Binnenland. GemengcL werd de vraag gesteld of het op den weg van de afdeeling lag bij (led. of l'rov. Staten voorziening te vragen in den onhoudbaren toe stand waarin de provinciale wegen verkeereu, tengevolge van het op te beperkte ruimte leggen van de tonrondte. Indien dit noodig mocht zijn, zou op zeer korten tijd een mas sa handteek.mingen te verkrijgen zijn van landbouwers en vracht rijders die het groote ongemak daarvan ondervinden. Met kwam den voorzitter wen- schelijk voor, met het oog er op dat de provinciale wegen ook in andere deeletl van Zeeland gele gen zijn dan in dit kanton, der afgevaardigden ter hoofdbestuurs- vergabermg op te dragen deze zaak aldaar ter sprake te brengen. De heer Van Oyen gaf in over weging dat het afd.-bestuur zich richte tot het Hoofdbestuur, dan wordt het als punt van behande ling op de agenda geplaatst. En dit kan zich dan tot Ged. Staten wenden. Het is dan wel niet een uitgemaakte zaak, dat men gehoor krijgt, maar dat is toch de weg. Zoo heeft het Hoofdbestuur zich reeds ten vorigen jare tot dat col lege gewend, met het verzoek in de noodstallen, waarin paarden met de provinciale booten verzon den worden, enkele latjes op den bodem aan te brengen, ter voor koming van het vallen der paar den door de gladheid. Hoe een voudig en hoe goed het ook zijn zou, toch zijn die latjes er nog niet. Naar aanleiding van een vraag van dhr. De Vlieger of het Be stuur het niet daarheen kon lei den, dat de leden der afd toe gang hebben op het terrein der keuring van hengsten, eenrpiaes- Hoed u, Esther, hoed u, zei de oude man. waarschuwend, dat geen dwaallicht u lokke in het ledig. Wee de vrouw, die den hechten steun van den levendigen God verliest, want er komen duizend en duizend oren, waarin zij Hem zoekt en zij heeft den weg verlo ren, waarop zij Hem mocht roe pen en zij kent Zijnen naam niet! Zij drukte hare smalle hand op zijnen arm wees gerust, vader, wij aanbidden nog denzelfden God. Maar gij moogt den man niet miskennen, wiens gansche leven de getuigenis gaf, dat hij niet viel in de diepte, maar wel dat hij omhoog steeg tot het licht van God. Hij was geen jood meer maar leefde hij niet naar d«n wil des Heeren Hij was ook geen Christen maar vervulde hij niet de geboden der nieuwe leer in al les, wat die leer zoo schoon maakt? Was hij niet onuitputtelijk in liefde, zijne overtuiging getrouw, groot in het vergeven (Wordt vervolgd tic die uit Ie maken is met .de regelingseoiinnissie met. die ken- ring belaft ontspon zich een lang rad.g debat over die keuring zelf mei hare onpractische wijze op het keuren naar cornage. Verandering hier in aan te brengen gaat niet omdat 't een wet is. Esrst als er bepaalde fei ten kunnen aangetoond worden ten bewijze van gebreken die de wet aankleven, bestaat er reden op eene wijzigiug aan te dringen. Maar nu die wet pas één jaar in werking is, ontraadde de lieer Van Oyen de vergadering ten sterkste, het hoofdbestuur te ver zoeken zich tot de regeeriug te wenden. Een ten slotte te berde gebracht denkbeeld 0111 de v rgadenngen vooriaan te half tien te doen aan vangen, was niet meer in staat de belangstellingder aanwezigen gaan de te houden, en werd van de be stuurstafel als sonaannemelijk" verklaard. Naar aan het HUtl. wo'dt medegedeeld, zal H. M. de Ko ningin dit jaar het gewoon bezoek aan Amsterdam niet brengen. ltltF„SKF,\S. 31 .1111 art 1!»03. Naar men ons vezoekt t,e mel den is aan .ten Raad dezer ge meente het navolgende adres ge zonden De ondergeteekenden, allen in gezetenen der gemeente Breskens, hebben de eer zich tot Uw Acht baar College te wenden met een dringend en ernstig verzoek. U de verzekering gevende, dat z.j met dit verzoek tot L komen uit oprechte belangstelling voor de Gemeente, houden zij zich over tuigd, dat Gij bun welwillendheid oor zult leenen. Het zal U. gelijk hun, niet ou- bekend zijn, dat de kermis, die telken jare in de gemeente ge- 1 houden wordt, oorzaak is van veel en velerlei ellende, dat zij leidt tot dronkenschap en ontucht, tot. vei woes,ing van ele goede zeden, tot liederving van karakters, dat zij dientengevolge een schande brengt over m. nig gezin, een schande over onze gemeente, en dat ook het stoffelijk voordeel, dat de kermis sommigen aanbrengt, verre achterstaat bij het zedelijk nadeel, waardoor zoovelen in den kermistjjd worden getroffen. Redenen, waarom zjj ernstig bij U aandringen op afschaffing van de kermis in baar geheel, en, zoo 't U na aandachtige overweging onmogelijk mocht blijken daartoe te besluiten, althans over te gaan tot het verbod van plaatsing der danstenten, tot vervroegde sluiting der herbergen en het niet meer toelaten van kermisvermakelijkhe den op den Zondag, die onmid dellijk op de kermisdagen volgt. Het. ligt niet in de bedoeling der ondergeteekenden het volk een gelegenheid te ontnemen om zich te vermaken integendeel, zij vragen, juist uit oprechte belang stelling voor liet welzijn hunner mede-ingezetenen, een rein ge 11 o t, 't welk zeker niet in d n kermistijd wordt gesmaakt op liet terrein van herbergen en dansten ten. Maar boven alles zijn zjj hier van doordrongen, dat ied-r wel denkende de kennis een groot, kwaad zal noemen, en dat 't. de dure roeping is van een ieder, die daartoe de macht heeft, bet kwaad in zijn onmiddelijke oorzaak uitte roeien, zoo mogelijk geheel, al thans gedeelteljjk. Zij twijfelen er niet aan, of Gij, mijne Heeren, wilt met hen deze ernstige verantwoordelijkheid ge voelen en in dezen datgene doen, wat, in den waren zin des woords goed is voor de gemeente. Zij van hunnen kant schromen niet te verklaren, dut, zoo Gij beslui ten kunt aan hun dringend ver zoek te voldoen. Gij verzekerd moogt zijn van een weldaad te hebben bewezen aan 'fde gansche gemeente en metterdaad te heb ben meegewerkt aan haar zedelij- keri bloei. 't Welk doende enz. Breskens, 21) Maart 1902. Het ailres is van 58 handiee- keningen voorzien. Tot predikant hij de Ger. Kerk B. te Oostburg is beroepen de beer 0. A. H. van de Vegte, caiid. te l.unge*/.waag. B.j het dezer dagen gehou den examen wei den tot de le klas se der Rijksnormaallessen te Oost- burg toegelaten Comelis Pieter Amelunxen te Biervliet, Honoié Maria van der Hart te Hoofdplaat, Johaiinis Bar nardus Hontelez te O-.stburg. An- thonie Kans Ka.up te Hoofdplaat, Abraham ïschijve te Nieuwvliet, Johannis Hendrik Visser te Re- trancliement, David Jacob van Wjjck te (/roede. (bijz. sch Eli zabeth Suzaiina van Overbteke te Oostburg en Dingetje Pieternella A, de Putter te Oostburg. Tot de 2e klasse werd toegela ten Marinus Cornelii Blankert te Kadzand. Tot de laagste afdeeling dei- Voorbereidende Klasse Joost Adriaan van de Vijver te Nieuwvliet, Johanna Gerarda C. Gerritsen te Breskens, Catholina van Melle te id., Mary Poelman te id. en Elize Annette M. Vos te Sluis, en tot de hoogste afdeeling dsr Voorbereidende klasse Jan Geeraard Hoebeke te Groe- de, Abraham Pieter Soetens te Breskens, Augustinus Petrus J. Verdonck te Hoofdplaat en Snzan- 11a de Vlieger te Zuidzande. Aan de Rijksnormaallessen zijn thans 61, aan de Voorbereidende klasse 17, alzoo aan de geheele inrichting 78 leerlingen. Sluis. Woensdagnacht is door de Belgische Commiezen even over de grens gevonden een kar inhoudende eenige flesschen bitter- elixer en 1000 sigaren. Den vervoerder er van waar schijnlijk op smokkelhandel uit zijnde, is in zijne onderneming niet erg fortuinig geweest. Blijkbaar is zijn wiel van de kar afgedraaid, aangezien er slechts een wiel aanwezig was en liet andere er bij lag en vermoedelijk geen kaus ziende de kar op hol- landsch gebied terug te brengen heeft hij alles achtergelaten en is op de vlucht gegaan. Op verzoek der Commiezen is door een in de nabijheid wonende landbouwer het gevondene naar de gemeente Westkapelle (België) vervoerd. Met 1 Mei zijn nog ver plaatst de navolgende rijks-amb tenaren M. T. E. Nederhand van H dekenskerke naar Aardenburg, C L. Vervaeck van Zuiddorpe n.,,ir IJzendijke en W. Jansen van Uzendijke naar Hontenisse. Met ingang van 1 Mei a. s is de marechaussee J. K. van Noor- denne benoemd tot bewaard 1* in het huis vail bewaring te Roti, r- daru. De heer G. L. P. van Ham hoofd der openbare school te Oost burg is henoemd als deskundige voor de opvoedkunde bij bet te houden examen voor de hulpucte. De villa Buitenzorg" te Oostburg in eerste veiling inge steld op ƒ3753 is op dat bod op gehouden en bij de herveil.ng op jl. Woensdag niet toegewezen. .Vlioondijke. De gemeenteraad kwam Woensdagavond in korte zitting hijeen tot vaststelling vail het kohier op den hoofdelijken omslag en dat op de hondenbelas ting. Beide kohieren, waarvan de behandeling verleden week bad plaats gehad, weiden vastgesteld respectievelijk op ƒ3537.35 en op ƒ124.45. Catlzaitd. De WelEerw. Heer dr. W. H. Weeda heeft voor het op hem uitgebrachte beroeji naar de Ned. Herv. gem. te Hoek bij Terneuzen bedankt. Op de Vlaardingsche mo torsloep Frans", van den Heer A. Dorsman, is op de Noordzee een ernstig ongeluk voorgevallen. Door een lek in een buisje werd de machinekamer ongemerkt met gas gevuld. Toen de bemanning het gevaar bemerkte, waarin het machine- personeel verkende, waren schipper, de stuurman en de nu. cbinist reeds bewusteloos. Met veel moeite gelukte het di eersten tot bewustzijn te brengen, de machinist echter bleek reedi gestikt, te zijn. Zijn ljjk is te IJmuiden binnen, gebracht. De 60-jarige voerman A.S. te Gioningen, is door het op ha gaan zijner paarden onder den wagen geraakt en een half uur later aan de bekomen verwondin gen overleden. Te Buren staat reeds peizikenboom in vollen bloei. en gestt Uit Vlissingen wordt de volgende ramp gemeld De Fransche schoener «Anna Ango", komende van Duinkerken, en bestemd naar Lorient, zonk in de Noordzee. Het schip bad een Belgische zeeloods aan boord. Nadat liet schip gezonken was, moest de bemanning zich in de seheepsboot redden. Kort nadat 'de zeven personen net inbegrip van den loods zich i.anrmee hadden verwijderd, zonk het Seliip. D.- hooge zeeën deden den schipbreukelingen menigmaal het ergste vreezen, totdat des middags ongev. er halfvijf in de nabijheid van het vuurschip de West Hinder, di mailboot van Vlissingen in het g zicht kwam. Gelukkig werd ook vrn deze boot, de Prins Willem van Oran je" h.-t roeibootje opgemerkt en en werd onmiddellijk in die rich ting gestuurd De hooge zeeën bemoeilijkten echter het reddingswerk niet wei nig, en hst bleek niet mogelijkite zijn met de roeihoot langszijde de mailt oot te komen. Evenwel slaagde men er in door het uitwerpen van een lijn. allen behouden aan boord te brengen. Om half zeven werden zij alzoo Vlissingen binnengebracht, zeer tot verbazing van de huisgenooten van den loods, die hem op dat uur niet hadden terugverwacht. De bemanning van de Anna An go werd in het gebouw »Elim" opgenomen. De genoemde loods L.id eerst, toen hij aan boord was, bemerkt, dat liet schip reeds lek was. Hij brengt allen lof aan den commandant en de verdere be manning van de mailooot voor de uitstekende verzorging aan boord, en voor de wijze, waarop zjj list reddingswerk hebben volbracht. Indien zij de schipbreukelingen niet zoo spoedig hadden opgemerkt en gered, dan zouden (dezen meer dan waarschijnlijk bij liet toen heerschende jruwe weder en den vallenden avond hun graf in de golven hebben gevonden; te meer wjjl de seheepsboot geen roer had Ir een ting allii' pom heef wee E eeni teel zijn ter vno daa R.l het doe sch

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2