IIII li S k n S r III' COURANT, Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 662. Woensdag 22 Januari 1902. lle Jaarg. en s- Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet gelieele Rijk ƒ0.55, 1 voor België ƒ0.1525, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEM.iX te Brcskeiis. Het gala-bal ten Hove is Vrij- dagavond schitterend geweest als vorige jaren. Het onderscheidde zich alleen hierdoor, dat de Ko- ningin zich onthield van de ver- 1 moeiende rondwandeling en reeds half elf het bal verliet. De Koningin-Moeder en de Prins beijverden zich verder de honneurs I waar te nemen, waarbij het ie ders aandacht trok welk een hupsch en aangenaam onderhoudend gast heer de Gemaal der Kontngin is. Dr. Leyds was aanwezig en de Prius onderhield zich met hem. De Koningin danste de quadril- niet mede de Prins daarentegen beide. De Koningin hield cercle, maar minder lang dan anders en sprak tóen de dames en heeren in den kring aan. De Koningin-Moeder verliet 12 5 uur het Paleis, en 12.40 uur wa ren alle gasten vertrokken. - Blijkens het voorloopig ver- dag der Eerste Kamer werd op de Staatsbegrooting voor 1902 voor Binnenlandsche Zaken o. a. door eenige leden de jaarwedde van de leden van Gedeputeerde Staten on voldoende geacht en in een af- deeling aangedrongen op het uit den weg ruimen van de beperkin gen, welke in art. 53 aan de be noeming tot lid van Gedeputeerde Staten gesteld zijn. De wenscheljjkheid werd uitge sproken om het burgemeesterschap onvereenigbaar te verklaren met het lidmaatschap der Provinciale Staten. De benoeming van burgemees ters buiten de ingezetenen werd in vele gevallen, vooral op het plat teland wenschelijk geacht. Som mige leden gingen verder en zou den gaarne zien, dat de beperking in de benoeming in art. 61 neer gelegd zoude worden opgeheven. Algemeen was men vau oordeel, dat in de tegenwoordige regeling, betreffende den burgerlijken stand, spoedige verandering volstrekt noodzakelijk is. Onderscheidene leden achtten de bepalingen om trent het beheer van den gemeente ontvanger op den duur onmoge lijk te handhaven en drongen aau op wijziging der betreffende wets bepalingen. Gevraagd werd, op welke punten men wijziging van de «Woningwet" noodzakelijk acht te, alvorens tot de invoering over te gaan. De circulaire van den Minister in zake werkeloosheid werd be sproken. Waartoe dient het on derzoek, werd gevraagd. Vele le den betreurden het uitgaan van deze circulaire, omdat zij verwach tingen opwekt, welke niet te be vredigen zijn. Andere leden wa ren van oordeel, dat de circulaire toch haar nut zou hebben. Men sprak het vertrouwen uit, dat met de indiening der herzie ning van de «Drankwet" niet ge wacht zou worden tot het uiterste tijdstip vóór 19U4. Regeling van de controle op levens verzekering-maatschappijen werd hoog noodig geacht. Het werd wenschelijk geacht, om, terwijl eene nieuwe regeling van de «Armenwet" wordt bewerkt, inmiddels de bestaande te herzien op die punten, waar dit noodza kelijk is. Gewezen werd op het euvel, dat veel krankzinnigen geen plaatsing kunnen vinden in gestichten en op de onhoudbaarheid van dien toestand. Eveneens achtteu vele leden onhoudbaar de zorg aan de gemeentebesturen opgedragen, in geval krankzinnigen gevaarlijk voor de maatschappij worden ver klaard. 32. Toen ik den volgenden dag we der in mijn atelier te Rome zat, gevoelde ik mijzelven onbeschrijf lijk eenzaam. De onverdragelijke hitte ontnam mij lust en opge wektheid tot den arbeid en deed mij ook des nachts gëen rust vin den. Mij overviel een verlangen om heen te gaan heen, een verlangen, dat aan heimwee grens- de. Dat staat vast, Werner, twaalf volle maanden geef ik nog toe den laatsten wensch onzer moe der, maar langer niet. Naar huis komen kan ik niet, zonder mijn woord te breken, want al zwegen ook mijne lippen, de gewichtige vraag, die moeder wilde verschui ven, zou in mijne oogen te lezen staan, zoodra Magdalena tegenover mij stond, de gedachte haar te bezitten, vervult mijn geheele le ven 1 In Rome, dat gevoel ik duide lijk, zou ik de rust en bedaard heid niet meer vinden, die mij volstrekt noodzakelijk zijn tot scheppen, ik moet nieuwe indruk ken hebben, om aan mijne ge dachten een andere richting te geven en de smart van het wach ten te lenigen. Daarom ben ik naar Venetie gekomen, denk hier vier tot vijf maanden te blijven, even zoolang in Weenen en Mün- chen en dan tot haar, tot haar Gjj ziet, ik neem nog steeds plotselinge besluiten, buitenspori ge invallen noeradet gij ze vroe ger, als zij uwen bedaarden geest overrompelden. Vandaag gedacht, morgen gedaan zoo ook ditmaal. En nu ben ik al acht dagen hiel en baad mij in verrukking over al die heerlijkheden. Ik heb een atelier naar mijne behoeften, met een goede kamer er naast en zend u hiernevens mijn nieuw adres. Want gij zult vurige kolen op mijn hoofd verzamelen, oude jon gen, zooals het past in uwen gees telijken stand, die zooveel goede lessen verspreidt. Schryf mÜ voor alles, hoe Mag dalena zich tegenover u uitlaat over haar nieuw levengjj waart steeds de vertrouwde harer kleine bekommernissen, met mjj deelde zjj slechts haar geluk. Maar ver geet ook uzelven niet, noch uwe vooruitzichten, ik hoop, dat gij ons in uwe eigen parochie zult Eenige leden meenden te moe ten opkomen tegen de uitdrukking «vrijmaking van het onderwjjs". Zjj waren van oordeel, dat het onrechte daarvan gesproken wordt, daar het lager onderwijs toch van 1857 af vrjj is en slechts waar borgen van bekwaamheid en zede lijkheid worden gevorderd. Andere leden weerspraken dit. Eenige leden drongen aan op eene spoedige vrijmaking van het lager onderwjjs in den geest van het bekende Unierapport. Vele leden verklaarden zich met het denkbeeld van volkomen gelijk stelling niet te kunnen vereeni gen en kwamen nu reeds op te gen een jus promovendi met zijn rechtsgevolg aau bijzondere hoo- gere scholen noodzakelijk. Een reorganisatie van het on derwijs in hot algemeen werd noo dig geacht.- Eenige leden wenschteu het Etli- nographisch Museum te Leiden te behouden, anderen wenschten vestiging te Amsterdam. Eenige leden achtten het niet billjjk om onverplichte gemeente lijke gymnasia en hoogere burger scholen te subsidieeren en de leer aren in 't genot van pensioen te stellen. Herziening van het middelbaar onderwjjs werd noodig geacht. Tegen het denkbeeld in het voorloopig verslag der Tweede Ka mer ontwikkeld tot het in het le ven roepen van proefscholen als aansluiting van het lager bjj bet middelbaar onderwjjs werden be denkingen geopperd. Onderscheidene leden zouden betreuren belemmering in de toe lating van meisjes tot hoogere burgerscholen voor meisjes. Algemeen achtte men het raad zaam de resultaten van de wer king der Leerplichtwet af te wach ten alvorens tot hare wjjziging over te gaan. Gevraagd werd nog hoe deze Minister deukt over een wjjziging van art. 45 in velband met art. 54bis der Wet op het Lager On derwjjs in dien zin, dat de bijzon dere scholen vaif meer uitgebreid lager onderwjjs vrijheid krijgen om meer uren te besteden voor moderne talen en wiskunde. BRBSKE.VS, 21 Januari 1902. Zaterdagavond had in een der lokalen van de openbare school alhier de aigemeene jaarvergade ring plaats van het Ziekenfonds, welke door een 20tal leden werd inzegenen. Hoe vol beloften ligt de toe komst voor mjj ach Werner, ik ben een gelukkig, gelukkig mensch En nu, vaarwelik ben het, als ik het aantal velletjes beschouw, u en mjjzelven verschuldigd, ein- deljjk te sluiten. Uw trouwe broeder Riciiako. De heer Stein vouwde den brief nadenkend toe en legde hem voor zich op tafel. Gjj ziet, Lorenza, dat het vunr in Theresa's hart reeds dreigend om zich heen gegrepen heeft, zei- de hjj peinzend, want de man, die in dezen brief van haren harts tocht spreekt, heeft gewis het recht van zichzelven te zeggen, dat lijj geen jjdele gek is. Nu komt het er op aan, het vuur te blusschen, goed te maken, wat een luimig toeval bedierf en haar zoo spoedig mogeljjk te verwjjderen uit de gevaarljjke nabjjheid van den schilder. Zullen jvjj vertrekken vroeg de dame verschrikt, op dit oogen- blik, nu het onverwachte weder zien haar geheel bedwelmd heeft Dat zal niet kunnen geschieden, zonder den bittersten strjjd, zon der den meest vertwjjfelenden te genstand van hare zjjde. Derhalve moet h ij gaan, her nam Stein, en wel zoo spoedig mogeljjk. Ik zal den jongen kun stenaar nog dezen morgen zjjuen brief teruggeven en hem mjjn verzoek uieedeelen Theresa's jeug dige liefde mag noch door tegen stand tot hartstocht worden, noch door hopeloosheid tot dweeperjj beide zou even gevaarlijk zijn. De

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1