Mij is de wrake! Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor het voormalig vierde District. No. 660. Woensdag 15 Januari 1902. lle Jaarg. Binnenland. EEUILLETON. BRESKENSCHE COURANT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. lllfl,Klll\ te Ureskcus. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. vendige varkens dat België uit voert. Dit bedroeg in de eerste 8 maanden van dit jaar slechts 45 stuksdoch groot is de uit voer van geslachte varkens. Deze bedroeg gedurende de eerste acht maanden van dit jaar een totaal gewicht van 2,395,346 K.G., waar van 1,765,347 K.Gn. naar Enge land en 629,899 K.G. naar Frank rijk gingen. Rekent men ieder varken gemiddeld op 100 K.G. zuiver gewicht, dan zou de uit voer in 8 maanden bedragen meer dan 23953 varkens. In 1900 bedroeg de uitvoer 4,318,451 K. G. en in 1899 3,290.388 K.G. De uitvoer, voornamelijk naar Engeland, is toenemend die n.iar Frankrijk echter is sterk afne mend. Behalve Terseh varkensvleesch wordt jaarlijks uit België eene groote hoeveelheid gezouten en gerookt vleesoh uitgeroerd. Deze uitvoer bedroeg in de eerste 8 maanden van dit jaar 1,211,000 K.G, in 1900 3.357.000 K.G. en in 1899 5,432,000 K.G. Deze vermindering vindt hare oorzaak hierin, dat Amerika in de laatste jaren ontzaglijke hoeveel heden gezouten vleesch in Euro pa heeft ingevoerd. Ook in ons land wordt tegen woordig, vooral in de zuidelijke provinciën, op het voorbeeld van België, veel gedaan aan varkens- fokkerij en de boeren, die zich daarop toeleggen, maken over het algemeen goede zaken. Eene uitbreiding var. de varkens- kweek zou ook voor ons land van veel belang zijn. Het varken is het dier, dat inen kan voeden met de afgeroomde melk en de karne melk, waarvoor vaak geen voor- deelige uitweg te vinden is. Voor menigen Nederlandschen landbouwer en handelaar kan het nuttig zijn herinnerd te worden aan hetgeen de Denen hebben ge daan om hun handel in varkens vleesch aanmerkelijk uit te brei den. Voor 15 a 20 jaar voerde De nemarken bijna geen spek of hammen uit. Toen zij zich ech ter van de Engelsche botermarkt hadden meester gemaakt, was het voor hen noodzakelijk ook eene markt te vinden voor hunne var kens, welke met de afgeroomde melk en karnemelk gevoed wer den. De Deensche Regeering trok zich de zaak aan en benoemde eene commissie, om op de Britsche De minister van binnenlandsche zaken heeft een ontwerp in be handeling tot wijziging van art. 79 der gemeentewet, ten einde te komen tot eene bepaling van het aantal wethouders' voor Amster dam van ten hoogsta acht en voor andere groote gemeenten van ten hoogste zes wethouders en zulks in verbaud met het oog op de uitbreiding van de werkzaamhe den der besturen van groote ge meenten. Thans bedraagt het maximum vier. Men schrijft aan het N. v. d. It. Zooals bekend is heeft België allen invoer van varkens uit Ne derland verboden. Dit verbod is vooreerst geschied uit een oogpunt van gezondheid, maar ten tweede uit de overwe ging, dat België geen behoefte heeft aan Nederlandsche varkens. De Vlaamsche landbouwer is zelf een echte varkensfokker. De varkens worden door hem gekweekt deels voor eigen gebruik, deels voor den uitvoer. Gering is echter het aantal le- 30. Dit woord gaf hem al zjjne be radenheid terug, hij was reeds bij haar, toen ik nog verder vroeg. En toen vernam ik het volgende: Signora Lorenza en haar echt genoot hadden zich tamelyk laat ter ruste begeven, nadat de oude vrouw in hare moederlijke be zorgdheid Theresa op hare- slaap kamer gebracht had, daar hare bediende verlof had. Uet echtpaar had reeds vast ge slapen en werd gewekt door het onophoudelijk huilen en jammeren van den hond, die in schoone nachten buiten blijft. Het was zulk een ongewoon, zoo aanhoudend geluid, dat de heer des huizes reeds was opge staan om te gaan zien, toen ook de knecht reeds aan de kamer klopte en zeide, dat er een onge luk gebeurd was. In den tuin, aan den achterkant van het huis, lag Theresa, half gekleed, levenloos in een bloed plas. Eene diepe snede aan het haudgewricht liet bjj het schijnsel van de lantaarn dadeljjk zien, dat de polsader gekwetst was en toen men haar opnam, bemerkte men ook eene wonde aan het achter hoofd. Hoe lang zjj zoo gelegen had, was niet te bepalen. Zjj werd oogenschjjnljjk levenloos binnen gedragen en Tommaso beproefde met bevende handen de aderen af te binden. Maar onzekerheid en ontvoering deden zijne pogingen schipbreuk ljjden en wjj vonden hem, ter e ijl hjj in hulpelooze ver twijfeling alleen krampachtig de vingers op de wonde drukte, om het hoog opspuitende bloed tegen te houden. Nog een korte tijd en die lieve oogen zouden zich nimmermeer geopend hebben, wjj kwamen op het laatste, in het juiste oogen- blik. Zelden heb ik een man bewon derd, zooals ik Wangen bewon derde hoe bedaard en helder, hoe beraden bij een zoo vreeselyk on geluk Alleen het hart heeft hem gesidderd, niet de hand. In ongelooteljjk korten tijd was dat gene volbracht, wat den armen Tommaso nooit gelukt zou zjjn en toch werd zijn blik al droever en droever, toen hij de pols voel de. En toch is zjj nog verloren, markt na te gaan welke waren de beste prijzen konden bedingen en waar en hoe de hoogbetaalde var- kensvleeschwaren werden gefabri ceerd. Het Iersche spek, door de En- gelschen bacon genoemd, was toen overal het meest gewilde handels artikel. De Commissie ging daar om naar Ierland, om aldaar de productie en de fabricatie van var- kensvleeschwaren, voor Engeland bestemd, te bestudeeren. Toen de Commissie met het on derzoek gereed was, begon de Deensche Regeering een reeks van uitgebreide proefnemingen op het voederen der varkens, om alzoo het gewilde bacon" te kunnen voortbrengen50.000 francs wer den op de landbouwscholen aan die proefnemingen besteed, en met de verslagen dier proeven werden verschillende boekdeeleu gevuld. Ten slotte had men de gewensch- te soort van varkens gekregen en thans voert Denemarken jaarlyks voor 65 a 70 millioen francs aan gerookt spek en hammen naar Engeland uit. Ook voor ons land ligt voorden verkoop van varkensvleesch van eerste kwaliteit een ruim veld o- zeide hjj met doffe stem, als niet spoedig op andere wijze hulp komt het bloedverlies is te groot geweest. Hoe gelukkig zou ik mij gevoelen, mijn eigen leven voor haar te kunnen geven maar ik zelve moet de operatie doen, waarbij ik bovendien slechts eene zwakke h'ulp aan Signor Tomma so zal hebben. Wie wil, wie mag haar redder zijn het bloed, dat overbreng, moet gezond zijn eu onbedorven. Ik had mijn jas reeds uitgetrok ken en mijn hemdsmouw opge stroopt Werner, hoe dankbaar was ik op dit oogenblik, dat ik kon zeggenDat mag ik, ik ben gezond naar lichaam en ziel. Hoe wonderbaar licht en zeker hij die gevaarlijke operatie deed, is niet te zeggen. Geen vrees noch zenuwtrekking, geen bewe- pen. Hoofdzaak is het dan, die soort van varkens aan te kweeken, waarvan het sjiek en de hammen het meest in Engeland gezocht zijn; het voorbeeld van Denemar ken leert ons wat wij moeten doen om die soort van varkens te ver krijgen. Eerlang, op nader te bepa len plaats en tijd, zal eeu verge lijkend examen worden gehouden voor de betrekking van kommies 4e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accjjnzen, op ee ne belooning van ƒ480 's jaars, voor 100 plaatsen, indien deze in 1902 of later openvallen. Voor benoeming tot deze be trekking komen alleen zij in aan merking, die een gezond lichaams gestel hebben en die ongehuwd en niet beueden 23 noch hoven 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd voor gepas- porteerde onderofficieren, die ten minste 12 jaren militairen dienst hebben, is 34 jaar en voor gepas- porteerde onderofficieren of andere militairen, die ten minste 6 jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Personen, die eerst na 1 Octo ber 1902 23 jaar worden, kunnen aan dit examen geen deel nemen. ging in het bleeke gelaat, toen hij onafgebroken met het horloge in de hand, Theresa's polsslagen telde. Het eerste zwakke lachje vloog over zijne trekken, toen ik hem toefluisterde: Neem, neem, wees om Godswil niet bescheiden. Ik neem de noodige voorzich tigheid in acht, die de plicht van mij vordert, hernam hij, want Goddank staat naast de liefde het geweten van den dokter. Uw le ven bahoort niet meer aan u al leen. Nu eerst dacht ik aan Masjda- lenabjj den vurigen wensch, dit jouge, ontvliedende leven te be houden, had ik alles, alles verge ten, ook haar I En het lot eischte ook volstrekt geen ofl'erik heb een geduchte hoeveelheid bloed kunnen missen, zonder het leven te verliezen. De

Breskensche Courant | 1902 | | pagina 1