toen dat zij ook reeds bij de ongere geldheden in Februari werd in hechtenis genomen. Eerst sedert drie dagen was zij ingevolge een verzoek harer moeder ter wille van hare zwakke gezondheid we der in vrijheid gesteld, en nog wel op last van Generaal Trepow zelven. Wat de overheid wel niet tot verdere daden van clementie stem men zal. nu over de gouden bergen, die Ruben voor zijne verrukte blik ken tooverde, vlood zijn hart heen naar een stil, gelukkig eiland, waar hy wonen zou met de ge liefde. Hoe lang voor de liefde be staat geen tijd en voor den harts tocht geen duur i Ditmaal mocht de procureur zich verblydeu in eene uitsteken de ontvangst op Tannenseede heer opperjachtraeester noemde hem »mijn waarde Ruben" en mevrouw de gravin gaf toe, op aandringen haars zoons, hem aan tafel te noodigen, wat de oude man intusschen met hoffelyke be slistheid atwees. Daarentegen verzocht hy ont voorgesteld te worden aan de jon ge gouvernante, aan welke hy groeten had over te brengen en

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1