Gemengd. Het examen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde inet geheele ge tallen en tiendeelige breuken en het stelsel van maten en gewich ten. Indien de adspiranten ook be kend zijn met wiskunde of vreem de talen, wordt hun de gelegen heid gegeven daarvan te doen blij ken. De verzoekschriften om toela ting tot dit examen moeten vóór 15 Februari a. s. bij het Depar tement van Financiën zijn iuge- kumen en kunnen worden inge zonden door tusschenkomst van de inspecteurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij wie <ok nadere inlichtingen te ver krijgen zijn omtrent de verdere vereischten en omtrent de stukken, welke bij de verzoekschriften moe ten worden overgelegd. ISKEüKE.Vi, 14 Januari 1902. Bij Kon. besluit is aan den heer G. A. Vorsterman Van Oyen oud-hoofd der openbare lagere school te Aardenburg een pensi oen verleend van /'1267. Een Limburgseh vrouwtje met den respectabelen leeftijd in de 90 jaar, deed verleden week e n boodschap in de nabuurschap, doch bleef langer uit dan gewoon lijk. Bij het naar huis gaan is zij blijkbaar door de duisternis mis leid en kon den terugweg niet vinden doordat ze in het bosch was verdwaald. Eindelijk vermoeid legde ze zich te slapen, in welken toestand ze den volgenden morgen door angs tig zoekende familieleden werd gevonden. uitslag der operatie was ongemeen gunstig, ofschoon Theresa stil en doodmoe, bijna onafgebroken slui merde. Zij sprak in het geheel niet, als zij de oogen eens op sloeg maar zoo vaak zij mij aan haar bed zag, schittei de er telkens iets in hare oogen, als een straal des levens. Hoe het ongeluk gekomen was, daarover lag nog de diepste duis ternis, daar het spreken Theresa verboden was. Slechts dit stond vast, toen wij de plaats bezichtig den, dat Theresa van boven ne- dergestort en met de hand in een sikkel gevallen was, die nalatige arbeiders met audere tuingereed schappen op het gras hadden la ten liggen. Een omgevallen lad der, die niemand den vorigen dag gebruikt had, versterkte ons ver moeden, en ik bracht dit op eene of andere wijze en wel met een duister gevoel van verwijt, met juij zeiven in betrekking. (Wordt vervolgd Na haar iu een naastbijzijude woning te hebben binnengebracht en van audere kleederen te heb ben voorzien, kwam de oude vrouw bij, waarna haar eerste woorden waren zich te hebben verwonderd, dat ze den weg niet had kunnen terugvinden, dien ze reeds vóór - 85 jaar kende De te Nizza gevangen ge nomen vrouwenmoordenaar Henri Vidal heeft nu bekend, dat hij, behalve den spoorwegmoord bij Ezé op Mej. Hirschbrunner, ook den moord te Tamara» op Anto- nia van Brunen heeft gepleegd en tevens schuldig is aan twee moord aanslagen te Nizza op vrouw Moreno en te Marseille op Louise Guimard. Hij deed zeer koelbloedig het verhaal van die misdaden, welke alle diefstal ten doel hadden. Men verdenkt hem nu ook van den moord op Marie Arnoua, te Marseille (in 1894) en verwacht, dat hij ook die misdaad zal be kennen. Vidal, die in 1899 door de Fransche Maatschappij tot exploi tatie van Goudmijnen naar Sou dan werd gezonden, moet zich ook daar ergerlijk gedragen en oneer lijkheden gepleegd hebben. Te Helium (Gr.) is het drie jarig zoontje van den heer Harm Haan te water geraakt en ver dronken. Een Zaandamsch ingezetene zond, naar aanleiding eener ad vertentie, ƒ1.75 aan de Noord- Brabandsche Loterij-Effecten bank, te Breda en ontving daarvoor een aandeel in een in een premielot 33/4 pCt. Panamaleening 1881, uitlotingen 16 December 1901. Den 23en December zond de Zaandammer een briefkaart naar de bank, met verzoek hem een trekkingslijst te zenden, gelijk in de advertentie was beloofd. De briefkaart kwam als onbe stelbaar terug. De commissaris van politie te Breda om inlichtingen verzocht, berichtte dezer dagen, dat de di recteur van de zoogenaamde Noord- Brabantsche Loterij-Effectenbank in December was gearresteerd, omdat hij in het Algemeen Poli tieblad was gesignaleerd, als ver dacht van verduistering. Te Baam hoorde een koffie huishouder in zijn huis herhaal delijk een vardacht gepiep. Bij onderzoek kwam hij tot de outdekking, dat in de pijp van zijn orgel een rattennest met 12 jongen verborgen was. Graaf Garoia de Vega, van Omezie, in België, is in een kof fiehuis te Parijs beroofd van een valies met geldswaarde van 4000 fr. en van zijn oveijas, waarin een portefeuille met 1500 francs stak. Hij was een oogen blik la ter van zjju tafeltje opgestaan om te gaan telephoneersn en toen hij terugkwam waren jas en tasch verdwenen Een heer die met den Graaf aan hetzelfde tafeltje zat. had die medegenomen en om daarbjj geen achterdocht te verwekken had hij bij den koffiehuisbediende, die meende dat hij by den Graaf be hoorde, de vertering betaald van den man dien hij bestal. Te Heerenveen is de schip per Van der Wal overboord gesla gen. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht, waren de levensgeesten reeds voor goed be zweken. Te Spaubeek (Limburg) is een kind van ruim 10 jaar bij het spelen op een zonderlinge wijze om het leven gekomen. Terwijl het in een schuur, iu' de nabijheid van een hakselmachine kwam, ge raakte zijn halsdoek tusschen het raderwerk der machine, en toen 't pogingen deed om zich te bevrij den, werd het door de omstrenge ling van dien doek om den hals zoodanig geklemd, dat het weldra was bezweken. De te Moerbeke, bij de Xe- derlandsche grens, gekwetste jon geling, is na een hevig lijden be zweken. De drie verdachten zijn naar de gevangenis te Gent over gebracht. Bij de lijkschouwing bleek, dat de mishandelde drie messteken in den buik had gekregen en twee in den rug. Te Noordwijk is de lood-i gieter A. Jansen bij zijn werk uit de goot gevallen. Hij werd ter- terstond opgenomen en naar huis gebracht, doch is onderweg be zweken. Te Baarsdorp is het zeven jarig dochtertje van den landbou wer Van Opstal in een mektvaalt gevallen, met het treurig gevolg, dat het daarin is gestikt. Het is het derde kind, dat op zoo nood lottige wjjze om het leven is ge komen. Te Laren (Geld.) viel de 18- jarige zoon van den landbouwer V. Op Hiddink door een slop van den hooizolder op de deel. Aanvankelijk schesn hij slechts licht gekneusd te zijn, doch den volgenden morgen werd hij door zijne ouders dood in bed gevon den. Zondag is nabij Brindisi een trein van een spoorwegbrug in een bergstroom gestort. Voor zoover bekend, hebben 3 personen het leven verloren, en zijn er 9 gekwetst. Zondagmiddag te drie uur werd aan het station te Hillegora een oude vrouw, die zich op het perron bevond door den voorbij - gaanden trein aangegrepen. Het hoofd en een been werden letterljjk van den romp afgesne den, De ongelukkige was natuurlek onmiddellijk een lijk. Te Elshout, gem. Oud- Heusden c. a., zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige kostbaarheden uit de kerk ont vreemd. De tabernakel is geforceerd, maar zonder succes. De dieven hadden zich blijkbaar laten insluiten, en zjjn ontkomen langs een ladder, die zij tegen een ruit hadden gezet, welke daarop door hen is uitgesneden. Zaterdag geraakte te Sittard een achtjarig meisje onder een zwaar beladen kar. Zij bekwam daarbij zulke hevi ge kneuzingen, dat zij aan de gevolgen is overleden. Op Nieuwj aarsdag schoot te Tiel de 50jarige F. v. E. zich met een met kruit gevulden sleutel door de hand. Zondag overleed hij aan bloed vergiftiging. In de Ned. Jager geeft J. D. de Graaff, jager te Middelhar- nis, een omstandig verhaal van het doodelijk ongeluk dat verleden week den rijks-veldwachter Izak Dubbeld te Nieuwe Tonge, trof, - tevens zich bereid verklarende, gaven voor de achtergebleven be trekkingen te ontvangen. Aan (het verhaal ontleent het N. v. d. D. het volgende Een treurspel werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onder de gemeente Nieuwe Tonge afge speeld. Vrijdagavond waren de rijks veldwachter Dubbeld en de onbe zoldigd rijks-veldw. Zaayer uitge gaan om te surveilleeren, of soms stroopers de jachtwet overtraden. 'tWas een gure donkere avond. Achter dikke zwarte wolken ging 't naantje schuil, geen handbreed ver kon het oog de dikke duister nis doorboren. Omstreeks 10 uur bevonden de beide ambtenaren zich in den pol der Duivenwaard onder Nieuwe Tonge. Daar zagen ze in de verte het licht eener fietslantaarn, welke gebruikt wordt om het wild te be machtigen. Dadeljjk werd beslo ten om ne stroopers zoo mogelijk te verrassen. Behoedzaam slopen de ambte naren nader, doch 't duurde een uur, eer ze genoegzaam nabij wa ren. Toen greep Dubbeld dengene, die 't geweer droeg, van achteren aan en hield tevens 't geweer vast. Helaas, daar viel een schot, 't ge weer was afgegaan, de ongeluk kige kreeg de volle lading hagel in de borst, ter hoogte van den linkerschouder. Dat was kwart voor twaalf. De getroffene [zeeg ineen, on dersteund door zjjn makker. Van zoo nabij was 't schot toe gebracht, dat de kleeren van den getroffene op de plaats der ver wonding (in brand geraakten. »Ben je gewond Dubbeld" vroeg Zaaijer. Het kermend antwoord luidde »Ja in mjjn schouder, dat is dood". Behoedzaam legde Zaaijer den ongelukkige neer in den stikduis- teren nacht. Nauw toch was t' schot gevallen of het licht van de lantaarn was uitgedraaid. Slecht zag de ambtenaar dat zich op eenigen afstand twee ge stalten, een langere en een kortere tegen het grauw der lucht aftee- kenden. »Ken je ze"? Neen,was het ant woord. Zaaijer begreep, dat hij hulp moest halen, dóch aan den ande ren kant kon hij den arme niet allee laten, wiens laatst gedach ten zich uitten in de zoo pijni gende woorden »Mijne arme vrouw en kinderen". Een kwartier, dat nimmer scheen te eindigen, bleef Zaaijer bij den stervnde. Toen wist hy dezen te bewegen hem hulp te laten halen, wat Dubbeld goedvond nog zeg gende Ga dan, maer kom gauw weer. In den duisteren nacht |door een hem onbekende streek kwam Zaai jer bij de hofstede van Nelissen, din met hem medeging. Nalang zoeken vonden ze om half twee Dubbeld, die echter reeds was overleden. In evn houding, die bewees |hoe smartelijk zijn laatste oogenblik- ken geweest waren, lag de enge- lukkige neer. Te Moerbeke, nabjj de Zeeuw- sche grens, hield een driejarig meisje onder het spelen een knik ker in haar mond. Op eens schoot de knikker haar in de luchtpijp en het kind was weldra aan de gevolgen bezweken. Eindelijk dan, is toch het lijk van den vermisten zeekapitein en het rjjtuig te Antwerpen in een der havens gevonden. De duiker was voor de zevende maal naar beneden gegaan, toen hy het rjjtuig ontdekte. Onmiddellijk werden maatrege len genomen om het boren te halen. Het rijtuig was geheel verbrijzeld, het voorste bovenge deelte, en de voorwielen lagen eenige meters van het rytuig af. Dit laatste was in slechten staat sommige planken kon men met de vingers afbrokkelen, zooals een stuk droog brood. De koetsier moet zich van poort hebben vergist en in het water zijn gereden. Het rytuig lag op een viertal meters van den kaaimuur op eene plaats waar de bodem met ruim een meter slyk is bedekt. Om 2 uren Zondagmiddag werd het ljjk van kapitein Iiosiander

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 2