Buitenland. Binnenland. Uit Transvaal komt het onver wachte bericht, dat de heeren Schalk Burger, Reitz, Lucas Meij er, Krogh en van der Velde, uit makende de Transvaalscbe regee ring, met een extra-trein, die de parlementaire witte vlag droeg, te Pretoria uit Middelburg zijn aangekomen. Men brengt dit feit in verband met vredesonderhandelingen. Al is het nu nog niet zoover, toch broeit er iets van dien aard. Immers lord Kitchener had in opdracht om de regeeringen van de beide Republieken officieel in kennis te stellen met de gewissel de nota's van de Nederlandsche en Britsche regeering. Er blijkt dus uit een en ander dat Engeland de regeeringen en de Republieken nog wel ter dege als zoodanig erkent, en er nu van ge wapende rooversbenden geen spra ke meer is. Volgens verdere geruchten zijn de gedelegeerden per trein naar den Oranje-Vrijstaat vertrokken, ten einde President Steyn te ont moeten en met dezen te beraad slagen. Mag men verder aan het gerucht geloof hechten, dan zou het de bedoeling zijn, dat het geheele gezelschap naar Kaapstad afreist om daar ongeveer gelijk aan te komen met lord Wolseley, die. naar het aanvankelijk heette, voor particuliere aangelegenheden naar Zuid-Afrika ging, doch wiens reis thans de bestemming krijgt, door Koning Eduard gezonden te zijn om den oorlog tot een goed einde bedreiging weerhouden, als ik wankelde, dat weet hij en dat weet ook gij. Ik ben geene Na- omie die zegt: »Uw land zal mijn land en uw God zal mijn God zijn". Ik kan niets doen tegen mijne overtuiging, zelfs niet ter wille der liefde. E :n geluk, op leugen gebouwd, beteekent niets. Aangedaan streelde hij haar hoofd; gij zijt mijne goede, verstandige Esther de hoogste wijsheid is ook de hoogste goed heid. Maar Lenz zal hij even moedig zijn en zijne liefde zich daarmede tevreden stellen Gjj moogt hem niet geringer achten dan mij, hernam zij. Wij hebben nooit gesproken over dat gene wat ons scheidt. In ons hoogste streven zijn en blijven wij één. Of ook onze wegen in el kander zullen loopen, dat moet ik eerst zelve afwachten, mijn va der doen zjj het niet, zoo ben ik toch zeker daarvan, dat hij er mij niet te minder om zal achten. Zeg gij hem, wat hem bedreigt van de zijde zijner hoofden en laat hem kiezen wat hij wil (Wordt vervolgd te brengen. Zou het zaad door minister Kuyper, zeker toch met goed vinden of op aandrang van Ko ningin Wilhelmina gestrooid, nu reeds gaan ontkiemen. Dat men dan dat zaad de noo- dige tijd geve om tot ontwikke ling te komen, en haren groei niet kunstmatig bevordere. Aau de toeschouwers van het drama thans de plicht eene eer biedige afwachtende houding aan te nemen. Te Bergen-op-Zooui zullen van Rijkswege voor gehuwde militai ren 60 woningen worden gebouwd op een terrein aan Kijk in den Pot. Uit Apeldoorn wordt ge meld, dat aldaar alles gereed ge maakt wordt voor de komst der Koningin tot een verblijf op het Loo tegen 3 April. Prins Hendrik is dit jaar geplaatst op de kiezerslijst te 's Gravenhage, welke 20956 namen bevat. Niet alleen de brievenbe stellers hebben verhooging van tracternenten ontvangen, maar ook de assistenten en kantoorknechts der posterjjen. Door 't Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche On derwijzers wordt een onderzoek in gesteld naar 't aantal onderwijzers en onderwijzeressen, die op 15 Maart nog zonder betrekking wa ren. Het noodigt hen uit, hun naam en adres ten spoedigste op te geven aan 't algemeen Sekre- tariaat, Ceintuurbaan 286, Am sterdam, met vermelding van 't aantal malen, dat men gesollici teerd heeft, de plaats waar men zijn opleiding heeft genoten, en de mededeeling, of men al dan niet als tijdelijk onderwijzer(es) of als volontair werkzaam is. ItltF.SKE». 25 Maart 1903. Verleden week sloeg een span paarden van den landbouwer But ler te Groede aan de weegbrug alhier op hol en rende zoo wild de afrit van den weg af in de richting van de dorpstraat, dat stellig ongelukken zouden gebeurd zijn indien niet C. van den Heu vel het waagde achterop den wa gen te springen en door het grij pen der leidsels de paarden tot «taan wist te brengen. Thaus liep het zonder ongeluk ken af. De ijzeren aak van schipper Klaassen alhier is 11. Zaterdagmid dag np den berm van het kanaal te Hansweert geloopen, met het gevolg dat eenige averij aan het schip ontstond, dat terstond veel water innam ook werden tal van eieren, bestemd voor Rotterdam, beschadigd. Assurantie dekt de schade. Groede, 22 Maart Heden had alhier door de besturen van de polders Magdalena (gem. Schoon- dijke) en Groote Cornelia (gem. Gioede) de aanbesteding plaat» van het leggen van een grind- baan door die polders, ter lengte van 236 M. Ingeschreven werd door J. Vlot voor ƒ792, Abr. Lu- teyn ƒ787.50, C. J. de Smit 775 en J. M. H. v. de Sande ƒ598.83. Alle inschrijvers wonen te Bres- kens. Behoudens nadere goedkeuring is het werk aan den luagsten in schrijver gegund. Sluis, 21 Maart. Hedenvoor middag werd in het Hotel »Stad Sluis" alhier ten overstaan van den notaris J Lansen Croin te Zuidzande publiek geveild en toe gewezen de navolgende onroerende goederen ten verzoeke van den heer J. B. Ghijsels alhier, als le. Een woonhuis staande te Sluis in het Geweldigerslraatje, kadastraal bekend sectie A no. 1860, groot 25 centiaren met daar achter gelegen erfpachtsgrond, ka dastraal sectie A no 1858, groot 26 centiaren, toegewezen aan A. Caashoek alhier voor ƒ500. 2e Een woonhuis staande en gelegen als voren, sectie A no. 1861, groot 22 centiaren met. daar achter gelegen erfpachtsgrond sec tie A no. 1857, groot 23 c.A., toegewezen aan Jac. Dobbelaer voor ƒ505. 3e Een woonhuis en erf staan de aan de Beestenmarkt alhier, sectie A. no. 363, groot 63 c.A. aan C. van Vooren alhier voor f 655. 4e Een woonhuis en erf in de Oude Kerkstraat, sectie A deel van no. 1724, groot ongeveer 62 c.A. aan F. Gevaert voor ƒ860. Alle» onverminderd 8x/2 pCt. on kosten. Aardcnhiirg, 21 Maart. Heden middag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring der notulen deed de voorzitter mede deeling van de ingekomen stuk ken, waarvan we o. m. aanstip pen, dat het aantal behandelde te legrammen door het telefoonkan toor over 1901 1503 bedroeg; het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim werd voor kennisgeving aangenomen. Goedgevonden werd ter bestrij ding der kosten voor het onder zoek naar de mogelijkheid eener pensionneering van alle gemeente ambtenaren, ook die van vaste werklui in dienst der gemeente een bedrag van ƒ10 te bestem men. De vergoeding van gemeente wege in de bezorging van tele grammen bedraagt over 1901 26.60. De rijksbijdrage in de kosten van het lager onderwijs voor 1902 is ƒ1525. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven houdende tot ver nieuwing van een tweetal kadas trale kaarten, waarvoor de kosten ƒ31.50 beloopen. De voorzitter gaf naar aanlei ding hiervan te kennen, dat in dezen eene onbillijke en vreemd soortige houding heerscht. De kaarten toch zijn rijkseigendom en worden voor de eerste maal dan ook van Rijkswege verstrekt. Na de vernieuwing die door de gemeente moet geschieden worden de kaarten toch weer rijks-eigen dom eu daarin wil de voorzitter vooralsnog niet berusten. Ilij zou gaarne een advies geven, doch kan zulks thans niet doen namens B. en W. en wenschte mitsdien voor te stellen, het schrijven naar hen te renvoyeeren, ten einde in de volgende zitting dat advies uit te brengen. Hij hoopte tevens dat de tegenwoordige minister van fi nanciën, mr. Harte niet het dwa ze idee van zijn voorganger, doch eeu gezonder beginsel zal zijn toegedaan. Dienovereenkomstig werd beslo ten. Bij gedane kasopneming bleek aanwezig te zijn ƒ2129.825. Het suppletoir kohier op de hondenbelasting werd vastgesteld met 2 aanslagen in de le en 8 in de 2e klasse elk voor 6 maanden tot een bedrag van ƒ9. Nopens de adressen tot inkrim ping en niet-inkrimping van de kermis is het onderzoek door B. en W. nog niet ten volle afge- loopen, en kunnen alzoo nog niet met een bepaald voorstel komen Wijl de administratieve gang eener beslissing in deze verschil lende stadiums moet dooi loopen, zou deze slechts zeer korten lijd vóór de kermis van dit jaar in toepassing kunnen gebracht wor den eu daar dit storend zou kun nen werken op hen die haar be zoeken eu thans reeds belangrijke aanbiedingen deden bij eene be- bestendiging van den duur dei- kermis, stelden B. en W. voor, dat de raad hen diligent verklaart, en in den duur der kei mis voor dit jaar geene verandering te bren gen. Met alg. st. goedgevonden. Ingevolge den weusch van Ged. Slaten zijn in de begrooting voor 1902 enkele wijzigingen aange bracht, die thans mede door den Raad werden goedgekeurd. Tevens werd de post wonderwijs" verhoogd met een bedrag van ƒ37.50. wijl met 1 April a. s het salaris van mej. V. v. Oijen rechten» met 50 jaars verhoogt. De verordening tot invordering van de belasting op de honden is door Ged. Staten goedgekeurd, maar de min van Justitie heeft zich met éene strafbepaling niet kunnen vereenigen, nl. die, wJ in wordt bepaald, dat 8 dagen de aanmaning tot betaling derl lasting bij niet-voldoening de ho: van den onwilligen belastingschi dige door de gemeente wordt i gemaakt. Deze bepaling mc vervallen omdat niet de gemeen hare eigen rechtspleging heeft ;a leen de rechter moet bij vonn beslissen wat er met die hoi moet gebeuren. De levering van steenkolen t verwarming en die van petroleui tot verlichting alsmede het schooi houden der schoollokalen is altj bij abonnement aan bet hoofd di school opgedragen geweest Met de verwisseling van tituli ris wenschen B. en W. een audi re regeling te treffen, nl. de aai schatting der steenkolen voortaa door de gemeente te do«n geschie den en de verwarming en de vei lichting voor zoolang dit no zal duren, immers het ligt in d bedoeling ook de schoollokale van gasverlichting te voorzien - alsmede het schoonhouden der lo kalen aan het hoofd der school o te dragen. De heer Eekhout heeft tege dit. laatste geen bezwaar, indiei daaronder niet is begrepen d groote schoonmaak; hij zou dezi willen doen rangschikken oude die van het Stadhuis. Daarmede vereenigt zich d Raad. Aan de onderwijzer» Dieho Vrolijk en Hol werd eene grat.ifi catie toegekend van ƒ160.42 ei van ƒ75 voor de beide laatsten wegens bewezen diensten tijdeni de vacature van het Hoofd. Ter bestrijding van de kosten voor de vergaderingen van de commissie tot wering van school verzuim stelden B. en W. voor te beschikken over de onvoorziene uitgaven der begrooting van 1901, en wel in dier voege van 25 ets. voor elk lid en 50 ets. voor den Secretaris per vergadering. Dhr. Van den Berg kan zich niet herinneren dat daaromtrent een besluit is genomen. De voorzitter meende dat hem dan zijn geheugen parten speelde, want er is wel degelijk over ge sproken, onder bijvoeging dat, met het oog op de werklui die in de ze commissie zitting hebbeu, de 25 cents voor dezen een lokvogel zou zijn de vergaderingen bij te wonen. Evenwel zal in de volgende vergadering zulks uit de notulen aangetoond en alsdan eene defini tieve beslissing omtrent dit voor stel genomen worden. Voorts werden enkele posten dier bsgrooting af- en overge schreven op die, welke waren overschreden. Vervolgens werd eene voorloo- pige regeling van het herhaliugs- onderwijs aangenomen, waarin o. in. werd bepaald dat dit ondervrjjs

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2