Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 665. Zaterdag 1 Februari 1902. lle Jaarg. Ziekenfondsen, FEUILLETON. S I II E COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika _/'U.82r>, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADYERTENTIËN. Van 1 tot en niet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief, Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blail verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever O. IMII.IDIIV te Breskeus. ■VB ii. De meesten van de ons beken de Ziekenfondsen hebben een niet- onbelangrijk aantal begunstigers, wier gezamelijke bijdrage een wel kome gast is op den post .ont vangsten" van de rekening. Alleen, voor zoover ons bekend, telt het londs te onzer plaatse geen enkele donateur meer. Aanvankelijk waren zeer velen met een vrij aanzienlijke bijdrage aangesloten, doch langzamerhand openbaarde zich bij de aanbieding eener kwitantie tot het bedrag, waarvoor men in den beginne had geteekend, zulk een tegenzin, en deze begon zich zoo uit te brei den, dat het bestuur der vereeni- ging liet wijselijk naliet en zoo doende het begunstigers-systeem, dut toch op den duur zijn eigen dood zou gestorven bobben, af schafte. Van toen af dreef het fonds op eigen middelen, en heusch, liet is er niet slechter bij gevaren, al zonden de vrijwillige bijdragen natuurlijk even welkom gebleven zijn. Het moge dan zijn, dat de do nateurs kunstmatig van hunne 35. Men deed haar deelnemen aan de vroolijke en toch in zeker op zicht schitterende gezelligheid van het huis, die op het land zooveel ongedwongener is en vrijer van vooroordeel dan in de stad en Magdalena's wonderschoon muzi kaal talent, dat aan de bekoorlijk heid der landelijke eenvoudigheid ook kunstgenot vermocht toe te voegen, leidde haar van de be scheiden plaats, waarop zij zicli- zelve geplaatst had, niet zelden te midden der gezelligheid. En het waren niet alleen de mannen, die de bekoring harer Schoonheid huldigend, haar plaat verplichtingen zijn ontheven, op dat punt is een meer gezonde toe stand geboren. Want we herinneren ons zeer goed, dat bij de oprichting de steun van donateurs als een voor- loopige werd beschouwd, en de deelnemers daarop niet behoefden te blijven rekenen, wijl de maat schappelijke toestand van dien aard behoorde te worden, dat de bijdragen zou 'en kunnen gemist worden, wilde liet fonds op den duur levensvatbaar zijn. Deze betrekkelijk particuliere levensregel slaat noodwendig terug op de fondsen in het algemeen en we merken haar dus als een al- gemeene levensregel aan. Wat dus gold voor het fonds te Breskeus, is van evenveel waarde voor andere fondsen. Men kan bij liet bestaan en het verrijzen van tal van vereenigin- gen niet vergen, dat de burgerij in het algemeen al die vereeni- gingen steunt en veel minder kan blijven steunen, in aanmerking ge nomen de min of meer moeilijker levensomstandigheden waaronder deze of gene bezwaard gaat. Men kan ons tegenwerpen, dat met zulk eene redeneering voor oogen het vereenigingsleven ten doode is opgeschreven. En al stemmen we dat ten deele toe, toch handhaven we dit beginsel. Alle vereenigingen zijn niet gelijk en alle donateurschappen ook niet. Er zijn onder de laatste categorie mensclier., die zich louter aanslui ten uit eigenbelang en van dat standpunt beschouwd, is liet do nateurschap niet alleen te verde digen, maar zelfs aan te bevelen. Maar, waar we in dezen het donateurschap van Ziekenfondsen op het oog hebben, van zoodanige vereenigingen die een financieel doel hebben voor een bepaalde categorie van menschen, van de deelnemers, behoort het fonds, als de wagen aau liet rollen is ge bracht, ook uit eigen middelen en met eigi n kracht in beweging te blijven Blijkt, dat die begunstigers-bij dragen onmogelijk kunnen gemist worden, dan staat het fonds elk oogenblik bloot aan een val, ver oorzaakt door het terugtreden van de donateurs, en blijkt zulk eene vereeniging niet levensvatbaar te zijn, want af te hangen van de gunst van goede menschen is een benauwde positie, ook voor een fonds, omdat het tot op zekere hoogte anderen naar de oogen moet zien. Als voorbeeld nemen we als van nabij bij ons bekend, bet fonds te Breskens, dat op een alleszins zeer onafhankelijk standpunt staat. Daar kunnen de deelnemer» zeg gen dat de middelen van het fonds het gemeenschappelijk eigen geld is, en dat sluit ontegenzeggelijk eene groote kiacht in zich. Als uit dezen hoofde de levens vatbaarheid blijkt, dan i3 het be staan van zulk een fonds vrijwel verzekerd. Maar toch behoort deze goede eigenschap met een toenemen van het ledental hand aau liand te gaan; Want zelfs als dat getal stabiel blijft, dat wil zeggen, als het op dezelfde hoogte blijft, dan is dat wel niet direct achteruitgang, maar toch ook geen vooruitgang. En een zaak die niet vooruit gaat, gaat ondanks zijne stabili teit feitelijk achteruit. Onder de ledeu, die van ver schillenden leeftijd zijn, komen er voor, die langzamerhand oud wor den en, tnenschclijkerwijs gespro ken, eerder kans hebben door den dood aan de vereeniging te ont vallen, dan jongere leden. Oude personen, die lid zouden willen worden, schrikken meestal af voor de hooge premie, die te hooger toont, tegenover de uit den aard der zaak mindere vei- diensten derzulken. Van dezen is liet dus minder te verwachten dat ze toetreden, en moet de uitbreiding order de jeugdiger krachten gezocht wor den. De klacht over geringe toetre- ding, geldt alzoo, voornamelijk de jonge werklieden. Hoe zulks komt Dat is een vraag, wier oplossing minder ge makkelijk is en als we liet wagen een paar antwoorden te geven, dan zijn deze slechts gebaseerd op veronderstellingen. Een ziekenfonds is een uitste kende instelling, waarvan hoofd zakelijk het groote nut wordt ge voeld als men het noodig heeft. Dat men echter om uit het fonds te trekken, voor zijn plezier ziek wordt, is moeilijk aan te nemen, en gaat eveneens minder gemakkelijk, want voor de mogelijke gevallen, dat men het daarop mocht aan leggen, is reeds bij het reglement, door de bepaling, dat men 3 da gen ziek moet zijn, terwijl de verplichting der commissarissen om te komen zien, eenige fraude sten op de schitterende hoogten, dia hare kinderlijke wenschen met toovermacht hadden daargesteld, ook de vrouwen werden onwille keurig' aangetrokken door hare goedheid en bevalligheid, die een zekeren kring om haar heen trok ken, dien nog ruwheid, noch on bescheidenheid waagden te over schrijden. Ilaarzelve bood het nieuwe le ven opwekking en genotzij had met verrassende snelheid de ver fijnde gewoonten van het grafelijk huis eigen gemaakt, gewoonten, die zoozeer beantwoordden aan ha re geheimste behoeften. De glans en de weelde, die haar omgaven, oefenden eerder een vrij makenden dan een drukkenden invloed op haar uit; haar verheven en be vredigd schoonheidsgevoel, het be koorlijke genot en de bezielende gezelligheid werkten verfrisschend en ontwikkelend op hare geeste lijke krachten Zij was als een schoone, bui- tenlamlsche plant, die, ofschoon gevoed en verpleegd, toch gloed en kleurenpracht ontbeerd heeft, die alleen een warmere zon zou verleenen, en nu, weder terugge- plant in den vaderlandschen bo dem, in schitterende schoonheid bloeit. De geheele huiselijke omgeving in Tannensee, de van zilver en goud fonkelende tafel, de prachtig versierde vertrekken met hunne voorwerpen van kunst en weelde, de spiegels, die bij den glans der kaarsen de pracht weerkaatsten, die zoo weinig herinnerde aan de eenvoudige pastorie, dat alles vorm de te zamen een passende lijst voor Magdalena's verschijning. Of het verstandig was van de moederlijke vrouw, die hare jeugd had geleid, om eene zoo gloeiende en prikkelbare meisjesziel, alleen steunend op eigen zedelijke kracht, juist aan zichzelven over te laten in een tijd, waarin het gemoeds leven een koogere vlucht neemt, waarin de aanschouwingen rijpen, uieening en oordeel zich vormen en daarmede het geheele daarzijn een meer bestemd wezen aanneemt, dat was zeer twijfelachtig. Wel teekeude zich bij Magdale- na de eigenschappen van baai- karakter scherp athaar denken .en willen werden helderder te mid den eener wereld, waarin zij eene zelfstandige plaats te vervullen had, waar plichten en verant woordelijkheid op haar rustten en haar beste beschutting steeds haar eigen stipt gedrag bleef. Maar haar gemoeds- en zinnelijk leven kon zich onmogelyk verzetten te gen den invloed der naaste om geving, de vele en wisselende in drukken werden tot eene bijna heersche macht, daar zij hare aan geboren neigingen voelden. Om aan haar hart vrjjheid en zelfkennis te geven en hare keus geheel vrij van invloed te doen zijn, ontnam men haar in te ver gedreven grootmoedigheid den be schermer en raadgever, dien zij zoozeer had noodig gehad, om menschen en verhoudingen te lee- reu kennen en beoordeelen. Want ook de familiekring had in de drie maanden van haar ver blijf eeiie gro ite verandering on dergaan. Sedert zes weken vertoef de de eenige zoon van het grafe lijk paar in Tannensee en in de laatste dagen was ook de vriend

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1