Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No, 668. Woensdag 12 Februari 1902. lle Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. li k i; s k n s i n i; courant, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief." Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dll tbllAN te Breskens. Transvaal. Nu er kans bestaat, dat van Britsche zijde de .mede- deeling" der Nederlandsche Re geering misbruikt zal worden om de Boerenleiders, bij het mogelijk openen van ouderhandelingen, te ontmoedigen, door het b.v. zóó voor te stellen, alsof zelfs aan zoo bevriende zijde hun zaak verloren wordt geacht, neemt men ook van de zijde der gewraakte Boeren- vertegenwoordigers in Europa zij ne maatregelen. Ook van die zijde zal men n.l zorgen, dat de Boeren-leiders en commandanten te velde behoorlijk omtrent den stand van zaken en de beteekenis der gevoerde ge- dachtenwisseling worden ingelicht. Want ondanks alle door Enge land in den weg gelegde hinder palen, bestaat er toch nog altijd voeling. Zoo zijn nog kort geleden we der informatiën van het oorlogs terrein ontvangen, die volstrekt niet ontmoedigend luiden en die getuigen van het onverzettelijk voornemen tot het voortzetten van den strijd, ook al mocht die nog jaren duren. Het Boeren-element, heelt ie mand gezegd, die er over kan me de spreken, heeft in den Zuid-A- frikaanschen bodem zoo diepe wor telen geschoten, dat het onmoge lijk zal blijken het ras er uit te roeien of daaraan eene onderge schikte plaats te geven. Weer zijn een paar Afrikaan- ders te Marseille aangekomen met betrekkelijk zeer gunstige tijdin gen, en waaruit óók blijkt, dat President Kruger onder de zijnen nog steeds de achting geniet, die men van Britsche zijde maar niet vermag weg te lasteren, gelijk Chamberlain nog onlangs in het Lagerhuis met lage verdachtma king poogde te doen. Uitbreiding van den opstand in de Kaapkolonie achtten, volgens een uitvoeriger bericht omtrent hunne uitingen in de buitenlaud- sche bladen, de bedoelde Afrikaan- ders, de heeren Servage en Locks, na de jongste wandaden der En gelschen en het vermoorden van Scheepers, zeer waarschijnlijk. Uit de officieele Britsche ver- liezenlijst blijkt, dat in de afge- loopen maand de ziekte weder bij zonder hevig beeft gewoed onder de troepen. Tien officieren en 526 man zijn aan ziekte, meest enteric of ingewandskoortsen, bezweken. Voor December bedroeg het to taal 351, en voor Januari 1901, van dat jaar du ongunstigste maand, 608. Verder zijn gesneuveld 6 offi cieren en 82 man, aan verwondin gen bezweken 5 officieren en 62 man, tengevolge van een ongeluk om het leven gekomen 1 officier en 35 man, terwijl vermist wor den 21 man en 67 officieren met 1937 man als invalide naar En geland zijn teruggekeerd. Het totale verliescijfer voor Ja nuari bedraagt dus 87 officieren en 2663 man, waarbij nog gevoegd moeten worden 32 officieren en 387 man, die gewond zijn. Het totaal der gesneuvelden of overledenen, vermisten, gevange nen en invaliden, die ongeschikt zijn verklaard voor verderen dienst, bedraagt voor den geheelen veld tocht 25,305. Lord Kitchener seint uit Wol- vehoek van 9 Febr. Na verschillende dagen operee- rens in de landstreek ten Oosten van Liebeubergvlei en Wilgeri vier, trok de geheele Britsche macht in den nacht van 5 Febr. uit verschillende richtingen, vor mende een onafgebroken linie van bereden manschappen aan de West zijde van Liebenbergvlei van Frank fort, Zuidwaarts naar Fanny's Ho me en Kafferkop. Deze geheele linie rukte den 6en des morgens voorwaarts, vor mende een linie van Holland aan de blokhuizenlinie van Kroonstad naar Lindley. De geheele linie werd des nachts bezet gehouden door verschanste voorposten op vijftig yards afstand van elkander. Ook rukten afzonderlijke colon nes op, om te beletten, dat de spoorlijn zou worden overgetrok ken. Zij gingen bij het aanbreken van den dag naar den weg van Heibron naar Kroonstad en den volgenden morgen naar de blok huizenlinie langs den spoorweg, die versterkt was om het overste ken der lpn te beletten. Den 6en Februari bevond De Wet zich binnen deze linies Maar hij gat aan zijne mannen bevel uiteen te gaan en trok zelf met enkele volgelingen en eene kudde vee naar de blokhuizenli nie van Kroonstad naar Lindley. En in een zeer donkeren nacht brak hij door de linie, door het vee door de draadversperring te drijven en daartusschen in te gaan. Hij verloor drie gesneuvelden, 25 paarden en veel vee. In den nacht van 7 Februari werden vele pogingen gedaan om door onze linies te breken. Een troep liet tien gesneuvelde Boeren achter in een poging om bij Heibron door te breken. In het geheel verloren de Boe ren voor zoover gebleken is, bij deze operaties 283 gesneuvelden, gewonden en gevangenen, alsmede 700 paarden en veel vee. De Britsche verliezen waren 10 man. Paus Leo XIII treedt het 25e jaar van zijn Pausschap in en de feesten ter viering van dat feit zullen de 3e Maart a. s. beginnen met een groote plechtigheid in de St. Pieterskerk te Rome, waartoe vertegenwoordigers van alle Re- geeriugen worden uitgenoodigd. De politie van Schaerbeek (Brussel) wordt in den dienst bij gestaan door een grooten bulhond, die zich al verscheidene malen ver dienstelijk heeft gemaakt bij het opsporen van misdadigers. Vrijdagnacht heeft de hond we der een beruchten kippen- en groentedief opgespoord uit den schuilhoek, waar hij zich verborg 38. Aan doorrijden viel niet te den ken, Herbert kon zich gelukkig achten, dat hij er ongedeerd was afgekomeirien moest besluiten, den verderen afstand te voet af te leg gen en van huis af hulp te zen den. Het was geen moeilijke weg; reeds na weinige minuten voerde een voetpad van de jstoffige land- straat af onder onder de schaduw- rjjke boornen, die als uitloopers van het woud, het meer als een donkeren gordel omsloten. Hjj ging vlug en met den veer- krachtigen tred der jeugd wat hem zelden overkwam, de schoon heid rondom hem maakte indruk op hem. De zoele zomerlucht streek zacht en licht door de hoo- ge toppen der hoornen en witte wolkjes trokken hoog door de blauwe lucht, zich spiegelend in het heldere meer, dat in stille schoonheid zich uitbreidde voor zijne blikken. Nog baadde zich het meer in een zee van goud, maar onder de boornen was zach te, verkwikkende schaduw en de geur der woudbloemen en kruiden vervulde de lucht. De herinnering aan de laatste onaangenaamheden die hij in de hoofdstad met zijne schuldeischers had gehad, de veelvuldige gedach ten over zijne naaste toekomst, die in hem waren opgekomen en zijn geest verduisterd hadden, dit al les viel af van zijne ziel als een grauw, leelijk gewaad hij ge voelde zich licht en vrij. Zoo wan delde hij onbekommerd voort, steeds in de schaduw der hooge boornen, waaronder hij met Constantijn ge speeld had en die hij ook later nog had opgezocht, als de lande lijke verveling hem een boek ter hand deed nemen. Maar ook op anderen oefenden zij hunne aantrekkingskracht uit, die prachtige stamman in den met mos begroeiden grond, want een licht gewaad schemerde door het kreupelhout en toen hij naderbij kwam, zag hij een jong meisje, dat lezend onder een eik zat. Hij maakte eene lichte bewe ging zijwaarts, om hare trekken goed te kunnen zien en bleef toen staan, sprakeloos van verbazing- Hij kende dit, kende het maar al. te goed, dat zachte, reine ovaal met die kinderlijke trekken en die uitdrukking van zielenadel en goed heid. Maar er lag geen smart op dit schoone aangezicht, de roode lippen glimlachten en het heldere voorhoofd was onbewolkt. Hij had gemeend, dat dit beeld ontstaan was in de aan schoonheidszin rij ke fantasie eens kunstenaars en nu stond het voor hem, in vleesch en bloed, als een jonge, aardsche, begeerenswaardlge vrouw. Gedurende eenige seconden bleef hij bewegingloos staan, de verras sing benam hem bijna den adem; maar opeens sloeg een hond aan, een groote Newfundlander vloog door het kreupelhout met groote sprongen op hem toe. Het vol gende oogenblik weerklonk ook een jubelkreet der kleine Horten- se, die het dier gevolgd was en nu wendde ook het jonge meisje het gelaat naar hein toe. Zijn hart klopte van verruk king Ariadne 1 riep hij luid, al les vergetend. Magdalena bloosde #n het kind, dat reeds aan zijn hals hing, leg de waarschuwend den vinger op den mond. Stil Herbert, zeide zij angstig, mama heeft het verboden, streng, zeer streng, het mag volstrekt niet gezegd worden en de schilderij is afgenomen en naar Kattenstein ge bracht. Maar hoe schoon is het Herbert, dat gij nu de wereld niet behoeft te doorkruisen wellicht moet ge zelfs niet naar Londen en blijft ge hier. Alleen heet ze geen t Ariadne, maar mejuffrouw Göring en ik noem haar Magda lena, mijn lieve Magdalena 1 Zij had deze laatste woorden terwijl zij Herbert naar zich toe trok, op vleienden toon gesproken en legde teederlijk haren arm om

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1