Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 663. Zaterdag 25 Januari 1902. lle Jaarg. Binnenland. FEÜILLETON. n, BRESKEN SC HE COURANT, ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Adverteutiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee juur. Bit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIKLf JIl.X te Urcskens. üKlvSKIi.VN, 24 Januari 1002. Woensdagavond hal ten huize van den heer F. Besemer de jaar vergadering plaais van de maat schappij .Eendracht maakt macht" tot uitkeeriug van gelden bij het verlies van varkens. De vereeniging bestaat uit 75 deelnemers en 8 donateurs. ,In 1901 waren 98 varkens ver zekerd, waarvan 5 zijn gestorven. De verschillende ontvangsten be liepen ƒ306 26 en de uitgaven ƒ181.475, waardoor het maatschap pelijk kapitaal steeg tot ƒ1657.085. De inleg voor nieuwe leden werd bepaald op ƒ3.en de uit keeriug bij sterfgevallen op ƒ0.40 bruto gewicht, zulks in verband met den huidigeu marktprijs der varkens. Als bestuursleden werden her- kezen de heeren Jac. van Kam pen met algemeene en J. A. Pois- Bonnier met 43 van de 45 st. Met instemming werd begroet een voorstel van de bestuurstafel om aan elk op de vergadering te genwoordig zijnd lid ƒ0.10 u t de Las te vergoeden. Daarna werd de vergadering ge- lloten. Op 23 dezer is de maré chaussee Boogerd alhier, van deze brigade overgeplaatst naar Honte- nisse, en vervangen door den Bri gadier-titulair J. Westerbeke van 's Hertogenbosch. Op den 3en Febr. wordt de ma réchaussee M. Masseurs Tan de brigade Oudenbosch overgeplaatst bij die te IJzendjjke. Schoondijkc, 21 Januari. He den namiddag werd alhier eeue vergadering gehouden van de al gemeene onderlinge Paarden-ver- zekering-maatschappij, die door 105 leden werd bijgewoond. Aan het door den boekhouder, de heer J. Verhage uitgebracht jaarverslag is ontleend, dat het aantal deelnemers thans is geklom men tot 190, met een aantal ver zekerde paarden van 1650, verte genwoordigende ruim ƒ600.000. De ontvangsten bedroegen 15370.365 waarvan aan premie gedurende het le halfjaar ƒ6450 35 en gedurende het 2e halfjaar ƒ6536.25, benevens ƒ981.50 aan overleden paarden. Uitgegeven werd ƒ12871.66 waaronder ƒ1279.22 wegens ver goeding voor gestorven paarden. De rekening met de bescheiden, nagezien door de heeren A A. Becu te Groede en J. B. Becu te Breskens, werd goedgekeurd, en de boekhouder vau zjjne verant woordelijkheid ontheven. Als bestuurslid werd de heer J. Kools te Oostburg met groote meerderheid van stemmen herko zen. Naar aanleiding van verspreide geruchten omtrent het te uitge breide salaris van den Boekhou der, had het bestuur eene bespre king aan de orde gesteld, of de veigadering met de thans bestaan de regeling l/M per ƒ1000 der verzekerde waarde, genoegen neemt, dan wel of ze deze thans wilde herzien. De heer Joh. Risseeuw van IJzendijke wensehte de bestaande regeling te behouden. Het hoo- ger salaris is een gevolg van de uitbreiding der vereeniging, doch heeft tevens meerdere werkzaam heden ten gevolge de regeling is geschoeid op het billijkheids-be ginsel en daarom alleszins behoud- baar. Wil men de regeling her zien, dat men het dan doet, als de Boekhouder aan de beurt van aftreding is als dan kan hem ge vraagd worden of by eene herbe noeming onder de gewijzigde voor waarden weder aanneemt. De heer J. B. Becu voornoemd vroeg of het niet mogelijk is een vast salaris te bepalen. De heer Van Prooien te Water landkerkje verklaarde zich er niet tegen, doch meende toch, dat, als behalve het bewuste salaris voor elke zitdag en gedane schatting afzonderlijk wordt betaald, dit een aardige betrekking wordt. Van de zijde van het Bestuur werd medegedeeld, dat het salaris uitsluitend wordt gegeven voor de administratie-werkzaamheden, en dat die daarbuiten vallende even goed den Boekhouder moeten ver goed worden als dat zulks aan de overige leden van het Bestuur geschiedt .De hoegrootheid daar van hangt af van de meerdere of mindere gevallen die zich in den kring van deze of gene der be stuursleden voordeden. Eindelijk werd het bewuste ar tikel gehandhaafd met 93 tegen 10 stemmen1 deelnemer ont hield zich van medestemmen. Verder vroeg het Bestuur mach tiging om de schatting der paar den, gelijk die nu een paar jaar heeft plaats gehad, te mogen voort zetten. Verschillende leden namen ge noegen met de wijze, waarop de schatting plaats vond, anderen vonden het tijdstip ongunstig, om dat vele paarden in het najaar minder oog hebben dan op een andere tijdanderen zagen de schatting liever gedaan in de maand Juni, dau zou het veel vlugger afgeloopen en minder kostbaar zijn. Een enkele stern wierp het denkbeeld een veearts te laten schatten, doch vond geen gehoor, evenmin als het idee om de schat ting om de 2 of 3 jaar te doen. Ten slotte werd het Bestuur gemachtigd de schatting te doen plaats hebben teu tijde dat het zulks het meest geschikt voor komt. Een voorstel van het Bestuur om voor het eerste half jaar slechts 1/z °/o van l'e verzekerde waarde te heffen werd onmiddellijk en zonder discussie aangenomen. Ten slotte stelde de heer Iz. de Hullu te Schooudijke voor in el ke gemeente waar eenige deelne mers wonen twee commissarissen aan te stellen, waar men zich kan aanmelden bij het plotseling voor komen van ziekte- of sterfgeval len, zulks ter voorkoming van noodeloos lang wachten teugevol- 33. Hij reikte haar over de tafel heeu de hand, die zij met warmte drukte en ging voort Als Theresa's liefde aangroeit door den dugelijkachen en vrijen omgang met haren vriend, nu dankbaarheid en medelijden een inniger band om hen gesmeed hebben en hare hoop wordt al te schieljjk de bodem ingeslagen door een of ander vertrouwelijk woord van zijn kant, dat haar verraadt, dat eene andere zijn hart bezit, en dat zijne schoonste verwach tingen reeds der werkelijkheid na- hij zijn, dau, vrees ik, zal deze eerste wreede ontgoocheling aun de wenschen en overredingskuns ten der vrome zusters eenen al te vruchtbaren bodem bereiden. Het geluk harer jeugd mag geen schip breuk ljjden, eer zjj is aangeland in de haven rnjjner vaderlijke lief de, haar reddingsanker mag niet de kloostercel worden. Gjj weet, dat ik nog twee jaar wachten moet, eer de geestelijke voogden my de heilige rechten toekennen, die de natuur my gaf vrijwil lig zal ik haar niet afstaan. Als hoop en verlangen haar lokken, zal Theresa zonder dralen naar buiten tri den in de zonnige we reld maar zij in dwaze onver standigheid denkt alles verloren te hebben, als geen nieuwe in druk het oude leed verdringt, dan zal zjj het hoofd buigen en den sluier doen vallen over de wee- nende oogeu, voor immer En ik wil niet ten tweeden ma le het dierbaarste dat ik bezit be graven tusschen donkere klooster muren, ging hjj hartstochtelijk voort, Lorenza, ditmaal stel ik my te weer. Er volgde eeue pauze, geduren de welke hij haastig het vertrek op en neder ging en de ontstelde blikken der oude vrouw hem volg den. Maar ik heb ook Theresa's be slissing niet te vreezei), zeide hjj na een poös bedaarder, wanneer men haar de Ariadue-draden der hoop in de handen geeft. En als de onvermjjdelyke ont goocheling die toch verjjdelt, zal hij dan niet terug verlangen naar dat verbljjf, dat troost schenkt voor iedere smart vroeg de ou de vrouw twyfelend. Hjj schudde het hoofd. Daar heb ik geen vrees voor, zij zal dan erkend hebben, hoe machtig en onvergankelijk de liefde eens vaders iszij zal daarin troost vinden, hem alles te zjjn, leeren, dat het zoeter is, zich te offeren aan kinderlijken plicht, dan aan zelfzuchtig verdriet. En dan bouw ik, nevens de toenemende sterkte van ziel en vrijheid van geest, op de macht der jeugd, op de schoon heid van Gods natuur, op de war me, harteljjke welwillendheid, die goede menschen hecht aan elkan der bindt. Alleen de rjjp eener te vroege ontgoocheling mag niet neerdalen op het ontwakende le ven harer ziel en dit leven ver nietigen dan is de zege mijn, Lorenza In gedachten verzonken keek zij voor zich. God en de heiligen mogen u bijstaan, om uw kind te verkrjjgeu en het my vergeven, als die weusch zondig is. En wat denkt ge nu te doen, Signor Theresa zal zich in de noodza kelijkheid schikken, om haren vriend te laten vertrekken, daar ik hem niet beveel te gaan, her nam hjj. Het voorwendsel eener ontvangeue opdracht, die hem naar Florence roept, is haar voldoende. Daar ook mjju tjjd knap beperkt is en Theresa's verlof byna ge ëindigd, zal zjj n zonder tegen spraak volgen, als ook ik binnen eenige dagen vertrek en zoodoen de ook dokter Wangen van haar scheidt, die haar licht ongewensch- te inlichtingen zou kunnen geven en wiens liefde ik niet zoek aan te moedigen, hoe hoog ik hem ook schat. Houd gjj zoo natuur lijk en onwetend mogelijk, Lo renza, ontwjjk iedere bekentenis,

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1