Mij is de wrake! voor het voormalig vierde District. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad No. 073. Zaterdag 1 Maart 1902. lle Jaarg, Buitenland. FEUILLFTON. i\ S C II E COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Ilit lilmi verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond hij den uitgever C. IMKI.IIMIN te Breshens. Triinxrna/Aan de Londensche Beurs heeft Maandag, aldus meldt het V. r. i/. het gerucht ge- loopen, dat Generaal Botha vre- des-voorstellen aan Kitchener zou gedaan hebben. Maar op een vraag van Lloyd George Dinsdag in liet Britsehe Lagerhuis, of Mil- ner eenigerlei mededei ling van flntlia had ontvangen waarin de ze zjjn overgave aanbood, is door Chamberlain geantwoord: «Neen*, geen enkele' Dit bescheid lokte toejnichin- uit, waarvan de beteekenis ons wed' r ontgaat. Was het blijdschap over het voortduren van den oorlog tot ver- pletterens toe, volgens het beken de Kaapsche recept? Dan kwam er eene eigenaardige «douche" over heen, door de vlak daarop gevolgde mededeeling van Lord Stanley, den financieelen Staats ecretaris bij Oorlog, inhoudende, dat de oorlog, tot 31 December 1901, nu al gekost had 131 mil- lioen pond sterling of 12-maal zoovele guldens en dat hij gere kend werd van 1 Januari 1.1. tot 31 Maart a.s dus in drie maan den, te zullen gekost hebben 15 miilioen pond sterling of 180 mil- lioen gulden dat is ongeveer 15 miilioen per week. Vrij natuurlijk volgde uit deze mededeel ng weer een andere, na melijk van den Minister van Ma rine, die verklaarde dat bij de Rijks-Regeering het voornemen bestond om van eene Gonferentie van gedelegeerden der Britsehe Koloniën, welke dit jaar te Lon den zal worden gehouden, gebruik te maken om er eens een balletje van op te werpen of de Koloniën niet zouden te vinden wezen voor eene jaarlij ksche vaste bijdrage ten behoeve der vloot. «Niet als bedelaars" voegde Mi nister Hicks Beach er bij. waar schijnlijk op het gezicht van eent- ge meesmuilende leden, «zullen wij tot de Koloniën komen, maar in het vast geloof, dat zij ons gaarne de lasten des Rijks zullen helpen dragen Alsof zij niet reeds genoeg «aangepoinpt" waren 1 Zelfs het arme Indië, van welks Onderko ning nu weder bericht is ontvan gen, dat nog steeds 312.UU0 per sonen uit het hongersnoodfonds moeten worden ondersteund. Zuid-Afrika draagt ook waar lijk al lasten genoeg, Australië is ontstemd over het voorbijgegaan worden met de vleesch-contracten. En fanada zal, na de jongste onvriendelijke bejegening door Chamberlain van zijne immigran ten, het Moederland óók zien aan komen Aan het slot der Lagerhuiszit ting werd overigens Dinsdag aan de Regeering een nederlaagje toe gebracht, doordien, in een vorm tegen haar wensch, met 7 stem men meerderheid werd goedgekeurd een uiotie van den Afgevaardigde Norton tot vaststelling van den arbeidsduur van het spoorweg personeel. Een veel beteekenend luid ap plaus der oppositie toonde vol doende aan, hoe van harte gaarne men der Regeering wat meer van dien aard zou gunnen. Er waren toch wel geweren bij, op Kitchener's jongste lijstje 326 geweien met 2320 patronen, niet veel op een opgegeven totaal van 5000 gevangen Boeren. Dus ook hierbij weder vele niet-combattan- ten. De hij Nooitgedacht op den Botha's-berg, op 20 dezer verras te Boeren, blijken het Middel- burgscbe commando gevormd te hebben, onder commando Tric- hardt. Zij gaven zich over na een kort gevecht, waarin 7 man werden gekwetst. Het waren 3 colonnes, die hier de Boeren van verschillende punten omsingelden, namelijk die van kolonel Willi ams en majoor Urinston. liet commando van Trichardt schijnt eenigermate als lijfwacht van Schalk Burger en de Regee ring te hebben dienst gedaan. In zooverre is misschien diens ont komen wel aan der anderen over gave te danken geweest. Luitenant Morris, 26 Jan. als vermist opgegeven, is gesneuveld. Generaal Rundie is uit Harri- smith naar Engeland vertrokken, misschien wel wegens de nalatig heid, hem in een der jongste rap porten van Kitchener ten laste ge legd, als geleid hebbende tot de ramp van Tweefontein. Niet minder dan 11,313 man bedraagt, volgens den Johannes- burgsehen correspondent van Dai ly Mail zijne opgave is van 30 Januari en loopt over het tijd perk tot einde November 1.1. het aantal Kaapsche kolonisten, die zich bij de ingevallen Boeren hebben aangesloten, een cijfer, 't welk de correspondent zelf schrik barend hoog noemt. Van dezen komen 1027 uit Wodehouse, het kiesdistrict van Merriman, dat is lueei; dan de helft der in dat district ingeschre ven kiezers. Aliwal-Noord staat boven aan de lijst met 2156 man, Barkly- Oost leverde er 945, Barkly-West 903, Burghersdorp 877, Golesberg 446. In het begin van 1900 waren de rebellen te Hay, Herbert, Fries- ka, Kt'iihardt en Gordonia nog 300 man sterk. Thans tellen zy 2793 man. Dit is het gevolg zegt de correspondent van de zachte straffen, in het begin van 1900 opgelegd aan de kleine afdeeling rebellen, die toen te Suunyside werd gevangen genomen. En tusschen de regels door leest men den eisch, dat aan al deze lieden bij de eindregeling, wanneer die in liet voordeel der Engel- schen is, minstens het kiesrecht behoort te worden ontnomen. Maar wie weet hoezeer het cij fer nog na November is toegeno men De socialist Stadthagen heeft in den Duitschen Rijksdag een opmerkelijk geval med"gedield, namelijk van een reservist Ditt- 43. Toch was er eigenlijk niets stel ligs, Constantijn moest dit zich- zelven bekennen, wat het duistere voorgevoel rechtvaardigde; Her- bert was volstrekt zoo onverschil lig niet als hij scheen, ten op zichte van het jonge meisje, wier wonderbare schoonheid reeds in portret zijne iiefde had doen ont vlammen, nog voordat hij haar in bet leven had gezien. Zijne open lijke huldehewijzen golden de rij ke erfgename en deze werden zeer ondersteund door de voorkeur, die het grafelijke echtpaar haar schonk In bevriende kringen fluis terde men van de aanstaande ver loving en die geruchten werden door Herberts ouders in lachende bevestiging slechts ten halve te gen-gesproken. Daarenboven wist Constantijn wat van invloed zoude zijn op het besluit van zijn vriend, het was daarom nauwelijks te vreezen, dat hij daardoor zijn ei genbelang in gevaar zoude bren gen of dat hij zich zou compro- mitteeren. En Magdalena Slechts een weinig stiller en peinzender was zij geworden, sedert de geruchten over Herbert en de gravin luider weerklonken en haar oor hadden bereikt. Nu was zij het vaak, wier blikken Herbert heimelijk volgden en niet altijd gelukte het aan zijne stomme liefde, om den angst te bezweren, die haar had aangegrepen. De avonden, reeds merkbaar langer geworden, veranderden ook eenigszins het karakter der gezel ligheid, waar nu de gouvernante af en toe buitengesloten was. Dikwijls had er een offiicieel di ner plaats, dat door Magdalena niet werd bijgewoond, dewijl zij met Hortense at en aan het bal, dat de oude generaal Yolz aan zijne levenslustige kleindochter gaf en waarvan de familie eerst laat in den nacht terugkeerde, had zij uit hoofde van hare plichten niet kunnen deelnemen, ook al ware zij uitgenoodigd. Maar dat deze kleine oplettend heid haar niet werd bewezen, ver oorzaakte Magdalena eene diepe, zij het ook ongerechtigde srnar Het bewees haar, dat al de kle ne vriendschapsbewijzen en voor rechten, die zij had genoten, een guust of luim van het oogenbli geweest waren, dat zij inderdaad en in waarheid nooit behoord had bij hen met wie zij leefde en werkte, dat geen plicht aan den eenen kant, geene erkentenis van de an dere zijde de klove hadden ge dempt, veroorzaakt door hat voor oordeel der hoogere standen. Het was niet het lagere gevoel van gekwetste ijdelheid, maar de diepe smart der ervaring, dat zij ook gescheiden was van hem. die haar toch zoo na aan het hart lag en dat zelfs de geheime hand, die haar omstrengeld hield, vau- eengerukt moest worden voor die die ketenen, welke hij bereid was zich openlijk en gewillig aan te leggen. Eene aanstaande feestelijkheid, zorgen voor het toilet en beraad slagingen met hare kamenier, na men de gravin geheel in beslag en de tafel, waaraan Herbert ont brak, omdat hij op de patrijzen jacht was, werd vroeger dau ge woonlijk afgenomen. De zou scheen met zomerschen glans op de hoornen en bloemen, reeds door den herfst gekust zijne onarming had ze allen ver sierd, nog niet ontbladerdnog heerschte daar een v rooi ijk leven, vrij van weemoed, want de vogels zongen een lustig reislied. Magdalena trad naar buiten in den helderen gouden dag de naas te ure behoorde haar toe en lang zaam sloeg zij den weg in naar liet meer. Stil was het, maar eenzaam, een zachte wind voerde af en toe het geklingel tot haar van de klokjes der kudden, die graasden op de naaste weide in het woud. Het juichen der kna pen, die vlug en met bekwaam-

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1