Binnenland. Gemengd. haald en dat hij in den gouden tijd alles behalve zich voordeed als de weldoener van den boer, maar och, dat hebben ze vrij wel met alle menschen gemeen. Wat een weldaad is voor den een, is een bron van inkomst voor den ander. Meer de vraag is het of, de bietencultuur zoo'n algemeene, zoo'n nationale zaak is, dat door de verhooging een soort van be lasting mag worden gelegd op den schouder der verbruikers. En dan maenen we van ja. Eerstens omdat aan alle openbare middelen van vervoer rijkssubsi dies worden verleend onder het beginsel van algemeen belang, ter wijl dit zeer elastisch begrip, zich meestal hoofdzakelijk uitstrekt tot dat stukje van het rijk waardoor zoo'n vervoermiddel loopt. Niettemin wordt de aanleg be vorderd uit de kas die door elk Nederlandsch belastingschuldige wordt gestijfd, en waarvan velen misschien nog niet eens weten in welke buurt de omgeving gelegen is, waar hst algemeen belang zoo zeer zal bevorderd worden. Als dat aanspraak heeft op den naam van algemeen belang, dan heefteen bevordering van landbouw belangen het minstens evenzeer. We noemden dit éene punt. maar hoevele andere zijn er nog niet, die uit hoofde van deze eigen schap uit algemeene middelen wor den tot stand gebracht. Misschien noemt men de ge vallen niet geljjk voor wat betreft de verhooging van den verbruiks- prijs voor de suiker, maar dat bezwaar kan toch niet zóó vér strekkend zjjn als de verhooging van tal van artikelen die wij on willekeurig offeren als belasting tot dekking van de onkosten die Engeland maakt voor den oorlog, waarvan wij Nederlanders, zoo gruwen. en machtigen stam te steunen en te verplegen, opdat hij wellicht eens nog in jeugdige Irischbeid bloeie. Ik doe niet te veelik beroof er mijzelven niet door, be perk niet eens mjjne wenschen. De heer Ruben pakte de reken ingen en contracten langzaam bij elkander. Omdat gij voor een heer vaD uwe geboorte en opvoe ding slechts uiterst geringe be hoeften hebt, heer graaf. Ware de verhouding tusschen u en den heer opperwachtmeester omgekeerd, dan zou daar buitengewoon wei nig overbljjven, om den laatsten tak van een ouden stam nieuwe levenskracht te schenken. Dat kan zjjn, mijn waarde Ru- hen, mijn broeder zou ook waar schijnlijk minder in staat zijn, om te helpen. Ik betwijfel het, of hij een bestuurder voor zijn vermogen gevonden zou hebben, zooals ik in u bezit. (Wordt vervolgd Als wij eeue eigen industrie die aan zooveel handen werk geeft door zulke eene opoffering in het leven kunnen houden, dan is dat slechts eene opoffering, die weer haar rente afwerpt. Alzoo kunnen, naar wij mee- nen, landbouw-autoriteiten aau het verzoek wel hunne adhaesie be tuigen. Goed bejjiu en ter overweging De Minister van llinnenlandsche Zaken overwegende, dat niet zel den ter voorziening in dienstbe- noodigdheden buitenlandsche fa brikaten worden aangeschaft, ter wijl daarin even goed door Neder- landsche producten zou kunnen worden voorzien Brengt ter algemeene kennis, dat hij de hoofden van de ver schillende onder zijn Departement ressorteerende takken van dienst heeft uitgenoodigd om, zoo dik wijls zulks zonder schade van den dienst en van de schatkist kan geschieden, bij het aanschaffen van dienstbenoodigdheden aan bin- nenlandsch fabrikaat de voorkeur te geven. In de Commissie, welke in 1902 heiast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in art. 56 a der wet op het Lager Onderwijs, zijn benoemd voor die te Middelburga. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Middelburg; b. tot ledende schoolopzieners in de districten Tilburg en (foes en de arrondissementen Neuzen, Goes en Zieriksee c. tot leden-plaatsver- vangers de schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg, Vlis- singen, Hulst en Tln>len. Dit jaar zullen aan de akte examens te Middelburg voor het eerst candidaten uit Noord-Bra bant deelnemen. In 't geheel hebben zich 99 m. en 56 vr. candidaten of totaal 155 aangemeld, en wel uit het district Middelburg, 44 mannel. en20vr.; district Goes 22 en 8 en uit de arrondissementen Bergen op Zoom 33 en 28. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal I April plaats hebben, terwjjl het mondeling gedeelte 9 April aanvangt. De Koninginnen, de Prins en hunne in den Haag vertoeven de bloedverwanten hebben Woens dagmiddag het aangekondigd as- saut bijgewoond in de Manége der Koninklijke Stallen, hetwelk uitgevoerd werd door het perso neel vau het koninkljjk Stalde partement. De Vorstelijke personen werden ontvangen door den eerste-stal meester, Baron Bentinck, en be groet met de volksliederen, aan geheven door 't stafmuziekkorps van het 3e reg. huzaren. In de loges en op eenige andere gere serveerde plaatsen zaten de leden van het Militaire en Civiele Huis. Het eenigszins bekort program ma werd door het hooge gezel schap met belangstelling gevolgd en meermalen met handgeklap toegejuicht, inzonderheid met het rijpaard »Kimberley" van den Prins. De Vorstelijke personen bleven tot aan het einde en gaven bij het heengaan te kennen bijzonder tevreden geweest te zijn. De heer Kuyper, Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft Woensdag een diner gegeven aan verschillende buitenlandsche ge zanten, o. a. aan den zaakgelas tigde van den paus. De volgende week biedt de Mi nister aan leden der Tweede Ka mer uit verschillende politieke partijen een diner aan. Men schrijft uit Zeeland aan het N. v. a. Tot heden bestond er verschil omtrent het gevoelen, of de in structies voor de waterbouwkundi ge ambtenaren en beambten ook onderworpen zijn aau de goed keuring van Gedeputeerde Staten, voor zoover het betreft personen in dienst bjj calaniiteuze polders of waterschappen. Gedeputeerde Staten dezer pro vincie meenen, dat wel degelijk deze goedkeuring aan hen moet gevraagd worden, en hebben nu bij de Besturen der waterkeerin- gen teneinde eenheid in den gewenschten zin te verkrjjgen aangedrongen, om al de instruc ties, voor zoover dit niet reeds geschied is, aan die goedkeuring te onderwerpen. Tevens is er op gewezen, dat tot eene behoorlijke uitvoering van de werken het hoog noodig is, dat eene regeling de verhou ding aangeeft tusschen genoemde ambtenaren en die van de Water staat, wat betreft het geven van inlichtingen aan laatstgenoemden. In sommige instructies wordt den waterbouwkundigen ambten aars de bevoegdheid gegeven om, hetzij al dan niet in overleg met het bestuur vau het waterschap, inlichtingen te. verstrekken in andere is zelfs de verplichting daartoe opgelegd, en in wederom andere is dit verstrekken van in lichtingen uitdrukkelijk verboden. Deze verbodsbepaling is strijdig met de belangen van den dienst, welke somtijds wel optreden kan vereischen, zonder dat tjjd en ge legenheid bestaan om de tusschen- komst van het bestuur in te roe pen. Wil het bestuur eene bepaling in de instructie betreffende dit punt geven, dan zou deze dienen te luiden »De waterbouwkundige ambten aar neemt jegens den ambtenaar van den waterstaat met het toe zicht op de werken der waterkee- ring belast, de meeste beschei denheid in acht en geeft hem om trent den dienst de door hem ver langde inlichtingen, hetzij mon deling, hetzij schriftelijk, en in zage van alle daarop betrekking hebbende schrifturen". UIMiSKF,\s. 14 lfaurt I#03. In de Dinsdagavond gehouden algemeene vergadering van het muziekgezelschap >Uit het Volk- Voor het Volk", is besloten deel te nemen aan het op Woensdag 18 Juni a. s. te Vlissingen te ge ven Festival. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd op een batig saldo van ruim ,/'17. - terwijl de begrooting werd vastgesteld op ƒ189 in ontvang en uitgaaf. Sluis, 10 Maart. Door het spe len met bvandende lucifers ge raakten de kleeren van het onge veer driejarig dochtertje van J. V. in brand, waardoor het kind eenige brandwonden opliep. De moedei die op het hulpge roep kwam toegeloopen en de vlammen uitdoofde, bekwam zulke hevige brandwonden aan hare handen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen waar door zij hare handen nu niet kan gebruiken. Mej. M. E. J. Bevelander te Sluis is benoemd tot onderwijzeres aan de bijz. school te Gendrin- gen. Gedurende de maand Fe bruari werden 2996 balen mosse len uit den Brakman (Z -VI.) naar België en Frankrijk verzonden, te gen een gemiddelden prijs van 51/2 franc per baal. Door den grooten aanvoer van versche visch op de mijnen was er in deze maand weinig vraag naar mosselen. Men schrijft uit Zeeuwseh- Vlaanderen aan het N. v. d. li. De meeste landbouwers uit deze streken zijn niet ingenomen met het nieuwe beetwortelcontract. Het meeste bezwaar bestaat te gen het verplichte koopen per ge- met van ten minste 5 K.G. zaad a f 0.50 en het laten vallen van f0.15 per 1000 K.G., wanneer men voorschot verlangt. Van de zjjde der landbouwers wordt dan ook alles gedaan om deze twee nieuwe bepalingen ge schrapt te krijgen. Eenigen hebben reeds om in lichtingen gevraagd, en bun is geantwoord dat de suikerfabrikan ten aan deze bepaling de hand zullen houdenomdat zy reeds meermalen nadeelig zijn uitgeko men. Vaak gebeurde het, dat door landbouwers meer genieten beet wortelen gecontracteerd werden dan in werkelijkheid bezaaid werden. Daardoor werd door den fabri kant te veel voorschot betaald el gingen aanmerkelijke hoeveelhedej zaad voor hem verloren. Nu bovengenoemde bepalinget ingevoerd zpn, kan hij door he; minder zaaien dan gecontractesri is geen schade meer ljjden. Het oordeel der landbouwers ii, dat door eene betere eontróle veel voorkomen kan worden en dat hel treurig is, dat de goeden nu door kwaden schade moeten lijden. Blijven deze bepalingen bestaan, dan verwacht men, dat er dit jast in deze streken heel wat minder bieten zullsn gezaaid worden dan de vorige jaren. Men spreekt van 40 pCt. Van het sluiten van contracten wordt nog weinig vernomen. In de Neder-Betuwe hebbsri de agenten der suikerfabrieken nog nog niet veel 'contracten gesloten, tegen ƒ8 50 de 1000 K.G. In deze streek zullan dit jaar veel aardappelen verbouwd worden. Sklloornlijkc. Benoemd tot tij delijk opzichter der telegraphie te 's Gravenhage (herstellings-werk- plaats) de heer G. J. H. Geertse- ma Bi-ckeringh, vroeger alhier woonachtig. Biervliet. De heer W. J. Val te Rotterdam heeft het beroep als predikant bij de Ned. Herv Gem. alhier aangenomen. Oostlrurg, 13 Maart Heden zijn te 's Graveniiabe geslaagd voor de akte handwerken de dames M. M. Risseeuw, M. van Rossenberg en 8. van de Plassche, allen al hier. Te Londen is Zaterdag eene trouwpartij besloten met een ern stig ongeluk. Toen het jonge paar de huwe lijksreis zou aanvaarden, is een balcon, waarop een aantal bloed verwanten de vertrekkenden wil den nawuiven, plotseling ingestort. De grootmoeder der bruid en nog een dame werden daarbjj ern stig gewond. Acht andere familie leden van het jonge paar bekwa men minder ernstige kneuzingen. Een dame bleef ongedeerd, door dat haar kleederen aan een ijzeren tuinhek haakten, zoodat zij bleef hangen. De vader der bruid moet ernstig ziek zijn van den schrik. De jonggehuwden zagen natuur lijk van bun huwelijksreis af. Te Amsterdam deed iemand bij de politie aangifte, dat hem op de Nieuwmarkt een zilveren hor loge met nikkelen ketting ontrold was. In verband hiermee werd door een recherchear in de Heintje Hoek- steeg een jongen gearresteer, die van zakkenrollerij verdacht werd. Een horloge en twee kettingen werden in beslag genomen.

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2