Binnenland. Gemengd. der ingaan, omdat zulke voorbeel den reeds voldoende voor zich zelf spraken om de bestrijding van dit maatschappelijk kwaad te recht vaardigen. Maar we wenschen er wel op te wijzen, dat eischen om hooger loon, indien onder zulke omstan digheden het menschwaardig be staan niet tot zjjn volle recht ge acht wordt te komen, niet redelijk kunnen genoemd worden. Wel zijn het omstandigheden die zulk een werkman gemakke lijk het hoofd op hol doen jagen, die er zelfs een gereede aanlei ding toe zijn om in verzet te ko men, zoo tegen den patroon, in hoedanigheid van kwade genius van den werkman, als tegen mede arbeiders in hoedanigheid van on der-kruipers, die in gunstiger po sitie verkeeren en alzoo niet wil len meedoen aan dis praktijken van verzet. Maar het is heslist in het na deel van zulke arbeiders, vooral als ze, om aan hunne ontevreden heid kracht bij te zetten, zich be dienen van het middel der be dwelming. Dit kan aanleiding geven tot ruw geweld en dit wekt bij het publiek wantrouwen in plaats van achting, vrees in plaats van niede- ljjden. De werkman heeft eene positie op te honden evengoed als ieder ander in de maatschappij en hoe waardiger hij zulks doet, des te meer kans bestaat er dat zijn rech ten op minnelijke wijze worden geregeld. Als maar niet uit het oog verloren wordt dat tal van andere omstandigheden daarmee samenhangen die evenzeer om ee ne oplossing vragen. Werkt hij verder mee tot be strijding van maatschappelijke nooden in het algemeen dan zal de oplossing gemakkelijker gaan, dan wanneer hjj stelselmatig te genwerkt. Bovendien is de sociale kwestie niet een zaak die maar op eens tot een goed eind is gebracht. drukking van bevrediging de pa pieren ver van zich af en leunde welbehagelijk in den hoogen lede reu zetel. Gij hebt alles voortreffelijk ge daan, Ruben, gij hebt de hoogste aanspraak op mijnen dank, want gij stelt mij in staat, een wensch te vervullen, dien ik mjj bij min der gunstige omstandigheden wel licht had moeten ontzeggen. Acht en twintig jaar ben ik nu in het bezit van mijne eigendommen door uwe zorgen zijn die aan merkelijk vermeerderd en ik acht het nu mijnen plicht, nadat voor al rnjjne persoonlijke wenschen en behoeften overvloedig gezorgd is, ook iets te doen voor don roem en voor het aanzien van mijnen naam. (Wordt vervolgd.) Daarvoor is geduld noodig en zal het nageslacht eerst de vruch ten plukken van het zaad, dat door de huidige maatschappij wordt uitgestrooid. Naar gelang van de hoedanigheid van dat zaad zullen ook de vruchten zijn. Na breedvoerige discussie heeft de Tweede Kamer eene motie van den heer Helsdingen, strekkende tot grondige herziening van de jachtwet met 35 tegen 29 stem men verworpen. Eene van den heer Kolkman houdende de noodzakelijkheid eeuer wijziging van die wet en de in het leven roeping van wettelijke voorschriften omtrent vergoeding van schade door wild veroorzaakt, werd aangenomen" met 57 tegen 4 stemmen. ItltESKEXS. 11 Haart it»o». Gisteren heeft alhier, ten over staan van Notaris De Smidt te Schoondijke de herveiling plaats gehad van de onroerende Goede ren, nagelaten door wijlen de echte lieden P. Monjé. Toegewezen werden Het huis met aanhoorigheden op den hoek der markt met de Landbouwsehuur op de Boulevard aan J. M. H. van de Sande al hier voor ƒ6035 het huis bewoond door dhr. Soetens aan dezen voor ƒ2100 het hotel de Commerce aan A. Gazan te Ylissingen voor ƒ7303 het huis bewoond door dhr. J. Mulder aan dezen voor ƒ1950; 45 roeden tuingrond in den achterweg aan N. Valk voor 360; 23 r. id. nabij de begraafplaats aan D. H. van Zuijen te Brussel voor ƒ205 het voormalig fort Nassau groot 1 gem. 295 r. aan J. Hillebrand te Retranchement voor ƒ1210 10 gem. 161 r. bouwland in den polder Oud Breskens aan J. I. Risseeuw te Groede voor ƒ4000 5 gem. 21 r. id., als voren aan E. A. Modde voor ƒ2000 4 gem. 210 r. id. als voren aan A. Risseeuw voor ƒ1825; 9 gem. 152 r. id. als voren aan J. M. H. van de Sande voor 4000; 9 gem. 166 r. id. als voren (koopen 13 en 14) aan J. G. Meijer Sr. te Groede voor ƒ4050; en 3 gem. 851/2 r. id. in de ge meente Groede aan E. V. de Mil- liano te Gpede voor ƒ1641. Aan den marechaussee M. Beun alhier is bij Kon. besl. de zilveren medaille van Oranje-Nas- sau verleend, voor diens moedige houding bij de arrestatie van een strooper na een hevig verzet van 5 hunner onder de gemeente Sas van Gent. Bij de gehouden provinciale keuring van hengsten in Zeeland zijn o. m. prijzen van ƒ150 toe gekend aan de hengsten «Albert" van A. Moggré te Schoondijke en «Gaston" van F. Buijck te IJzen- dijke. Voor de 4 prethiën van ƒ1000 waren van de 75 aangegeven hengsten 55 opgekomen en voor de 8 van ƒ150, 13 van de 18. Zuidziiildi'. De heer J. D. Ris seeuw, broeder van het overleden Raadslid A. J. Risseeuw, is bij enkele candSdaat-stelling gekozen verklaard als lid van den Gemeente raad. Te Lokeren, in de nabijheid van de Nederlandsche gemeente Koewacht, is overleden Mina Jo- depha van der Steene, die eenige dagen te voren haar lOOsten ver jaardag feestelijk- had mogen vie ren en bij die gelegenheid vele fraaie geschenken ontving, o. a. van den Belgischen Koning. Zondagochtend te half twee werd de vischsloep VI 16, ko mende uit zee, in de Sardijnkil nabij den Noordzeebonlevard, aan gevaren door het stoomschip «Ches ter" van Antwerpen naar Grims by. Van de vischsloep brak dp mast en kluiverboom de raast viel op de «Chester". De bemanning van de sloep, uit 6 koppen bestaande, kon zich in eigen boot redden en naar den wal begeven De «Chester" stoomde daarna onmiddellijk door, nam de sloep mede naar zee totdat zij zich van haar kon losmaken,, en liet haar toen maar drijven. Des morgens werd de sleepboot «Washington" van Vlissingen uit gezonden om de met de ebbe naar zee gedreven sloep te zoeken. In de Wielingen vond men haar. Zij werd naar Vlissingen gesleept en in het marinedok gebracht. De mastelooze sloep is ontzet en lek, bij de aanvaring had zij de lich ten op. Te Bavel (N.-Br.) schrikte Vrijdag het paard van den land bouwer Jonkmans van de fluit der stoomtram. Het sloeg op hol. met het noodlottig gevolg, dat Jonk mans van den wagen werd gesla gen en zoodanig tegen een boom terecht kwam, dat hij zonder ee nige teekenen van leven werd op genomen. Te Beek (N.-Br.) is de land bouwer A. Nooien, doordat hij misstapte, van den hooizolder ge vallen. De ongelukkige was ter stond dood. De vruchtenkweeker Hen- kus, te Leut., plukte de vorige week Donderdag de eerste aard beziën uit zijne verwarmde kas sen. Te Eimaal (Limburg) is de vrouw van den landbouwer Mar tens, bij het goedspoelen te water gevallen en verdronken. Haar lijk werd later opgehaald. Zaterdagmorgen is door trein 81 bij blok 8 op het station Woerden een negenjarig kind van den bl 'kwachter Van Beekuiu aan gereden. Het kind was terstond dood. Onlangs gaf de burgemees ter van een dorp in Frankrijk aan den veldwachter bevel een krank zinnige naar hef geslicht in de naburige stad t.e geleiden. De bakker, die ook naar de stad moest zou medegeleider wezen. Toen het drietal op weg was, bemerkte de veldwachter dat de krankzin nige dien dag bijzonder helder was en vreezende dat de man niet goedschiks zich zou laten opslui ten, wist hij niet beter te doen dan hem dronkeu te maken. Maar hij zelf en de bakker na men ook een heel stevigen borrel, zoodat toen het drietal in het ge sticht gekomen was de directeur er niet wijs uit kon worden en naar den burgemeester moest sei nen «Wie van de drie is de krankzinnige?" De burgemeester haastte zich te antwoorden «Le- grand", maar de telegrafist seinde dezen naam over in twee woor den «Le grand (de groole). En daar de veldwachter de grootste was, liet de directeur hem opsluiten. Dat ging niet goed schiks, doch baatte den dienaar van den gerechte niet. Of hij al tegenspartelde en beweerdeIk ben niet de krankzinnige, ik ben de veldwachter, de directeur hield dat voor grootheidswaanzin en liet heul het dwangbuis aandoen Eerst drie dagen later kwam de vergissing uit, toen de werkelijk krankzinnige in het dorp was teruggekeerd en aan de vrouw van den veldwachter had gezegd «Ik wist niet dat je man gek was ik heb heui zelf naar het gesticht gebracht. In Servië heeft een heet - hoofd eene omwenteling beproefd, die geheel mislukt is. De aanlegger, Rade Alawan- titsch, een bloedverwant en aan hanger van den troonpretendent Karageorgewitch. kwam, niet eeni ge aanhangers, uit Mitrovitza op Oostenrijksch grondgebied te Scha- baz in Servië aan in eene roei boot, waarmede hij den Donau overstak. Hij was gekleed in de uniform van Servisch generaal en noodigde de grenswachters uit hem te volgen. Niets kwaads vermoedende, slo ten die manschappen zich bij den Generaal aan en gingen met hem naar het gemeentehuis, waar- hij den brandweerpost eveneens bevel gaf hem te volgen. Door de grenswachters en de brandweer-mannen geëscorteerd, ging Alawantitsch toen naar gendarmeriekazerne, en begon ij. spectie te honden. Twee man eek ter, die de zaak niet vertrouwden snelden naar de woning van dn commandant, kapitein Nikolitscl Zoodra deze van het geval hooi de, kwam hij in de kazerne en vroeg aan Alawantitsch met wei) recht hij aldus optrad, lil plaati van t.e antwoorden haalde AU- wantitseh een revolver te voor schijn en schoot op kapitein Ni- kolitsch, die echter licht gewond werd. Onmiddellijk schoot kapitein Ni. kolitsch terug en trof Alawantitsch in het hart. De getroffene viel dood op den grond zijn gevolg werd in hech tenis genomen. Rade Alawaniitsch heeft reeds een rol gespeeld in het hoogver raad-proces van 1899 Hij werd toen tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, doch kreeg later gratie. Woensdag heeft op de Eu- gelsche kust tengevolge van dik ken mist eene aanvaring plaats gehad van het Belgisch-Auieri kaansche schip «Waesland" door het stoomschip «Harmonides" ko mende van Zuid-Amerika. De voorsteven van laatstgenoemd schip trof de «Waesland" op zij en bij het achteruitvaren nog eens weder. De kapitein van de «Waesland" zag terstond in, dat zijn schip verloren was. Hij gaf aanstonds last tot uitzetten van de booten. Een der floepen sloeg om bij het te water laten ell van de twaalf passagiers, die er in zaten, kwa men twee om het leven de ove rige werden door de booten opge nomen en aan boord van de «Har monides" gebracht. Toen de laatste boot het schip verliet, drong het water de kan tine-kamer binnen. Eenige oogen- Idikken later volgde eene hevige ontploffing en toen juist 40 minuten na de aanvaring, zonk het stoomschip «Waesland" in de diepte. De passagiers, die zich zeer kalm hielden, konden niets van hunne bagage redden. Velen had den, toen zij aan boord van de «Harmonides" kwamen, als eenig kleedingstuk een deken om het lijf geslagen en een zakdoek om het, hoofd gebonden Het stoomschip «Harmonides" dat Vrijdag met de schipbreuke lingen te Liverpool aankwam, is zelfs zoo zwaar aan den voorste ven beschadigd dat men zich ver wondert, hoe het kon blijven drij ven. Op een druk punt van Ams terdam is Zondagavond weer een slag geslagen door inbrekers of insluipers. De bewoner van perceel 27 aan het Haarlemmerplein, tegenover de

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2