Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 670. Woensdag 19 Februari 1902. lle Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. lui i, s k n s r li i: c o u T, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief." Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt cl keu Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. IMII.I.UtV te lireskeus. De mannen van De Wet, zegt het V. v. tl. die aan de jong ste Britsche insluitings-poging langs de blokhuizen en door prik keldraad heen zijn ontsnapt en Noordwaarts getogen, blijken daar door niet in verhaveuden staat te zijn geraakt. Integendeel, zoo tierig zijn zij, dat zij den Britten reeds weder eene poets hebben kunnen spelen, die hun 150 man en 8 officieren gekost heeft. 't Waren bereden infanteristen, die in den omtrek vau Kliprivier, ten Zuiden van Johannesburg, eens gingen opnemen of zij daar ook Boeren vangen konden, aan de jongste drijfjacht in den Vrijstaat ontkomen Eene eenzame hoeve wekte ver moedens van daar verborgen vluch telingen. En toen men inderdaad een Boer, een enkele, uit het huis zag komen en aan den haal gaan, stoof de geheele troep hem ach terna, een bergrug langs, een kop je op... Maar daar had men weêr gaan de wat in dezen oorlog den Brit ten al zoo dikwijls, en laatstelijk weer bij Begin-der-lijn overkwam van drie kanten regende het rake kogels op den troep, die in de val geraakt was. De acht officieren spanden alle krachten in tot, een uiterste ver dediging, doodden zelfs twee en verwondden .verscheidene" van den vijand, maar werden ten slot te .overweldigd" dat is: moesten zich met hunne manschappen over geven, na 12 man aan dooden en 48 aan gewonden verloren te heb ben. Dat is dus weder zooveel paar den en geweren gewonnen. De verliezenlijst van Zaterdag had ons een weinig op dit Bóe ren-winstje voorbereid, door van een gevecht bij Kliprivier te ge wagen met 2 dooden en 31 ge wonden (4 officieren.) Eu Kitchener spreekt in eene dépêche van 15 dezer ook vaneen gevecht van bereden infanterie met een Boerenovermacht op 12 dezer, waarin 11 man gedood en 40 gewond werden, eer men on der bedekking der blokhuizen te rug kou trekken. Als plaats der handeling geeft hij op Suikerboschrand, dat 40 Kilometers van Kliprivier is ver wijderd. In een .noot" geeft Reuters agentschap zjjne meening te kennen, dat men hier blijkbaar met een en hetzelfde gevecht, te doen heeft. Maar de elementen vau verschil tnsschen beide berichten zijn nog al sterk. Het eene is een hinder laag met een nederlaag en een ove.gave eindigende, het andere een met-geslaagde operatie, gevolgd door een terugtocht met verliezen. Hoe bet hiermede is, zal wel spoe dig blijken. Kitcheuer gewaagt óók van een terugtrekken met verlies van eene afdeeling Zuid-Al'rikaansche .Con stabulary bij Van Tondershoek. welk verlies de oificieele lijst ons reeds mededeelde. Deze gewaagt ook nog vau ee ltige andere, ons zonder haar waarschijnlijk wel nooit bekend geworden gevechten. Zoo zijn bij Middelpost, in de Kaapkolonie, den 6en Eebr. 7 man gesneuveld en 16 gewond, van wie 9 zwaar of levensgevaarlijk. Den 2en Febr. is bq Eraser- burg gestreden, waarbij elf man zijn gekwetst. Verder zijn bij Koelkrantz in den Vrjjstaat den llen Februari 2 man gesneuveld en 1 gewond en in verschillende gevechten 1 of ficier en 4 man gewond. Ook werden bij Doornberg op 7 Febr.) 5 man vermist. Dat het geleide van 160 man van het onlangs door de Boeren onder Malan bij Frasersburg ge- no.uen confooi zich heeft overge geven, komen wij nu eindelijk te weten van den S/andarti-correspon dent te Pretoria. Hij beweert, dat de aanvallende Boeren 700 man sterk waren. Het Engelsch geleide ivoeht vier uren, tot alle ammunitie verscho ten was waarna de geweren stuk geslagen werden, alvorens de man schappen zich overgaven. De Boereu verbrandden 48 wa gens van het convooi en namen de overige twaalf mede. Dat is derhalve nog al aardig wat op der Boereu actief! Vanwege den Dnitschen Boereu- hulpbond zijn nu 300.000 Mark ƒ180.000 beschikbaar gesteld voor hulp aan de gezinnen in de kam pen. Voor de helft zullen waren (kleedereu en levensmiddelen) wor den gekocht, tot welker strekking de Britsche Regeering verklaard heeft te zullen medewerken, ter wijl men de andere helft door vertrouwde personen ter geschik ter plaatse wil doen toekomen in geld. Dus dat zou buiUn de Engel- sche Regeering om imoeteu gaan, die immers het zenden van geld, »doelloos" heeft genoemd en hare medewerking daartoe heeft gewei gerd. Een drietal aanzienlijke Land dagsleden is onlangs toegetreden tot den Ra id van Bestuur. De clerieale German iadie zich steeds achteraf heeft gehouden in den persveldtocht tegen Chamber lain, schruft nu, dat het Engelsche antwoord op het raenschlievend verzoek van het Duitsche comité in de versie Duitsche kringen zeer onaangenaam, zoo niet bepaald krenkend gevoeld wordt En de radicale Volhzeitung be treurt het, dat noch Minister Von Richthoten noch het Huis van Afgevaardigden hun misnoegen over de uittarteude en hoogmoe dige afwijzing van het humane plan hebben geuit, en zegt,, dat de weigering de hartgrondige ver ontwaardiging van alle partijen gaande maakt. Te Obarlottenburg, by Ber lijn. is een geheime speelclub ont dekt. Een aantal aanzienlijke perso nen, onder welke verscheidene 40. Op de bulp van mijnen broe der kunnen wij niet rekenen, het schjjnt, dat hjj mij met Tannen- lee voorgoed voldaan heeft en bij zijn ondoorgrondelijk karakter is bet te betwijfelen, of gij ooit iets van hem te wachten hebt. Tot uw geluk vermoedt niemand dat, gij weet, hoe geringe kans een vrijer heeft zonder vooruitzichten. Eene verbintenis met een rijk meisje, reeds het gerucht eener aanstaande verbintenis, zou u bo ven water houden, streef dus daar naar. Daar hebt ge de dochter van gravin Hollerbeck, de hup- sehe, kleine Kattenbach, Melauie Voltz, die reeds beschikt overeen onafhankelijk vermogen van hare moeder en binnen kort de onme telijke bezittingen van den ouden generaal zal erven. Alleen de band eener rijke vrouw kan u redden uit alle verlegenheid en u behoeden voor een onvermijdelij- ken val grijp die gelegenheid aan, terwijl het tijd is. Hadden de Voorstellen van den opperjachtmoester Herbert over tuigd, was het de gedachte aan eigen voordeel of de achting voor Magdalena's hulpeloozen en be dreigden toestand de vlam, die zoo hoog was opgestegen, zonk even plotseling ineen. De opper- jacktmeestcr bekende aan zijne vrouw, dat hij het gevaar over schat had. De jonge graaf behandelde de gouvernante met beleefdheid, maar het zoude niemand, haar zelve bet minst, in de gedachte gekomen zijn, dat hij baar met onderschei ding behandelde, of haar gezel schap zocht. De eerste kleine plagerijen, die de mannen zich tegenover hem veroorloofden, als zij spraken over het benijdens waardige voorrecht, Magdalena zoo vrij te kunnen naderen in da- gelijksch verkeer, verstomden wel dra tegenover zijne bedaardheid, die veel te gematigd was om ge maakt te zijn. Terwijl hij nooit de achting uit het oog verloor, was het toch nooit door zijn toedoen, dat Mag dalena in den gezelligen kring werd opgenomen slechts zelden richtte hij het woord tot haar en dikwijls scheen hij nauwelijks acht te slaan op bare tegenwoordigheid. Evenwel wist bij toch, of zij te genwoordig was, wat zij zeide en wat zij dead waarheen zij ging en wie zich met baar bezig hield. Niemand werd het gewaar, dat zijne opmerkzaamheid met haar bezig was, alUen Magdalena zelve ondervond heimeljjk en onophou delijk zijne nabijheid overal. Zij wist, dat bij haar gadesloeg, want uitdrukkingen die hij bij gelegen heid deed, toonden haar, hoe op merkzaam hij ieder gesprek leven dig gevolgd had, dat zij gevoerd had op oogenblikken, waarin zij ne aandacht geheel door anderen scheen ingenomen en al vermeed hij het ook, zich naast haar te plaatsen, zoo wist hij toch zijne plaats zoo te kiezen, dat hij haar zien kon, zij het ook slechts in een der groote spiegels, die de kamer versierden. Steeds en over al, bij iedere beweging voelde zij zijn blik op haar rusten, hare ge dachten door hem nagegaan, als zijne vragende oogen haar volg den. Hij kende de bloemen, die zij liefhad en die plekjes in dsn tuin, waaraan zij de voorkeur gaf, hij wist, welke composities haar ver rukten en welke dichters zjj las, zonder dat zij mat hem daarover gesproken had. Want hst nieu we, dat wekelijks zoowel op mu zikaal als op letterkundig gebied verscheen en door Herbert besteld werd, kwam geheel overeen met haren smaak de plekjes, die zij liefhad en bezocht, waren deels verfraaid, deels gemakkelijker in gericht. Onder den eik echter, waar hij haar voor het eerst ge zien had en welk plekje Magda lena het meest beminde, vond zij dagelijks, als zij er na tafel een

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1