Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 671. Zaterdag 22 Februari 1902. IF Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSl ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. 'HE COURANT. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DliXIDI l\ te Breskens. weg wijst, of uw valies, koffer of wat ook draagt, want wat ge dan geeft, is voor bewezen diensten. Maar er zijn andere vaste gif ten, die men »fooien" noemt en waarvoor geen diensten gepres teerd zijn. En dat maakt evenzeer een slechte indruk, hoezeer dut gebruik ook moge ingeworteld zijn. Naast de hierboven omschre ven aanmerking in den IJzendijk- schen Raad, lazen we dezer da gen een bericht in het Alg. Hnn- dehblad, over de wijze waarop de firma N. Samson te Allen a/d Rijn zich de gunst van gemeente ambtenaren heelt verworven, door 10 pCt. van de rekening te dier beschikking te stellen. Naar aanleiding daarvan ant woordt de heer N. Samson, de welbekende drukker-uitgever van de verschillende modellen materi eel ten behoeve van de gemeente administratie, dat hij, bij de op richting van zijn zaak het fooien stelsel, hetwelk ook in dat vak en bij de gemeente-ambtenaren niet uitgesloten zijnde, ook et-ni- ge jaren dit gebruik volgde, door 1 a 2 procent van het bedrag zijner rekening als gebruikelijke fooi uit te keeren. Nu heeft hij sints lang met dit stelsel gebroken, uit hooide van vereenvoudiging van zijne admi nistratie, tengevolge van de in richting van die der gemeente besturen, waarbij verschillende posten onder afzonderlijke rubrie ken komen. Bij de aanbieding zijner soms zeer uitgebreide rekeningen kreeg hij die terug, ten einde die posten te sorteeren. Het moeilijke en tj)droovende van dien arbeid, bracht hem op het idee blanco nota's uiet een totaal-rekening aan de gemeente bes,uren te verstrekken, ten einde dan zelve die sorteering te doen en de blanco nota's naar belmoren in te vullen, waarvoor hij 10 °/0 ter beschikking van de gemeente of deszelfs betrokken ambtenaren stelde, behalve van de zegelver- schotten en andere aangeduide ar tikelen. Of die 10 ",'0 de oorzaak der uitbreiding van dc bestellingen is geweest, kunnen we moeilijk na gaan. Algemeen geldt het. dat zijn werk net en zijn papierstof- fen zwaar zijn, doch deze eigen schappen hebben ook andere in richtingen met haar gemeen. Van de duurte hooien we min derimmers hoe duurder materi eel, hoe hooger nota en hoe hoo- ger percentage. We willen volstrekt niet zeg gen, dut deze stelling de quaestie beheerscht, maar, als men meer malen humt dat de gemeentekas behandeld wordt als een citroen, waarvan men, hoe meer men haar knijpt, des te meer krijgt, dan is het toch niet onmogelijk dat hier of daar rekening gehouden wordt met een zekeren ambteljjkcn in vloed, waardoor men de handen bij het doen van bestellingen vrij heeft. Prijzen van drukwerken worden zelden beoordeeld en als ze dat nogtaus gedaan worden, dan ge schiedt het door middel van ver gelijkingen van auderer prijzen. Een juist oordeel verkrijgt men moeilijk. Dat kan aanleiding zijn, dat er wel eens iets meer gere kend wordt, maar zeker moet zulks het geval zijn. als 1U u/0 korting wordt toegestaan, te oordeelen naar sommige prjjzen die we wel eens onder de oogen kregen. Bjj hoogere prijzen de uitvoe ring van werken aan eigen nij verheid onttrekken, is niet bevor derlijk aan deszelfs meerderen oloei, maar ze is allerminst ver dedigbaar als bovendien voor een zeker gedeelte wordt bijgedragen in de kosten tot instandhouding van de algemeene behoeften. Indien dat 5het gevolg mocht zijn van het foo enstelsel. dan heeft dit systeem inderdaad een zeer bedenkelijke zijde en stemmen we volkomen in met de gemaakte aanmerking dat het een slechten indruk maakt, als goed bezoldigde gemeente-ambtenaren in hunne functiën douceurs genieten, en aan leiding kan geven tot verplichtin gen, die buiten hun rol gaan. 'Lrantmal. Kitchener seint uit Pretoria vau 19 Febr. Generaal Gilbert Hamilton (O. Transvaal) bericht, dat hij Dins dag, op Nihal aanrukkend te Klip pen met den vjjand slaags ge raakte. Bij deze gelegenheid werd eene afdeeling van het tweede regiment dragonders, aan de linkerzijde gedetacheerd, omsingeld en afgesneden. Twee officieren werden ernstig gewond, twee man gedood, zes gewond en 46 gevangen genomen, doch weder vrijgelaten. Fooien. o Gelijk men in ons verslag van den Gemeenteraad van IJzendijke heeft kunnen lezen, is door den heer Hendrikse opgekomen tegen het fooien-stelsel, voor zoover dat mocht worden toegepast door amb tenaren die door de gemeente be zoldigd worden en met betrekking tot werkzaamheden die in hunne qualiteit van wege de gemeenten worden uitgeoefend. De grondstelling, dat voor de vervulling van eene functie waar toe men is aangesteld en bezol digd wordt, niet eene afzonderlij ke belonning behoeft, is zeer zui ver. Om die reden dan ook is het fooienstelsel dat in de steden zeer sterk ontwikkeld is, af te keuren. Het is eene afzonderlijke belas ting op de beurs van het publiek, want men kan het inderdaad be zwaarlijk een vrjjwillig iets meer noemen, als fooien te gering ge acht worden, en men als het wa re de beweging uwer handen volgt of niet iets voor kellner of be diende overschiet. We beschouwen het minder als een fooi wanneer iemand u den 41. Niemand sprak er over, nie mand scheen het te bemerken, daar deze oplettendheden noch op zienbarend. noch pronkend waren. Teedere zorg had ze in het leven geroepen, maagdelijke beschroomd heid durfde ze nauwelijks op zich- zelven toepassen. Somtijds be angstigd» haar deze toenadering, waaraan zjj toch geen schuld had, want dit geheime geven en ne men deed eene zwijgende overeen komst tusschen beiden ontslaan, een geheim, dat niet strafbaar was, maar dat haar rein hart be klemde, zjj wist niet of het door schuld was of door geluk. Eens slechts voerde een der duizend kleine oplettendheden waarin zjj zijne geheime voorzorgen zag, hem over de tot dusverre haarfijne grens en het licht, dat daarbij viel over zijne moeiljjk te beheerschen lief de, verlichtte ook haar eigen hart. Een tuinfeest, dat met een vuur werk besloten werd, had het schit terende gezelschap, dat zich in het kasteel bevond naar buiten geloktook Magdalena volgde de dames, die op het terras naar het schouwspel keken. Voor het eerst had zij het donkere, zware treur- kleed door een licht, wit gewaad vervangen en de avond was koel. Zonder dat zij er om gevraagd had, kwam een bediende haar een warm kleedingstuk brengen zjj zag het aan den vragenden blik van den man, die zich tot Herbert wendde, dat hij dit deed op diens bevel. Maar ie jonge graaf sloeg er volstrekt geen acht op en was juist ijverig bezig de aardige Me lanin eigenhandig een gelijken dienst te bewjjzen, ofschoon zijne eerste zorg toch in stilte Magda lena had gegolden. Eerst toen de gravin geholpen was, richtte hij den blik onverschillig en als toe vallig naar de jonge gouvernante, die alleen bezig was haar doek om te doen Schijnbaar kon hij niet nalaten haar te helpen, maar Magdalena voelde, toen hjj het zachte omhulsel over hare schou ders legde, den zachten, teedereu druk van zijnen arm, wat niemand zag zij hoorde den diepen zucht van innerljjke aandoening, die voor ieder ander verloren ging. Onbewegeljjk, vervuld van een onbekend gevoel, beschouwde zij het nachteljjk tooueel de bonte, vlammende sterren zonken stil ne der en doofden uit in den donke ren nacht. Als een liefdedroom dacht graaf Herbert, wiens blikken het jonge meisje zochtenals schit terende verwachtingen der jeugd, dacht Magdalena, vervuld door een plotselinge, nooit gevoelde smart. Den volgendeu dag kwam Con stant jjn Wangen aan en zjjue aan komst. werkte wonderlijk verlos send op den droomerigeu toestand, waarin zjj zich bevond. Als een koele, verfrisschende wind bij met bloemengeur bezwangerde zomer koelte, zoo werkte op haar zijn vroolijk, oprecht gemoed zij stond hem nader in weinige da gen, dan Herbert in vele weken. Hjj behandelde haar met zicht bare onderscheiding en hunne we- derzijdsche belangstelling in Ri chard vormde een geschikte brug tot een vrij en harteljjk verkeer. Want Magdalena werd het niet moede te hooren en Constant jjn verhaalde met wegsleepende leven digheid. Hoe vlijtig Richard ook ge schreven had, zijne brieven aan de geliefde spraken mqer van zjjn zieleleven, dan van zijn leven in de wereld, dat slechts in grove trekken geteekend was. Hjj sprak over zijne scheppingen, maar over de schitterende gevolgen ging hij heen en over zjjne opoffering voor Theresa had hjj in het geheel niet gesproken. Dat alles deed de jonge dokter voor hem. Welspre kender en uitvoeriger, dan Richard ooit zou hebben kunnen doen hij stelde heiu nog levendiger aan Magdalena voor, dan het portret,

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1